Kış Geliyor! Hey, “Game of Thrones”tan değil, kış mevsiminin soğuk havalarından bahsediyoruz. Karda oynamak eğlenceli olsa da, kuru, kaşıntılı bir cilt yaşama düşüncesi bizi kozalarımıza geri dönmeye zorlar. Bu sezonun sert, kasvetli rüzgarları, bizi nemlendirici kremlerle dolu bir küvette oturmak istememize neden olabilir. değil mi?

Endişelenme! En sevdiğiniz nemlendiricileri ve cilt losyonlarını stoklamanın yanı sıra, kuru ciltler için bu gıdalardan bazılarını diyetinize dahil etmeye başlamanızı öneririz! Yiyecekler cildinizi içeriden besler ve aşırı hava değişiklikleriyle baş etmesine yardımcı olur. En iyi kısım? Kilerinizde kolayca bulunurlar ve onlarla birkaç nemlendirici maske bile hazırlayabilirsiniz..

Kuru Ciltler İçin Gıdalar

Kulağa ilginç geliyor mu? Kuru cildi önlemek için yiyebileceğiniz en iyi yiyecekleri öğrenmek için okumaya devam edin!

Kuru Ciltler İçin En İyi 15 Gıda Listesi

Cildinizin kuruluğa karşı savaşmasına yardımcı olan bu gıdaların her birinin faydalarına bir göz atalım:

1. Kuru Ciltler İçin Avokado:

Kuru ciltler için avokado

Avokado, kuru ciltler için süper besinler olarak kabul edilir. Cildinizdeki kayıp yağları yenileyen ve yeniden esnek hale getiren tekli doymamış yağ asitleri bakımından zengindirler (1). Ayrıca avokado, ciltteki iltihabı azaltır ve kuru pul oluşumunu engeller. Bu meyvede bulunan E vitamini, kuruluktan kaynaklanan kırışıklıkların ve sarkmaların oluşmasını önleyen antioksidan özelliklere sahiptir..

NOT: Avokadoyu yemek olarak tüketmenin yanı sıra, topikal cilt nemlendiricisi olarak Avokado yağı ve püresini de kullanabilirsiniz..

2. Kuru Ciltler İçin Somon:

Kuru Ciltler İçin Salman

Somon gibi yağlı balıklar, cildinizde koruyucu bir bariyer görevi gören omega 3 yağ asitleri açısından çok zengindir. Araştırmalar ayrıca bu yağ asitlerinin cilt kuruluğu ve kırışıklık oluşumu riskini azalttığını gösteriyor.2). Ayrıca somon, cildinizi serbest radikal hasarından koruyabilen ve yaşlanma belirtilerini geciktirebilen Selenyum adlı bir mineralde yüksektir. Diyetinizde Somon yemenin yanı sıra, besin maddelerinin daha iyi emilmesi için balık yağı kapsülleri de tüketebilirsiniz..

3. Turuncu ve Sarı Sebzeler:

Kuru ciltler için turuncu ve sarı sebzeler

Kabak, Kırmızı ve Sarı Biber, Portakal, Papaya vb. gibi parlak renkli sebzeler, kırmızımsı-turuncu bir pigment olan Beta-Karoten bakımından zengindir. Bu, cilt hücreleri üzerindeki oksidatif stresi önleyebilen ve yeni hücre büyümesini teşvik edebilen güçlü bir antioksidandır. Ayrıca Beta-Karoten’in özellikle kış aylarında yüksek olan UV radyasyonu nedeniyle cildinizi fotohasarlardan koruduğu bilinmektedir (3).

4. Kuru Cildi Azaltmak İçin Papatya:

Kuru ciltler için papatya

Papatya çayı gibi bitkisel infüzyonların kuru ve çatlamış ciltler için sayısız fayda sağladığı bilinmektedir. Sinirlerinizi yatıştırarak ve kendinizi rahat hissetmenizi sağlayarak bu durumun kaşıntılı semptomlarından hızlı bir şekilde kurtulmanızı sağlar. Papatya çayı, tahriş olmuş cildi yatıştırabilen anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Anında nemlendirme ve ferahlık için Papatya çayı içmenin yanı sıra, tekrar daha iyi hissetmek için solüsyonu etkilenen bölgelere uygulamayı da deneyebilirsiniz..

5. Kuru Ciltler İçin Hindistan Cevizi Yağı:

Hindistancevizi yağı

Hindistan cevizi yağının cilde uygulanmasının faydalarını hepimiz biliyoruz. Ancak Hindistan cevizi yağının aynı zamanda kuru ciltle savaşmak için mükemmel bir besin olduğunu biliyor muydunuz? Cildinizi içeriden besleyebilen ve yumuşak ve esnek hale getiren iyi bir sağlıklı yağ kaynağıdır. Sağlıklı bir diyetin parçası olarak düzenli olarak hindistancevizi yağı tüketmek cildinizin elastikiyetini artırabilir ve sağlıklı ve parlak olmasını sağlayabilir..

6. Zeytin Kuru Cildi Giderir:

kuru ciltler için yiyecekler

Zeytinler sadece İtalyan yemeklerinizin lezzetini arttırmakla kalmaz, aynı zamanda cildimize sayısız fayda sağlar. Bunlar, cildinizi aşırı kuruluk ve kırışıklıklardan koruyabilen bir yağ asidi türü olan Oleik asit açısından zengindir. Bu meyveler ayrıca sağlıklı, parlak bir cilt için gerekli bir besin olan E Vitamini içerir. Kuru cildi iyileştirmek için neden en iyi yiyecek olarak selamlandığına şaşmamalı! Salatalarınıza ve Makarnalarınıza zeytin eklemenin yanı sıra, yemeklerinize biraz zeytinyağı gezdirin veya anında nemlendirmek için masaj yağı olarak kullanın..

7. Yeşil Yapraklı Sebzeler:

Kuru ciltler için yeşil yapraklı sebzeler

Ispanak, Kale gibi yeşil yapraklı sebzeler kış aylarında kuru ciltler için en iyi yiyeceklerdir. Bu sebzeler, sağlıklı ciltler için gerekli olan C vitamini, A vitamini ve bakır, demir gibi mineraller ile doludur. Cildin kurumasını önlemek için nemi kapatan esansiyel yağ asitleri bakımından zengindirler. Bu gıdalarda bulunan antioksidanlar, cilt hücrelerinize zarar veren serbest radikallerle savaşır. Ayrıca, yeşil sebzeler, temiz ve kusursuz bir cilt sağlamak için toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olan diyet lifi bakımından zengindir..

8. Ceviz:

Kuru ciltler için ceviz

Kuru ciltle uğraşmaya gelince, kuruyemiş yemeyi atlayamazsınız. Özellikle cevizlerin cildinizi sert hava koşullarından korumak için son derece iyi olduğu kanıtlanmıştır. Nem kaybına bağlı cilt kuruluğu ve incelme riskini azaltan Omega 3 ve Omega 6 PUFA’lar gibi esansiyel yağ asitleri bakımından zengindirler (4). Ayrıca dermatit gibi iltihaplı durumların önlenmesinde önemli bir rol oynayan Çinko bakımından da yüksektir. Ara öğün olarak birkaç ceviz tüketebilir ve hatta topikal cilt nemlendiricisi olarak ceviz yağı uygulayabilirsiniz..

9. Kuru Ciltler İçin Muz:

Kuru ciltler için muz

Muz kuru cildi tedavi etmek için mükemmel bir besindir. Çinko, demir, magnezyum, kalsiyum, bakır ve diyet lifi gibi gıda cilt sağlığının verilmesinde önemli bir rol oynayan birçok temel besin açısından zengindir. Muz, su bağlama özelliklerine sahip doğal bir nemlendirici olan glikoz gibi meyve şekerleri içerir. Bu nedenle, içeriden parıldayan güzel, ışıltılı bir cildin tadını çıkarmak için muzları ölçülü olarak tüketin..

10. Kuru Ciltler İçin Keten Tohumu:

Kuru ciltler için keten tohumu

Keten tohumu vücudumuza ve cildimize sayısız fayda sağlar. Bu küçük, kahverengi tohumlar, cildin epidermis tabakasındaki iltihabı azaltabilen omega yağ asitleri bakımından yüksektir. Keten tohumu ayrıca, susuz kalmış cildin neden olduğu erken yaşlanma belirtilerini tersine çeviren antioksidanlar ve fitokimyasallar açısından da zengindir. Bir araştırma ayrıca düzenli keten tohumu yağı alımının (ılımlı olarak) pürüzsüz ve esnek görünmesini sağlayarak pürüzlü, kuru cildin durumunu iyileştirebileceğini göstermektedir (5).

11. Yumurtalar:

Kuru ciltler için haşlanmış yumurta

Yumurtalar sadece sağlıklı bir kahvaltı yapmakla kalmaz, aynı zamanda kuru ciltler için süper gıda görevi görür. Cilde zarar veren maddeleri nötralize edebilen ve hücre zarlarını güçlendiren amino asitler açısından zengindirler. Yumurtalar ayrıca cildin elastikiyetini artırabilen ve kırışıklıkların ve ince çizgilerin görünümünü azaltabilen kolajen bakımından da yüksektir. Yumurtayı omlet, çırpılmış veya haşlanmış gibi çeşitli şekillerde tüketmenin yanı sıra kuruluğu tedavi etmek için yumurta sarısı karışımını cilde uygulayabilirsiniz..

12. Tatlı Patates:

Kuru ciltler için tatlı patates

Tatlı Patates, kuru cildi iyileştirmek ve onarmak için iyilikle yüklüdür. UV hasarına karşı önemli koruma sağlayan mükemmel Beta Karoten kaynaklarıdır (6). Ayrıca Beta Karoten, vücut tarafından A vitaminine dönüştürülür ve bu da cildinizin dış hasarlardan korunması için cildinizin bariyerini güçlendirebilir. Kuru ciltler için bu lezzetli sebzeleri kavurarak, haşlayarak veya ekstra tatlılık için salatalarınıza ekleyerek tadını çıkarabilirsiniz..

13. Cilt İçin Süt:

Kuru ciltler için süt

Süt cildinizin en iyi arkadaşıdır. Topikal olarak uygulandığında harika bir temizleyici ve nemlendirici görevi görür. Bununla birlikte Süt, içecek olarak tüketildiğinde vücudunuzu nemlendirir ve besler. Sütte bulunan yağlar, protein, D vitamini ve kalsiyum, bol miktarda beslenme sağlayarak kuru ve yamalı cildi onarabilir. Sütte bulunan laktik asit, cildinizi aydınlatabilir ve içten parlamanızı sağlayabilir..

14. Kuru Ciltler İçin Soya:

Kuru ciltler için soya sütü

Soya fasulyesi ve Soya sütü, Tofu gibi yan ürünleri kuru ciltler için en iyi yiyeceklerden bazıları olarak kabul edilir. Soyanın, kolajen seviyelerini artırarak ve kuruluğu tedavi ederek orta yaşlı kadınların yaşlanan cildini iyileştirebilen izoflavonlarda bol olduğu bilinmektedir.7). Ayrıca soya sütü, vücudun ihtiyaç duyduğu bol miktarda protein sunabilir. Damak tadınız Soya Sütü veya Tofu’nun tadını reddederse, milkshake’inize meyve veya kuruyemiş ekleyerek bunu maskeleyebilirsiniz..

15. Kuru Ciltler İçin Meyveler:

Kuru ciltler için çilekKuru ciltler için tüketilmesi gereken meyvelerin başında meyveler gelir. Bu keskin ve lezzetli yiyecekler, kırışıklıklar, elastikiyet kaybı ve pigmentasyonla mücadele etmek için hücresel stresi azaltan antosiyaninler, ellagik asit, resveratrol gibi antioksidanlar bakımından yüksektir.8). Böğürtlen, çilek ve ahududu gibi meyveler ciltteki kolajen üretimini artırmak ve onu kuruluktan korumak için bol miktarda besinle doludur. Böğürtlenleri sabah mısır gevreğinize ekleyebilir veya lezzetli bir yemek ve sağlıklı bir cildin tadını çıkarmak için protein sallamanızda kullanabilirsiniz..

Kuru Cildi Önlemek İçin Ek İpuçları:

Bu uzman ipuçlarını takip ederek kuru cilt sorunlarını yenin:

  • Bol su için ve kendinizi nemli tutun. Bu kuruluğu önlemek için önemli bir adımdır..
  • Çok sıcak suda banyo yapmaktan kaçının. Bunu yapmak cildinizi kurutabilir ve kuru görünmesine neden olabilir..
  • Doğal yağları cildinizden uzaklaştırmayan yumuşak bir sabun veya temizleyici kullanın..
  • Kaybedilen nem seviyelerini yenilemek için banyodan hemen sonra kremsi bir nemlendirici uygulayın..
  • Tuz, alkol, şeker ve kafein içeriği yüksek yiyeceklere hayır deyin. Vücudunuzun susuz kalmasına ve kuru görünmesine neden olurlar..
  • Kışın içerideki havanın kurumasını önleyebilecek odanızda bir nemlendirici bulundurun..

Yani millet! Kuru ciltler için bu harika yiyeceklerle havayı yenmeye hazır mısınız? “Güzellik içeriden başlar” sözüne inanıyorsanız, bu doğal ürünleri diyetinizden kaçırmanız mümkün değil. Ayrıca, değişen hava koşullarından bağımsız olarak parlayan cildi korumak için uygun bir cilt bakım rejimi uyguladığınızdan emin olun.!