Geleneksel bir rangoli, kolam tozu, gulal, dolgu toprağı vb. gibi çok çeşitli malzemelerden yapılır. Ancak, malzemelerin temini kolaylığı isteniyorsa, mütevazı pirinçten daha iyi ne olabilir? Pirinçli Rangoli tasarımları, yarı kalıcıdan geçici rangolis’e kadar çeşitlilik gösterir..

Pirinçli Güzel Rangoli Tasarımları:

Aşağıda belirtilenler, pirinçli en iyi rangoli kalıplarından bazılarıdır..

Pirinçli Rangoli Tasarımları

Evin girişi için en ideal desen budur. Kademeli olarak dışa doğru hareket eden eşmerkezli daireler, evin kendisinden yayılan olumlu havayı sembolize eder. İç içe daireler arasındaki boşluklar dönüşümlü olarak sıcak ve soğuk renklerle doldurulmuştur. Kenarlar ve aralarındaki boşluklar, minyatür desenlere sahip olacak şekilde karmaşık bir şekilde tasarlanmıştır. Dış yarım daire üzerine, Rangoli tasarımına yön özelliği kazandıran daha küçük daireler yerleştirilmiştir..

Diwali için pirinçli Rangoli

Bu, çiçek rangoli deseninin bir örneğidir. Tasarım sadece Diwali vesilesiyle yaratılmıştır. Çift katmanlı kalın bir taç yaprağı, tamamen mavi ve menekşe renkli pirinçle doldurulur. Bunun üzerine sade bir tasarım sunulmuştur. Merkez, Om sembolünü içerir. Bu tasarım, bir odanın merkezi için idealdir..

Pirinçli Çiçekli Rangoli

Bu çiçek tasarımı, renkli pirinç ve kabukları uygular. Merkezi bir Diya ile tasarımın cazibesi, küçük kesilmiş aynalar ve inciler kullanılarak desteklenir..

Pirinçli Rangoli 4

Bu belki de dekorasyon açısından pirinçli bir rangoli’nin en basit tasarımıdır. Bununla birlikte, tasarımın kendisi oldukça karmaşıktır. Bu tasarım Alpana adıyla popülerdir. Batı Bengal’de en popüler olanıdır ve tamamen pirinç tozu yardımıyla yapılır. Esasen çiçek desenli, desenin ortasındaki ayaklar tanrıça Lakshmi’nin ayaklarını simgeliyor çünkü Alpana çoğunlukla Batı Bengal’deki Lakshmi puja sırasında popüler. Pirinçli bu tür rangoli, saflık ve kemer sıkma sembolüdür..

Rangoli pirinçli 3

Esasen bir spiral tasarım olan spiralin kenarları, dış kısımda daha koyu bir renk tonu ve tasarımın merkezine doğru giderek daha açık bir ton ile geçiş halinde renklendirilir. Büyük merkezi daire, dönüşümlü olarak sarı ve turuncu renkli sekiz karenin kesişimini içerir. Bu, Pongal ve Onam sırasında Güney Hindistan’da yaygın olarak popüler olan tipik bir Kolam örneğidir..

Pirinçli Diya Rangoli

Pirinçli önceki rangolis’in aksine, bu tasarım kare bir taban uygular. Renklerin kullanımı birkaç cesur renkle sınırlandırılmıştır. Renkli pirinç ile birlikte Gulal, mat bir bitiş oluşturmak için kullanılmıştır. Merkezde, küçük boyutlu Diyas ile süslenmiş bir süs çömleği bulunur. Dört Diyas, ışığın dört yöne yayılmasını simgeleyen karenin dört köşesini süslüyor..

Tavus kuşu Rangoli pilavlı

Görsel olarak tavus kuşları kuşlar arasında en renkli tüylere sahiptir. Bu Rangoli’nin şenlik ruhunu bir Tavus Kuşu temasıyla kutlamasının nedeni budur. Bu Rangoli, temayı canlandırmak için yedi temel renkli pirinci kullanır. Bu tasarım, Renkli pirincin birden fazla tonunun kullanılması nedeniyle renklerin daha hassas bir şekilde aralıklandırılmasını gerektirir..

Pirinçli Rangoli 8

Bu tasarımlar arasında belki de en karmaşık olanı, bu pirinçli rangoli, tasarımı oluşturmak için geniş bir alan ve bir grup insan gerektirir. Dört bıçak benzeri yapı, zarif tasarım içeren merkezi bir dairesel desenden kaynaklanır. Bu tasarım, büyük bir insan topluluğunun olduğu yerler için idealdir..

Pirinçli Rangoli 9

Bu tasarım, temadan da anlaşılacağı gibi, kültürel bir program için en uygun olanıdır. Geleneksel bir dans gerçekleştiren bir kadın temayı haklı çıkarıyor.

Pirinç bazlı Rangoli’nin her tasarımı, olayı sadece bir sanat eseri olmaktan daha fazlasını ifade etmesi bakımından benzersizdir. Bununla birlikte, gerçek anlamda, Hindistan’ın geleneksel kutsallığını canlı bir şekilde desteklemektedir..