Hamileliğin beşinci haftası, embriyonik dönemin başlangıcını işaret ettiği ve hormonal değişiklikler ve metabolizma değişiklikleri gibi çeşitli değişikliklerin eşlik ettiği hamileliğin en önemli zamanıdır. Embriyonun gelişmeye başladığı çok önemli bir zamandır; Bebeğinizin kalbi, beyni ve omurgası bu dönemde gelişmeye başlar. Hamileliğin beşinci haftasında adetinizi kaçırmış olursunuz ve hamilelik testi pozitif olarak ortaya çıkar..

Hamile kadınların genellikle uğraşması gereken çok şey vardır ve büyük özen gerektirir. Hamileliğiniz sırasında çok dikkatli olmalısınız çünkü bu, vücudunuzun bir yaşamı daha desteklemek zorunda olduğu zamandır. 5 haftalık hamilelikte kramp, vücudunuzun size değişikliklere hazırlıklı olmanız gerektiğini söyleyen ifadesidir. Hamilelik sırasında kramplar normal bir şeydir, ancak size rahatsızlık verdiğinde, kramp sorununun nedenlerini ve çarelerini bulmanın zamanı geldi. İşte bazı 5 haftalık hamilelik kramplarını anlamanıza ve geçirmenize yardımcı olacak gerçekler ve ipuçları.

5 haftalık hamilelik krampları

Hamileliğiniz sırasında karşılaştığınız çeşitli sorunlar vardır. Sağlıklı bir hamilelik geçirmeniz için vücudunuzu ve hamileliğiniz sırasında karşılaştığınız sorunları iyi bilmeli ve bebeğinizi her türlü kusurdan korumalısınız. Herhangi bir komplikasyon olmadan rahat bir hamilelik geçirmek için hamilelikle ilgili şeyler hakkında iyi bir bilgi. İşte hakkında iyi bilgi sahibi olmanız gereken 5 haftalık hamile kramplarının nedenleri

1. 5 haftalık hamilelik krampları, rahmin gerilmesi veya vücudun bebeği barındıracak daha fazla alana ihtiyaç duyması nedeniyle yumurtanın yerleşmesinden kaynaklanır. Öksürme ve hapşırma sırasında kramplara neden olabilen hafif bir ağrı sıklıkla yaşanır. Dayanılmaz bir ağrı yaşıyorsanız, hemen bir doktora görünmeli ve daha fazla rahatsızlıktan kaçınmak için ilaç almalısınız..

2. Kramplar tek sorun değildir, bunlara Mide bulantısı, Sırt ağrısı, Bacak krampları, Kabızlık, Dehidrasyon, kalp yanmaları ve kasılmalar gibi diğer hamilelik belirtileri ve anne adayını da rahatsız eden kramplar eşlik eder..

3. Vücudunuz artık bebeğin barınması için daha fazla alana ihtiyaç duyduğundan, rahim genişlemeye başlar. Ayrıca, pelvik bölgedeki bağlar yumuşar ve genişler, pelvik bölgeyi genişleterek vücudunuzu doğuma hazırlamak için kramplara neden olabilir..

4. Rahimdeki boşluk bebek tarafından işgal edildiğinden ve bu nedenle rahim yükseldikçe yemek için yeriniz azalır ve bu da sindirimi yavaşlatır ve hamile olmadığınızda yaptığınız gibi normal yiyecekleri sindirmede komplikasyonlara yol açar. Bu nedenle, hormonal değişiklikler ve diğer faktörler nedeniyle hamile kadınlarda yavaş sindirim yaygındır. Yavaş sindirim, hamilelik sırasında krampların başka bir nedeni olabilecek karın gazına yol açar..

5. Fetüsün yer kaplaması nedeniyle karnınızda daha az boşluk olması da yemekten sonra kramplara neden olabilir, ancak bu genellikle hamileliğin sonraki aşamalarında olur..

6. Vücudunuz büyüyen fetüsü beslemek için çok çalıştığı ve iki kişinin metabolizmasını desteklediği için, aldığınız besinlerin yarısı fetüsün büyümesi ve gelişmesi için kullanılır ve bu nedenle, eğer yapmazsanız, temel besin ve vitaminlerden yoksun kalırsınız. tekrar kramplara neden olabilecek besin alımınızı artırmayın.

Tedavi:

Krampların yukarıda belirtilen nedenlerden dolayı hamilelik sırasında sık görülen bir şey olduğunu biliyoruz, ancak bazen tolerans limitinizin kapasitesini aştığında rahatsız edici olabilir. Bu nedenle, hamilelik sırasında kendinizi rahat hissetmek için, sorundan bir dereceye kadar kurtulmanıza yardımcı olabilecek bazı ilaçları denemelisiniz. Aşağıda, kurtulmanıza tam olarak yardımcı olmayabilecek, ancak bir dereceye kadar karşılaştığınız rahatsızlıktan kurtulmanızı sağlayabilecek çözümler bulunmaktadır.-

1. Egzersiz, sağlıklı kalmanın ve bebeğinizi herhangi bir doğum probleminden korumanın harika bir yoludur. Yakın tarihli bir araştırmaya göre egzersiz programlarının kramplardan şikayet eden kadın sayısını azalttığı biliniyor. Bu nedenle, eğitimli bir fitness uzmanı aracılığıyla günlük rutininize iyi egzersizleri dahil etmek, 5 haftalık hamilelik kramplarını azaltmanıza veya hatta bir dereceye kadar kurtulmanıza yardımcı olabilir..

2. Randomize kontrol tedavileri (RCT’ler) veya RCT tedavilerinin kombinasyonları ile ilişkili herhangi bir tedavi, 5 haftalık gebelik kramplarını azaltmaya ve hatta ortadan kaldırmaya yardımcı olur..

3. Nazik egzersizler ve yoga, damarlarınızdaki ve kaslarınızdaki stresi azaltmanıza ve böylece karşılaştığınız rahatsızlıktan sizi rahatlatmak için krampları azaltmanıza yardımcı olabilir..

4. Yürümek ve mümkün olduğunca merdiven kullanmak da vücudunuzu sağlıklı tutmak için harika bir araçtır ve egzersizler için en iyi alternatiflerden biridir ve iyi bir avantaj, 5 haftalık hamile kramplarınızı önemli ölçüde azaltmanıza yardımcı olacaktır..

5. Sağlıklı diyetle beslen. Bol meyve ve sebzelerden oluşan bir diyet, proteinler, karbonhidratlar, vitaminler, mineraller gibi çeşitli besinler açısından zengin bir kaynaktır ve ayrıca sizi sağlıklı kılacak ve egzersiz sırasında yaşadığınız krampların sıklığını azaltacak diyet lifleri açısından oldukça zengindir. gebelik.

6. Hamilelik multivitaminleri veya takviyeleri, temel besinleri almanıza yardımcı olmalıdır. Bu temel besinler vücudunuzun ihtiyacını karşılayarak krampların sıklığını azaltır..

7. Hamilelik bir kadın için çok hassas bir dönem olduğundan, hamilelik sırasında takviye almadan önce doktorunuzdan tavsiye almak her zaman güvenlidir..

8. Fazla yorulmamaya çalışın. Aktif kalmak. Yeterli su içerek vücudunuzu her zaman nemli tutmak krampları hafifletecektir. Ayrıca gereksiz krampları önlemek için vücudunuzu mümkün olduğunca gevşetin..

9. Yatmadan önce yapacağınız sıcak su banyosu, kaslarınızı gevşetecek ve ayrıca karnınızdaki sert kasları sabitleyerek kramplarınızı da düzeltecektir..

10. Kramp alanlarınıza aromaterapi yağları ile masaj yapmak ayrıca hamileliğin 5. haftasında krampları azaltır..

Germe, özellikle baldır kaslarınızı sık sık kan akışını iyileştirecek ve krampları azaltacaktır..

Hamilelik sırasında kramp, mide bulantısı, baş dönmesi vb. sorunlar çok yaygındır, ancak bunlar size rahatsızlık verdiğinde, kendinizi rahatlatmak için her zaman ilk çarelere güvenebilirsiniz. Ve böylece, bu küçük doğal ilaçlarla ağrısız bir hamilelik geçireceğinizden emin olabilirsiniz. Ancak çok fazla ağrı, altta yatan ciddi bir sorunu yansıtabilir, bu nedenle hamilelik sırasında doktorunuzla düzenli kontroller yaptırmaya devam edin..