Baş ağrısıyla işe gittiğinizi hayal edin. Sadece gününüzü daha da kötüleştiriyor. Bu baş ağrısı veya rahatsızlık, herhangi bir şey yapmayı zorlaştırır. Sadece yatağında kalmak ve kesinlikle hiçbir şey yapmamak isteyebilirsin..

Farklı Lokasyonlardaki Baş Ağrısı Türleri Nelerdir?

Baş ağrısı en yaygın nedendir; insanlar doktora gidiyor. Çoğunlukla kadınlarda gerilim tipi baş ağrısı olur ve erkeklerde baş ağrısına son verir. 127 milyon kişinin işini kaybetmesinin nedeni bu.

Baş Ağrısı Türleri ve Yerleri:

Baş, kişiden kişiye farklı şekilde ağrıyabilir. Ön, arka, alın, yüz veya kafa olabilir. Ağrı herhangi bir büyüklükte olabilir. Normalde başlangıçta daha azdır ve tedavi edilmezse zamanla artmaya devam eder. Baş ağrısı daha uzun süre devam ederse, bir doktora görünmelisiniz..

Ayrıca soğuk algınlığı, burun akıntısı, kas sertliği, ateş, ishal, mide ağrısı, mide bulantısı ve kusma gibi diğer semptomlarla birlikte baş ağrısı da kontrol edilmelidir. Daha uzun süre devam ederse, ciddi bir hastalık anlamına gelebileceğinden doktora gitmelisiniz..

Esas olarak beyne yayılan sinirlerden kaynaklanır. Başa ve yüze yayılır. Ayrıca kas ağrısı ve kan damarı nedeniyle de olabilir. Bu, her tür baş ağrısını farklı kılar. Bu nedenle her insanda herhangi bir nedenle farklı tipte baş ağrıları olabilir. Baş ağrısı türleri şu şekildedir:.

Birincil Baş Ağrısı:

Sebebi veya durumu olmayan baş ağrılarına birincil baş ağrısı denir. Yaygın bir baş ağrısı türüdür. Bu tip baş ağrısı çok hafiftir ve kısa sürelidir. Tedavi için basit bir dinlenme veya bir fincan çay yeterlidir..

İkincil Baş Ağrısı:

Sebebi ve durumu olan baş ağrısına standart baş ağrısı denir. Bir bozukluk veya yaralanma olabilir. Bu tip daha uzun ve daha ağrılıdır. İlaç alıp tedavi edebilirsin.

Baş zonklaması:

Grup halinde gelen baş ağrılarına küme baş ağrısı denir. Haftalar ve aylarca sürer. Erkeklerde ve kadınlarda daha sık görülür. Bu tip bir tarafta ağrı yapar. Daha acı verici. Titreme yapmaz. Aynı zamanda çift taraflıdır. İki türü vardır. Epizodik küme baş ağrısı daha uzun baş ağrısıdır. İki haftadan yıllara kadar sürebilir. Kısa bir ara ile gelir. Küme kronik baş ağrısı, ara baş ağrısı değildir. Aylarca yıllarca kalır. Süreklidir ve hayata devam etmek çok can sıkıcı olabilir..

Sinüs baş ağrısı:

Sinüs, gözleri, burnu ve yanakları çevreleyen hava geçididir. Bu boşluk ağrı verebilir ve sinüs baş ağrısına neden olabilir. Bu, boşlukların şişmesine ve mukusla tıkanmasına neden olur. Ağrı önden ve yüzde olabilir. Derin ve zonklayıcıdır. Yüz dokunmak için hassas hissediyor. Eğilmek veya uzanmakla daha da kötüleşir. Kulak ağrısı veya diş ağrısı ile karıştırılabilir. Soğuk algınlığı ve burun akıntısı eşlik eder. Ayrıca ateşe neden olabilir. Genellikle migren ile karıştırılır..

Gerilim Baş Ağrısı:

Gerilim tipi baş ağrısı, birincil baş ağrısının en sık görülen tipidir. Stres baş ağrısı denir. Başta, yüzün önünde ve sırtında basınç oluşturur. Kişiyi zaman zaman ışık ve sese karşı hassas hale getirir. Genellikle uyku bozukluğuna yol açar. Seyrek epizodik gerilim baş ağrısı, sık epizodik baş ağrısı ve kronik baş ağrısı olmak üzere üç tipi vardır. Seyrek epizodik baş ağrısı ayda bir olabilir. Sık epizodik baş ağrısı, her 2 ila 15 günde bir baş ağrısıdır. Saatlik olabilir. Bu tipte ağrı şiddetlidir, 15 günde bir kronik gerilim baş ağrısıdır. Her iki tarafta da hissedilir. Kafa derisi hassaslaşır, daha acı verir.

baş ağrısı türleri ve yerleri

Omurga Baş Ağrısı:

Lomber ponksiyon olan spinal musluğu olan herkes spinal baş ağrısı geliştirir. Spinal tap, herhangi bir test veya prosedür için omurilik sıvısının çıkarılmasını içerir. Lomber ponksiyon, herhangi bir prosedürü gerçekleştirmek için anestezi enjekte etmektir. Epidural blok doğum sırasında ve sezaryen sırasında omurgada verilir. İşlemden sonra omurga sıvısı sızarak sıvı basıncında değişikliklere neden olur. Bu basınç değişikliği baş ağrısına neden olur. 5 günlük işlemden sonra olur. Ağrı otururken daha fazladır. Bu tür prosedürlerden kaçınmak en iyisidir. Ayrıca omurilik sıvısının sızmasını önlemek için ağırlık kaldırmamalı ve maksimum dinlenme yapmalısınız..

Egzersiz Baş Ağrısı:

Yorucu bir fiziksel aktivite yaptıktan sonra bazen başınız ağrır. Buna efor baş ağrısı denir. çoğunlukla 50 yaş altı genç kişilerde görülür. Herhangi bir ağır egzersiz veya aktivite yaptığınızda, kalbiniz kandaki sürekli oksijen talebini sağlamak için daha hızlı atar. Bu tansiyon artışı sadece vücutta değil beyinde de olur. Buna venöz basınç denir. Çoğunlukla bu baş ağrısı birincildir. Egzersizin bitmesiyle sona erer. Basıncı normalleştirmek için bir meyve suyu içmek isteyebilirsiniz..

Hipertansiyon Baş Ağrısı:

Hipertansiyon, kan basıncının artması anlamına gelir. Bu genellikle aile öyküsü veya stresten kaynaklanır. Bunlar bazı insanlarda baş ağrısına neden olur. Semptomlarını bulmak için rehberlik yoktur. Sadece doğru beslenme ve sağlıklı yaşam tarzı sabrına tavsiye edilir..

Tümör Baş Ağrısı:

Adından da anlaşılacağı gibi, tümör yollarına bağlı baş ağrısına tümör baş ağrısı denir. Tümör, beyin kütlesinde büyüyen bir grup anormal hücredir. Tümör küçük olduğunda beyne baskı yapmaz. Büyüdükçe baskı yapmaya başlar. Bu baş ağrısını başlatır. Normalde baş dönmesi, koordinasyon eksikliği ve görme, duyma ve konuşma yeteneğinde azalma vardır. Bu tür belirtiler artmaya başladığında bir doktora görünmelisiniz..

Travma Sonrası Baş Ağrısı:

Travma sonrası baş ağrısı, herhangi bir kaza veya yaralanma sonrası baş ağrısıdır. Bu daha kısa süre içindir. Ayrıca bir haftadan fazla değil. Normalde size doktor tarafından bir ağrı kesici verilirdi..

Baş ağrısı en sinir bozucu hastalıktır. Patron bunu mazeret olarak kabul etmeyecek. Ama gerçekten çalışmana izin vermeyecek. Baş ağrısının birçok türü vardır. Sadece doktora uygun semptomları ve doğru tedavinin yerini söyleyin.