Yüzyıllar boyunca keten tohumu, kanserden kalp hastalığına kadar çeşitli hastalıkların tedavisinde sağlığı tamamlamak için kullanılmıştır. Yüksek besin ve antioksidan değeri, keten tohumunu vücut için süper bir besin yapar. Güzellik uygulamalarında da yaygın olarak kullanılmaktadır. Çeşitli saç koşullarını tedavi etmek için saç için keten tohumu kullanmak, tutarlı bir şekilde başarılı sonuçlar verdi..

Saç Büyümesi İçin Keten Tohumu

Saç, vücudun ek bakım ve bakım gerektiren bir yönüdür. Saç aynı zamanda vücudun sağlığından ve durumundan kolayca etkilenen bir organdır, bu nedenle saçımızın çok ihtiyaç duyduğu beslenmeyi sağladığımızdan emin olmamız çok önemlidir. Keten tohumu saç tedavisinin saçın gelişmesi ve sağlıklı büyümesi için tam beslenme sağladığı bulunmuştur..

Keten Tohumu Saç Dökülmesine İyi Gelir?

Keten tohumu, saç ve saç derisinin tüm besin gereksinimlerini karşılayan iyi yağlar, vitaminler, mineraller, mikro ve makro besinler gibi temel besinler açısından zengindir. Bu nedenle keten tohumu saç dökülmesi için çok faydalıdır ve çok etkili sonuçlar verir. Keten tohumlarındaki vitaminler ve mineraller, saç derisini ve saçı beslemeye yardımcı olur, daha iyi gelişme ve bakım için onları güçlü ve sağlıklı hale getirir. Keten tohumlarındaki zengin temel protein içeriği, saç hücrelerinin gelişmesine ve beslenmesine yardımcı olur, böylece saç kırılmasını ve saç dökülmesini önler..

Keten Tohumunun Saç İçin Faydaları:

Keten tohumunun saç üzerindeki çeşitli faydalarına bir göz atalım:

1. Saç Büyümesini Artırır:

Keten tohumu, saç büyümesini teşvik etmede çok etkili olan omega-3 yağ asitleri içeren dünyadaki birkaç doğal gıdadan biridir. Keten tohumlarındaki B vitamini, E vitamini, potasyum, magnezyum, selenyum ve demir içeriği, kafa derisini ve saç köklerini besleyerek ve aktive ederek saç büyümesine yardımcı olur. Böylece, saç büyümesi için keten tohumu kullanmak, saç büyümesi için büyük bir destek sağlar..

2. Hasar ve Yaşlanmayı Önler:

Keten tohumu, saç hücrelerine ve saç derisine zarar veren serbest radikalleri ortadan kaldıran antioksidanlar ve E vitamini bakımından yüksektir. Keten tohumu sadece hasarı kontrol etmekle kalmaz, aynı zamanda keten tohumlarında bulunan özellikler hasarlı saç hücrelerinin onarılmasına yardımcı olur, böylece saçı ve saç derisini sağlıklı hale getirir. Hasar önleme, yaşlanma sürecini yavaşlatmaya ve saçın genç ve parlak görünmesini sağlamaya yardımcı olur..

3. Saç Derisi Sağlığını İyileştirir:

Keten tohumu, saç derisine zarar veren ve saç büyümesini ve gelişimini etkileyen egzama, kaşıntılı kafa derisi, kepek, pul pul kafa derisi vb. saç derisi sorunlarının tedavisinde çok etkilidir. Keten tohumu, kafa derisini yatıştıran ve kafa derisindeki iltihabı azaltan ve onu sağlıklı ve güçlü yapan anti-inflamatuar özelliklere sahiptir..

4. Nemlendirme ve Bakım:

Keten tohumu, saç sağlığını etkileyen kuru saç ve kuru saç derisi sorunlarının tedavisinde çok etkilidir. Sebum üretimini kontrol ederek saç derisindeki ve saçtaki doğal yağların dengelenmesine yardımcı olur. Saçı nemlendirmede ve pürüzsüz ve ipeksi hale getirmede çok etkilidir..

5. Saç Dökülmesini ve Kırılmasını Önler:

Keten tohumu, saç köklerinin ve saç köklerinin daha güçlü ve sağlıklı olmasına yardımcı olan omega-3 yağ asitleri açısından zengindir. Keten tohumlarındaki E vitamini ve diğer antioksidanlar, kan dolaşımını iyileştirmeye ve saç kırılmasını önlemeye yardımcı olur. Keten tohumu yağında bulunan manganez, potasyum, demir, çinko ve kalsiyum gibi proteinler ve mineraller saç hücrelerinin daha güçlü ve kırılmaya veya dökülmeye daha az eğilimli olmasına yardımcı olduğundan, saç dökülmesi için keten tohumu yağı kullanmak çok faydalıdır..

Saç Büyümesi İçin Keten Tohumu Nasıl Kullanılır:

Keten tohumu, esansiyel liflerle yüklü kalın dış tabakaya sahip parlak sert tohumlardır. Bu tohumlar toz, yağ veya jel formunda kullanılır; Bütün keten tohumları, emilmeleri zor olduğu için tavsiye edilmez. Keten tohumlarının saç büyümesi için kullanıldığı çeşitli yollara bakalım..

1. Saç Uzaması İçin Keten Tohumu Jeli:

Keten tohumunu saç için kullanmanın en iyi yollarından biri evde keten tohumu jeli saç maskesi yapmaktır. Piyasada pek çok keten tohumu jeli ürünü bulunsa da koruyucu veya diğer kimyasal katkı maddelerinden kaçınmak için evde hazırlanması tavsiye edilir. Keten tohumu jelinin saç için faydaları, yüksek besin içeriği nedeniyle sayısızdır. Saçı yumuşatmak ve kuruluğu ve hasarı önlemenin yanı sıra, saç dökülmesi ve saç büyümesi için keten tohumu jelinin saç derisi ve saç köklerinin saç büyümesi için uyarılmasında önemli sonuçlar verdiği bilinmektedir..

İçindekiler: Dörtte bir su bardağı keten tohumu, iki su bardağı su ve bir yemek kaşığı aloe vera jeli.

Hazırlanma zamanı: 25 dakika.

Kullanım Talimatları:

 • Bir miktar keten tohumu ve suyu bir tencereye alın ve su koyulaşana kadar kaynatın. Jel gibi olana kadar kaynatmaya devam edin.
 • Isıyı kapatın ve soğumaya bırakın.
 • Jeli bir süzgeç kullanarak süzün ve bir kavanozda toplayın..
 • Keten tohumu jeline bir yemek kaşığı taze aloe vera suyu ekleyin ve iyice karıştırın..
 • Bu jeli saça ve saç derisine iyice uygulayın. Saç büyümesi için kafa derisi üzerinde topikal bir uygulamanın yanı sıra, saçınızı şekillendirmek için keten tohumu jeli de kullanılabilir..
 • Jeli hava geçirmez bir kapta soğutarak saklayabilirsiniz ve bir hafta içinde kullanılmalıdır..

Kullanım sıklığı: Her gün

2. Saç Büyümesi İçin Keten Tohumu Yağı:

Keten tohumu yağı, çeşitli sağlık ve güzellik faydaları için hem dahili hem de harici olarak yüzyıllardır kullanılmaktadır. Saçların yeniden büyümesi için keten tohumu yağı, yüksek bir başarı oranı ile yaygın olarak kullanılmaktadır. Saç derisini yatıştırdığı ve çeşitli vitaminler, mineraller, proteinler ve yağ asitleri ile beslediği ve güçlü saçlar için daha sağlıklı olmasını sağladığı bilinmektedir. Enflamasyonu azaltmada ve egzama, kepek, kaşıntılı kafa derisi gibi saç büyümesini engelleyen çeşitli kafa derisi sorunlarını iyileştirmede çok etkili olduğu için keten tohumu yağının saçlar için faydaları dikkat çekicidir..

İçindekiler: Dört yemek kaşığı keten tohumu yağı, tercihen soğuk preslenmiş.

Hazırlanma zamanı: 10 dakika.

Kullanım Talimatları:

 • Biraz keten tohumu yağı ısınana kadar ısıtın.
 • Bu yağı saç derinize ve saçınıza uygulayın, kökten uca iyice kapladığından emin olun..
 • Saç derisine 10 dakika boyunca nazikçe masaj yapın, yağın iyice emildiğinden emin olun..
 • Başınızı bir havluyla örtün ve 30 dakika bekletin..
 • Hafif bir şampuanla yıkayın.

Kullanım sıklığı: haftada üç kez.

3. Çiğ Keten Tohumu Yemek:

Keten tohumu, zengin besin içeriği, diyet lifi ve omega-3 yağ asitleri nedeniyle sayısız sağlık yararına sahiptir. Vücudun beslenme ihtiyacını karşılamak ve özellikle kalp hastalıkları, kanserler, akciğer ve karaciğer hastalıkları, egzama ve sedef hastalığı gibi cilt hastalıkları gibi çeşitli hastalıkların tedavisi için günlük bir doz keten tohumu alınması tavsiye edilir. Keten tohumunun toz halinde tüketilmesi en iyisidir. , bütün keten tohumları iyi çiğnenmezse emilmeyebilir.

İçindekiler: Yarım su bardağı keten tohumu.

Hazırlanma zamanı: 25 dakika.

Kullanım Talimatları:

 • Keten tohumlarını bir tavada biraz kavurun.
 • Onları soğutun ve toz haline getirin.
 • Bir bardak suya bu tozdan bir yemek kaşığı ekleyin ve her gün için..

Kullanım sıklığı: Her gün

Önlemler: Alımı günde bir çorba kaşığı ile sınırlayın. Hormon sistemini etkileyebileceği için hamile ve emziren kadınların keten tohumu tüketmesi önerilmez..

4. Saç İçin Keten Tohumu Tozu:

Keten tohumunun topikal olarak uygulanması saç sağlığına önemli faydalar sağlasa da keten tohumu tüketmenin saç ve saç derisi sağlığına çok fazla katkı sağladığı bilinmektedir. Keten tohumu tüketmek, belirli kellik türlerinin tedavisinde özellikle faydalıdır. Keten tohumu, saç inceltme ve alopesi gibi hormonal dengesizliğin neden olduğu saç problemlerinin tedavisine yardımcı olan lignin adı verilen bir bileşik bakımından zengindir. Keten tohumu ayrıca vücudun sağlığını iyileştirir, saç derisinin ve saçın daha iyi beslenmesini sağlar..

İçindekiler: Yarım su bardağı keten tohumu.

Hazırlanma zamanı: 25 dakika.

Kullanım Talimatları:

 • Keten tohumlarını bir tavada biraz kavurun.
 • Onları soğutun ve toz haline getirin.
 • Bu tozdan bir çorba kaşığı smoothie, yoğurt, köri, çorba, salata ve diğer yiyeceklere eklenebilir. Keten tohumlarının fındıksı tadı da yemeğin lezzetini arttırır..
 • Günlük diyetinize keten tohumu dahil etmek, saç ve cilt sağlığını önemli ölçüde iyileştirebilir..

Kullanım sıklığı: Her gün.

Önlemler: Alımı günde bir çorba kaşığı ile sınırlayın. Hormon sistemini etkileyebileceği için hamile ve emziren kadınların keten tohumu tüketmesi önerilmez..

5. Saç Dökülmesi İçin Keten Tohumu ve Hindistan Cevizi Yağı:

Hindistan cevizi yağı, saç dökülmesi için doğanın en iyi çözümlerinden biridir. Hindistan cevizi yağındaki yağ asitleri, proteinler, mineraller ve vitaminler saç derisini besler; Hindistan cevizi yağındaki proteinler saç köklerini ve saçı güçlendirir, böylece saç dökülmesini veya kırılmasını önler. Keten tohumu jeli ve hindistancevizi yağı, saç dökülmesiyle mücadelede harika bir kombinasyon oluşturur. Keten tohumlarındaki B vitamini, E vitamini ve yağ asitleri, kökleri daha güçlü hale getirmeye ve saçın elastikiyetini artırmaya yardımcı olur ve kırılmaya veya düşmeye daha az eğilimli olmasını sağlar..

İçindekiler: Dörtte bir su bardağı keten tohumu, iki su bardağı su ve dört yemek kaşığı hindistancevizi yağı.

Hazırlanma zamanı: 25 dakika.

Kullanım Talimatları:

 • Keten tohumu ve suyu bir tencereye alın ve su koyulaşana kadar kaynatın. Jel gibi olana kadar kaynatmaya devam edin.
 • Isıyı kapatın ve soğumaya bırakın.
 •  Jeli bir süzgeç kullanarak süzün ve bir kavanozda toplayın..
 • Keten tohumu jeline hindistancevizi yağı ekleyin ve iyice karıştırın..
 • Bu jeli saça ve saç derisine iyice uygulayın.
 • 2 saat bekletin.
 • Saçları hafif bir şampuanla yıkayın.

Kullanım sıklığı: Haftada iki kez.

6. Saçın Yeniden Çıkması İçin Keten Tohumu Ezmesi:

Keten tohumu popüler olarak yağ veya jel olarak kullanılsa da, keten tohumu macunu ile keten tohumu saç maskesi de saçların yeniden büyümesine yardımcı olmada çok etkilidir. Islatılmış keten tohumu ezmesi, saç derisini ve saç liflerini nemlendirmede ve onlara gerekli esnekliği ve gücü vermede çok iyidir. Bu macun hint yağı ile karıştırıldığında saçların yeniden çıkması için iyi bir kombinasyon haline gelir. Keten tohumu ve hint yağındaki yağ asitleri ve proteinler saç derisini ve saç köklerini güçlendirir ve saçların yeniden büyümesini uyarır..

İçindekiler: Çeyrek su bardağı keten tohumu, 4 yemek kaşığı hint yağı ve birkaç damla limon.

Hazırlanma zamanı: 25 dakika.

Kullanım Talimatları:

 • Keten tohumlarını geceden bir bardak suda bekletin..
 • Islatılmış keten tohumlarını ince bir macun haline getirin.
 • Keten tohumu ezmesine hint yağı ve limon suyu ekleyin ve iyice karıştırın.
 • Bu karışımı ıslak saça ve saç derisine iyice uygulayın ve saç derisinde iyice emildiğinden emin olun..
 • 30 dakika bekletin.
 • Hafif şampuanla yıkayın.

Kullanım sıklığı: Haftada iki kez.

Keten Tohumunun Ek Faydaları:

Keten tohumlarının bazı ek faydalarına bakalım:

 1. Keten tohumu erken grileşmeyi çok etkili bir şekilde tedavi edebilir. Saç derisindeki kan dolaşımını artırmaya ve kafa derisinde erken grileşmeye yol açan toksinleri ortadan kaldırmaya yardımcı olan zengin bir doğal E vitamini kaynağıdır. Sadece gri saçları önlemekle kalmayıp, aynı zamanda keten tohumu yağının serbest radikalleri ortadan kaldırarak ve iltihabı azaltarak ve kafa derisi sağlığını artırarak gri saçları çok başarılı bir şekilde tersine çevirdiği bulunmuştur..
 2. Keten tohumu, saçı pürüzsüz ve yumuşak hale getiren doğal nemlendirme sağlar. Kıvırcık saçlar ve dalgalı saçlar için keten tohumu jeli kullanmak, kabarmayı azaltmaya ve saça doğal ve sağlıklı bir kıvrılma kazandırmaya yardımcı olur. Kıvırcık saçlar için keten tohumu yağı kullanmak bukleleri güçlendirir ve doğal bir tutuş sağlayarak daha iyi yönetilebilir hale getirir..
 3. Keten tohumlarının içerdiği vitaminler ve yağ asitleri saç tellerini beslemeye ve kuruluğu, kabarmayı ve donukluğu azaltmaya yardımcı olduğundan, saç düzleştirme için keten tohumu çok etkili sonuçlar verir. Saçı pürüzsüz ve doğal olarak düz ve yumuşak yapar.
 4. Keten tohumu yağı, kırık uçları ve mat saçları önlemeye yardımcı olan kalsiyum, magnezyum, demir, protein ve çinko gibi zengin mineral içeriği nedeniyle saçlar için iyidir..

Saça bir ton fayda sağlayan keten tohumu, düzenli saç bakım rejiminizin bir parçası olmalıdır. Bu basit tohumlar yalnızca uygun fiyatlı olmakla kalmaz, aynı zamanda herhangi bir yan etkisi yoktur. Doğal kimyasal içermeyen keten tohumu saç bakımının kullanımı çok kolaydır ve en iyi sonuçları veren tüm saç tipleri için çalışır. Diyetinizde düzenli keten tohumu kullanımı sadece saç sağlığınızı iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda vücudunuzu sağlıklı ve güçlü kılar..