Mehandi, Hint kültürümüzün önemli bir parçasıdır. Düğün ve diğer uğurlu ritüellerde önemli bir rol oynar. Sadece mehndi değil, zerdeçal kullanımı bile en eski Hindu Vedik ritüel kitaplarında anlatılmaktadır. Başlangıçta sadece kadınların avuç içi ve ayaklarında kullanılan Mehendi, zamanla erkeklerin bile törenlerde veya diğer ritüellerde kullanmasına izin verilen ritüellerin bir parçası haline geldi. Kendini mehndi macunu ile boyamak, dini geleneklerimizde mevcuttur ve bu, “iç ışığı uyandırmanın” sembolik bir temsilini gösterir..

Rajasthani Mehndi En İyi Görüntülerle Tasarımlar

Mehendi’yi ellere ve ayaklara uygulayarak takip edilen birçok Hindu ritüeli vardır. Karva Chauth, Vat Purnima, Diwali, Bhai Dooj ve Teej gibi festivaller Mehendi uygulama ritüellerini içerir. Bu şenliklerde her yaştan kadın ve kız çocuğu Mehendi’yi avucunda uygular. Kına başlangıçta esas olarak Hindu gelinleri için bir dekorasyon biçimi olarak kullanılmıştır. Bazı insanlar böyle önemli ritüeller için bir Mehendi tasarımcısı ayarlar, böylece herkesin iki eli iyi Mehendi tasarımlarıyla dolu olabilir, ancak bazı insanlar genellikle yaratıcılıklarını kendileri yaparak göstererek meşgul olurlar. Mehndi sanatının farklı çeşitleri ve tasarımları vardır ve en güzel ve karmaşık mehndi sanat formlarından biri Rajasthani Mehndi’dir..

rajastani mehndi ana 2'yi tasarlar

Rajasthani mehndi tasarımları esas olarak halk dansları, gelenek, sanat formları, yaratıcılık ve Rajasthani kültürünün renklerini içerir. Rajasthani mehndi tasarımları veya sanatı, Hint kültürünü ve geleneğini yansıtan çiçekler, yapraklar (özellikle uğurlu olduğuna inanılan mango yaprakları), tavus kuşu şeklindeki tasarımlar vb. kullanılarak kınanın benzersiz temsillerini gösterir..

Rajasthani Mehndi tasarımları, tercihinize göre ellere veya ayaklara veya her ikisine birden uygulanır. Herkesin yoğun programı nedeniyle, insanlar hazır bir Mehendi külahı satın almak için uygun seçeneği seçiyor. Bununla birlikte, Hindistan’ın birçok kırsal kesiminde, kadınlar, taze kına yapraklarını, profesyonelce hazırlanmış kına konileri kadar rafine olmayan, eklenmiş yağ ile öğütme taşlarında öğütmeye hala inanıyorlar, ancak yine de çok daha koyu renkler veriyorlar ve ellerde kalıyorlar. uzatılmış bir dönem. Rajasthani mehndi tasarımları çok karmaşık. Mehendi desenlerinin altında genellikle damadın adı veya baş harfleri gizlidir..

Geleneksel ve Güzel Rajasthani Mehndi Tasarımları:

Burada, tüm durumlarınız için resimlerle birlikte en iyi 25 Rajasthani mehndi tasarımını listeledik.

1. Gelinler İçin Rajasthani Mehndi Modelleri:

Gelinler İçin Rajasthani Mehndi Modelleri

Mehendi tasarımları bazen düğün törenlerinden önce gelinlere uygulanan birkaç karmaşık desen içerir. Gelinlerin hem elleri hem de ayakları ağır desenlerle doludur. Bu tasarımlar genellikle gelin ve damat resimlerini gösterir veya gölgeli çiçek ve yaprak desen çeşitlerini içerebilir. Rajasthan’da damatlara genellikle gelinler kadar ayrıntılı tasarımlar verilir. Tam el mehndi, renkli bilezikler eşliğinde daha da muhteşem görünüyor.

2. Tam Eller İçin Rajasthani Gelin Mehndi Tasarımı:

Tam Eller İçin Rajasthani Gelin Mehndi Tasarımı

Bu, çok karmaşık ayrıntılara sahip tam eller için tipik Rajasthani gelin mehndi tasarımıdır. Sol elde damadı temsil eden bir Rajasthani prensi resmi, sağ elinde ise gelini temsil eden bir prenses resmi var. El detaylı tasarımlarla dolu olduğu için parmak uçları açık bırakılmıştır. Bu gelin ve damat görüntüsü, avuç içi, bilek veya kol gibi ellerin herhangi bir yerine çizilebilir. Bu Rajasthani Mehandi, gelinin ayaklarını peçe çarşafları ve kuş motifleriyle süslemek için uygundur. En iyi Rajasthani mehndi tasarımlarından biridir..

3. Kolay Rajasthani Mehendi Tasarımları:

Kolay Rajasthani Mehendi Tasarımları

Rajasthani Mehendi tasarımının yaygın ve en kolay biçimlerinden biri, küçük karelerle doldurulmuş mango yaprağı bordürleri gibi geleneksel motifler yapmaktır. Yapraklı desenler tasarımlara daha fazla dokunuş katıyor. Bu tasarım, düğünler gibi büyük olaylardan ziyade herhangi bir ev işlevi için bile uygundur. Bu tasarımlar elin tüm uzunluğuna kadar uzanabilir, bu da onu gelin ve en yakın arkadaşları için çok uygun hale getirir.!!!

4. Modern Hint Gelin Rajasthani Mehandi Tasarımları:

Modern Hint Gelin Rajasthani Mehandi Tasarımları

Şimdi, bu son derece sanatsal, modern bir Hint Mehdi tasarımı. Birkaç büyük çiçek motifi ile çok düzgün yapılmış ve çok büyük. Çiçeklerin ve yaprakların kendi içlerinde nasıl bir gölgeye sahip olduğunu ve şeritlerin tasarımın dolgunluğunu nasıl ortaya çıkardığını görün. Tasarım, dirseğe kadar takip edilen bileğe doğru daha iyi ve daha yoğun hale gelir..

5. Kızlar İçin Gelin Rajasthani Mehndi Tasarımları:

Kızlar için Gelin Rajasthani Mehndi Tasarımları

Sadece Mehendi uygulamak için düğününüz olmalı diye kesin bir kural yok! Gelinlerin arkadaşları tercihlerine göre tasarımlar seçebilirler. Çoğu gelinin arkadaşı, gelinden daha az karmaşık ve basit bir tasarım seçer. Güzel yapılmış birkaç çiçek ve yaprak, göz alıcı ancak geleneksel bir görünümü tamamlayabilir..

6. Dairesel Rajasthani Mehandi Desenleri:

Dairesel Rajasthani Mehandi Desenleri

Tavus kuşu, çiçek veya yaprak motiflerinin yanı sıra, az gölgeli kısımlara sahip dairesel desenler de birçok durum için uygundur. Mehendi hemen renklerini gösterdiğinden bu tasarımları oluşturmak bazen zordur. Burada uygulanan Mehendi’yi kaldırma ve tekrar çizme şansınız olmayacak. Dairesel mehndi tasarımları veya yuvarlak yapılar doğruluk gerektirir ve bu tasarımların yalnızca Mehendi sanatçıları tarafından uygulanması çok daha iyidir..

7. Ayaklar ve Parmaklar Rajasthani Mehendi Tasarımlarını kapladı:

Ayaklar ve Parmaklar kaplı Rajasthani Mehendi Tasarımları

Genellikle parmakları tamamen unutarak avuç içi veya ayakların orta kısmına odaklanırız. Tam bir görünüm için parmaklara da bir şeyler çizmek önemlidir. El parmakları ağır tasarımlarla kaplanır ancak ayak parmaklarını bırakmak eksik görünmesini sağlar. Parmakların uçları, ona geleneksel bir Rajasthani görünümü veren basit çizgiler veya noktalarla kaplanabilir. Gelin kendisi bu basit mehndi modelini uygulayabilir.

8. Güzel Rajasthani Mehendi Tasarımı:

Güzel Rajasthani Mehendi Tasarımı

Bir tasarımın daha güzel görünmesi için çizgilere dikkat edilmelidir. Bu çizgiler sadece bir motifin tamamlanmasına yardımcı olmakla kalmaz, bu çizgileri kalınlaştırarak görünür bir bordür oluşturan motiflere bir derinlik ve karanlık verir. Tasarımın süper şık ve süper klas ve gelin görünmesi için yaprakların mükemmel gölgelenmesi!

9. Çiçek Rajasthani Mehendi Tasarımı:

Çiçek Rajasthani Mehendi Tasarım

Çiçek motiflerinin çok yaygın olduğunu düşünüyorsanız ve farklı bir şey denemek istiyorsanız, yukarıdaki resimde gösterilene benzer bir yaprak deseni ile tüm avucunuzu kaplayabilirsiniz. Burada parmakların uçları kına ile doldurulur. Bu Mehndi tasarımı ise sadece açısal tasarımlarla çok temel tutulur..

10. Rajasthani Ayak Mehendi Tasarımları:

Rajasthani Ayak Mehendi Tasarımları

Mehndi uygulamak için seçtiğimiz tasarım ne olursa olsun, eller veya ayaklar için mehndi tasarımları her zaman aynayı yansıtan sanatı takip etmelidir, yani iki elin de aynı olması gerekir. Bu yüzden Rajasthani mehndi tasarımları en zor sanat formu olarak kabul edilir..

11. Geleneksel Rajasthani Mehandi Tasarımları:

Geleneksel Rajasthani Mehandi Tasarımları

Bu, geleneksel bir Rajasthani mehndi tasarımının bir örneğidir. El ve bilek, daha zarif ve güzel görünmesini sağlayan tavus kuşu ve mango yaprağı tasarımı ile doldurulur..

12. Her Durum İçin Rajasthani El Mehndi Tasarımı:

Her Durum İçin Rajasthani El Mehndi Tasarımı

Avuç içi dolduran bir tasarım, ince ve uzun bir avuç için daha uygundur. Avuç içi çok karmaşık örtü örtüleri, çiçekler ve yapraklar ile doldurulabilir. Ancak, bu kadar detaylı bir tasarımın çizilmesi çok zaman aldığından, bu tipik tasarımda ayna yansıması sanat formundan kaçınabilirsiniz. Eller için bu Rajasthani mehndi tasarımı her durum için idealdir.

13. Basit Rajasthani Gölgeli Çiçekler Mehandi:

Sade Rajasthani Gölgeli Çiçekler Mehandi

Çizimde o kadar iyi değilseniz, çapraz çizgiler veya kutular deneyin. Birkaç basit gölgeli çiçek ekleyin ve diğer Arap desenlerinin yardımıyla diğer motiflerle birleştirmeye çalışın. Hatta birkaç kutuyu doldurabilir veya mehndi tasarımının tamamına daha çarpıcı bir görünüm vermek için onları gölgeleyebilirsiniz..

14. Tüm Ayaklar Kapalı Rajasthani Mehandi Tasarımları:

Tüm Ayaklar Kapalı Rajasthani Mehandi Tasarımları

Bu tasarımda tüm ayaklar baldıra kadar düz çizgilerin takip ettiği geleneksel tavus kuşu motifli tül çarşaf deseni ile kaplanmıştır. Cildinize daha adil bir görünüm verme eğiliminde olduklarından tasarımlar arasında boşluk bırakabilirsiniz..

15. Açısal Gölgeli Rajasthani Mehndi Kalıpları:

Açısal Gölgeli Rajasthani Mehndi Desenleri

Bu ağır mehndi tasarımı, açısal desenlerin yardımıyla tamamlanmış ve çok karmaşık ayrıntılarla doldurulmuştur. Avuç içi bu kadar ağır bir tasarımla doldurulduğundan, burada parmak uçları basit tutulur. Tasarımınızın daha eşsiz ve güzel görünmesi için parıltılar veya birkaç renkli taş da ekleyebilirsiniz..

16. Rajasthani Feet Mehandi Gelinler İçin Tasarımlar:

Gelinler İçin Rajasthani Ayak Mehandi Tasarımları

Rajasthani düğününde gelinin ayakları mehndi ile kaplıdır. Ayak mehndi tasarımları baldıra kadar tüm ayakları kaplar ve tasarımı yansıtan aynayı görebilir. Kıyafete uygun tırnakları güne göre boyamak ideal bir seçimdir..

17. Dulha Dulhan Rajasthani Mehndi Tasarımı:

Dulha Dulhan Rajasthani Mehndi Tasarım

Tasarlanan ünlü Rajasthani Mehendi, gelin ve damat imajını tasarlayarak daha güzel hale getirildi. Avuç içine çizilen resimler ve her iki avuç birleştiğinde gelin ve damadın bir arada görülmesi bu tasarımın ana temasıdır. Bir yanda gelin görseli, diğer yanda damat görseli ile düğün havasını ortaya çıkarmaktadır. Gelinlerin en çok tercih ettiği tasarım.

18. Barat Rajasthani Mehndi Tasarımı:

Barat Rajasthani Mehndi Tasarım

Bu tür bir tasarım, evlilik törenini bir sanat biçiminde tasvir eder. Bu tasarım Doli ve Barat sürecinin imajını ortaya çıkarıyor. Geleneksel tören bu tür bir tasarımda güzel bir şekilde ortaya çıkar. Bu görüntüyü çizmek çok zaman ve sabır gerektirir. Ancak Rajasthani halkı, Mehndi söz konusu olduğunda hızları ve sanatsal çalışmalarıyla tanınır..

19. Karmaşık Ön El Rajasthani Mehndi Tasarımı:

Ön El Rajasthani Mehndi Tasarım

Bu tür bir tasarım, görüldüğünde karmaşık görünüyor, ancak bir desen oluşturan bir çizgi ışınından başka bir şey değil. Bu tür tasarımlarda çiçek resimleri kullanılmaz. Hint etnik giyimi ile iyi görünüyor ve bilezik gibi davranıyor.

20. Karmaşık Tam El Rajasthani Mehndi Tasarımı:

Tam El Rajasthani Mehndi Tasarımı

Karmaşık tasarımlı işleri ortaya çıkaran, kavisli çizgiler ve noktalarla birbirine geçen bir desendir. Karmaşık tam el mehndi tasarlamak, muazzam miktarda konsantrasyon ve sabır gerektirir. Tasarımın getirdiği zenginlik nedeniyle en çok gelinler için kullanılan bu tasarım türü..

21. Tavuskuşu Deseni Mehndi Tasarımı:

Tavuskuşu Deseni Mehndi Tasarımı

Mehndi, mehndi tasarımına ekleyen bayan ellerini süslemenin geleneksel bir yoludur, düğün veya herhangi bir bayram vesilesiyle kullanılan en eski ve geleneksel tasarımlardan biri olan tavus kuşu tasarımıdır. Tavus kuşu tasarımı, tavus kuşu tasarımına katılan diğer çiçek tasarımlarıyla birlikte tüm avuç içini kaplar.

22. Ayna Tasarımı Rajasthani Mehndi:

Ayna Tasarımı Rajasthani Mehndi

En ünlü Rajasthani mehndi tasarımlarından biri ayna tasarımıdır. Bu tipte aynı tasarım ayna gibi yansıyan her iki elde de kopyalanır. Tam konsantrasyon gerektiren aynı tasarımın çoğaltılması gerektiğinden ve avuç içinde yapılan tasarımın üst ele kadar devam eden tüm eli kapsadığı için oluşturulması en zor tasarımlardan biridir..

23. Krishna Radha Rajasthani Mehndi Tasarımı:

Krishna Radha Rajasthani Mehndi Tasarım

Bir başka şaşırtıcı Rajasthani Marwari tasarımı, Krishna ve Radha’yı düğün dördü gelin sırasında elden tasarlayarak bir sanat formunda tasvir ediyor. Gösterilen çift arasındaki kültürü ve birliği temsil eder. Görüntü, herhangi bir renk olmadan kendi içinde bir güzelliği ortaya çıkaran çiçek veya tavus kuşu tasarımı ile birleştirilmiştir..

24. Rajasthani Mehndi Tasarımı Sadece Parmaklarda:

Rajasthani Mehndi Tasarımı Sadece Parmaklarda

Kırışıklıklarını gizlemek isteyen veya ön eli süslemeyi seven yaşlı insanlar ancak o zaman en iyi tasarımdır. Bu tür mehndi tasarımında, ön elin parmakları, Rajasthani tasarımını tasvir eden gerekli miktarda boşluk ile yaprak veya çiçek motifli tasarımla tasarlanmıştır..

25. Karva Chauth Rajasthani Mehndi Tasarımı:

Karva Chauth Rajasthani Mehndi Tasarım

Şenlikli hanımların bu gününde, güzelliğine ekleyen bir gelin gibi görkemli bir şekilde giyinirler, Ellerini nispeten basit bir mehndi tasarımıyla süslerler. Mehndi’nin avuç içine uygulandığı ve parmaklardan birine taşındığı Arap tasarımında desenli Rajasthani tasarımı.

Yeni ile eski tasarımın birleşimi, son günlerde moda olan şaşırtıcı bir desen ortaya çıkarıyor. Modanın eski zamanlardan farklı olması nedeniyle genç nesil stiline uygun yeni kombin yöntemlerinin arkasındaki ana neden geleneğimizi korumaktır. Bu değişiklik, tüm dünyadaki insanlar tarafından memnuniyetle karşılanan değerlerimizi ve kültürümüzü korumak için gereklidir..

Arap tarzında basit bir Rajasthani tasarımını denemek iyi bir başlangıç ​​olacaktır, çünkü daha az zaman alır ve ilk başta kendi üzerinde denemekten ziyade başkalarının ellerinde eskiz yapmak daha kolaydır..