Öksürük Tam Olarak Ne Demektir????

Öksürük, normal solunum döngüsünü engelleyen hava geçişinden mukus salgısını veya yabancı partikülleri dışarı çıkaran vücudun savunma mekanizmasıdır. Mukus, vücudun hava yolunu nemli tutması için doğal bir bariyer görevi gören su ve Glikoproteinlerden oluşur. , ancak mukus çevresel koşullar nedeniyle kalınlaşır, daha sonra viskoz balgamı çıkarmak için öksürükle sonuçlanan dolaşım sistemini etkiler..

Öksürük: Farklı Türleri, Nedenleri ve Önlenmesi

Öksürük Nedenleri???

Öksürüğün çok sayıda nedeni vardır. Sebepler Toz, polen, duman gibi Dış Faktörlerden veya alkol tüketimi, ilaç veya gırtlak gibi doğuştan gelen (doğuştan kusurlar) öksürüğe bağlı olabilen İç Faktörlerden kaynaklanabilir. , Bronkojenik Kist, Trakeomalazi, Adenomatoid malformasyon.

Öksürük türleri hakkında ayrıntılı bilgi edelim.

Öksürük Sırasında Üretilen Salgıya Göre Sınıflandırılan Farklı Öksürük Türleri:

 • Üretken Öksürük:

Üretken öksürük ıslak bir öksürüktür. Öksürürken balgam öksürük sırasında salgılanır. Gece boyunca boğaza kaçan mukus, sinirleri gıdıklayan ve öksürüğü tetikleyen Postnazal damla olarak bilinir. Bu öksürük türü en sık geceleri görülür. En yaygın neden alerjenler, gece boyunca süt ürünleri alımı ve ayrıca viral enfeksiyon sırasında.

 • Üretken Olmayan Öksürük:

Bu, aynı zamanda bastırılabilen işe yaramaz bir öksürüktür. Öksürürken mukus çıkarmayan buna Kuru Öksürük de denir. Soğuk algınlığının sonraki aşaması, tüm mukusun dışarı akması nedeniyle genellikle kuru bir öksürük ile sonuçlanır. Dispne, ses kısıklığı gibi diğer solunum semptomları da bu Kuru öksürük ile birlikte etiketlenir ve boğazda tahrişe neden olur

Daha fazla gör: Öksürük Şurupları İsim Listesi

 • Kışın Mukus Öksürük:

Vücudun savunma mekanizmasının azalması nedeniyle özellikle kış aylarında mukus üretiminde artış olur..

 • Nefessiz, Ağrılı Öksürük:

Nefes darlığına ve ağrılı öksürüğe neden olan doğuştan gelen bir hastalığa bağlı göğüs tıkanıklığı nedeniyle.

 • Kronik Kuru Öksürük:

Genellikle açıklanamayan bir öksürüktür,  doktorlar kronik öksürüğün aşırı duyarlı üst solunum yollarından kaynaklandığını bulmuşlardır. Bu aşırı duyarlılık, içeri toz veya soğuk hava alındığında bile öksürük riskini artırır..

Solunum zorluğu:

 • Hışıltıya Eşlik Eden Öksürük:

Bu, bastırılabilen işe yaramaz bir öksürüktür. Öksürürken mukus çıkarmayan Kuru Öksürük olarak da adlandırılır. Soğuk algınlığının sonraki aşaması, tüm mukusun dışarı akması nedeniyle genellikle kuru öksürük ile sonuçlanır. Diğer solunum yolu Nefes darlığı, ses kısıklığı gibi belirtiler

 • Astımlı Öksürük:

Devam eden bir öksürük, bronşiyal hiperaktiviteye bağlı astımın ana semptomlarından biridir. Astımlı kişilerde iltihaplı bir hava yolu geçişi ve akciğerlerin sınırlı alveol genişlemesi vardır. yüksek perdeli hırıltı sesinin eşlik ettiği öksürük.

 • Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) Öksürük:

Kalıcı bir öksürük, bronşiyal hiperaktiviteye bağlı astımın ana semptomlarından biridir. Astımlı kişilerde iltihaplı bir hava yolu geçişi ve akciğerlerin sınırlı alveol genişlemesi vardır. yüksek perdeli hırıltı sesinin eşlik ettiği öksürük.

 • Bronşit Öksürük:

Akut bronşit, viral enfeksiyon nedeniyle bronşiyal tüpün iltihaplanmasıdır.Rinovirüs, grip ve diğerleri gibi virüsler.Ayrıca göğüs nezlesi olarak da adlandırılır..

bakteri:

 • Boğmaca:

Bakteriyel bir enfeksiyon olan Boğmaca olarak da adlandırılır. En sık çocuklarda görülür. Hafif bir öksürük sonrasında hapşırma şeklinde başlar, düşük sıcaklık ve sonraki günlerde şiddetli bir öksürüğe dönüşür. Çocuk o kadar şiddetli öksürür ki içindeki tüm oksijen miktarı artar. akciğer küçülür ve nefes nefese kalmaya neden olur. Sürekli boğmaca nedeniyle yüz kırmızı veya mor olur ve bazı çocuklar ve yetişkinler kusma eğilimi gösterebilir..

 • Pnömoniye Bağlı Öksürük:

Öksürük, akciğerlerin geçişinde görülen küçük sinir uçlarından kaynaklanan ve akciğerlere zarar veren maddenin dışarı çıkmasına yardımcı olan bir reflekstir. genellikle paslı yeşil renkte kanla boyanmış balgam salgısı.Yetişkinlerde genellikle iyileşmesi iki ila üç hafta sürer, bebekler için ölümcül bir hastalıktır.

 • Krup Öksürük:

Bu tür bir öksürük en sık çocuklarda, özellikle de solunum yolu geçişi gelişen üç yaşın altındaki çocuklarda görülür. Krup öksürüğü normal bir öksürük olarak başlar ve bir hafta içinde hava yolu geçişini alevlendiren ve yüksek sesli ve havlamaya benzeyen öksürüğe yol açan normal bir öksürük olarak başlar. Çocuklar, viral enfeksiyon nedeniyle nefes borusu olarak da adlandırılan şişmiş üst trakeal tüp ile görülür. .Öksürdükten sonra çocuklar genellikle tiz ses olan ve “Stridor” olarak da adlandırılan ağır solunum yaşarlar. Bu durum gece vücut ısısının artmasıyla daha da kötüleşir ve ses kısık ve boğuk olur. Krup öksürüğü olmadığında çocuklar için hastaneye yatış gerekir. tırnaklarda, ağızda veya burun çevresinde görülen, azalma veya nefes darlığı veya gelişen mavi ila grimsi cilt.

Gastrointestinal Bozukluk:

 • Gastroözofageal Reflü Hastalığı (GERD) Öksürük:

Kronik gastrit sorunu olan kişiler bu durumla karşı karşıyadır, bu durumda midenin asidik yapısının yanı sıra tüketilen gıdaların neden olduğu asitlik nedeniyle mide suyu tekrar ağza refleks verir. Asidik yapı kişiden kişiye değişir. 2006’da “Nature” dergisinde yayınlanan incelemeye göre en sık görülen kronik öksürük. Bu tür spazmodik öksürük, yemek yerken veya gece uyku sırasında mide suyunun kusmasıyla oluşur..

İlaç tedavisi:

 • İlaçların neden olduğu öksürük:

En yaygın Kronik ve inatçı öksürük, solunum yolunda bradikinin birikmesine neden olan ACE’ler (Angiotensin Converting Enzyme) inhibitörleri ve solunum sıkıntısına yol açan bronkokonstriksiyon ile ilişkili beta blokerleri gibi kan basıncı ilaçları alan deneyimli kişilerdir. boğaz ve kuru öksürüğe yol açar. Diğer bir yaygın İlaç, sprey formundaki nazal steroidlerdir..

alerjenler:

 • Alerjik Öksürük:

Alerjik soğuk algınlığı ve öksürüğe neden olan çeşitli dış etkenlerden rahatsız olduğunda burun içinde hassas kıl kökleri bulunur. Bu öksürük türü, bahar mevsiminde görülen mevsimsel bir öksürüktür. Bazı kişiler soğuk algınlığına ve öksürüğe neden olan hava durumuna bile çok duyarlıdır..

Öksürüğün Önlenmesi:

 • Sigara alışkanlığını bırakmak ve doğru beslenme planı ile yetişkinlerde öksürüğün önlenmesinde yardımcı olacaktır. Çocuklar için doğru beslenme alışkanlıkları ile iyi hijyen kurallarına uymak gerekir..

Öksürüğün doğru tipini teşhis etmek ve doğru ilaçlarla tedavi etmek, hafif ve kronik öksürükten kurtulmanın anahtarıdır.Öksürük, özel ilaçların dışında, Faringeal yatıştırıcılar, balgam söktürücüler veya opioidler gibi öksürük kesicilerle temsil edilen semptomlara göre tedavi edilebilir, Opioid olmayanlar& antihistaminikler & Bronkodilatörler. Öksürük, içinde bulunan mukus ve bakteri içeriğinin birikmesine yol açacak olan, bastırılmaması ve geri çekilmemesi gereken hava yollarından kalın mukusun araştırılmasında faydalıdır..