Kirlilik, basitçe çevreyi bozan herhangi bir şey olarak tanımlanabilir. Bozulma herhangi bir nitelikte olabilir: Barış ve sessizlikte kimyasal, radyasyon, görsel ve hatta rahatsızlık. İkincisi, gürültü kirliliğine katkıda bulunur. Gürültü kirliliği, günlük aktiviteleri bozan ve karşılığında yaşam kalitesini bozan herhangi bir istenmeyen gürültü veya rahatsız edici ses olarak tasarlanabilir. Kronik olarak daha yüksek desibel seslere maruz kalmaktan çeşitli sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Bu sağlık sorunları arasında yüksek tansiyon, kalp krizi riskinde artışa yol açan kardiyovasküler sorunlar yer alır. Göründüğü kadar olası olmasa da, gürültü kirliliğine uzun süre maruz kalınması nedeniyle derinlere yerleşmiş fizyolojik etkiler de meydana gelebilir..

Gürültü kirliliği, insanlarda veya diğer canlı organizmalarda olumsuz etkilere neden olabilecek yüksek ses seviyelerine düzenli olarak maruz kalmaktır. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, 70 dB’nin altındaki ses seviyeleri, maruziyetin ne kadar uzun veya tutarlı olduğuna bakılmaksızın canlı organizmalara herhangi bir zarar vermez..

85 dB’nin üzerinde sürekli gürültüye 8 saatten fazla maruz kalmak tehlikeli olabilir. Yani günde 8 saat işlek bir yol veya otobana yakın bir yerdeyseniz 85dB civarında trafik gürültüsü kirliliğine maruz kalıyorsunuz demektir. veya doğal dengede geçici bozulmaya neden olan hoş olmayan bir ses. Gürültüden kaçamayacak bir ortam yarattık. Televizyonumuz, mikser öğütücümüz vb. tüm bu elektrikli aletler gürültüye neden olur. Gürültü kirliliğinin nedenleri ve etkileri çoktur. Dünyayı ve insanları daha fazla hasardan kurtarmak için üzerimize düşeni yapmalıyız..

Gürültü Kirliliği Nasıl Önlenir

Gürültü kirliliğinin hem beynimiz hem de vücudumuz üzerinde birçok zararlı etkisi olduğu varsayılmaktadır..

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından belirlenen parametrelere göre, herhangi bir ortamda izin verilen ses üst sınırı 45 dB’yi geçmemelidir. Şehir ortamında bu üst sınır çok sık ihlal edilmektedir. Gürültü kirliliğine katkıda bulunan başlıca faktörler şunlardan kaynaklanmaktadır: her türlü ulaşım aracı, endüstriyel kurulum ve yüksek sesli müzik.

Gürültü Kirliliğinin Nedenleri ve Kaynakları:

Gürültü kirliliği birçok şekilde görülmekte ve yaşanmaktadır. Sebeplerden ve kaynaklardan bazıları, her gün gördüğümüz ve deneyimlediğimiz ancak görmezden gelmeyi tercih ettiğimiz şeylerdir. İşte bunlardan bazıları aşağıda listelenmiştir.

1. Sanayileşme:

Büyük endüstrilerdeki makineler büyük miktarda gürültü üretir. Bildiğimiz normal egzoz, jeneratör ve öğütme, değirmenler dışında gürültü kirliliğine neden olan daha birçok cihaz var..

2. Etkinlikler:

Bugünlerde düğünlerde müzik çalmak için büyük hoparlörler kullanılıyor. Bu bir dereceye kadar ‘eğlenceli’ olsa da, mahallede rahatsızlığa ve gürültü kirliliğine neden olduğu kesin. İbadet yerleri, disko veya barlar da gürültü kirliliğine katkı sağlıyor.

3. Araçlar:

Söylemeye gerek yok, araçlar bir sonraki gürültü kirliliği kaynağıdır. Bazı araçların kornası veya sadece sesi olsun ve susturucuları kulaklara tam bir acı veriyor.

4. Ev Faaliyetleri:

Televizyon, öğütücü, mikser vb. gibi günlük cihazlarınız çok fazla gürültüye neden olur. Yöredeki bütün evler bunu yapmaya başlayınca bu sadece bir işkencedir. Olumsuz bir yaşamda yaşamınızın ve mahallenizin kalitesini etkiler..

5. Kötü Şehir Planlaması:

Kötü şehir planlaması da gürültü kirliliğine katkıda bulunmada rol oynamaktadır. Trafik sıkışıklığı ve sürekli korna çalma, sıkışık alanlar, temel kolaylıklar için mücadele, küçük alanları paylaşan büyük aileler, gürültünün çevremize nüfuz etmesinin yollarından bazılarıdır..

6. Şantiyeler:

Madencilik, üst geçitlerin inşası veya evin basit bir şekilde onarılması önemli miktarda gürültüye neden olur. Delme, birinci sınıf bir egzersizdir. İnşaat ekipmanı çok gürültülü ve tolere edilmesi zor.

Bütün bunlar aslında bizim yaşam kalitemizi etkiliyor ve mahallemizde ciddi sıkıntılara neden oluyor. Karıştırıcı veya öğütücünün sesi gibi bazı nedenler ortadan kaldırılamaz ve bu nedenle diğer kaynakların da doğal olduğunu varsayıyoruz..

Gürültü Kirliliği Türleri:

Gürültü kirliliği türleri genel olarak üçe ayrılır..

 • Endüstriyel kirlilik
 • Taşıma gürültüsü
 • mahalle gürültüsü.

1. Endüstriyel Gürültü:

Endüstriyel gürültü, endüstri makinelerinin ve bu tür diğer cihazların sonucu olan bazı yüksek yoğunluklu desibellerden kaynaklanır. Gürültü, değirmenlerin, ağır sanayi makinelerinin ve hatta uzun süre çalışan küçük egzoz fanlarının kullanımından gelir. Mekanik testerelerden ve pnömatik matkaplardan kaynaklanan gürültü dayanılmazdır ve halk ve mahalle için nihai kirlilik biçimidir. Bu, gürültü kirliliğinin bir nedenidir..

2. Taşıma Gürültüsü:

Bunu size gerçekten söylemek zorunda değiliz. Taşıma gürültüsü basitçe kaçınılmazdır. Trafik sıkışıklığı önemli miktarda araç gürültüsüne neden olur ve kalabalığın içindeki birçok aracın kornası tam bir baş belasından başka bir şey değildir. Karayolu, demiryolu veya uçak olsun, gürültüleri gürültü kirliliğine önemli bir katkıda bulunur. Traktörler ve diğer ağır araç sesleri, seslerinden dolayı kontrol edilmesi zordur..

3. Mahalle Gürültüsü:

Gadget’lar, öğütücü ve mikser gibi elektrikli aletler gürültü kirliliğine en çok katkıda bulunanlardır. Düğün, siyasi partiler ve benzeri etkinlikler adına yapılan hoparlörler önemli miktarda gürültü kirliliğine neden olmaktadır. Uzun vadede, insan sağlığına sorun yaratmaya katlanmaları zorlaşıyor..

Ve hayır! Etkilenen sadece insanlar değil. Deniz hayvanları da döngülerinde bir rahatsızlıktan muzdariptir. Bu tür gürültü kirliliğinin bazıları gerçekten kontrol edilemez ve kendimize bakmamız için başka yollar gerektirir..

Hindistan Oto-Rino Laringoloji Enstitüsü, Chennai, artan endüstriyel kirliliğin işitme yeteneğine en az %20 zarar verdiğini bildirdi..

Ağır sanayi körüklerinin yakınında çalışan çelik sektöründe çalışanlar sekiz saat boyunca 112 dB’ye maruz kalırlar ve iş kirliliğine maruz kalırlar. Bu kötü bir işaret.

Gürültü Kirliliğinin Etkileri:

Acı çeken sadece biz insanlar değiliz. Binlerce petrol sondajı, sonar, sismik araştırma cihazı, kıyı rekreasyonel deniz taşıtları ve gemi gemileri artık en çok sularımızda görülmektedir. Bu, deniz yaşamı için ciddi bir gürültü kirliliği nedenidir. Balinalar, hepsinden en çok etkilenenler arasındadır ve işitme duyuları kendilerini yönlendirmelerine, beslemelerine ve iletişim kurmalarına yardımcı olduğu için. Gürültü kirliliği, balinalar ve yunuslar gibi su türlerinin beslenme alışkanlıklarını, üreme modellerini ve göç yollarını etkiler ve hatta kanamaya ve ölüme neden olabilir. Kara hayvanları da trafik, havai fişek vb. gürültü kirliliğinden etkilenmekte ve artan hava trafiğinden özellikle kuşlar etkilenmektedir..

Gürültü kirliliğinin insanlar üzerindeki etkilerine bir göz atın.

1. İnsanlarda gürültü kirliliği,

 • Kan damarlarının daralması
 • Cildi solgun hale getirmek
 • Yüksek tansiyondan sorumlu kan dolaşımında aşırı adrenalin.
 • Blaring seslerinin zihinsel sıkıntıya neden olduğu bilinmektedir.
 • Kalp krizi, nörolojik problemler, doğum kusurları ve kürtaj

2. Ayrıca sinir krizi, gerginlik vb. neden olabilecek kas kasılmalarına neden olur.

3. Olumsuz reaksiyonlar, kanın hormon içeriğindeki bir değişiklikle birleştirilir ve bu da kalp atışını, kan damarlarının daralmasını, sindirim bozukluklarını ve göz bebeğinin genişlemesini artırır..

4. Günlük hayatınızı etkileme potansiyeline sahiptir. Gürültü kirliliği kalbe, beyne, böbreklere, karaciğere zarar verebilir ve duygusal rahatsızlıklara neden olabilir..

5. Gürültünün en acil ve kronik nedeni, işitsel sistemin kapasitesini etkileyecek ve azaltacak olan işitme bozukluğudur. Belirli frekans modelindeki gürültüye uzun süre maruz kalmak, iç kulakta kronik hasara yol açacaktır..

6. Dürtüsel gürültü psikolojik ve patolojik bozukluklara neden olabilir

7. Ultrasonik ses, iç kulağın sindirim, solunum, kardiyovasküler sistem ve yarı dairesel kanallarını etkileyebilir..

8. Beyin, jetler ve uçakların yüksek ve ani gürültülerinden olumsuz etkilenir. İnsanlar psikiyatrik hastalığa maruz kalıyor.

9. Son raporlar, aşırı gürültü ile kanın nasıl kalınlaştığını göstermiştir..

10. İnsanların optik sistemi de gürültü kirliliğinden etkilenir. Şiddetli gürültü kirliliği neden olur:

 • göz bebeği genişlemesi
 • Gece görüşünde bozulma ve
 • Renk algılama oranında azalma

Gürültü Kirliliği Nasıl Azaltılır ve Kontrol Edilir:

Gürültü kirliliği kontrolü bir olasılıktır. Tamamen olmasa da, üzerimizdeki etkisini kontrol etmek yine de mümkündür. Nasıl katkıda bulunabileceğinize bir göz atın.

 1. Birincisi ve en önemlisi, bireyler ve endüstriler arasında farkındalık olur..
 2. Daha sonra, gürültü üreten makineleri çevrelemek için küçük ve büyük ölçekli endüstrilerde gürültü bariyerlerinin kurulması gibi yöntemler kanunla uygulanmalıdır..
 3. Geliştirilmiş lastik tasarımları, araçların motorlarındaki mühendislik değişiklikleri gibi araçların tasarımında belirli değişikliklerin dahil edilmesi, yolların daha az tıkalı olduğu zamanlarda ağır hizmet araçlarının kendi rotalarında ilerlemesini sağlamak
 4. susturucu vb. kullanımı teşvik edilmelidir..
 5. Endüstriyel alanların etrafına toplu ağaçların dikilmesi yoluyla Yeşil kuşaklar oluşturmak, ağaçlar gürültüyü emmek için bir yastık görevi gördüğünden, havanın ve gürültü kirliliğinin kontrol edilmesine yardımcı olacaktır..
 6. D.J’nin insanların rahatsızlık duymasını önlemek için bir yerleşim bölgesinde yalnızca belirli bir sabit süreye kadar oynamasına izin verilmelidir..
 7. Gençler genellikle evlerde ve arabalarda yüksek sesle müzik çalmayı severler. Bu, çekler ve para cezaları yoluyla caydırılmalıdır. Ebeveynler, çocuklara komşuların mahremiyetine ve barışına saygı duymayı öğretmelidir..
 8. Şehirler sistematik ve planlı bir şekilde tebeşirlenmelidir. Yerleşim alanları Sanayi ve ulaşım bölgelerinden kesilmelidir. Yerleşim alanları ile ana yol arasında en az yirmi metre boşluk olmalıdır. Bu 20 metrelik ayırma bölgesi kalın ekilmelidir..
 9. Hayırseverlik evinizde başlar, ses kirliliğini kontrol altına almak için hemen evinizde yapabileceğiniz birçok şey var. Elektronik cihazlarınızı kullanmadığınız zamanlarda kapatın. Ayrıca televizyon, bilgisayar gibi elektronik eşyalarınızı beklemede tutmayın..
 10. Halı, minder, halı ve perde kullanarak televizyonlarınızdan ve müzik sistemlerinizden çıkan sesi büyük ölçüde azaltabilirsiniz..
 11. Ana yola yakın bir bölgede yaşıyorsanız, basit ve en iyi yollardan biri kulak tıkacı kullanmak olabilir..
 12. Gürültünün olumsuz etkilerinden kaçınmak için düzenli meditasyon, pranayama ve yoga asanaları uygulamaya başlayabilirsiniz. Bu, zihinsel huzurda ve daha sağlıklı bir uykuda daha fazla rahatsızlığa yol açar..

Gürültü kirliliğini tamamen engellemek zor olsa da yoğunluğunu azaltmak için bazı adımlar izlenebilir. İşte bazı önleyici tedbirler.

 1. Kaynak kontrolü: Bunun anlamı, makine yüzeyine akustik işlem, tasarım değişiklikleri, operasyonel zamanlamaları sınırlama vb. gibi kaynak değişikliğidir.
 2. Yağlama: Doğru yağlama, makineden gelen gürültüyü azaltacaktır..
 3. Korna çalma yasağı, ileriye dönük ideal bir adım olacaktır..

Yavaş yavaş, çevredeki gürültünün azalmasına katkıda bulunabiliriz. Alana yaptığımız katkıların her biri, olumlu bir değişiklik meydana getirmek için ileriye doğru küçük bir adım olacaktır. Hayvanlar ve kuşlar eşit derecede gürültü kirliliği riski altındadır. Gürültü kirliliğinin neden olduğu etkiler ve kontrol önlemleri sizleri bilinçlendirmek ve dünyanın durumunu aydınlatmak için listelenmiştir. Hepimiz bunu okulda çevresel çalışmaların bir parçası olarak incelerken, endişemizi pratik amaçlara ve iyileştirmeye verdiğimizi gerçekten görmemiz gerekecek..