Uzaklaşan saç çizgisi çoğumuz için endişe sebebidir. Yaşlanma ve kemoterapi gibi medikal tedavilere bağlı saç dökülmesi geçicidir ve herhangi bir tedavi gerektirmez. Ancak erken yaşta saç dökülmesi utanç verici olabilir ve güven seviyeniz için büyük bir gerileme olabilir. Bu saç dökülmesi, kafa derisi enfeksiyonundan sağlıksız yaşam tarzına ve yeme alışkanlıklarına kadar her şey tarafından tetiklenebilir. Saç uzatma terapileri, bu altta yatan sorunu kontrol etmek ve ayrıca daha fazla hasarı önlemek için mükemmel bir araçtır..

Farklı Saç Büyüme Terapisi Tedavileri:

Aşağıda, saç dökülmesini önleyen ve yeni saç büyümesini besleyen bazı etkili saç büyüme terapisi tedavileri verilmiştir..

1. Kök Hücre Tedavisi:

Kök hücre tedavisi

Kök Hücre Tedavisi, saç dökülmesi problemlerini tedavi etmek için bilimsel bir yaklaşımdır. Bu terapide foliküler kök hücreler, saçın yeniden büyümesini uyarmak için tedavi edilir, daha sonra çoğaltılır ve hücreler nihayetinde kafa derisine yeniden implante edilir. Bu prosedür aynı zamanda Saç Çoğaltma veya Saç Klonlama olarak da bilinir. Daha önce, kafadaki kel bölümün herhangi bir foliküler hücreden yoksun olduğu düşünülüyordu. Ancak tekrarlanan araştırmalar ve çalışmalar, foliküler kök hücrelerin yalnızca uykuda olduğunu göstermiştir. Bu terapi, bu uyuyan foliküler kök hücreleri tetikler ve saç çoğalması yoluyla saç yenilenir. Kök Hücre tedavisi halen araştırma ve klinik deneme aşamasındadır ve başarı oranları zamanla artacaktır..

2. Düşük Seviyeli Lazer Tedavisi:

Düşük Seviyeli Lazer Tedavisi

Düşük Seviyeli Lazer Tedavisi (LLLT), saç dökülmesi için mükemmel bir saç büyüme terapisidir. LLLT’de lazer ışığı saç büyümesini teşvik etmek için kullanılır ve lazeri kel bölgelere maruz bırakmak için bir ışık yayan cihaz veya LED kullanılır. Spesifik dalga boyundaki ışık, saçın yeniden büyümesini desteklemek için uzun süre maruz bırakılır. Lazer ışığının emilmesiyle, kıl dokusu moleküllerinin enerjisi önemli ölçüde artar ve ‘fazla enerji’ adaptif değişiklikleri tetikler. Daha iyi başarı sonuçları elde etmek için her hafta en az 25 dakika süren 3-4 seans LLLT yapılmalıdır. Bu yaklaşık altı ay boyunca yapılmalıdır ve bundan sonra yapılması gereken sadece birkaç bakım seansı vardır..

3. Trombositten Zengin Plazma Tedavisi:

Trombositten Zengin Plazma Tedavisi

Trombositten Zengin Plazma Terapisi veya PRP, size olağanüstü sonuçlar verebilecek bir başka şaşırtıcı saç büyüme terapisidir. Bu terapide hastadan kan alınır ve ardından trombositlerle plazma toplamak için santrifüj edilir. Bu trombosit açısından zengin plazma, saçın yeniden büyümesini teşvik etmek için kafa derisine ovulur veya enjekte edilir. İyi bir başarı oranı için PRP, haftada iki seans olmak üzere 8 seans gerektirir. Bazı doktorlar daha iyi sonuçlar almak için PRP’yi kök hücre tedavisiyle değiştirir.

4. İmmünoterapi:

saç büyüme tedavisi

İmmünoterapi, kapsamlı veya tam saç dökülmesi problemini tedavi etmek için etkili bir başka saç büyüme terapisidir. Bu tür terapide, her seferinde daha küçük bölümleri kaplayan kel cilde Diphencyprone (DPCP) olarak bilinen kimyasal bir solüsyon uygulanır..

Bu tedavi her hafta tekrarlanır ve DCPC dozu kademeli olarak arttırılır. Kimyasal solüsyon ciltte alerjik reaksiyona neden olur ve tedavi edilen kısımda hafif bir dermatit veya egzama gelişir. Birkaç vakada bu, 12 hafta sonra saçın yeniden büyümesini tetikler..

DCPC tedavisi sırasında, tedavi edilen bölgeyi ışık reaksiyonlarından korumak için yaklaşık 24 saat boyunca bir eşarp veya şapka takmak gerekir. Bu İmmünoterapi tedavisinin ciddi cilt reaksiyonları, vitiligo veya kızarıklık gibi bazı yan etkileri de vardır. Ancak DCPC konsantrasyonunu kademeli olarak artırarak bunlardan kaçınılabilir..

5. Ultraviyole Işık Tedavisi:

Ultraviyole Işık Tedavisi

Fototerapi veya Ultraviyole ışınları kullanılarak Işık tedavisi de saç dökülmesini tedavi etmektir. Burada kel cilt UVA veya UVB ışınlarına maruz kalır. Bu terapi hastanede yapılır ve haftada 2-3 seans gerektirir. Tedaviye başlamadan önce hastaya cildi Ultraviyole ışığa duyarlı hale getiren bir ilaç olan psoralen reçete edilir..

Fototerapinin kayda değer saç büyümesine tanık olması neredeyse bir yıl sürer ve sonuçlar değişkendir ve genellikle zayıftır. Bu saç uzatma tedavisinin cilt pigmentasyonu, mide bulantısı ve cilt kanserine karşı artan duyarlılık gibi bazı yan etkileri de vardır..

Saç dökülmesi için ev ilaçlarını ve tıbbi tedavileri denediyseniz ve istediğiniz sonuçları alamadıysanız, bu etkili saç uzatma tedavileri şüphesiz size biraz rahatlama sağlayacaktır..