Pirinç Suyu Çeşitleri | Pirinç Suyunun Saç Uzamasına Faydaları  | Pirinç Suyu Saç İçin Nasıl Kullanılır?

Saç, bizde en çok dikkat çeken özelliklerden biridir. İmajımızı ve kişiliğimizi o kadar belirliyor ki ünlüler sadece saçlarını şekillendirmesi ve bakımını yapması için tam zamanlı birini işe alıyor. Saç bakımı diğer güzellik rejimleri kadar önemlidir. Saçlar için pirinç suyu çok etkili bir saç bakım maddesidir ve pirinç suyunun saç üzerindeki birçok faydası için Asya ülkelerinde binlerce yıldır kullanılmaktadır. Pirinç, saçın genel beslenmesine ve hasar onarımına yardımcı olan birçok vitamin, mineral ve antioksidan bakımından zengindir. Saçları pirinç suyuyla yıkamanın pürüzsüz, parlak, ipeksi, uzun ve güçlü saçlar verdiği kanıtlanmıştır. Bu antik mucize güzellik bileşeni hakkında bize daha fazla bilgi verin.

Saç İçin Pirinç Suyu

Pirinç Suyu Saç İçin İyi mi??

Pirinç suyu, pirinç tanelerinin suda ıslatıldığında veya kaynatıldığında geride bıraktığı nişastalı, yarı saydam sudur. Bu su, A vitamini, C vitamini, B vitaminleri, magnezyum, iyot, potasyum, manganez, çinko, selenyum gibi mineraller, amino asitler ve genel saç bakımı için gerekli antioksidanlar gibi temel besinlerle yüklüdür. Bu besin hazineleri sadece sağlıklı saç ve saç derisi için gerekli besinleri sağlamakla kalmaz, aynı zamanda saçın görünümünü önemli ölçüde iyileştirir ve pirinç suyu saç tedavisini çok akıllıca bir seçim haline getirir. Araştırmalar, pirinç suyunun inositol adı verilen ve hasarlı saçları onarmada ve onu hasardan korumada benzersiz bir rol oynayan bir karbonhidrat içerdiğini buluyor. Bu özellikleriyle pirinç suyunun saça faydaları pek çok yönden inkar edilemez..

Pirinç Suyu Çeşitleri

Pirinç suyu saçlar için iyidir ve ıslatma, kaynatma ve fermente etme olmak üzere üç farklı yöntemle toplanır. Her yöntemin kendine özgü faydaları vardır. Pirinç suyunun çeşitleri ve nasıl hazırlanacağı hakkında daha fazla bilgi edelim..

1. Islatılmış Pirinç Suyu:

Islatılmış pirinç suyu, pirinç suyu yapmanın en basit ve en hızlı yöntemidir. Pirincin vitamin ve mineralleri, ıslatıldığı suya sızarak onu saç için bir tonik yapar. Saç büyümesi için çok etkili bir pirinç suyu tedavisidir..

Hazırlama Yöntemi:

 • Kirleri temizlemek için yarım bardak pişmemiş pirinci yıkayın.
 • Bu yıkanmış pirinci 3 su bardağı suda en az 20 dakika bekletin.
 • Su hafifçe bulanıklaşana kadar pirinci suda hafifçe yoğurun.
 • Pirinci süzün ve suyu toplayın.

Depolama ve Kullanım: Bu suyu son durulama, saç maskesi veya saç kremi olarak kullanabilirsiniz. Daha sonra kullanmak için suyu hava geçirmez bir kapta saklayın, soğutun ve bir hafta içinde kullanın..

2. Haşlanmış Pirinç Suyu:

Haşlanmış pirinç suyu, haşlanmış pirinci süzdüğünüzde kalan fazla sudur. Ve konsantre bir sıvıdır, bu yüzden kullanmadan önce seyreltmeniz tavsiye edilir, 1:1 oranı idealdir. Saçlar için haşlanmış pirinç suyu, saçı iyi besleyen proteinler ve karbonhidratlar açısından zengindir..

Hazırlama Yöntemi:

 • Kirleri temizlemek için yarım bardak pişmemiş pirinci yıkayın.
 • Yıkanmış pirinci tencereye alıp suda pişirin. Pirinci pişirmek için gereken miktardan daha fazla su ekleyin
 • Pirinç piştikten sonra haşlanmış pirinci süzün ve haşlanmış pirinç suyunu toplayın.

Depolama ve Kullanım: Bu suyu son durulama, saç maskesi veya saç kremi olarak kullanabilirsiniz. Yağlı saçlarınız varsa, saç ve saç derisindeki yağa bağlı olarak daha fazla seyreltme önerilir. Daha sonra kullanmak için, hava geçirmez bir kapta saklamadan önce suyu soğumaya bırakın, soğutun ve bir hafta içinde kullanın..

3. Fermente Pirinç Suyu:

Fermente pirinç suyu, oda sıcaklığında fermente olmasına izin verilen ıslatılmış pirinç suyudur. Fermente pirinç suyunun saçlar için daha fazla faydası vardır, çünkü fermantasyon vitamin ve mineral içeriğini arttırır. Eski Yao kadınları tarafından kullanıldığı ve saçların ipeksi ve parlak görünmesini sağladığı için Yao pirinç suyu tarifi olarak da bilinir..

Hazırlama Yöntemi:

 • Kirleri temizlemek için yarım bardak pişmemiş pirinci yıkayın.
 • Bu yıkanmış pirinci 3 su bardağı suda en az 20 dakika bekletin.
 • Su hafifçe bulanıklaşana kadar pirinci suda hafifçe yoğurun.
 • Pirinci süzün ve suyu hava geçirmez bir kapta toplayın..
 • Bu kabı mayalanıp ekşi bir koku verene kadar 24 saatten 48 saate kadar oda sıcaklığında bırakın. Sıcak bölgelerde yaşıyorsanız, fermantasyon 12 ila 24 saat içinde gerçekleşecektir..

Depolama ve Kullanım: Bu suyu son durulama, saç maskesi veya saç kremi olarak kullanabilirsiniz. Çok güçlü bir sıvıdır, bu nedenle suyla seyreltilmesi önerilir. Daha sonra kullanmak için hava geçirmez bir kapta saklayın, soğutun ve bir hafta içinde kullanın..

Saç İçin Pirinç Suyu Kullanmanın Faydaları:

Pirinç suyunun saça çeşitli önemli faydalarına bakalım..

1. Saç Büyümesi:

Pirinç suyu kullanın ve saç büyümesi garantilidir. Yüksek vitamin ve mineral içeriği, pirinç suyunun saç büyümesini iyileştirmesini sağlar. Pirinç suyu saç uzatma sonuçları oldukça başarılıdır. Pirinç suyunda bulunan amino asitler saç yenilenmesine yardımcı olur. Karbonhidrat, inositol, saçın elastikiyetini ve gücünü arttırır, böylece saç kırılmasını tedavi eder. Uzun saçlar için pirinç suyunun dikkat çekici sonuçları var.

2. Saç Hasarından Korur:

Pirinç suyu, saç liflerini yatıştırmada ve yüzey sürtünmesini azaltmada çok iyidir; saçları açmada çok etkilidir. Pirinç suyunda bulunan inositol, yıpranmış saçları onarmada ve saçı hasardan korumada çok etkilidir. Beyaz saçlar için pirinç suyu, saç derisindeki erken beyazlamaya neden olan her türlü vitamin eksikliğini giderir..

3. Pürüzsüz ve Parlak Saçlar:

Pirinç suyu, saçın pürüzsüz, parlak ve ipeksi olmasını sağlayan saç liflerindeki nemi kapatmaya yardımcı olan çok iyi bir doğal saç kremidir. Kıvırcık saçlar için pirinç suyu durulama, kabarmayı önemli ölçüde azaltmaya yardımcı olur. Saçınıza hacim ve dolgunluk vererek görünümünü güzelleştirir. Kıvırcık saçlar için pirinç suyu, saçları çözmek ve pürüzsüz hale getirmek için en iyisidir.

4. Bölünmüş Uçları Davranır:

Doğal saçlar için pirinç suyu, saçı yumuşatarak ve nemlendirerek uçlara ayrılmaya meyilli kuru ve mat saçların tedavisine yardımcı olur. Pirinç suyunda bulunan antioksidanlar, toksinleri, kiri ve diğer kirleticileri kafa derisinden uzaklaştırır. Siyah saçlar için pirinç suyunun dikkate değer sonuçları vardır, çünkü yüksek miktarda protein pigmentasyon ve gelişmeyi artırmaya yardımcı olur..

5. Kepek, Enfestasyon ve Mantar Enfeksiyonlarını Tedavi Eder:

Saç derisi için pirinç suyu çok faydalıdır. Fermente pirinç suyu, kafa derisindeki mantar enfeksiyonlarını önleyen yüksek mantar önleyici özelliklere sahiptir. Pirinç suyundaki yüksek nişasta içeriği, kafa derisindeki bitler ve sirkeler gibi istilaları da çok etkili bir şekilde tedavi eder. Kepek için pirinç suyu harika bir çözümdür çünkü kuru saçı çok iyi tedavi eder, böylece kepek ve pul pul saç derisi sorunlarını iyileştirir..

Pirinç Suyu Saç İçin Nasıl Kullanılır:

Pirinç suyunu saç için kullanmanın çeşitli yöntemlerine bakalım:

1. Saç Dökülmesi İçin Pirinç Suyu Şampuanı:

Saç dökülmesi için pirinç suyu eski bir güvenilir toniktir. Ve şampuan olarak pirinç suyu, saçı kökten uca besler ve güçlendirir, bu da onu saç dökülmesi için en iyi çarelerden biri yapar. Saç derisini temiz ve sağlıklı tutan mantar önleyici özelliklere sahip doğal bir temizleyici olan saponin açısından zengindir. Fermente pirinç suyu içeren pirinç suyu şampuanı saçın esnekliğini çok iyi artırır. Pirinç suyu, saçı güçlendiren, saç hasarını onaran ve saç dökülmesini önleyen B vitamini ve E vitamini gibi vitaminler açısından zengindir..

Nasıl hazırlanır?:

 • Yarım bardak fermente pirinç suyu, bir çorba kaşığı hafif bitkisel şampuan ve yarım bardak su alın..
 • Hafif bir temizleyici oluşturmak için malzemeleri iyice karıştırın.

Nasıl kullanılır?:

 • Saçları iyice ıslatın.
 • Bu karışımı saçınızı yıkamak için şampuan olarak kullanın..
 • İyice durulayın ve gerekirse koşullandırın.

Ne Sıklıkta Kullanılır?: Haftada iki kez.

2. Saç Uzaması İçin Pirinç Suyu Durulama:

Saç büyümesi için pirinç suyunun çok etkili sonuçlar verdiği bulunmuştur. Pirinç suyundaki proteinler ve amino asitler saçı kökten uca besler ve saç tellerini çok etkili bir şekilde güçlendirir. Pirinç suyu saç durulama, yüksek vitamin, mineral, karbonhidrat ve protein içeriği nedeniyle çok etkilidir. Pirinç suyunda bulunan selenyum ve magnezyum, saç köklerinin güçlendirilmesine ve saç büyümesinin iyileştirilmesine yardımcı olur. Fermente pirinç suyu, saç büyümesini uyardığı ve saçın ömrünü uzattığı için saça fayda sağlar..

Nasıl hazırlanır?:

 • Yarım bardak fermente pirinç suyu veya ıslatılmış pirinç suyu ve yarım bardak su alın..
 • Malzemeleri iyice karıştırın.

Nasıl kullanılır?:

 • Saçınızı şampuanlayın ve saçların ıslak ama damlamaması için hafifçe kurulayın..
 • Yukarıdaki karışımı kafa derisine iyice masaj yaparak uygulayın..
 • Yukarıdakileri en az 30 dakika bekletin ve ılık suyla durulayın..

Ne Sıklıkta Kullanılır?: Haftada iki kez.

3. Pirinç Suyu Saç Spreyi:

Pirinç suyu saç spreyi, saçlar için en iyi doğal saç kremi ve nemlendiricilerden biridir. Saçı yumuşatmak ve beslemek için saçta durulanmayan bir saç kremi olarak püskürtülebilir. Saç liflerindeki nem içeriğini kilitlemede çok etkili olduğu için şekillendirici saç spreyi olarak kullanılabilir. Saç büyümesi için pirinç suyu, saç spreyi olarak kullanıldığında çok başarılıdır. Pirinç suyunun saça faydaları çoktur; yüksek pH seviyeleri, kuruluğa ve kırılganlığa neden olan asidik ortamın saç derisini nötralize etmeye yardımcı olur..

Nasıl hazırlanır?:

 • Yarım bardak pirinç suyu ve bir bardak ıslatılmış pirinç suyu alın..
 • Malzemeleri karıştırın, bir sprey şişesinde saklayın.

Nasıl kullanılır?:

 • Pirinç suyunu iki günde bir kuru saça püskürtün..
 • Pürüzsüz, ipeksi saçlar için bu spreyi anında saç nemlendiricisi olarak kullanın..
 • Bu sprey ayrıca saçı şekillendirmeden önce ıslatmak için de kullanılabilir..

Ne Sıklıkta Kullanılır?: Haftada iki kez.

4. Pirinç Suyu Saç Kremi:

Islatılmış pirinç suyu çok etkili bir doğal saç kremidir. Pirinç suyu saç kremi, saç derisindeki sebum üretimini kontrol eden ve saçı ve saç derisini iyi nemlendiren özelliklere sahiptir. Pirinç suyunun serinletici özellikleri saç tellerini ve saç derisini çok iyi nemlendirir ve saç liflerindeki nemi hapseder, böylece saçı yumuşak, pürüzsüz ve parlak hale getirir..

Nasıl hazırlanır?

 • Islatılmış pirinç suyu kullanıyorsanız yarım bardak ıslatılmış pirinç suyu alın..
 • Ve fermente pirinç suyu kullanıyorsanız, yarım bardak fermente pirinç suyu alın ve bir bardak sade suda seyreltin..
 • Haşlanmış pirinç suyu kullanıyorsanız yarım su bardağı haşlanmış pirinç suyu alın ve iki su bardağı sade su ile seyreltin..

Nasıl kullanılır?

 • Saçınızı şampuanlayın ve damlama durana kadar kurulayın..
 • Pirinç suyunu hafif masajlarla saç derisine uygulayın. Ayrıca kökten uca kaplayan saç tellerine de uygulayın..
 • 30 dakika bekletin ve ılık suyla durulayın.

Ne Sıklıkta Kullanılır?: Haftada iki kez

5. Saçların Yeniden Çıkması İçin Pirinç Suyu ve Soğan Suyu:

Soğanlar flavonoidler ve kükürt bakımından zengindir, bu da saça güç ve esneklik kazandırarak büyümesini artırmaya yardımcı olur. Saçlar için pirinç suyu ve soğan suyu, saçın hızlı uzaması için çeşitli besinsel faydalar sağlar ve ayrıca saçların yeniden büyümesini sağlamak için kafa derisi için gerekli beslenme, kan akışı ve gücü sağlar. Bu karışım saç dökülmesi ve kel noktaların tedavisinde çok etkilidir..

Nasıl hazırlanır?

 • Üç soğan alın ve bir karıştırıcıda güzelce karıştırın. Hamuru süzün ve çıkarılan suyu toplayın.
 • 1/4 su bardağı soğan suyu, yarım su bardağı fermente pirinç suyu ve bir su bardağı suyu karıştırın..

Nasıl kullanılır?

 • Saçınızı şampuanla yıkayın ve damlaması durana kadar kurulayın..
 • Soğan ve pirinç suyu karışımını iyice masaj yaparak ıslak saç derisine uygulayın. Ayrıca saç tellerine kökten uca kadar uyguladığınızdan emin olun..
 • 30 dakika bekletin ve ılık su ile durulayın.

Ne Sıklıkta Kullanılır?: Haftada iki kez.

6. Pirinç Suyu ve Shikakai Saç Yıkama:

Shikakai, hafif bir doğal temizleyici olan saponinler açısından zengindir ve kafa derisinden mantar ve bakteriyel enfeksiyonların giderilmesinde çok etkilidir. Shikakai ile karıştırılmış saç büyümesi için bu pirinç suyu şampuanı saç gelişimi için mükemmeldir. Pirinç suyu ve Shikakai karışımı saç dökülmesini, kuru saçı ve kepeği azaltmaya yardımcı olur. Bu saç yıkama, saçı güçlü, pürüzsüz, ipeksi ve sağlıklı yapar..

Nasıl hazırlanır?:

 • Bir bardak ıslatılmış veya fermente edilmiş pirinç suyu, bir çorba kaşığı shikakai suyu ve bir bardak sıcak sade su alın..
 • Shikakai’yi sıcak suyla karıştırın ve gece boyunca ıslatın..
 • Ertesi sabah bu shikakai ve su karışımına pirinç suyu ekleyin ve iyice karıştırın..

Nasıl kullanılır?:

 • Saçı ıslatın ve bu karışımı kafa derisine nazikçe masaj yaparak uygulayın. Ayrıca saça uygulayın ve bu karışımla saçı hafifçe ovalayın..
 • 10 dakika bekletin.
 • Ilık suyla durulayın.

Ne Sıklıkta Kullanılır?: Haftada iki kez.

7. Pirinç Suyu ve Aloe Vera Saç Paketi:

Aloe Vera, kafa derisindeki yağ salgısını dengelemek için harika bir çözümdür. Antibakteriyel ve mantar önleyici özellikleri saç derisini sağlıklı tutar. Pirinç suyu, daha iyi gelişme ve büyüme için saç derisine ve saça tüm besinleri sağlayan proteinler, karbonhidratlar, vitaminler ve mineraller açısından zengindir. Bu saç tarifi için pirinç suyu, genel saç derisi ve saç sağlığı için harika bir saç paketi yapar. Saç dökülmesini, kepeklenmeyi, kuru ve cansız saçları ve diğer kafa derisi tahrişlerini azaltmaya yardımcı olur..

Nasıl hazırlanır?:

 • Bir bardak fermente edilmiş veya ıslatılmış pirinç suyu ve yarım bardak Aloe Vera jeli alın..
 • Bir karışım oluşturmak için malzemeleri iyice karıştırın.

Nasıl kullanılır?:

 • Saçınızı şampuanla yıkayın ve damlaması durana kadar kurulayın..
 • Aloe vera ve pirinç suyu karışımını iyice masaj yaparak ıslak saç derisine uygulayın. Ayrıca saç tellerine kökten uca kadar uyguladığınızdan emin olun..
 • 30 dakika bekletin ve ılık suyla durulayın.

Ne Sıklıkta Kullanılır?: Haftada iki kez.

Pirinç Suyunun Saç Üzerinde Yan Etkileri Var mı??

Pirinç suyunun saç üzerindeki yan etkileri hiçbir şekilde bulunmadı. Pirinç suyu, yüzyıllardır kullanılan güvenli, doğal bir saç ilacıdır. Pirinç suyunun saç yan etkileri sıfır olmasına rağmen, kullanımını haftada iki kez ile sınırlamak her zaman tavsiye edilir, çünkü pirinç suyu protein açısından çok zengindir ve pirinç suyunun çok sık kullanılması saçları kırılgan hale getirebilir..

Son düşünceler:

Pirinç suyunun saç bakımı için faydaları çoktur. Sadelik ve kullanım kolaylığı, saçlar için pirinç suyu tedavisini tüm zamanların en iyi saç bakım ilaçlarından biri haline getirir. Bu eski Asya saç toniği, genel saç gelişimine ve güzelliğin artmasına yardımcı olan etkili bir çare olarak birçok nesiller tarafından onaylanmıştır. Düzenli saç bakım rejiminize pirinç suyu eklemek sizi uzun, hacimli ve parlak saçlardan memnun ve memnun edecektir..

Önerilen Makaleler:

 • Saç Uzatma için Hindistan Cevizi Sütü Nasıl Kullanılır??
 • Saç Uzaması İçin Kına Nasıl Uygulanır??
 • Cilt İçin Pirinç Suyu: Kendin Yap Yöntemleriyle Bilinmesi Gereken 8 Gerçek!