Kalp hastalıkları günümüzde oldukça yaygındır. Bugünlerde sağlıksız ortamı suçlamayın. İnsan alışkanlıkları son derece sağlıksız hale geldi. Abur cubur yağlı sokak yiyecekleri yemek, fiziksel iş yapmamak, geç uyumak ve içmek günümüz yaşam tarzının düzenli parçalarıdır. Bunların hepsi sağlığımızı olumsuz etkiliyor. Hatta bazı durumlarda bunlar iç sağlık sisteminize ciddi zararlar verebilir. En sık görülen hastalıklardan biri kalp krizidir. Aslında kalp krizi bu egzersizin en ileri aşamasıdır. Başlangıçta olan, kalple ilgili rahatsızlıklar, kalp ağrıları ve diğer sorunlardır..

Ancak uygun şekilde bakılmazsa kalp krizlerine de neden olabilir. Daha önce kalp ile ilgili rahatsızlıklar 50 yaşındaki kişilerde oldukça yaygındı, ancak bugün 20-30 yaşlarındaki gençler bile bu kalp ile ilgili rahatsızlıklardan muzdarip. En yaygın kalp hastalıklarından biri hipertansiyon veya yüksek tansiyondur..

Apan Vayu Mudra Adımları Nasıl Yapılır ve Faydaları

Kadınlar doğal olarak bu kalple ilgili hastalıklara karşı bağışıktır. Adet döngüsü dönemlerinde oldukça yüksek östrojen seviyelerine sahiptirler. Ancak menopozdan sonra östrojen seviyeleri keskin bir şekilde düşer ve bu nedenle onlara karşı doğal koruma veya kalkandan mahrum kalırlar..

Kalp rahatsızlıklarına karşı yardımcı olduğu bilinen çok sayıda mudra veya fiziksel egzersiz vardır. Mudralar, vücudunuzu koruyacak veya parmak hareketleriyle kalp rahatsızlıklarını azaltacak şekilde yapılır. Aslında bu mudralar sadece parmak hareketleri ile yapılır ve sırayla sinirlere etki eder ve buna bağlı olarak kalp risklerini azaltır. Bu konuda en etkili mudralardan biri Apan Vayu Mudra yoga pozudur..

Apan Vayu Mudra Adımları ve Faydaları:

Bu yazıda apan vayu mudra için adım adım süreci ve faydalarını açıklıyoruz..

Apan Vayu Mudra Nasıl Yapılır??

 • Öncelikle mat veya hafif halının üzerine rahat bir şekilde oturmanız gerekir. Zemini kayganlaştıracağı ve dokunuşunuzu veya duruşunuzu zayıflatacağı için yere oturmamanızı öneririm. Ayrıca padma asana veya lotus pozunda da oturabilirsiniz..
 • Normal nefes almayı sürdürmeniz gerekir. Ağızdan değil burun deliklerinden nefes almaya devam edin.
 • Şimdi, parmaklarınızın ucunu hafifçe sertleştirin. Yüzük ve orta parmak uçlarına dokunmanız gerekiyor. Bunu başparmaklarınızla çok nazik ve rahat bir şekilde yapın..
 • Başparmaklarınızın dümdüz dışarıyı gösterdiğinden emin olun..
 • Şimdi, bir süre pozisyonunuzu koruyun. Bu pozisyonu en az 10-15 dakika tuttuğunuzdan emin olun ve artık değil..

Bu apan vayu mudra yoga pozunun bonusu, bu yoga kalıbı için herhangi bir katı kalıbı veya zaman çerçevesini takip etmenize gerek olmamasıdır. Her zaman ve her yerde yapabilirsiniz. Ayrıca, bu egzersiz herhangi bir özel ekipman kullanımını içermez. Böylece, her zaman ve her yerde yapabilirsiniz.

Apan Vayu Mudra’nın Faydaları:

 • Bu yoga mudra egzersizinin en büyük birincil faydası, kalp için muazzam faydalarıdır..
 • Bunun kalp rahatsızlıklarını iyileştirdiği ve tedavi ettiği bilinmektedir. Apan vayu mudra duruşu uygulayan kişilerin kalp rahatsızlıklarını tedavi ettiği birçok vaka gözlemlenmiştir..
 • Bu pozu uygularken birçok kalp durması sonlandırıldı veya kaldırıldı apan vayu mudra.
 • Apan vayu mudra’nın hazımsızlık veya kabızlık ile ilgili sorunlardan muzdarip insanları rahatsız ettiği veya onlara yardımcı olduğu da bilinmektedir..
 • Bu mudra egzersizinin, mide sorunlarından muzdarip insanları ortadan kaldırdığı da bilinmektedir..

Apan Vayu Mudra Sınırlamaları:

Ama apan vayu mudra ile her şey yolunda değil. Apan vayu mudra’nın da çok sayıda sınırlaması var.

 • Çoğunlukla apan vayu mudranın aşırı yavaş olduğu gözlenir. Bu nedenle vücut ve sistem üzerinde uzun vadeli etkileri olması gerekir..
 • Çoğu durumda apan vayu mudra, insanlara çok kısa sürede verdiği veya yardım ettiği için insanlara fayda sağlamaz olarak adlandırılır. Bu nedenle, bunu birkaç yıldan beri uygulamanız gerekir..