Kuru cilt bu günlerde yaygın bir sorun haline geldi; kuru çevre koşulları ve kimyasal ürünlere maruz kalma yaygın kuru cilt nedenleridir. Tıbbi olarak kseroz olarak adlandırılan kuru cilt, cildin en dış tabakasındaki yetersiz nem nedeniyle cildin kuruması, çatlaması, pul pul dökülmesi ve kaşınması durumudur..

Kuru Cilt Belirtileri ve Nedenleri

Cildimiz birçok farklı cilt hücresi katmanından oluşur; en dıştaki katman, epidermise gerekli hidrasyonu sağlamaya yardımcı olan yağlar ve proteinler tarafından beslenen epidermis olarak adlandırılır. Ciltteki doğal yağ, bu nemin sızdırmaz hale gelmesine yardımcı olur, bu nedenle buharlaşmaz. Bu yağlar ve proteinler veya doğal yağlar atmosferik koşullar nedeniyle eksik veya yetersiz olduğunda cilt kuruluğuna neden olur..

İçindekiler:

 1. Kuru Cilt Belirtileri
 2. Kuru Cilt Nedenleri
 3. Kuru Cilt için Risk Faktörleri
 4. Doktora Ne Zaman Başvurmalısınız??
 5. Kuru Cildi Önlemek İçin Temel İpuçları

Kuru Cilt Belirtileri:

Kuru cilt genellikle kolları, elleri, alt bacakları, ayakları ve karnı etkiler, ancak vücudun ayak bilekleri ve tabanlar gibi sık sürtünmeye maruz kalan bölgeleri de kuru ciltten oldukça etkilenir. Cilt kuruluğunun çeşitli belirtilerine bakalım:

 1. Kaşıntı, en yaygın cilt kuruluğu semptomlarından biridir. Yetersiz yağlama ve nemlendirme cildi kaşındırır ve rahatsız eder. Sık kaşıma cildi daha fazla tahriş ederek kızarıklığa ve şişmeye neden olabilir; en kötü durumlarda, cilt koyu, kalın ve kösele olabilir.
 2. Cilt kuruluğu genellikle ciltte ince çizgiler ve çatlaklar ile başlar. En kötü durumlarda, bu ince çatlaklar genişleyebilir ve kanamaya başlayabilir..
 3. Kuru kaşıntılı cildin bir başka yaygın semptomu da pul pul ve pullu cilttir. Durumun ciddiyeti ile cilt soyulur.
 4. Donuk ve solgun görünümüyle kuru cildi anında fark edebilirsiniz. Kuru cilt, iyi nemlendirilmiş cilt ile ilişkili parlaklık ve parlaklıktan yoksundur..
 5. Kuru cilt suya maruz kalmaktan etkilenir, bu nedenle duş veya yüzme sonrasında ciltte gerginlik hissedilebilir..
 6. Çok kuru cildin semptomlarından biri çatlaklar ve açık lezyonlardır..

Kuru Cilt Nedenleri:

Kuru cilt çoğunlukla iletken olmayan bir ortamın sonucu olarak geçici bir durumdur, bu nedenle ortam elverişli hale geldiğinde cilt normal hale gelir. Ancak kuru cilt hastalık, genetik, yaş vb. iç faktörlerden kaynaklanıyorsa, neden tedavi edilene kadar kuruluk devam edecektir. Cilt kuruluğunun arkasındaki çeşitli nedenlere bakalım:

 1. Kuru hava ve çevre koşulları, kuru cildin ana nedenlerinden biridir. Ortamda bulunan nem miktarı, cilt içindeki nem içeriğinin korunmasında çok önemli bir rol oynar. Soğuk ve kuru mevsimler veya sıcak ve kuru mevsimler gibi kuru hava koşulları kuru cilt problemlerini tetikler. Klimalar, oda ısıtıcıları, sıcak fırınlar, şömineler vb. de nemi emer ve kuru cilde neden olur..
 2. Uzun süreli sıcak banyolar veya duşlar, yüzme, aşırı ovma vb. ciltte ve vücutta kuruluğa neden olur çünkü suya uzun süre maruz kalmak ciltteki nemi kapatmaya yardımcı olan ciltteki doğal yağları yıkar. Klorlu suda yüzmek de cilt kuruluğunun sebeplerinden biridir. Klor, cildin önemli doğal yağlarını yıkar ve kuru cilde neden olur..
 3.  Ciltte kuruluğun bir diğer yaygın nedeni, kimyasallarla dolu sert sabunlar ve hijyen ürünleri kullanmaktır. Sabunlar, yağı çıkarmak için çalışan emülgatörler içerir, bu nedenle bu süreçte cildin nemini korumaya yardımcı olan iyi doğal cilt yağlarını da ortadan kaldırırlar.
 4.  Antihistaminikler, yüksek tansiyonu kontrol eden haplar ve kolesterol gibi bazı ağızdan alınan ilaçlar da cilt kuruluğuna neden olur..
 5.  Yaşlanma aynı zamanda cilt kuruluğunun da ana nedenidir, çünkü yaşla birlikte yağ bezleri yetersiz doğal yağ salgılar ve bu nedenle kuru cilde neden olur..
 6. Diyetimizin cildi yağlı ve nemli tutmada hayati bir rolü vardır. Yetersiz beslenme ve A vitamini eksikliği genellikle kadınlarda kuru cilde neden olur..
 7.  Kuru cildin dahili nedenleri diyabet, hipotiroidizm, egzama ve sedef hastalığı gibi cilt hastalıkları gibi tıbbi durumlardır..

Kuru Cilt İçin Risk Faktörleri:

Kuru cilt herkesi etkileyebilse de, sizi kuru cilt geliştirmeye daha yatkın hale getiren bazı faktörler vardır. Bazı risk faktörlerine bakalım:

 • Yaşla birlikte kuru cilt geliştirme riski artar. Yaşlandıkça, daha az doğal yağlar salgılanır, bu nedenle 40 yaşın üzerindeki kişilerde kuru cilt geliştirme şansı %50’dir..
 • Kuru ve düşük nemli hava koşullarına sahip bölgelerde yaşamak, sizi kuru cilt geliştirme riskine sokar. Kış aylarında, aşırı sıcakta veya rüzgarlı iklimlerde kuru cilde daha yatkınsınız..
 •  Suya, kimyasallara veya ısıtma araçlarına maruz kalmanızı gerektiren meslek, cildinizdeki nemi emebilir..
 •  Genetik faktörler de kuru cilde katkıda bulunur. Ailede egzama ve sedef hastalığı gibi cilt hastalıkları öyküsü
 • Atopik dermatit, egzama veya sedef hastalığı gibi cilt yapısının ve nemi tutma yeteneğinin etkilendiği cilt hastalıklarının geçmişi.

Doktora Ne Zaman Başvurmalısınız??

Çoğu durumda, kuru cilt ciddi bir durum değildir ve uygun bakım ve yaşam tarzı değişiklikleri ile her zaman tedavi edilebilir, ancak ciddi vakalarda kanayan derin çatlaklar ve egzama gibi cilt hastalıkları gibi komplikasyonlara yol açabilir. Bu gibi durumlarda, kuru cildin altında yatan nedeni öğrenmek ve uygun tedaviyi almak için derhal bir doktora danışılmalıdır. Kanama çatlakları, antibiyotiklerle tedavi edilmesi gereken ikincil enfeksiyonlara neden olabilir. Uygun bakıma rağmen kuruluk devam ederse de bir doktora danışılmalıdır. Döküntü veya kaşıntı olmadan ciltte kaşıntı hissediyorsanız ve tahriş sizi uyumaktan alıkoyuyorsa, doktora başvurmayı geciktirmemelisiniz. Tedaviye başlamadan önce cilt ve vücut kuruluğunun nedenlerini bilmek her zaman önemlidir..

Kuru Cildi Önlemek İçin Temel İpuçları:

Aniden kuruyan cildin, panik ve endişeye kapılmamıza neden olabilecek başka çeşitli nedenleri olabilir. Kuru cilt, basit ipuçları ve önleme teknikleri ile evde çok etkili bir şekilde yönetilebilir ve tedavi edilebilir..

 1. Her zaman uygun nemlendiricileri duştan veya suya maruz kaldıktan hemen sonra uyguladığınızdan emin olun. Gerektiğinde gün boyunca nemlendirin.
 2. Soğuk veya sıcak havalarda klimaları veya ısıtıcıları açmanız gerektiğinde, evinizde nemlendiriciler kullanın..
 3.  ılık su ile duş; asla sıcak suyla duş almayın. Duş sürenizi 10 dakikayı aşmayın. Mümkün olduğunca uzun süre yüzmekten kaçının.
 4. Diyetinize sağlıklı yağları dahil edin. Düşük yağlı diyetler genellikle kuruluğa neden olur. Vücuttaki yağ dengesini korumak için vücudumuzun esansiyel yağlara ihtiyacı vardır..
 5. Gün boyunca bol su için.
 6.  Vücudunuzu yıkamak için yumuşak, nemlendirici sabunlar kullanın..

Son düşünceler:

Cilt koşulları bizi endişeli ve endişeli yapabilir. Kuru cildin nedeni çok olabilir, ancak günlük rutin ve yaşam tarzında basit değişiklikler yaparak tedavi edilebilecek birkaç cilt rahatsızlığından biridir. Uygun cilt bakımı ve atmosferik koşullarımıza özen göstermek, kuru cildi büyük ölçüde önlememize yardımcı olabilir. Sağlıklı bir diyet, egzersiz ve iyi bir uyku, kuru cilt de dahil olmak üzere çeşitli sağlık durumlarını yönetmemize yardımcı olabilir..

İlgili Makaleler:

 • Yüzdeki Kuru Ciltler İçin Ev Yapımı 10 Güzellik İpucu
 • Kuru Ciltler İçin En İyi 15 Ev Yapımı Yüz Paketi!