Sahaja Yoga, Kendini Gerçekleştirme veya Kundalini uyanışı denen deneyime dayanan eşsiz bir meditasyon şeklidir. Bu, yaşamları dönüştürmek için baştan sona çalışan Shri Mataji Nirmala Devi tarafından öğretildi. Sahaja Meditasyonu’na başladığınızda, çok geçmeden dönüştüğünüzü fark edersiniz ve daha fazla bütünleşme, ahlak ve odaklanmış bir insan olursunuz. Sahaja meditasyonu doğru teknikle takip edilirse basittir.

Sahaja Meditasyon Teknikleri

Sahaja Meditasyonunun Adım Adım Süreci:

1. Her birimizin içinde bizi çok seven ruhsal bir enerji vardır. Kendi annemiz, öğretmenimiz ve rehberimiz gibidir. O enerjiye odaklanmamızı sağlayacağız, böylece onunla bağlantı kurmamızı sağlayacağız..

2. Ayakkabılarınızı çıkarın ve bir sandalyeye rahatça oturun. Ayaklarınızı yere düz basın ve birbirine değmeden ayrı ayrı yerleştirin..

3. Sol elinizi kucağınıza koyun ve avucunuz yukarı bakacak şekilde.

4. Sağ elinizi kalbinizin sol tarafına koyun ve iç ruhunuzla konuşmaya başlayın. Enerjiye sorun, “Anne, ben saf ebedi ruh muyum?” (ibadet ettiğiniz bir tanrıyı söyleyin) Bunu üç kez tekrarlayın.

5. Sağ elinizi alın ve bir el genişliği kadar aşağı indirin. Solar pleksusunuzla hizalayın ama hala göğsünüzün sol tarafında kalın. Daha sonra bunu üç kez tekrarlayın, “Anne, ben kendimin Efendisi miyim?”

6. Şimdi sağ elinizi alın ve bir el genişliği kadar aşağı, kalçanızın hemen üstüne yerleştirin. Şimdi bunu 6 kez tekrarlayın, “Anne lütfen bana Saf Bilgi ver.”

7. Sağ elinizi bir el genişliğinde yukarı kaldırın ve tam bir inançla “Anne, ben kendimin Efendisiyim” deyin. Bunu 10 kez tekrarlayın.

8. Şimdi sağ elinizi, kalbinizi tekrar hizaya getirmek için bir el genişliği kadar yukarı hareket ettirin. Şimdi bunu tam bir inançla söyleyin ve 12 kez tekrarlayın, “Anne Ben Ruhum!”

9. Başınızı sağa çevirin ve sağ elinizi boynunuzun veya omzunuzun sol tarafına koyun ve “Anne, ben suçsuzum” deyin. 16 kez tekrarlayın.

10. Sağ elinizi alnınızın üzerine koyun ve parmaklarınızı bir arada tutun. Şakaklarınızı sıkmaya başlayın, parmaklarınız ulaşmıyorsa, elinizden geldiğince sıkmaya çalışın. Şimdi samimi olun ve kalbinizden “Anne, herkesi affediyorum” deyin. Memnun olana kadar tekrarlayın. Sana zulmedenleri düşün ve her birini affet..

11. Şimdi en önemlisi ilahi güçten af ​​dileyin. Sadece istemeniz gerekiyor ve bunun için sağ elinizi alın ve başınızın arkasına koyun. Onu geriye doğru eğin ve kalbinizden “Anne yanlış bir şey yaptıysam lütfen beni bağışlayın” diye sorun. Memnun olana kadar tekrarlayın.

12. Sağ elinizi alın ve şimdi avucunuzun ortasını başınıza koyun. Parmaklarınızı genişçe açın ve başınızın arkasında aşağı inmeleri için arkaya doğru çevirin. Basınçla aşağı itin ve saat yönünde döndürün. Şimdi kalbinin derinliklerinden sor, “Anne, lütfen bana gerçek benliğimle bağlantıyı ver ve bunu kendi içimde hissetmeme izin ver” ya da “Anne, lütfen bana Aydınlanma ver” de. Bunu 7 kez tekrarlayın.

13. Ellerinizi aşağı indirin ve avuç içi yukarı bakacak şekilde kucağınıza koyun. Gözlerini kapat ve sessizce birkaç dakika otur.

Faydalar:

1. Sağlığı iyileştirir

2. Sizi bağımlılıklardan uzaklaştırır

3. İletişim becerilerini geliştirir

4. Odaklanmanızı ve daha iyi konsantre olmanızı sağlar

5. Stresi azaltır.