Birçok insan saç dökülmesi probleminden muzdariptir. Bazen kısmi olabilir. Bunun arkasındaki neden genellikle çeşitli faktörlerdir. Mantar enfeksiyonu nedeniyle durum çok daha kötüyse, bunlar sebum ve kir birikmesinden de kaynaklanabilir. Bu, uygun şekilde temizlemeyenler içindir. Bu nedenle sebum ve kir birikmesine yol açar. Bakteriyel enfeksiyonlar da oldukça yaygındır. Bunların arkasında stres ve hormonal nedenler de olabilir. Aile öyküsü de bir kişinin sağlığını bilmek için incelenmesi gereken bir şey olabilir..

yamalar saç dökülmesi

Bazen insanlar, aşırı veya daha az tiroid üretimine yol açabilecek ani anormal hormonal salgılarla karşı karşıya kalabilirler. Sağlıklı bir rutini sürdürmek, geçici sorunlardan muzdarip insanlar için genellikle yararlıdır..

Bazen vücutta tiroid fazlalığı varsa bu da bu tür sorunlara yol açabilir. Bu anormallikler birçok faktöre bağlı olabilir..

Yamalarda Saç Dökülmesinin Nedenleri ve Belirtileri:

Bu sorundan sorumlu çeşitli faktörler vardır. Bunlardan bazıları genetik, bazıları ise bazı sağlıksız alışkanlıklardan veya sistemdeki besin eksikliği gibi içsel nedenlerden kaynaklanabilir. Bunların hepsi aşağıdakilerle sonuçlanabilir:

  • Bazen bir ailedeki geçmiş bu sorunun nedeni olabilir. Bu, halat muayenesinden sonra ve ayrıca kişide herhangi bir mantar enfeksiyonu olup olmadığı veya bunun kalıtsal bir şey olup olmadığı doğru bir şekilde kontrol edilmelidir. Yani bunlar uygun şekilde kontrol edilmelidir.
  • Alopesi Areata: Vücudun bağışıklığının foliküllere saldırdığı bir bağışıklık sistemi bozukluğudur ve bu bir otoimmün hastalıktır. Bunlar kırmızı ve kaşıntılı olabilen lekelere yol açabilir..
  • Bazı durumlarda bu, kafa derisinin kaşınmasına ve Alopecia Totalis veya Alopecia Universalis’e neden olabilir..

Yamalarda Saç Dökülmesi Tedavileri:

A. Steroid Enjeksiyonları:

Etkilenen bölgeye doğrudan enjekte edilebilen bazı steroid ilaçlar vardır. Bunlar birkaç haftadan birkaç aya kadar yapılabilir ve bunlar da oldukça acı vericidir. Bunlar bu tür sorunları tedavi edebilir ve bunlar da oldukça maliyetlidir. Bunların birkaç yama olduğu ve aşırı olmadığı durumlarda tedavi edilmesi mümkündür. Bu, kişinin uygun büyüme için sistemin düzgün çalışmasını sağlamasına yardımcı olur. Bunlar oldukça maliyetlidir ancak bir kişinin harcayacak parası varsa denenebilir ve bu da üst bölgeler için biraz acı vericidir, genellikle çok hassastır..

B. Steroid Jeller:

Bazı steroid kremler ve ayrıca doktorlar tarafından sıklıkla önerilen bölgelere kullanılması önerilen losyonlar vardır. Ancak bunlar enjekte edilmez. Bu nedenle bunların dozajı enjeksiyonlardaki gibi değildir ancak bunlar da maliyetlidir. Bununla birlikte, sonuçları görmek için yaklaşık 6 ay boyunca denenmeli ve ardından doktorla başka bir konsültasyon yapılabilir..

C. Diğerleri:

Bazı kötü hijyenik alışkanlıklardan kaynaklanan ani problemler ise mantar önleyici kremler olabilecek çeşitli diğer topikal tedaviler önerilebilir. Bunlar da bunu tedavi etmek için yardımcı olabilir. Bazen denenebilecek bazı geçici teknikler olabilir. Bunlar, kalınlığı geçici olarak artırabilen bölümlerde dokuma veya diğer klipsler olabilir. Bunlar genellikle maliyetlidir ancak cerrahi değildir. Bununla birlikte, bir kişi bunları tanınmış markalardan ve tanınmış salonlardan veya kliniklerden alırsa, bunlar birkaç ay sürebilir. Hastanın durumuna bağlı olarak, eğer uygunsa, kişiye ekim yöntemleri önerilebilir..

Görüntü Kaynağı: Deklanşör stoğu