Kundalini Meditasyonu, bedeni ve zihni birleştirmeye yardımcı olan bir meditasyon tekniğidir. Yogik shastralara göre, gerçek meditasyon durumuna ulaşmanın en iyi yolu önce Kundalini enerjisini uyandırmaktır. Bu olduğunda, meditasyon süreci kolaylaşır. Kundalini, 1935 yılında Sivananda Saraswati tarafından “Kundalini Yoga” kitabıyla popüler hale getirildi. Bu meditasyon biçiminin ana yönü, omurganın etrafındaki enerjiyi çakralar aracılığıyla yükseltmektir. Bu uyanış gerçekleştiğinde, enerji vücudun iyileşmesine yardımcı olur. Bu yazıda Kundalini Meditasyonu teknikleri ve faydaları hakkında daha fazla bilgi edineceğiz..

Kundalini Meditasyonu

Kundalini Meditasyonu Nedir??

Kundalini, omurgamızın tabanında yatan uyuyan enerjidir. Bu, bir kez uyandığında vücudumuzdaki çakraların iyileşmesine ve dengelenmesine yardımcı olabilecek ana enerji şeklidir. Kundalini’yi uyandırarak, enerji üst çakraya veya Sahasrara’ya ulaşana kadar bir çakradan diğerine akar. Kundalini meditasyonu, kendini gerçekleştirmenin ve içsel bilincin nihai yoludur..

Kundalini Meditasyonu Nasıl Yapılır:

Maksimum faydayı elde etmek için Kundalini meditasyonunun doğru yaklaşımla yapılması gerekir:

  • Kundalini meditasyonunu gerçekleştirmek için önce zihninizi hazırlamanız gerekir..
  • Çakralarınızı doğru pozisyonda hizalamak için doğru duruşu seçmek çok önemlidir..
  • Ayrıca boşluksuz nefes alarak içinizdeki nefesi hissetmeniz gerekir..
  • Kundalini meditasyonu, Kundalini enerjisini çevreleyen bir yıldızı aktive ederek ve ardından içimizdeki ışık üzerinde Shambhavi Mudra ile meditasyon yaparak yapılır..
  • Shambhavi meditasyonunda otururken, ışık içimize daha çok akar..

Kundalini Çakra Meditasyonunu Gerçekleştirme Adımları:

Aşağıdaki adımlar, yeni başlayanlar için Kundalini Meditasyonu prosedürünü anlamanıza yardımcı olur:

Aşama 1: Parlak bir yıldızı görselleştirmelisin. Altınızdaki dünyayı ve kürenin içinde yıldız olan bir daire olduğunu hayal edin. ‘Dünya’ kelimesini mantra olarak kullanın ve yıldızınız dünyada olduğu sürece daire çizin. Tüm dünyayı ışıkla dolu olarak görselleştireceğiniz bir zaman gelecek. Ayaklarını yere sür.

Adım 2: Şimdi gökyüzündeki güzel güneşe bakın. Işınlar üzerinize düşüyor ve siz onun enerjisini alıyorsunuz. Tüm vücudunuzu ışınların ışığı ile doldurun, bu zihninizi açacak ve kendinizi daha rahat hissedeceksiniz. ‘Güneş’ mantrasını söylemeniz ve yavaş yavaş ayaklarınızı ve ayak parmaklarınızı hareket ettirmeniz gerekir..

Aşama 3: Yıldızla birlikte dolaşın ve bırakın tüm vücudunuzu sarsın. “Beden” mantrasını tekrar edin ve bu, tüm endişelerinizi ve endişelerinizi azaltmanıza yardımcı olacaktır. Kendinizi ışıkla örtün ve vücudunuza iyileştirici bir dokunuş vermek için masaj yapın..

4. Adım: Vücudunuzdaki yıldızla daire içine alın ve sırayla vücudun tüm bölgelerini temizlemesine izin verin. “Işık” mantrasını söylerken gerilimlerin, endişelerin ve endişelerin yok olmasına izin verin. Başınızda, göğsünüzde, karnınızda, bacaklarınızda ve ayaklarınızda yıldız olacak şekilde daire içine alın ve ardından vücut bölgelerine buna göre masaj yapın..

Adım 5: Elinizi kendinize koyun ve ‘(ismine) ışık gönderiyorum’ diyerek kendinizi kutsayın. Herkes için mutluluk ve neşe diliyorum, dünyanın sağlıklı ve mutlu olmasını diliyorum.

6. Adım: Ellerinizi karnınıza koyun ve pelvis, karın ve göğüsteki kasları gerin. Gerginliği bir süre yüksek tutun ve sonra gevşeyin, tekrar yapın ve mideden birkaç kez derin nefes alın. Nefes alırken OM kelimesini düşünün ve nefes verirken ‘Shanti’ deyin. Bu mantra sizi iç huzura doğru çeker ve düşünceleriniz sakinleşir..

7. Adım: Shambhavi, meditasyon için ana duruş olan Lord Shiva’nın bir mudrasıdır. Yıldızın etrafında dönerek enerjiniz içe döndü. Sırtınız düz, başınız dik ve mideniz rahat. Şimdi gözlerinizi hafifçe açabilir ve vücudunuzun ortasındaki Kundalini kanalı olan ışığa veya çakraya odaklanabilirsiniz. Gözlerin enerjisi içinizde akar ve meditasyonunuzu dengeler. Yönlendirilmiş düşüncenizi durdurur ve yalnızca Kundalini kanalına konsantre olmanızı sağlar. Geri almak için yavaş olmalısın çünkü görünüşe göre başka bir dünyadan geri dönüyorsun. Sessizce meditasyon yapın ve günlük hayatınıza geri dönün.

Faydalar:

  • İçsel benliğinizi iyileştirir ve sinirsel dejenerasyon nedeniyle kusurları düzeltir veya düzeltir..
  • Yaşlanma sürecini azaltır ve kendinizi daha hafif hissetmenizi sağlar.
  • Bilincinizi zirvelere çıkararak farkında olmanızı sağlar..
  • Öfkeyi, endişeleri, egoyu vb. dışarı atar ve bizi mutlu, dikkatli ve şefkatli yapan daha iyi bir insan yapar..

Kundalini Yoga, önemini anlayan Yoga gurusu Patanjali zamanında formüle edilmiş eski bir uygulamadır. Kundalini, bedeni tanrısallıkla birleştiren annesel bir enerjidir. Kundalini’nin uyanışı olmadan, sadece asanalar veya nefes alma teknikleri uygulamak pek bir işe yaramaz. Manevi disiplini elde etmeye istekliyseniz, Kundalini meditasyonu bir zorunluluktur. Kundalini uyanışının uygun şekilde yapılmadığında potansiyel olarak tehlikeli olabileceğini anlamak gerekir. Gerekli önlemleri almak, ışıltılı bir yüze ve görkemli bir yaşama kavuşmanızı sağlayacaktır..