Yoga her zaman toplam sağlık ve esenlik için iyidir. Farklı problemler için takip etmemiz gereken farklı yoga egzersizleri yöntemimiz var. İşte bu duruşlar ve egzersizler bizi gözlerin ve çevredeki alanların yaşlanma sürecinden uzak tutar, kırışıklıkları serbest bırakır ve ayrıca koyu halkalar oluşturmaz..

Göz Altı Morluklarından Kurtulmak İçin Yoga Asanaları

Göz Altı Morlukları İçin En İyi Yoga Asanaları:

İşte göz altı morlukları için bazı yoga yöntemleri,

1. Aslan Duruşu Yogası:

Koyu Halkalar İçin Aslan Duruşu

Bu yoga duruşu, koyu halkalardan en kolay ve en sağlıklı şekilde kurtulmaya yardımcı olan egzersizler serisinin bir parçasıdır. Bunun için önce dizlerinizin üzerine oturmalısınız. Ardından çocuk emekleme pozisyonuna gelmeye çalışın. Bu anda, derin bir nefes alarak sırtınızı gerin ve en çok yukarıya doğru çarpın. Alternatif olarak resimde görüldüğü gibi ağzınızı aslan kükreyecek şekilde de tutmalısınız. Vücudunuzu emekleme pozisyonunda tutarak ve havayı dışarı vererek yavaşça aşağı inin. 5 kez tekrarlayın.

2. Sarvangasana Duruşu:

Karanlık Halkalar için Sarvangasana Duruşu

Ellerinizi düz ve baş seviyesinin üzerinde gergin tutarak sırtınızla yere yatın. İki bacağınızı birlikte kaldırın ve ellerinizi kalçanızın altına koymaya çalışın. Ve sonra vücudunuzu bacaklar ile 90 derecelik bir pozisyonda yere hafifçe kaldırın. Boyun tüm vücudu desteklemeli ve üzerinde durmalıdır. Nefesinizi normal bir şekilde koruyarak yaklaşık 3 dakika bu duruşta kalın. Mümkünse, 5 dakikalık rahatlamadan sonra bir dahaki sefere gözlerdeki koyu halkalar için bu yogayı deneyebilirsiniz..

3. Parvatasana Duruşu:

Koyu Halkalar İçin Parvatasana Duruşu

Aynı seride göz altı morluklarını gidermek için bir yoga egzersiziniz daha var. Bu pozda eller ve ayaklar yerde kalır. Vücudun sadece orta kısmı, dağ benzeri bir pozisyon elde etmek için maksimum seviyeye yükseltilir. Aynı zamanda topukluları yerde denemeye devam etmelisiniz. Bu duruşta 3 dakika daha kalın. Nefesinizin normal olduğundan emin olmalısınız..

4. Shavasana Duruşu:

Koyu Halkalar İçin Shavasana Duruşu

Bu, tüm vücudumuzu egzersizlerden rahatlatmak için son yoga duruşudur. Yoga seansınızı sadece bu shavasana duruşu ile sonlandırmalısınız. Bu, nefesinizi normal seviyelerde tutmanızı sağlar. Gözlerinizi kapalı tutmak zihninizi ve ruhunuzu rahatlatır. Yaklaşık 10 dakika boyunca bu duruşta yatarak tüm hislerinizi sakinleştirin. Bu duruş uygulaması düzgün ve düzenli yapılırsa maksimum faydasını görürsünüz. Koyu halkalar ve şiş gözler için yapılan bu yoga, birkaç gün içinde sorunları yavaş yavaş iyileştirecek ve aynı zamanda göz çevresindeki cildiniz aydınlanacak ve hafifleyecektir. Ayrıca, koyu halkalar için bu Yüz yogası, tüm yüzünüzü bir parıltıyla aydınlatır..

5. Sambhavi Mudra Duruşu:

Koyu Halkalar için Sambhavi Mudra Duruşu

Başınızı, omurganızı ve boynunuzu dik tutarak rahat bir pozisyonda oturmalısınız. Ellerinizi dizlerinizin üzerine koyun ve rahatlayın. Şimdi nefesinizi normal tutarak gözlerinizi kapatın ve omzunuz da düz olmalıdır. 2 dakika sonra gözlerinizi açın ve görüşünüzü kaşlara odaklamaya çalışın. Her iki gözünüzü de herhangi bir rahatsızlık olmadan kaşlara odaklayın. Rahat olduğun sürece bakışlarını tut. Biraz zorlanma veya zorluk hissederseniz, yavaşça pozisyondan çıkıp rahatlayabilirsiniz. Ve sonra 3 kez tekrarlayın. Gözler için koyu halkaları gidermek için yapılan bu yoga, gözlerinizi koyu halkalar olmadan sağlıklı tutmada çok etkilidir..

6. Vizyonunuzu Hareket Ettirmek Başınızı Hareketsiz Tutmak:

Vizyonunuzu Hareket Ettirmek Başınızı Hareketsiz Tutmak

Resimde gösterildiği gibi sırtınızı düz tutarak ve elleriniz dizlerinizin üzerinde olacak şekilde düz oturun. Şimdi, başınızı hareket ettirmeden görüşünüzü tamamen sağ tarafa alın. Herhangi bir nesne üzerinde sağınızdaki alana odaklanmaya çalışın. Yaklaşık bir dakika sonra görüşünüzü düz tutun. Sonra aynısını sol tarafta yapın. Bir dakika odaklanın. Yine düz görünen orijinal pozisyonu elde edin. Bu Yoga’yı göz altı morlukları için her iki tarafta 5’er kez tekrarlayabilirsiniz..

7. Koyu Halkalar için Trataka Yoga:

Koyu Halkalar için Trataka Yoga

Padmasana veya Vajrasana’da pozisyonunuzu rahatça alın. Sizden iki metre uzağa bir mum yerleştirin. Şimdi onu yak ve kendini rahatsız etmeden bakışlarını alevin üzerinde tut. Gözünüzü kırpmadan, konsantrasyonunuzu mümkün olduğunca alev üzerinde tutmalısınız. Ayrıca dini mantralarınızı söyleyebilir veya kendinizi ne kadar tuttuğunuzu takip etmek için sayıları saymaya başlayabilirsiniz. Bakışlarınızı ne kadar uzun süre tutarsanız, elde edilen faydalar o kadar iyi olur. Tüm göz şikayetlerini iyileştirmede çok iyi çalışır ve ayrıca görsel netliği artırır. Koyu halkaları gidermek için yapılan bu yoga, göz sağlığı için en iyisidir, koyu halkalardan ve sarkmalardan uzak tutmak için..

8. Koyu Halkalar İçin Palming Yogası:

Koyu Halkalar İçin Palming Yogası

Avuç içlerinizi kuvvetlice birbirine sürtün. Bir süre sonra avuç içinden yayılan ısıyı hissetmeye başlarsınız. Avuç içlerinizi yaklaşık bir dakika boyunca gözlerinizi tamamen kapatacak şekilde yerleştirin. Avuç içlerinin sıcaklığını hissedin. Kan dolaşımını iyileştirir ve sonunda koyu halkalardan kurtulur..

9. Koyu Halkalar İçin Yuvarlanan Göz Yogası:

Koyu Halkalar İçin Yuvarlanan Göz Yogası

Rahat pozisyonunuzu alın ve rahatlayın. Göz kürelerinizin düz yöne doğru bakmasını sağlayın. Yarım dakika sonra, aşırı sağ taraftan bakmaya başlayın ve görüşünüzü üst tarafa getirin. Ardından 30 saniye sonra göz kürelerinizi tekrar sola ve son olarak aşağı yöne getirin. Bu daireyi hem saat yönünde hem de saat yönünün tersine 5’er kez tekrarlayın..

Yukarıda açıklanan tüm egzersizler ve yoga duruşları gerçekten test edilmiş ve kanıtlanmıştır. Göz çevresindeki koyu halkalar, kırışıklıklar ve cilt sarkmaları ile mücadelede %100 sonuç verirler. Kan dolaşımını iyileştirmeye yardımcı olur ve kan basıncını da düzenler. Bu, genel sağlığımızı tüm vücudumuzun yapar, ancak yine de göz sağlığına odaklanır..