Kış mevsiminin sonunun başlangıcını işaret eden Pongal hasat festivali, çiftçiler arasında en hayırlısı olarak kabul edilir ve Hindistan’da en çok kutlananlardan biridir. Sankranti olarak da bilinen Pongal. Dört günlük şenlik, geleneksel olarak ünlü Rangoli veya Kolam veya Muggulu ile dekore edilmiş her evin her verandasını görür. Genellikle beyaz pirinç tozu veya hamurundan yapılan çeşitli Pongal rangoli tasarımları, farklı renkli tozlardan yapılır ve festival sezonuna hayat verir. Bu Pongal’ı daha da keyifli hale getirmek için size en iyi 9 Pongal rangoli tasarımını sunuyoruz..

Uçurtma/Maghi/Pongal Festivali 2021 için Son Rangoli Tasarımları:

1. Surya Kolam:

pongal için rangoli tasarımları

Neşeli Sankranti vesilesiyle çiftçiler, Güneş Tanrısı Lord Surya’nın kutsamalarını yakarlar ve bir başka verimli hasat için O’na şükrederler. Birçok Pongal Rangoli teması, Lord Surya’nın kişiliğini aşağıdaki gibi betimleyen güneş etrafında tasarlanmıştır. Geleneksel beyaz pirinç tozundan yapılmış, özenli ve karmaşık detayları öne çıkar ve onu Surya kolam için harika bir seçim haline getirir..

2. Sankranti için Çiçek Rangoli Tasarımı:

Sankranti rangoli tasarımları

Çiçekler, herhangi bir festivale veya kutlamaya güzellik katar ve olayı daha da renkli hale getirir. Rangoli tasarımlarında kullanıldığında inanılmaz derecede büyüleyici. Bu gösterişli desen, birkaç farklı çiçeğin taçyapraklarıyla yapılır ve dairenin dış sınırında küçük diyaslarla yuvarlanır. Tüm güllerin kraliçesi olan kırmızı bir gül, bu eşsiz tasarımı tamamlamak için merkezde yuvalanmıştır..

3. Pongal Pot Rangoli Tasarımı:

Bu hasat festivalinin mihenk taşı olan pirinç, çiftçiler için büyük önem taşıyor. Pirinçle dolup taşan beş renkli saksıyı sergileyen bu tasarım, süt ve pirincin kaynaması anlamına gelen Pongal’ın ve aradaki lale çiçeklerinin çiçek açan baharın bir hatırlatıcısı olarak hizmet ettiği anlamına geliyor..

4. Chuzhi Kolam Rangoli:

Tipik bir Sankranti rangoli tasarımı, güzel ve anlamlı bir tasarım oluşturmak için bükülmüş zincirler yaparak ve bir halkayı birbirine bağlayarak oluşturulan Chuzhi Kolam’dır. Birinin evinin kapısında veya ana girişinde hayret verici görünürdü..

5. Mattu Pongal Kolam:

sankranti için rangoli tasarımları

Burada tasvir edilen Rangoli deseni, güneşe ve şeker kamışı gibi diğer hasat mahsullerine ek olarak inek ve diğer sığırlar gibi çiftlik hayvanlarına ibadet edildiği Mattu Pongal olarak bilinen festivalin üçüncü gününün simgesidir. Pongal festivalinin tüm önemli yönlerinin renkli bir görüntüsüdür..

6. Sankranti için Serbest El Çiçek Rangoli Tasarımları:

Bu, sınırları belirleyen beyaz ile pastel tonlarda kusursuz bir şekilde yapılmış serbest bir çiçek tasarımıdır. Sıcak alt tonlar, ona bir güzellik tazeliği verir ve onu Pongal’ın şenlikli vesilesiyle çekici bir tasarım haline getirir..

7. Geleneksel Mandala Kolam:

pongal için geleneksel rangoli tasarımları

Tamil Nadu’nun kadınlarının olağanüstü becerisi ve sessiz ama derin ifadesi, ‘mandala’ olarak bilinen bu geleneksel geometrik desende sergileniyor. Taze sarı ve kurutulmuş marigoldlardan ve diğer çiçek yapraklarından yapılmış tasarım zariftir ve gösterişten uzak değildir..

8. Pongal Rangoli Tasarımları:

Eğer bir yarışma olsaydı, bu devasa başyapıt yarışmada olurdu. Dış halkalar özenle beyaz pirinç tozundan yapılır ve diğer renkli tozlarla birlikte yapıştırılır. Buna karşılık, en içteki halka, tüm tasarıma heybetli ama yüce bir görünüm veren çiçekler ve çiçek yaprakları ile aşılanmıştır..

9. Güneşten İlham Alan Rangoli Tasarımı:

sankranthi rangoli tasarımı

Bu tasarım güneşin başka bir klasik örneği ve Güneş tanrısı Surya’ya bir övgüdür. Tamamen çiçek yaprakları ile yapılmış sanatsal bir çalışmadır. Güneş ışınları tek başına iki sarı tonda yapılır ve ışınları çevreleyen mavi yapraklı bir çakra ile beyaz taç yapraklarından oluşan mükemmel bir zemine karşı ayarlanır. Yanan Diyas’ı çevreleyen çevrenin dış sarı kısmındaki kırmızı güller görünümü tamamlıyor.