Kerala rangoli tasarımları farklı anlamlara, farklı desenlere, farklı düşünce ve tasvirlere sahiptir. Farklılıklar bölgeden bölgeye ve farklı inanç ve mitolojik tarihlerden kaynaklanmaktadır. Kerala’da rangolis, Kolam olarak bilinir. Andal’ın Lord Thirumal’a taptığına ve Margazhi ayında onunla evlendiğine inanılıyor. Geleneksel olarak bu ayda kız kuruları şafaktan önce uyanır ve tanrı Thirumal’ı karşılamak için Kolam’ı çekerler..

Resimlerle En İyi Kerala Rangoli Tasarımları:

İşte resimlerle en popüler Kerala rangoli tasarımları.

1. God Rangoli Festivaller İçin Tasarımlar:

Festivaller için Tanrı Rangoli Tasarımları

Rangolis genellikle festivallerde tanrı ve tanrıçaların onuruna yapılır. Aşağıdaki resimde Lord Ganesha’nın rangoli renkleriyle boyandığını ve daha sonra farklı yıldız desenleri, oval şekiller, zikzak desenleri vb. ile çevrelendiğini görüyoruz. Renk kombinasyonunda mor ve leylak rengi baskındır, sarı, yeşil, mavi ile birlikte kullanılırlar. , vermilyon ve beyaz.

2. Boğa Yüzü Rangoli Tasarımı:

Yukarıdaki resim bize ana hatların beyaz tebeşir yardımıyla çizildiğini ve aralarına canlı renkler basıldığını gösteriyor. Dört yüzü eşit olarak çizilmiş boğa ile dört kap vardır ve bunlar insanlar için hayırlıdır. Ayrıca dış uçta ağaçları ve ortada çizilmiş bir güneşi de görebiliriz..

3. Farklı Tonlarda Rangoli Tasarımı:

Rangoli, sarının farklı tonlarıyla yapılan renk kombinasyonu nedeniyle gözlere rahatlatıcı bir görünüm verir. Bordür siyahla başlar, ardından kahverengi ve ardından ortadaki desene doğru ilerledikçe koyudan aydınlığa dönüşen dört farklı sarı tonu getirir. İç kısımdaki desen benzer renklerle yapılmış ve ayrıca mor ve leylak rengi ile eklenmiştir..

4. Kathak Rangoli Tasarımı:

Kathak, Güney Hindistan’dan gelen geleneksel bir dans formudur. Aşağıda gördüğümüz rangoli Tasarımı bu dans formuna bir övgüdür ve kathak yapan bir kişi rangoli’nin ortasına çizilmiştir. Yüzü yeşile boyanmış ve başında genellikle dans formunun gerektirdiği bir taç var. Portre, bir daire içinde farklı renk katmanlarıyla çevrelenmiştir..

5. Çiçek Rangoli Tasarımları:

Aşağıdaki resimde gördüğümüz çiçek rangoli yapmak için eskiz çizen kadın ve erkekler tarafından çok fazla alan kaplandı. Çiçeklerin taç yaprakları oldukça iri olup, dışta sarı, içte kahverengi boyalı, siyah bordürlüdür..

6. Ganesha Rangoli Tasarımları:

Rangoli, taban için seyreltilmiş ve boyanmış beyaz tebeşir formu olan ‘Alpana’ ile özetlenmiştir. Renkleri hedeflenen alana yerleştirmeyi kolaylaştırırlar. Aşağıdaki resimde, beyaz anahatların adımlarını izleyerek sarı ve vermilyon tonlarında bir rangoli görüyoruz..

7. Parıltılı Rangoli Tasarımları:

Rangoli’nin ışıltılı renkleri, bu tasarımın parlak ve çekici görünmesi için kullanılmıştır. Bordür beyaz ile yapılmış ve daha sonra açık yeşil, koyu yeşil, sarı ve vermilyon sistematik bir şekilde tasarıma uygun bir şekil vermek için kullanılmıştır. Merkez tekrar beyaz rangoli tozu ile renklendirildi.

8. Diwali Rangoli Tasarımı:

Tasarım, anahat olarak duvardan bir desen çizer, böylece renkler bunun ötesine geçmez. Tasarımları yapmak için beyaz rangoli kullanılmış ve mavi, mor, pembe vb. parlak renkler dağınık bir görünüm vermek için eşit olmayan bir şekilde yayılmıştır. Ortada bir Diwali rangoli gibi görünmesini sağlayan ‘Pradeep’ var..

9. Büyük Anahatlı Rangoli Tasarımı:

Sarı, pembe, vermilyon ve mor oldukça canlı renklerdir ve rangolis’e uygundur. Beyaz ile çerçevelenmiş ve tasarlanmış büyük bir rangoli görüyoruz ve iç kısmında parlak renkler var..