Bizi anında ferahlatan mis kokulu köpük veren bar – evet Sabun! – Hepimizin olmazsa olmazı. Sabunlar, vücudumuza iyi bir köpük getiren sodyum hidroksit ve diğer alkalilerle birleştirilmiş bazı doğal yağlar veya katı yağlar kullanılarak tüm kiri ve teri temizleyerek yapılır. Sabunlara biraz renk ve koku eklenmiş.

Çeşitli Sabun Çeşitleri Nelerdir, Yapımları ve Amaçları

Onlarla ilgili ilginç olan şey, her birinin farklı ihtiyaçlara göre yapılmış olmasıdır. Bazıları cilt veya güzellik sabunu görevi görürken, diğerleri kıyafetleri, bulaşıkları vb. temizlemek için katı deterjanlardır. Ancak sabunun temel amacı aynı kalır; temizlik. Peki bunlar nasıl sınıflandırılır? İşte çevremizde en yaygın iki sabun kategorisi.

Farklı Sabun Çeşitleri: Yapılışı, Çalışması ve Kullanımı:

Sabunların neyden yapıldığını biliyor musun? Deterjanların neden banyo sabunlarınızdan daha güçlü olduğunu hiç merak ettiniz mi? Bu makale sabunların neler içerdiğini, nasıl yapıldığını ve her bir sabun türünün amaçlarını keşfetmenize yardımcı olur..

1. Tuvalet Sabunları:

Tuvalet sabunları kozmetik kullanımı olanlardır. Tuvalet sabunları ve banyo çubukları, birbirinin yerine kullanılan iki terimdir. Ancak aralarında farklılıklar vardır. Tuvalet sabunları, düşük TFM içeren banyo çubuklarına kıyasla daha yağlı olan TFM veya Toplam Yağ Maddesi içerir. TFM ne kadar yüksek olursa, temizleme verimliliği de o kadar yüksek olur. Buna göre üç sınıfa ayrılırlar..

 • 1. derece: Yaklaşık %76 TFM içerirler ve yüksek dereceli öğütülmüş veya homojenize sabun ve bazen her ikisinin bir kombinasyonudur. İyi köpük verir ve birçok renkte gelir. onlar kokulu.
 • 2. derece: Bunlar yaklaşık %70 TFM içerir. Pürüzsüz ve sıkı bir dokuya sahip olacak hantal sabunlardır. Beyaz veya renklidirler ve ayrıca iyi köpürme özelliğine sahiptirler..
 • 3. derece 3. sınıf sabunlar yaklaşık %60 TFM içerir ve pürüzsüz ve sıkı bir dokuya sahiptir. Kresilik asit varlığından dolayı çoğunlukla kırmızıdırlar veya ayrıca beyaz veya renkli olabilirler. Ayrıca iyi köpürme özelliklerine sahiptirler..

Tuvalet sabunları, birçok çeşidine göre ayrıca sınıflandırılır..

Çamaşır sabunu:

Çamaşır sabunları, deterjan veya sıvı sabun şeklinde gelir. Çoğu deterjan, tüm çamaşır sabunlarında ortak bir bileşen olan yüzey aktif madde içerir. Bununla birlikte, bazı bileşenler markadan markaya değişecektir. Bu koku için bileşenler içerebilir. Bu yüzey aktif maddelere yüzey aktif maddeler denir ve belirli bir özelliği vardır. Yüzey aktif maddenin bir ucu suya ve diğer ucu kire veya yağa kuvvetli bir şekilde çekilir. Bu yüzey aktif maddelerin birçoğu giysilerdeki kire yapıştığında, onu suya doğru yükseltmeye yardımcı olurlar. Suyun tüm gücüyle hışırtısı, kumaşınızdaki kiri temizlemeye yardımcı olacaktır..

Misafir Sabunları:

Misafir sabunları, bir otele giriş yaptığınızda aldığınız sabunlardır. Onlar küçüktür ve hafif bir koku ile gelirler. Temizleme amaçlıdırlar ve cilt üzerinde neredeyse her zaman yumuşaktırlar. Renklidirler ve küçük oldukları için uzun ömürlü değildirler. Ayrıca birçok hoş tatla gelirler..

Güzellik Sabunları:

Diğer yaygın sabun türü güzellik sabunudur. Güzellik sabunları, cilt tipinizi göz önünde bulundurarak farklı davranmak içindir. Bu nedenle, yüz tipinize özel olarak uygun barları seçmeniz her zaman önemlidir. Bazıları nemlendiricidir ve nemi uzun süre korurken, diğerleri akne ile savaşmaya veya melanin üretimini azaltmaya yardımcı olur. Bazıları sıvı jel olarak şişelerde gelir. Ancak bir şey sabit kalır, hepsi bakterileri cildinizden çıkarmak için savaşır. Çoğu kokuludur ve birçok renk, marka, fiyat ve içerikle gelir..

Bulaşık Sabunları:

Bulaşık sabunları şüphesiz cilt üzerinde serttir. Bazıları kalın konsantreler halinde gelir ve suda iyice seyreltilmeleri gerekirken, diğerleri normal su olarak gelir. Bu sabunların çoğu, ılık su ve ovma ile birlikte tabaklarınızdaki yağ lekesini ve kiri temizlemeye yardımcı olacak nane ve limon gibi ferahlatıcı maddeler içerir. Sabundaki moleküller yağa ve suya tutunur, böylece kiri ılık suya kaldırır. Plakadaki leke ve kiri çıkarmak için birlikte çalışırlar..

Yenilik Sabunları:

Yenilikçi sabunlar genellikle dekorasyon için kullanılır. Onların en büyük çekiciliği formları ve şekilleri, renkleri ve kokularıdır. Bunların çoğu el yapımıdır ve çok hoş bir kokuya sahiptir. Bakterilerle savaşmak için diğerleri gibi yeterince etkili olmasalar da, seyahatiniz sırasında kullanışlı olacak sevimli küçük şeyler oldukları kesin. Bunlardan bazıları da hediye olarak.

İlaçlı Sabunlar:

İlaçlı sabunların belirli bir amacı vardır. Çoğunlukla doktorlar tarafından tavsiye edilirler ve ciltle ilgili sorunları veya alerjileri tedavi etmek için kullanılırlar. Düzenli kullanımda derideki bakteri veya virüsleri korurlar. İçlerindeki birçok ilaçlı bitki veya tıbbi özellik, uzun vadede çok faydalıdır. Anti-bakteriyel maddelerle yapılırlar..

2. Tuvalet Dışı Sabunlar:

Bir sonraki sabun türü, tuvalet dışı sabundur. Bunlar, sert yağ ve lekeler gibi ağır kirleri temizlemek için kullanıldıkları için tuvaletsiz olarak adlandırılırlar. Yüksek performanslı sabunlardır ve serttirler. Lityum sabunları olarak da bilinirler. Bazen bu sabunlar, greslerde ve koyulaştırıcılarda yağlayıcı maddeler olarak da kullanılır. Bunlar koyulaştırıcı olarak kullanıldığında yağın viskozitesini artırmaya yardımcı olur.

Popüler Sabunların Farklı Formları:

Her sabun çeşidi ihtiyacı karşılama güdüsüyle yapılır. Bazı markalı sabunlar gereksinimleri tam olarak karşılarken, diğer markalar bunu yapmakta başarısız oluyor. İşte yaygın olarak kullanılan bazı terimler ve her gün duyduğunuz terimler.

El Yapımı Sabunlar:

kolay değil biraz zahmetli yapıldığı için biraz daha maliyetlidir. Bu sabunlar kimyasallar açısından zengin değildir ve diğerlerine kıyasla cilde çok az zararlıdır. El yapımı olmaları ve bu nedenle çok çaba sarf etmeleri anlamında benzersizdirler..

Banyo Sabunları:

cilt için kullanılan tüm sabun çeşitlerini kapsayan genel bir terimdir. Diyelim ki, tüm vücudu temizlemek için kullanılabilirler. Banyo sabunlarının bir kısmı özel olarak yüz için kullanılırken, bir kısmı da vücut için kullanılır. Dediğimiz gibi banyo sabunları da jel formundadır ve ferahlatıcıdır..

Sabun:

kalıp şeklinde sabunlara verilen bir terimdir. Güzellik sabunu, çamaşır sabunu ve hatta yenilik sabunu olabilirler. Onlar sadece şekle göre sınıflandırılmış bir terimdir..

Sıvı Sabunlar:

hem vücut hem de eller için üretilmiştir. Sıvı sabun bir şemsiye terimdir ve çamaşır, bulaşık ve vücut için kullanılan sabunlar olarak gelir. Bunların hepsinde, kullanılacağı nesne üzerinde farklı şekilde çalışan farklı temizlik maddeleri bulunur. Onların en iyi yanı, kolayca taşınabilmeleri ve çok uzun süre dayanabilmeleridir..

Başka bir sabun türü, yapıldıkları malzemelere dayanmaktadır. Süt sabunu da bunlardan biridir. Cildi besler ve şımartırlar; Sütlü sabunların çoğu kaygandır ve kullanımdan sonra pürüzsüz bir görünüm bırakır. Bebekler için keçi sütü sabunları kullanılır. Bebeğin hassas cildinin sert sabunların kullanımından etkilenme olasılığı daha yüksektir. Keçi sütü sabunları hafiftir ve bebek cildinde kötü reaksiyona neden olmaz..

Vanilya sabunu, nane sabunu, çay ağacı sabunu, limon otu sabunu, deniz yosunu sabunu vb. sabunlar bu bitki veya bitkilerin yağlarına sahiptir. Bunlar aromalı sabunlardır ve hoş bir ferahlık hissi ile birlikte iyi koku verirler. Bu sabunlar belirli amaçlar için kullanıldığında daha iyi sonuç verir. Benzer şekilde hayvansal sabunlar da hammadde olarak hayvansal yağlardan yapılır..

Aynı şekilde lüks malzemelerle yapılan sabunlar da vardır. Sandal ağacı sabunu içinde sandal ağacı yağı bulunur ve ciltteki sorunların giderilmesine yardımcı olabilir. Badem sabunlarında da durum aynı; içinde badem yağı var. Badem yağının cildi beslediği ve genç bir görünüm kazandırdığı bilinmektedir.Çikolata sabunları kakao özleri ile yapılır ve cildinizin nemini kilitleyerek kuruluğu önlemeye yardımcı olur..

İşte başka bir nadir tür; bitkisel yağ veya katı yağdan yapılan vejeteryan sabunu. Bazı cilt tipleri için içinde hayvansal yağ veya başka bir yağ bulunan sabunlar cilde zarar verebilir. Bu cilt tiplerine sahip kişiler bu sabunları kullanabilirler..

Bu sabunlar uygun şekilde kullanıldığında sonuç güzel bir pozitif sonuçtur. Çoğu markaya göre farklılık gösterir ve bu nedenle her biri, üretildiği ülkeye özgü çeşitli egzotik içeriklerle birlikte gelir..

Sabunlar Nasıl Çalışır ve Nasıl Seçilir??

Sabun biraz su ile kullanıldığında yağı suda çözülebilen daha küçük parçalara ayırır. Sabunların moleküllerinin iki ucu vardır, bir uca hidrofilik denir ve suyu sever; diğer uca hidrofobik denir ve sudan nefret eder.

 • Sabunlar ihtiyaca göre seçilebilir. Hassas cilde sahip bir kişi için süt sabunları yumuşak ve yumuşak oldukları için daha iyi bir seçimdir. Sabun seçiminde markalar çok önemlidir, bazı markaların sabunlarını kullanmak yan etkilerle sonuçlanabilir..
 • Sabunlar pH seviyelerine göre de seçilebilir. İyi bir cilde sahip olmak için cildin pH seviyesinin iyi korunması gerekir, bu nedenle uygun pH seviyesini koruyan sabunlar seçilmelidir..
 • Parfümlü sabunlar kullanıldığında güzel koku verir ama önemli olan parfüm değil sabunun kalitesidir..

Seçim yapmak çok önemli bir şeydir çünkü cilt üzerinde etkilidir, akıllı olmak cildi istenmeyen yan etkilerden koruyabilir..

Ek İpuçları:

 • El yapımı sabunlar genellikle sert ve zararlı değildir, bu nedenle çok hassas ciltler için el yapımı sabunlar kullanmak daha iyidir..
 • Mutfak sabunlarının, kullanmış olanların önerileri üzerine seçilmesi şarttır..
 • Sıvı sabunlar, sert sabunlara göre daha fazla köpürür ancak düzenli kullanım için tavsiye edilmez..
 • PH seviyesini kademeli olarak düşürebileceğinden sabunu günde iki defadan fazla kullanmayın..
 • Kullanıma Göre Sabunları Kapatın.
 • Her kişinin kendi sabunu olması tavsiye edilir..
 • Sabunun kalitesi kullanımdan önce not edilmelidir..
 • Aynı sabunu kullanan çok fazla insan cilt enfeksiyonlarına neden olabilir.
 • İçeriğinde daha fazla kimyasal bulunan sabunlar, düzenli kullanımda cilt dokusunu bozar..
 • Yüz, el ve vücut için ayrı sabunlar kullanılabilir..

Sabunlar kılık değiştirmiş bir nimettir. Tüm paket çok şey yapar. Sizi temiz tutar, tazelenmiş hissetmenizi sağlar, olumlu ve hafif kokular yayar ve bakterilerle savaşmanıza yardımcı olur. Birçok çeşit, marka ve şekilde gelirler, böylece size seçim yapabileceğiniz birçok seçenek sunarlar..