Meditasyona başlıyorsanız ve meditasyonla ilgili müzik arıyorsanız, başlamadan önce onunla ilgili birkaç kavramı bilmeniz gerekir. Müzikle birlikte meditasyon inanılmaz bir deneyimdir ve bir kez alıştığınızda, ondan kurtulmak istemeyeceğiniz için kesinlikle düzenli rutininizin bir parçası olacaktır..

İşte Meditasyon için Müzik Üzerine En İyi Rehberimiz.

Beyin Dalgalarının Anlamını Anlamak:

Meditasyon için Müzik

Beynimiz, nöronlar olarak bilinen milyarlarca beyin hücresinden oluşur ve beyin faaliyetleri sonucu üretilen sinyaller nedeniyle oluşan elektrik dalgaları ile birbirleriyle iletişim kurarlar. Bunlar elektroensefalogram adı verilen tıbbi cihazlarla tespit edilebilir. Bu elektriksel aktivite beyin dalgası paterni olarak bilinir. Bu beyin dalgaları meditasyon teknikleriyle değiştirilebilir ancak bu zaman alıcı olabilir. Kısa yol yöntemi, binaural vuruşlar olarak bilinen sesleri kullanmaktır..

Binaural Vuruşlar Nelerdir??

Binaural vuruşlar, kulaklıktan duyduğunuz yumuşak dalgalardır. Her iki kulağınızda da bağımsız olarak çalınırlar ve farklı frekanslarla çalınırlar, böylece kulaklarınızda çınladıklarında çift sesli vuruşun bir yanılsaması gibi görünürler. Binaural seslerle ilgili tek sorun, seslerin çok sevimsiz olmasıdır. Bu ritimler için müzisyen uzmanlar sorunları azaltmaya çalıştılar ve meditasyonu daha iyi bir deneyim haline getiren doğal seslerle ilgili güzel melodiler yaptılar..

Beta Beyin Dalgaları: (14 ila 32 Hz)

Beta beyin dalgalarına alışmak kolaydır, çünkü normalde uyanık olduğumuzda bu beyin dalgasını kafamızda çalıştırırız. Bu, özellikle gergin olduğumuzda, baskı altında olduğumuzda, korktuğumuzda, stresli olduğumuzda, ajite olduğumuzda vb. genellikle her zaman sahip olduğumuz baskın beyin dalgasıdır. Beta dalgaları konsantre olmanıza ve uyarınızı yapmanıza yardımcı olur. Sizi eleştirel bir düşünür yapar ve mantığınızı geliştirir.

Alfa Beyin Dalgaları: (7 ila 14 Hz)

Alfa Beyin dalgaları daha düşük frekanslı dalgalardır. Bu tür müzik sayesinde zihnimizin özgür ve rahat olduğu bir duruma ulaşırız. Bu, daha iyi meditasyon yapmamıza yardımcı olur ve kendimizi gündüz rüyasında gibi hissederiz. Stresli ve acil olmayan işleri yaparken alfa dalgalarını içimizde hissederiz. Bilinçli ve bilinçaltı zihin arasındaki bağlantı olarak kabul edilir. Hafızayı korumamıza ve konsantrasyonu artırmamıza yardımcı olur. Ayrıca kan basıncını düşürür ve beyin kan akışını arttırır. Kendinizi mutlu, hafif ve enerjik hissedersiniz.

Teta Beyin Dalgaları (3,5 ila 7 Hz)

Teta beyin dalgaları, meditasyon yaparken transa girmeyi seven insanlar içindir. Zihniniz uykuya dalmış gibi hissediyor, ama aslında bilinçli ruh halinizdesiniz. İç huzurumuzu hissetmemize yardımcı olur ve duygularımızı dengeler. Tutmayı arttırır ve zihni sakinleştirir. Sağlığınızda iyileşme göreceksiniz ve uykunuz daha huzurlu olacak..

Delta Beyin Dalgaları (0,1 ila 3,5 Hz)

Delta beyin dalgaları, bu durumda kendini yenilediği ve iyileştirdiği için vücut için faydalıdır. İyi miktarda delta dalgası, bir kişinin derinden rahatlamış hissetmesini sağlayabilir. Bedenlerini ve zihinlerini iyileştirir ve bilinçaltı zihinle ruhsal bir bağlantı kurar. Melatonin ve DHEA gibi yaşlanma karşıtı hormonları salgılar. Aynı zamanda cildi, kemik yoğunluğunu ve vücudumuzun eklemlerini koruyan ve hızlı iyileşmelerine yardımcı olan İnsan büyüme hormonunu da serbest bırakır..

Gama Dalgaları (40 Hz ve Üzeri)

Gama beyin dalgaları frekansta hızlıdır. Bu beyin dalgası, beynin tüm bölümlerinin birbirine bağlanmasına yardımcı olur ve birlikte çalışmasını sağlar. Yetenek, büyük miktarda bilgiyi daha kısa sürede işleyebilmektir. Bu, beynin daha iyi çalışmasını sağlar ve zeka seviyenizi artırır. Büyük miktarda kendini kontrol eden şefkatli bir insan olursunuz. Normalde olduğundan daha mutlu olacaksın. Duyu organlarınız sizi daha bilinçli ve uyanık yapacaktır..