Meditasyon yaparken konsantrasyon, tek bir düşünceyle engelsiz bir şekilde tek bir nesneye odaklanan zihin fakültesi olarak tanımlanır. Gerçek konsantrasyon, çok fazla adanmış uygulama ve sıkı çalışmanın ardından gelen eksiksiz bir tek fikirliliktir. Kin, hırs vb. günahlardan arındığınız bir durumdur. Kirliliklerden arınmış ve zihninizin güç ve yoğunluk kazanmak için bir araya toplandığı bir durumdur. Şimdi meditasyon yaparken konsantrasyonu nasıl koruyacağımızı bilmenin birkaç yolunu inceleyeceğiz..

Konsantrasyon İçin Meditasyon Teknikleri

Konsantrasyon için Meditasyon:

‘Konsantrasyonun’ Ne Demek Olduğunu Anlamak:

Konsantrasyon için Meditasyon

Konsantrasyon terimini anlamak, yapmanız gereken ilk şeydir. Zihninizi genellikle sürekli düşündüğünüz birçok şeyden uzaklaştırmanız ve hepsini belirli bir nesne, görsel, ses, mantra vb..

neye konsantre olurdun?

Neye konsantre olmak istediğinize karar vermelisiniz. Odaklandığın kişi haline geldiğin önemli bir gerçek var. Fark etmemiş olabilirsiniz ama evli çiftlerin yıllar süren evlilikten sonra birbirlerine benzemeye başladıkları zamanlar vardır. İnsanlar genellikle evcil hayvanlarına, arabalarına, hobilerine veya her zamanki gibi yaptıkları işe benzerler..

Konsantre Diğer İnsanlara Bakın:

Ne zaman yeni bir şeye başlasan, her zaman bir çeşit uzman yardımı almalı ya da o işte nasıl çalışman gerektiğini anlamana yardımcı olacak insanların etrafındaki durumları gözlemlemelisin. Sinemada bir aksiyon filmi izlerken etraftaki birine bakmaya ve gözlerini görmeye çalışın. Gözlerini zar zor kırpıyorlar ve yavaş nefes alıyorlardı. Fiziksel hareketleri size daha iyi konsantre olma fikrini verebilir..

Kendini tut:

Konsantrasyon, bilincinizi kozmik enerjiye doğru artırmanın bir yoludur. Bu tür enerjileri ne kadar çok alırsanız, o kadar iyi hissedersiniz. Yönlendirilmek, hiçbir işe yaramayacak enerjiyi dağıtabilir. Bu nedenle konsantre olurken sakin olmanız gerekir. Kendinizi biraz dalgın hissettiğinizde derin nefes alın, bu konsantrasyonunuzu yeniden kazanmanıza yardımcı olacaktır..

Aralar vermek:

Bazen meditasyonunuz arasında molalar vermelisiniz. Uzun süre meditasyon yapıyorsanız, bu önemli olacaktır çünkü çok fazla aşırıya kaçmak faydalı olmayacaktır. Aralarda derin nefesler alın veya hızlı bir yürüyüş yapın ve ardından yeni yüklenmiş olarak görevinize geri dönün. Bu daha iyi odaklanmanıza yardımcı olur.

Nefesinize Bir Sekme Tutun:

Meditasyon sırasında derin nefes almayı bırakmayın veya kontrol etmeyin. Zihninizde bir seferde bir şeye odaklanmanıza yardımcı olur. Nefesinize konsantre oldukça yavaşlayacaksınız ve zihniniz de yavaşlayacaktır, bu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Huzurlu bir zihin durumuna geçersiniz ama uykunuz gelmez. Bitirirken kendinizi enerjik ve taze hissedeceksiniz..

İzolasyonda meditasyon yapın:

Doğru konsantrasyon için, etrafta çok daha az gürültünün olacağı bir yerde arabuluculuk yapmanız gerekir. Sizi asla iyi bir meditasyoncu yapmayacağından, çevrenizde yüksek ses olamaz. Meditasyon yaparken rahatsız edilmeyeceğiniz uygun bir yer seçin..

Rahat olun:

Meditasyon yaparken rahat olmanız gerekir. Rahat olana kadar asla konsantre olamadığınız için bu büyük bir engel olabilir. Bol giysiler giyin ve ayakkabılarınızı çıkarmayı unutmayın. Meditasyon yapacağınız uygun bir yer, bir yoga matı, bir asana veya varsa bir meditasyon koltuğu bulmaya çalışın. Sırtınızı dik tutun ve bunun için en uygun nilüfer duruşunda oturun. Sadece bacak bacak üstüne atıp kollarınızı kucağınıza koyarak da gidebilirsiniz..