Her küçük şey için stresli hissediyor musunuz? Peki, bu mücadelede yalnız değilsin! Stres, dünya nüfusunun %80’inden fazlasını etkileyen küresel bir sorundur. Araştırmalar ayrıca, ‘stres’in son birkaç ayda Google’da en çok aranan anahtar kelime olduğunu gösteriyor ve ciddiyetini gösteriyor. Neyse ki, fiziksel ve zihinsel rahatlama terapilerinin bir kombinasyonunu kullanan, stresin nasıl azaltılacağına dair birçok kendi kendine yardım tekniği var..

Hayattaki Stres Nasıl Azaltılır

Mutlu ve üretken yaşamınızı geri almak için sizin için en iyisinin ne olduğunu öğrenmek için onlarla deney yapabilirsiniz! Yani, bu görünmez psikolojik iblisle meseleleri halletmeye hazır?

Birlikte okumak!

Basit Teknikleri Kullanarak Evde Stres Nasıl Azaltılır??

Hayatınızdaki küçük veya büyük her şey için endişeleniyorsanız, bu 20 stres yönetimi ipucu sorunun üstesinden gelmenize yardımcı olabilir:

1. Kök Nedeni Belirleyin:

Stresi hayatınızdan çıkarmanın ilk yolu, ona neyin sebep olduğunu belirlemektir. Sizi strese sokan tüm düşüncelerinizi ve duygularınızı not etmek için bir günlük tutun. Çevrenizdeki gürültülü çocuklar veya patronunuz olabilir veya uzun süreli çalışma programınız olabilir. Sebebini öğrendikten sonra ilgili taraflarla konuşabilir veya sorundan kurtulmak için olası bir çözüm bulabilirsiniz. Örneğin, çocuklarınızı bazı etkinliklerle meşgul edebilir veya daha iyi iş-yaşam dengesi için zamanlamalarınızı ayarlayabilirsiniz..

2. Sağlıklı Beslenin:

Yediğiniz bazı yiyeceklerin stres ve kaygıyı tetikleyebileceğini biliyor muydunuz? Evet! Yüksek miktarda şeker, karbonhidrat, kafein ve alkol içeren yiyecekler kan basıncınızın yükselmesine ve buna bağlı olarak stres duygularının artmasına neden olabilir. Bu nedenle meyveler, omega-3 açısından zengin balıklar, kabuklu yemişler, kepekli tahıllar, sebzeler, tahıllar vb. gibi stres giderici gıdalardan oluşan sağlıklı bir diyete geçmelisiniz. Bu gıdalar beyne sağlıklı kan akışını teşvik ederek, daha az besin maddesiyle çalışırlar. eksiklikleri ve stres hormonlarının salgılanmasının azaltılması.

3. Bitki Çayı İçin:

Stres seviyelerini hızlı bir şekilde düşürmenin yollarından biri, biraz yatıştırıcı bitki çayı içmektir. Araştırmalar, nane, lavanta, papatya, çarkıfelek, lale, rezene vb. bazı bitkilerle demlenen çayların, zihin gevşetici özelliklere sahip olduğu biliniyor. Bu içecekler ayrıca sinir sisteminizi sakinleştiren ve sizi tekrar rahat hissettiren anti-anksiyete ve anti-depresan etkilere sahiptir..

4. Uçucu Yağları İçine Çekin:

Aromaterapi, stresi doğal olarak yönetmek için mükemmel bir çözümdür. Vücut ve zihin üzerinde sakinleştirici etkileri olan birçok bitki bazlı uçucu yağdan oluşur. Lavanta, bergamot, limon otu, portakal, Ylang-Ylang vb. gibi bazı uçucu yağların kokusunu solumanın kortizol seviyelerini (stres hormonu) düşürdüğü ve böylece stres, kaygı ve depresyon duygularını azalttığı bilinmektedir..

NOT: Konsantre uçucu yağların buharlarını asla doğrudan koklamamalısınız. Bu yağlardan birkaç damla taşıyıcı yağa ekleyin ve kıyafetlerinize veya yastık kılıfınıza püskürtün. Evde pozitif bir ortam yaratmak için uçucu bir yağ difüzörü de kullanabilirsiniz..

5. Müzik Dinleyin:

Müzik, zihin üzerinde olumlu bir etki yaparak stresle başa çıkmanıza yardımcı olabilir. İlahi, doğal akış, hafif vuruşlar, Omkara vb. gibi rahatlatıcı müzikler dinlemek anında rahatlamanızı sağlayabilir. Bununla birlikte, bazı insanlar kendilerini aktif ve enerjik hissettirdiği için yüksek yoğunluklu ve hızlı müziği daha etkili bulurlar. Müzik çok yüksek olmadığı sürece (ki bu da stresinizi kötüleştirebilir), harika bir stres yönetimi tekniği olarak kullanabilirsiniz..

6. Maneviyat Yetiştirin:

Özellikle ihtiyarlar arasında evde stresin üstesinden gelmenin yollarından biri ruhi bir rutin geliştirmektir. Maneviyatın hiçbir dinle ilgisi yoktur! Meditasyon yapmak ve kendinizi inandığınız ilahi güce bağlamak kadar basit olabilir. Bunu yapmanın bir başka yolu da tapınaklar, camiler veya kiliseler gibi huzur ve sükunet bulabileceğiniz ibadet yerlerini ziyaret etmektir. Ruhsal ideolojilerinizi paylaşan insanlarla etkileşim kurmak, olumlu bir zihin durumu yaşamak için de harikalar yaratabilir..

7. Fiziksel Bir Aktivitede Kendinizi Şımartın:

Doğal bir stres tepki sistemi olarak vücudumuz, adrenalin ve kortizol adı verilen yüksek miktarda stres hormonu üreterek bizi “savaş ya da kaç”a yönlendirir. Ancak herhangi bir dış tehdide maruz kalmadığınızda, bu hormonlar sinir sisteminizi bozabilir ve kan basıncını yükseltebilir. Bu etkiyi nötralize etmek için yürüyüş, egzersiz, koşu, yüzme gibi herhangi bir fiziksel aktiviteye girmelisiniz. Bunlar vücutta iyi hissettiren hormonların salınmasına ve sakinliği geri kazandırmak için stres hormonlarının metabolize edilmesine yardımcı olur..

8. Derin Nefes Almayı Deneyin:

Derin nefes alma, evde ve işyerinde stresi azaltmak için mükemmel bir tekniktir. Harikalarını yaşamak için her zaman ve her yerde gerçekleştirebilirsiniz. Yavaş ve derin nefes aldığınızda, vücudunuz beyninize sakinleşmesini isteyen bir sinyal gönderir. Tansiyonunuz ve kalp atış hızınız yavaş yavaş normale döner ve vücudunuzun hissetme biçiminde önemli bir fark görürsünüz. Diğer sağlık yararlarından da yararlanmak için göbekten nefes alma, 4 7 8 nefes alma, Nefese odaklanma vb. gibi gelişmiş derin nefes egzersizleri yapmayı deneyin..

9. Meditasyon Uygulayın:

Meditasyonun fiziksel ve psikolojik sağlığınız üzerinde derin bir etkisi vardır. Meditasyon, gözleriniz kapalı bir köşede sessizce oturarak zihninizi yavaşça dağıtabilir ve rahatlama sağlayabilir. Yeni başlayan biriyseniz, her gün 10 dakika meditasyon yapmaya çalışın ve süreyi yavaş yavaş artırın. Ayrıca, daha iyi konsantre olmak için dikkat dağıtıcı olmayan bir yer seçin..

10. Grup Etkinlikleri için Kaydolun:

Stresle başa çıkmanın başka bir yolu da grup stres yönetimi faaliyetlerine kaydolmaktır. Benzer düşünen insanlardan oluşan bir grup oluşturabilir ve zihin rahatlatıcı oyunlar, bulmacalar, şarkı söyleme, dans etme, yoga, aerobik vb. yürütebilirsiniz. Küçük grupları yönetmek her zaman büyük gruplardan daha iyidir. Grup etkinlikleri, stres seviyenizle başa çıkmanın yanı sıra, size sosyal ağ oluşturmanın ve ekip oluşturmanın değerini de öğretebilir..

11. Yeterince Uyuyun:

Stres ve uyku genellikle sizi çıkmaza sokar! Uyku eksikliği stresi artırabilir ve stres uyku döngünüzü bozabilir. Bu nedenle, normale dönmek için zinciri kırmalı ve düzenli bir uyku düzeni izlemelisiniz. Vücudunuzu yormak ve erken yatmak için başlangıçta hafif ila orta yoğunlukta bir egzersiz yapabilirsiniz. Uyumak için doğru ortamı ayarlamak için odanızdaki ışıkları değiştirin. Ayrıca, en az 7 saat kaliteli bir uykunun tadını çıkarmak için bir fincan ılık süt veya rahatlatıcı bir bitki çayı için..

12. Sık Gülün:

“Gülmek en iyi ilaçtır” diyen çok haklı! Doyurucu bir kahkahanın tadını çıkarmak, genellikle birkaç şaka dışında hiçbir çaba gerektirmeyen harika bir stres giderme terapisidir! Kahkaha, ciğerlerinize oksijen tedarikini artırabilir ve stres giderici hormonlar olan nöropeptitlerin salgılanmasını artırabilir. İnsanlarla daha hafif anlar paylaşarak, herkesle sağlıklı ilişkiler kurabilir, pozitif kalabilir ve zorlu durumlarla kolayca başa çıkabilirsiniz..

13. Görselleştirme ve Görüntüyü Kullanma:

Gözlerinizi kapatın ve kendinizi mavi gökyüzü ve beyaz kumlarla dolu güzel bir adada hayal edin. Kendinizi harika ve heyecanlı hissetmiyor musunuz? İşte zihinsel imgeleri kullanarak görselleştirmenin gücü! Sisli dağlar, yemyeşil ormanlar, hatta sevdiklerinizle buluşma gibi sakinleştirici manzaralarla dolu bir yer veya durum düşünebilirsiniz! Görselleştirme alıştırması yapmak için sessiz bir köşe seçin veya bu süreçte size rehberlik edebilecek bir profesyonelden yardım alın. Gerçekçi bir dokunuş için ilgili fon müziğini eklemeyi unutmayın!

14. Doğada Vakit Geçirmek:

Birçok araştırma, doğanın kucağında kaliteli zaman geçirmenin stres seviyenizi hızla düşürebileceğini gösteriyor. Park, orman, kamp, ​​trekking vb. açık alanları ziyaret etmenin kaygı, depresyon ve stresi azalttığı bilinmektedir. Uzmanlar, bunun arkasındaki bir nedenin, doğal manzaraların veya manzaraların kortizol seviyelerini düşürebileceği ve pozitifliği artırabilecek endorfinleri artırabileceğine inanıyor..

15. Zamanınızı Daha İyi Yönetin:

Bir gün içinde bu kadar çok işi beceremediğiniz için kendinizi sürekli kaotik mi hissediyorsunuz? Şey, zaman yönetimi ve bir şeylere öncelik verme sanatında ustalaşman gerekiyor. Gününüzü planlamak ve organize etmek için birkaç dakika ayırmak için erken kalkın. Yapılması gerekenleri listeleyin ve bitirirken işaretlemeye devam edin. Bir fincan kahve içerek veya iş arkadaşlarınızla sohbet ederek dinlenmek için aralar verin. Bazı görevlerinizi başkalarına devretmekten çekinmeyin!

16. Beslenme Eksikliklerini Ele Alın:

Diyet perspektifinden ‘stres’ terimi, serbest radikal oluşumu nedeniyle hücrelerde oksidatif hasardan kaynaklanır. A, E ve C gibi vitaminler bu stresle mücadele etmek ve hücrelere verilen zararı azaltmak için gereklidir. Ayrıca araştırmalar, D vitamini eksikliğinin depresyon ve anksiyete bozukluklarına yol açabileceğini gösteriyor. Mineraller gibi diğer besinlerin eksikliği vücudu zayıflatabilir ve onu yorgunluğa ve strese maruz bırakabilir. Bu nedenle, beslenme eksikliklerini belirlemek için kan tahlili yaptırın ve doktor tavsiyesi üzerine uygun takviyeleri alın..

17. İlaçları Deneyin:

Stres için özel bir ilaç olmamasına rağmen, doktorunuz onu yönetmek için bazı antidepresanlar önerebilir. Bu yağları bir doktordan uygun bir reçete olmadan kullanamayacağınızı unutmayın. Panik atak ve anksiyete ile başa çıkmak için mükemmel ilaçları olan Homeo veya Ayurveda gibi alternatif ilaçları da kullanabilirsiniz..

18. Evcil Hayvanlarla Oynayın:

Köpekler, kediler ve hatta akvaryumdaki balıklar gibi evcil hayvanlar stresi azaltabilir ve kısa sürede kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayabilir. Evcil hayvanlar, yetişkinlere ve çocuklara bir güvenlik ve arkadaşlık duygusu sunar. Birkaç çalışma, evcil hayvanlarıyla düzenli olarak oynayan kişilerin, düşük kan basıncı ve yüksek serotonin ve dopamin seviyeleri nedeniyle düşük kardiyovasküler problem şansına sahip olduğunu da göstermektedir. Bu nedenle, zaten bir evcil hayvanınız varsa, stressiz bir hayatın tadını çıkarmak için onunla biraz zaman geçirin.!

19. Masaj Terapisi:

Masaj, kaslarınızdaki gerilimi azaltan ve hızlı bir rahatlama sağlayan harika bir stres atma tekniğidir. Nazik vuruşlar, titreşimli anlar ve kaslara dokunarak masaj, rahatlık ve mutluluk duygularını tetikleyebilir. Evde uygulayabileceğiniz basit bir masaj tekniği, gözlerinizi kapatmak ve başparmağınızla göz yuvalarınızın çevresine hafifçe bastırmaktır. Etkili rahatlama için bir soğutma taşı yüz silindiri de kullanabilirsiniz..

20. Hobiler edinin:

Ne kadar meşgul olursanız olun, boş zamanlarınızda bir hobi edinmek stres seviyenizi büyük ölçüde azaltabilir. Bahçıvanlık, spor yapmak, örgü örmek, resim yapmak veya yemek pişirmek gibi eğlenceli aktiviteler yapmak kendinizi üretken hissetmenizi sağlayabilir. Sizi ilgi alanlarınızı takip etmeye teşvik edebilecek bir ekibiniz varsa, faydaları daha da iyidir. Ancak, bu hobilerin sizi daha fazla strese sokmasına izin vermeyin ve sonuçtan çok sürecin tadını çıkarmaya odaklanın.!

Makaleyi bitirmeden önce, bu stres yönetimi ipuçlarının herkes için çalışmayabileceğini unutmayın. Onları sabırla denemeli ve hangi tekniğin sizin için en uygun olduğunu anlamalısınız. Sizi strese sokan herhangi bir aktiviteye ara verin ve hayatınıza pozitifliği ve mutluluğu davet etmeye çalışın.!

SORUMLULUK REDDİ: Bu makalede oluşturulan içerik yalnızca bilgilendirme amacıyla çevrimiçi olarak yazılmış ve yayınlanmıştır. Profesyonel tıbbi tavsiyenin yerini alması amaçlanmamıştır. Sağlık durumunuzla ilgili tüm sorularınız için daima doktorunuzun veya kalifiye bir sağlık uzmanının rehberliğine başvurun..

SSS:

1. Yetişkinlerde Stres Belirtileri Nelerdir??

Cevap: Kendinizi stresli hissettiğinizde, vücudunuz baş ağrısı, mide bulantısı, midede çalkalama, baş dönmesi, ağız kuruluğu, ani iştah artışı veya kaybı, kas ağrısı, uykusuzluk gibi sıkıntı sinyalleri göndermeye başlar. Bunların bir kombinasyonunu yaşıyorsanız. belirtiler, büyük olasılıkla stres olabilir.

2. Çocuklar Stres Yaşar mı??

Cevap: Evet! Birçok insan, çocukların kendi endişeleri ve stres noktaları olduğu gerçeğini görmezden gelir. Ebeveynlerden yeterince ilgi görmemek, ödev yükü, arkadaşlarla veya kardeşlerle tartışmalar veya hastalık gibi şeyler çocuğu strese sokabilir. Ayrıca yetişkinlere göre stresten çıkmaları da zordur..

3. Cinsiyet Herhangi Bir Şekilde Stresi Etkiler mi??

Cevap: Cinsiyet ve stres arasındaki ilişki üzerine yapılan birçok çalışmadan stresin cinsiyete özgü olabileceği bilinmektedir. Araştırmalar, kadınların erkeklere göre stres ve panik ataklara karşı daha savunmasız olduğunu gösteriyor. Ayrıca, erkeklerin adil bir yüzdesi, kadınlara kıyasla stres yönetiminin önemine inanmaktadır..