Seboreik Dermatit İçin Ev Çareleri

Saç deriniz veya yüzünüzdeki pul pul, yağlı ve kırmızı lekeler için endişeleniyor musunuz? Bunların seboreik dermatit adı verilen kronik bir cilt rahatsızlığının belirtileri olabileceğini biliyor muydunuz? Evet! Yukarıda belirtilen tüm semptomların yanı sıra seboreik dermatit de saç dökülmesine neden olabilir..

Yağ bezlerinin aşırı yağ üretimi, kafa derinizde ve bazen de yüzünüzün bazı kısımlarında pullanmalara neden olabilir. Sürekli kaşıntı ve kafa derisinin bu pul pul yerlerini kaşımak, bu durumdan muzdarip birçok insanda saç dökülmesine neden olur..

Seboreik dermatit ile saç dökülmesi arasındaki bağlantı ve onu nasıl etkili bir şekilde tedavi edebileceğiniz hakkında daha fazla bilgi edelim..

İçindekiler:

 1. seboreik dermatit nedir & nedenleri?
 2. Saç dökülmesine neden olabilir mi ve nasıl?
 3. Seboreik dermatitin neden olduğu saç dökülmesi kalıcı mıdır??
 4. seboreik dermatit nasıl tedavi edilir?
 5. saçlarım tekrar uzar mı?

1. Seboreik Dermatit Nedir? & Nedenleri?

Yaygın bir kronik inflamatuar cilt rahatsızlığı, pullu yamalar ile birlikte kızarıklık ve kaşıntı ile sonuçlanan Seboreik dermatit olarak adlandırılır. Bununla birlikte, bu cilt durumunun nedenini tam olarak belirleyebilecek bilinen belirli bir neden yoktur. Tıp pratisyenlerinin seboreik dermatit ile sonuçlandığına inanmalarının sebeplerinden bazıları şunlardır:

 • Saç derinizde aşırı sebum üretimi, bu cilt rahatsızlığının semptomlarının başlıca nedenlerinden biridir..
 • Genetik de rol oynar.
 • Bağışıklık sisteminizin bozuklukları.
 • Anormal hormonal değişiklikler.
 • HIV ve Parkinson gibi sağlık sorunları olan kişilerde bu cilt rahatsızlığına yakalanma olasılığı oldukça yüksektir..
 • Isı, güneş ışınlarına aşırı maruz kalma ve topikal tedavi agresif bir şekilde seboreik dermatit semptomlarını alevlendirebilir..

2. Saç Dökülmesine Neden Olabilir mi ve Nasıl??

Kalıcı bir yan etki olmasa da seboreik dermatit geçici saç dökülmesine neden olabilir. Malassezia, aşırı sebum üretimiyle gelişen ve kafa derisinde iltihaplanmaya neden olan bir mayadır. Bu maya kontrolsüz bir şekilde çoğaldığında saç büyümesi zorlaşır..

Deride pullanma, kaşıntı ve kızarıklık bu iltihabın belirtisi olarak bulunur. İltihaplı saç derinizin kaşınmayla sonuçlanan sürekli kaşınması, saç köklerinize zarar vererek saç dökülmesine neden olabilir (1).

3. Seboreik Dermatitin Neden Olduğu Saç Dökülmesi Kalıcı mı??

 • Saç kaybediyorsanız ve sebebinin seboreik dermatit olduğunu düşünüyorsanız endişelenmenize gerek yok. Bu durumdaki saç dökülmesi kalıcı değildir ve uygun tedavi ile saçlarınız eninde sonunda tekrar uzar..
 • Seboreik dermatitin temel nedeni iltihaplanma olduğundan, tedavi ettiğinizde ve kaşıma dürtüsünü kontrol ettiğinizde saç büyümeniz normale dönecektir..
 • Bazen androjenik alopesi, seboreik dermatit ile birlikte var olan ve önemli yara izi ile birlikte saç dökülmesine neden olabilen bir kafa derisi rahatsızlığıdır..
 • Bu cilt rahatsızlığının neden olduğu alevlenmeler, yetişkinleri yaşamları boyunca etkiler. Yine de, bebekler bazen tedavi görmeden bile bundan geri dönerler..

4. Seboreik Dermatit Nasıl Tedavi Edilir??

İşte bir alevlenme sırasında seboreik dermatitin neden olduğu semptomları tedavi etmek için en iyi sonucu veren tedavilerin bir listesi. Bu tedavi seçeneklerinden biri veya birkaçı sizin için en iyi sonucu verebilir. Bir göz atalım:

 1. OTC Tedavileri
 2. Reçeteli tedaviler

OTC Tedavileri:

Piyasada seboreik dermatiti tedavi etmek için özel olarak tasarlanmış birkaç ilaçlı şampuan bulunmaktadır..

Saç derisindeki seboreik dermatit için ana OTC tedavileri, kepek tedavisi için tasarlanmış ilaçlı şampuanlardır. Sürekli kullanım yarardan çok zarar verebileceğinden bu şampuanların birkaç hafta kullanılması tavsiye edilir..

1. Pirition Çinko:

Yaygın olarak çinko pirition olarak bilinen pirintyon çinkonun antibakteriyel, antifungal ve antimikrobiyal özellikleri, seboreik dermatit ile birlikte birçok cilt durumunu etkili bir şekilde tedavi eder..

Çinko kimyasal elementinden türetilmiştir ve birçok güzellik ürününde yaygın olarak kullanılmaktadır. Saç derisindeki maya büyümesini azaltarak kepek büyümesini kontrol eder (2).

 • Bu bileşenle yüz yıkamak, kaşıntı ve kızarıklık gibi seboreik dermatit semptomlarını azaltır. Ayrıca cildinizi yağdan arındırır.
 • Çinko pirition ile etkilenen bölgeye ince bir tabaka krem ​​uygulamak, kafa derinizdeki pürüzlü, pullu lekelerin tedavisine yardımcı olur..
2. Salisilik Asit:

Salisilik asidin seboreik dermatit tedavisinde etkinliğini diğer birçok bileşene kıyasla kanıtlamak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç olmasına rağmen. Salisilik asit, kafa derinizi nazikçe pul pul dökmeye yardımcı olan, ölü deri hücrelerini çıkaran özelliklere sahiptir..

Ölü cilt hücrelerinin ortadan kaldırılması, bu cilt durumunun neden olduğu pulların azaltılmasına yardımcı olur. Birçok pazar ürünü, saç derinizi temizlemeye ve yatıştırmaya yardımcı olan salisilik asit olarak ana bileşene sahiptir (3).

3. Ketokonazol:

Ketokonazol, seboreik dermatitin vücutta ve yüzde neden olduğu alevlenmelerden etkili bir şekilde kurtulmanızı sağlayan birçok kremde kullanılan bir ilaçtır. Bu ilaçtaki mantar önleyici maddeler, bu cilt durumunun önde gelen nedeni olan ciltte bulunan mayayla savaşmaya yardımcı olur..

Seboreik dermatit semptomlarından kurtulma sağlamanın yanı sıra, anekdot kanıtlara göre saçların yeniden büyümesini de iyileştirir (4). Yüzde 2 ketokonazol içeren bir şampuan kullanmanın, seboreik dermatitin birçok semptomunun nüksetmesini önlediği gösterilmiştir.5).

Antiinflamatuar özelliklere sahip topikal kortikosteroidler ve kalsinörin inhibitörleri yararlı olabilse de, bunlar yalnızca kısa süreler için kullanılmalıdır, aksi takdirde ciddi yan etkilere neden olabilir..

4. Selenyum Sülfür:

Selenyum sülfür genellikle seboreik dermatit gibi durumların neden olduğu kafa derisi enfeksiyonunu azaltmak için ilaçlı şampuanlarda kullanılır. Bu cilt rahatsızlığına neden olduğu tespit edilen maya olan anti-Malassezia etkisi ile pullanma ve tahrişi azaltmaya ve kepeği kontrol etmeye yardımcı olur (6). Cilt durumunuz için bir anti-enfektif ilaç görevi görür. Bu ajanı kullanmanın yan etkilerinden biri aşırı yağlılıktır..

Reçeteli Tedaviler:

Doğal ilaçlar ve ilaçlı şampuanlar size ihtiyacınız olan rahatlamayı sağlamazsa, reçeteli tedaviden geçmeniz gerekir. Seboreik dermatit için geçerli olan reçeteli tedaviler şunlardır:

1. Antifungal İlaç:

Antifungal oral tedavi, topikal tedavilerin hiçbiri işe yaramazsa, saç dökülmesi olan seboreik dermatit kafa derisi tedavisi için doktorunuzun önerebileceği seçenektir. Bu ilaçlar birçok yan etkiye sahip olma eğilimindedir, bu nedenle genellikle son çare olarak reçete edilirler. Reçete edilen oral tedavilerden bazıları şunlardır:

 • itrakonazol.
 • terbinafin.
 • flukonazol.
 • ketokonazol.
 • Pramikonazol.
 • prednizon.
 • izotretinoin.
 • Homeopatik mineral tedavisi.
2. Mantar önleyici kremler, jeller ve şampuanlar:

Doktorunuz, ciddi bir seboreik dermatit vakası için, hangisi size en uygunsa, Ciclopirox, Ketoconazole içeren bir ürün reçete edebilir. Bu bileşenler, mantar önleyici krem, jel ve şampuan şeklinde mevcuttur. Ancak cilt durumunuzda bir iyileşme görmek istiyorsanız, ürünü belirtilen süre boyunca kullandığınızdan emin olun..

Uygulanan bölgelerde ağrı, kızarıklık, tahriş veya şiddetli yanma olması durumunda mutlaka doktorunuzu arayınız. Ürünün ağzınıza, burnunuza veya gözünüze girmesine izin vermeyin..

3. Kortikosteroid kremler, merhemler veya şampuanlar:

Kaşıntı ve şişme, vücudunuzun prostaglandinler ve lökotrienler adı verilen belirli kimyasallar ürettiğinde tepki verme şeklidir. Tıp pratisyenleri, bu kimyasalların üretimini azaltmaya yardımcı olan kortikosteroidleri reçete eder. Bu ürünler köpük, jel, merhem, krem, losyon şeklinde mevcuttur..

Enflamasyonu azaltmak, seboreik dermatit gibi cilt rahatsızlıklarını tedavi etmenin anahtarıdır ve doktorunuz tarafından herhangi bir biçimde reçete edilen kortikosteroid kurtarmaya gelir..

Ayrıca, etkilenen bölgenizin iyi iyileşmesine yardımcı olur ve saçınızın yeniden büyümesi için bir şans verir. Bu ürünler etkili olsa da, bir veya iki haftadan fazla kullanırsanız cilt incelmesine neden olabilirler..

5. Saçlarım Geri Uzacak mı?

Seboreik dermatit ile saç dökülmesi yaşadınız mı? Tekrar büyüyeceğinden endişeleniyor musunuz? Mantarın aşırı büyümesi veya aşırı kaşınması; bu cilt durumu bazı kişilerde saç dökülmesine neden olabilir. Ama iyi haber şu ki, bu sadece geçici.

Stres, soğuk ve kuru hava, hormonal dengesizlik, seboreik dermatit alevlenme olasılığını artırabilecek nedenlerden bazılarıdır..

Seboreik dermatite neden olan iltihabı tedavi ettiğinizde kaşıntıyı kaşıma dürtüsü olmaz. Ve bu nedenle, saçlarınız sonunda tekrar uzar..

Seboreik dermatitte saç dökülmesi sadece sporadik ve ağır vakalarda olur ve bu yazıda bahsedilen tedavi seçenekleri ile geri dönüşümlüdür. İlaçlı şampuanlar ve OTC tedavi seçenekleri, bu cilt durumunun semptomlarını azaltmada en etkilidir. Ancak durum hala devam ediyorsa, doktorunuzla daha ileri tedavi seçeneklerini tartışmak daha iyidir..

SSS:

1. Kaşımak seboreik dermatitte enfeksiyonu artırır mı??

Saç deriniz seboreik dermatitten etkilenirse, mantar önleyici şampuan semptomları hafifletmeye yardımcı olur. Bu arada, enfeksiyonu artırabileceğinden ve durumu yoğunlaştırabileceğinden, etkilenen bölgeyi çizmediğinizden ve seçmediğinizden emin olun..

2. Seboreik dermatit saç dökülmesinin iyileşmesi ne kadar sürer??

Seboreik dermatitten kaynaklanan saç dökülmesi, kök neden olan iltihabı azaltmak için tedavi sürecini tamamladığınızda tersine çevrilebilir. Reçeteli tedavi veya OTC yardımıyla ve kaşıntı dürtüsünü kontrol ederek, seboreik dermatitin kök nedenini tedavi edecek ve bu da saç büyümesini geri kazandıracaktır..

3. Seboreik dermatitte saç dökülmesinin yeniden büyümesini hızlandırmak için ne gibi önlemler alınmalıdır??

Kalın bir pul tabakasına sahipseniz, önceden yağ ve merhem sürmeniz önerilir. Bunlar, tedavinin kafa derisine ulaşmasını ve dolayısıyla yağların uygulanmasını kısıtlayabilir. Unutmayın, seboreik dermatit sadece ağır vakalarda saç dökülmesine neden olur; bu nedenle, bu cilt durumunu mümkün olduğunca erken tedavi etmek saç dökülmesini önlemenin anahtarıdır..