Halk arasında Hindistan’ın kuzeydoğusuna açılan kapı olarak bilinen Guwahati, Assam eyaletinin en önemli şehridir. Kuzeydoğu Hindistan’daki tüm büyük şirketlerin merkezleri bu şehirdedir. Ancak Guwahati turizm açısından da önemlidir. daha çok Eastern Light şehri olarak bilinir. Brahmaputra’nın kıyısında yer alan bu şehir, birçok turisti çeken çeşitli pitoresk manzaralara sahiptir. Burada yaşayan insanların kültürü farklı ve ilginç. Sonuçta Guwahati, dinlendirici bir tatil için güzel bir yer.

Resimlerle Guwahati’deki Popüler Parklar:

Guwahati’de ziyaret edilecek en iyi dokuz parkın listesi.

1. Hayvanat bahçeleri:

Guwahati sınırlarındaki Parklar

Bahçenin çevresi, Guwahati’nin yeşil inziva yeri olarak bilinir. Bu, bahçenin spor yaptığı güzel manzara güzelliğine işaret ediyor. Hayvanat bahçeleri 130 dönümlük geniş bir alana yayılıyor ve tek boynuzlu Gergedan’ın nadir türlerine ev sahipliği yapıyor. Bu enfes yaban hayatı parçası, Assam eyaletinin en önemli cazibe merkezlerinden biridir. Bu park ayrıca Afrika iki boynuzlu Gergedanına ve çok çeşitli diğer flora ve faunaya sahiptir..

2. Manas Milli Parkı:

parklar-in-guwahati-manas-milli-park

Himalayaların eteklerinde yer alan Manas Milli Parkı, devasa tepelerin pitoresk fonuyla mükemmel bir ambiyansa sahiptir. Aynı zamanda Assam’da kaplanlara ev sahipliği yapan tek rezervdir. Bu vahşi yaşam barınağının ormanlarında yaygın olarak görülen hayvanlardan bazıları altın langur, Asya mandası, filler, Gergedanlar, yaban bizonu, yaban köpeği (dhole), su samuru ve misk kedileridir..

3. Pobitora Yaban Hayatı Koruma Alanı:

parklar-in-guwahati-pobitora-yaban hayatı-barınağı

Bu park, Guwahati’nin biraz dışında bulunuyor. Ünlü Hint tek boynuzlu Gergedanı, Asya Mandası, Leopar, Yabani ayı, misk kedisi ve diğer birkaç hayvana ev sahipliği yapmaktadır. Kutsal alanın kendi ormanı vardır ve bazı güzel flora ve fauna sahneleri vardır. Yaklaşık 40 km karelik bir alanı kaplamaktadır. Kasım’dan Mart’a kadar, kutsal alanın ziyaret edilmesi için en yoğun zaman.

4. Nehru Parkı:

parklar-in-guwahati-nehru-park

Nehru Park, eski Hindistan cumhurbaşkanı Jawaharlal Nehru’nun adını taşıyan basit bir eski halka açık parktır. Çocuğunuzu alıp rahatlamak için güzel bir yer. Burada gerçek bir vahşi yaşam bulunmamasına rağmen birkaç hayvan heykeli vardır. Diğer güzel heykeller de devasa Park’ın bölümlerini süsler. Ambiyans yatıştırıcıdır ve çocuklar için salıncaklar ve diğer eğlence biçimleri vardır..

5. Kaziranga Ulusal Parkı:

parklar-in-guwahati-kaziranga-milli-park

Bu park yine Guwahati’de değil, yakınında bulunuyor. Hint tek boynuzlu Gergedanı barındırmak için fazla ünlüdür. Toplamda yaklaşık 450 km karelik bir alanı kaplamaktadır. park, çeşitli flora ve fauna türlerine ev sahipliği yapmaktadır. Hatta dünya mirası ilan edildi. Sadece bu değil, Kaziranga Ulusal Parkı da bir kaplan rezervidir ve ormanlarında gizlenmiş çok sayıda büyüleyici vahşi yaşamı vardır..

6. Nameri Ulusal Parkı:

parklar-in-guwahati-nameri-milli-park

Doğu Himalayaların eteklerinde bulunan bu park, Guwahati’den çok uzakta değil. Kaplan, Fil, Leopar, Hint Bizonu, Beyaz Kanatlı Ördek, Tembel Ayı, Himalaya Kara Ayı, Pangolin, Hint Yaban Köpeği, Misk Kedileri ve benzeri birçok türü içeren vahşi yaşamı spor eder..

7. Sukreswar Ghat Parkı:

parklar-in-guwahati-sukreswar-ghat-park

Sukreswar Ghat Park, güzel bitkiler ve yapılarla çevrili sakinleştirici bir ortama sahip şehrin parklarından bir diğeridir. Bu parkta kaplanlar veya gergedan gibi fazla vahşi yaşam yok, ancak Sukreswar ghat’ın harika manzaralarına sahip. Turistler, bu ghat’ta suların karşısındaki muhteşem gün batımını izlemek için parkı ziyaret ediyor..

8. Orang Ulusal Parkı:

parklar-in-guwahati-orang-milli-park

Bu vatandaş, Guwahati’den yaklaşık 140 km uzaklıkta bulunuyor. Tek boynuzlu Gergedan, Kraliyet Bengal Kaplanı, Asya fili, domuz geyiği, yaban domuzu ve diğerleri gibi hayvanlar bu parkın vahşi yaşamının bir parçasıdır..

9. Prashanti Udyan:

parklar-in-guwahati-prashanti-udyan

Bu, Guwahati’de bulunan ve hem yörelerin hem de turistlerin sıkça uğradığı bir başka halka açık park. Bu park genellikle siyasi ve diğer gösteriler için de kullanılıyor..