Tüketim-sindirim-gıdaların ortadan kaldırılması süreci ile genel sağlığınız arasında doğrudan bir ilişki vardır. & uzun ömür. Düzgün sindirilen yiyecekler vücut hücrelerinize ulaşır & onları beslemek için dokular. Yani, sindirim sürecini almalısın & bununla ilgili alışkanlıklar, ciddi şekilde!

Yiyeceklerin uygun sindirimi

Sindiriminizi Doğal Olarak Nasıl İyileştirirsiniz:

Vücudunuzun sindirim süreçlerine yardımcı olmak için neler yapılabileceğine dair birkaç ipucu ve doğal yollar için aşağıyı okuyun..

1. İyi Sindirim İçin Dengeli Beslenme:

Vücudunuzun beslenme ihtiyacını karşılayan dengeli bir diyet yapın. Diyetiniz iyi orantılı karbonhidratlar, yağlar, proteinler, mineraller, vitaminler içermelidir. & kaba yem.

Her ikisi de çözünür & Diyetinizdeki çözünmeyen lifler. Çözünmeyen lifler, dışkı kütlesinin artmasına yardımcı olurken, çözünür lifler, yumuşak hale gelmesi için dışkı malzemesi tarafından suyu emmeye yardımcı olur. Taze meyve yiyerek lif alabilirsiniz. & Sebzeler, kuruyemişler, kuru meyveler, Tam tahıllar & Baklagiller. Bağırsak alışkanlıklarınız düzenliyse divertikülit, basur, irritabl bağırsak sendromu vb. sorunlarla karşılaşmamanız çok olasıdır..

Yağların sindirimi zor olduğu ve genel olarak tüm sindirim sürecini yavaşlattığı için yağ alımınızı sınırlayın. Bu nedenle, sindirim sisteminiz için bir kayganlaştırıcı görevi gördüğü için bir miktar yağ tüketmek önemlidir, yağlı yiyecekleri yüksek lifli yiyeceklerle eşleştirerek sisteminizde kolaylaştırabilirsiniz..

2. Yemeğinizi İyi Yemek Zamanı:

Kahvaltının en ağır öğün, öğle yemeğinin orta derecede ağır ve akşam yemeğinin en hafif olması gerektiğini duymuşsunuzdur. Ayrıca her gün yaklaşık aynı saatte yemek yemeyi deneyin..

Vücudunuz tarafından sindirilmesi için bolca zamana sahip olmaları için gün boyunca maksimum karbonhidrat tüketin. & ayrıca günlük aktivitelerinizi gerçekleştirmek için size bol miktarda enerji verir. Öğle yemeğinde protein alabilirsiniz. Sindirimi zaman aldığından geceleri et ve protein açısından zengin yiyeceklerden kaçının. Akşam yemeğiniz size mineral desteği sağlayan yiyeceklerden oluşmalıdır: taze meyve ve sebze salatası, az yağda pişirilmiş sebzeler veya bir kase çorba. Sütü sabah ortası veya akşam ortası atıştırmalık olarak alabilirsiniz..

3. Probiyotiklere Güvenin:

Doktorunuzdan size sindirim sürecini kolaylaştıran bağırsak dostu bakteriler içeren bir probiyotik kapsül yazmasını isteyin. Yiyecekleriniz sadece kolayca sindirilmekle kalmaz, aynı zamanda besinlerin bağırsak tarafından iyi emilmesine yardımcı olur. Laktozun parçalanmasına yardımcı olurlar & Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek.

4. Yemeğinizi Aşırı Pişirmeyin:

Vitaminler, mineraller, biyoflavonoidler, enzimler dahil olmak üzere tüm gıda besinlerinin tümü, besin maddelerinin yok edildiği belirli bir ısı toleransı seviyesine sahiptir..

5. Gazlı içeceklerden kaçının:

Soda içecekleri, bağırsak bakterilerini yok eden fosforik asit, karbonik asit içerir. Benzer şekilde alkol ve bazı antibiyotiklerin tüketimi de bağırsak bakterilerinin işleyişini bozar. Bu, sindirim sistemini doğal olarak iyileştirmek için en iyi ipuçlarından biridir..

6. Yemeğinizi Düzgün Bir Şekilde Çiğneyin:

Çocukken, ailenizin size 32 kez yemeğinizi çiğnemenizi söylediğini duymuş olmalısınız. Sindirim süreci, yiyeceğin daha küçük parçalara öğütülmesi ve tükürük ile karıştırılmasıyla ağızda başlar. Bu nedenle, yemeğinizi düzgün bir şekilde çiğnemez ve ezmezseniz, midenizde bulunan asit tarafından gerektiği gibi saldırıya uğramaz. Bu nedenle, oturun ve yemeğinizi sabırla yiyin ve bir dahaki sefere yemek yerken sadece yutmayın. Doğru çiğneme, sindiriminizi iyileştirmenin basit yollarından biridir..

7. Toksinlerden Uzak Durun:

Çay, kahve, tatlılar veya sigara gibi toksinlerden kaçının, çünkü bu uyarıcılar gün boyunca kan şekeri seviyelerinizde dalgalanmalara yol açarak uygunsuz beslenme alışkanlıklarına, yiyecek isteklerine yol açar. & Stres.

8. Bol Su İçin:

Bol su içerek sindirim sistemi nasıl iyileştirilir? Su, insan yaşamı için en önemli ve gerekli şeydir. Günde 4 litreden fazla bol su içerseniz, sindirim sisteminiz ve kan dolaşımınız düzgün olur ve bol su böbrek taşlarını önleyebilir..

9. Öğün Atlamayın:

İki ila üç ekstra ağır öğün yerine günde 5 ila 6 kez daha küçük porsiyonlarda yemek yiyin. Günde küçük öğünler almak, sindirimi düzgün bir şekilde iyileştirmenin en etkili yoludur.

10. Lif Zengini Gıda:

Lif, yemeğinize eklenir, ancak genellikle lif, ne aldığımıza bağlı olarak hem çözünür hem de çözünmez olabilir. Günün sonunda, lif, bağırsak hareketlerinizin düzgün ve düzenli olması için sisteminize toplu eklerken gıdadaki besinleri emmeye yardımcı olur, böylece sisteminizin iyi sindirildiğinden ve şişkinlik ve gaz yolunda olmadığından emin olur..

11. Yoga Sindiriminizi İyileştirebilir:

Bir silah olarak yoga ile sindirimi nasıl iyileştireceğinizi merak ediyor olmalısınız? Yoga genellikle kendi evinizin rahatlığında en iyi şekilde gerçekleştirilen bir ön egzersiz olarak kabul edilir. yoga genellikle yumuşak nefes alma ve birkaç esneme hareketinden oluşur; iç organlarınızı sakinleştirirken ve gevşetirken meditasyon yapmanıza yardımcı olacak ve böylece metabolizmayı ve sindirimi çoğaltacak bir pakettir..

12. Kafein Kesimi:

Kahve, sabahın erken saatlerinde uyanan çoğu insan için ortak bir içecektir. Bununla birlikte, çok fazla kahve alımı, sisteminizde gaz ve şişkinliğe neden olabilir, bu kesinlikle sindirime zarar verecek bir şeydir. Bunun ardından kafein parçacıkları içeren çikolatadan da uzak durulmalıdır..

13. İçki ve Sigarayı Bırakın:

İçki ve sigarayı azaltmak, sindirimi iyileştirmek için kesinlikle iyi bir çözümdür. Burada, alkol tüketiminden ve sisteminizde nikotini besleyen çok fazla tütünden bahsediyoruz; bu, sindirimin sorunsuz bir şekilde hakim olmasını engelleyen bir özelliktir. Aynısı, sindirimi yavaşlatan ve şişkinliğe neden olan alkol için de geçerlidir..

14. Stres Giderme:

Stres, vücudunuzdaki hazımsızlığın ve karmaşıklığın baskın bir parçası olabilir. Stres sisteminizi bozar ve sürekli bir stres akışı kesinlikle vücut için dahili olarak ağır hasara neden olur. Stres, sindirimi büyük ölçüde engelleyen metabolizmayı azaltmak da dahil olmak üzere vücut işlevlerini yavaşlatır. Her zaman kendini sakinleştirmeye çalış.

15. Ayda Bir Detoks Dönemi:

Günlük olarak, muhtemelen ay boyunca vücutta birçok toksin birikir. Toksin seviyeleri çok yüksek olduğunda sindirimi ve ilgili vücut fonksiyonlarını bozabilir. Bu nedenle, birkaç gün, muhtemelen her ay bir hafta detoksifikasyon periyodu, sindirim sisteminizi en iyi duruma getirmenize yardımcı olabilir. Detoks, evde meyve suyu diyetine girerek veya sadece normal öğünlerden kaçınarak yapılabilir..

16. Yemeklerin Devamı:

Sindirimi iyileştirmeye yönelik ipuçları, sizi yemekten sonra devam filmine götürür. Genellikle çok sıcak veya çok baharatlı bir şey tükettiğinizde sindirim sorunları ortaya çıkabilir. Bu nedenle, yemekten hemen sonra damağınızı yoğurt ve çilek veya papaya ve bal gibi sağlıklı bir tatlıyla ya da sadece dumanı tüten bir fincan siyah limon çayı ile bitirdiğiniz bir devam dizisi taşımanız her zaman tavsiye edilir..

17. Nane Çayı:

Nane yaprakları her zaman serinletici etkisiyle bilinir, arkalarında bıraktıkları soğuk his bizi her zaman hayrete düşürür. Burada artık şişkinlik, gaz ve huzursuzluk gibi hazımsızlık sorunlarını gidermek için bu nanenin iyiliğini kullanabiliriz. Nane çayı, hızlı sindirimi teşvik ederken iç organlarınızı soğutur ve yatıştırır..

18. Baharat ve Otlar Kullanın:

Baharatlar ve otlar genellikle her yemeğin ortak bir bileşenidir, temelde lezzet katmak ve damağa bakmak için bulunur. Şimdi çoğu kişi hazımsızlığa neden olduğu için çok sıcak bir baharat kullanmaya karşı çıkıyor. bununla birlikte, zerdeçal, tarçın, kimyon, kekik, maydanoz ve kişniş gibi olağanüstü iyileştirici özelliklere sahip olan ve bağırsak hareketlerinizin sizi engellemediğinden emin olarak hızlı sindirime yardımcı olan bazıları vardır..

19. Buz Kullanımı:

Buzla sindirimin nasıl iyileştirileceği, herkesin ve herkesin tercih edebileceği küçük bir numaradır. Genellikle ağır bir yemekten sonra, yemekten sonra her zaman soğutulmuş bir bardak içecekle eşlik etmelisiniz. Hiçbir şey olmazsa, sadece buzlu bir bardak suya başvurun. Buz, sindirimi kolaylaştıran sisteminizi soğutur ve rahatlatır.

20. Bal ve Limon:

Her sabah bir yemek kaşığı bal ve birkaç sıkılmış limon veya limon ile karıştırılmış bir bardak ılık su ile uyanın. Antioksidanlar ve narenciye nitelikleri ile dolu kireç, bağırsak sularını sıkarken, balın doğal iyileştirici özellikleri, sisteminizi yatıştırıp rahatlatabilir..

21. Bir Rutini Takip Edin:

Hayatınızı belirli bir rutine göre yönlendirmeniz her zaman tavsiye edilir. Düzensiz yemek zamanlamaları veya günlük plan değişiklikleri, vücudunuzun çok iyi başa çıktığı bir şey olmayabilir..

22. Zencefil Çayı Sindiriminizi İyileştirir:

Zencefil, yemeklerinize lezzet katan özel bir baharattır. Anti-inflamatuar ürün, sadece hazımsızlık ve yanıkları gidermek için içlerinizi rahatlatmakla kalmaz, aynı zamanda gıda besinlerinin daha hızlı emilmesini sağlayarak şişkinlik ve gazla da ilgilenir..

23. Serbest El Egzersizi:

Yoga gibi, biraz egzersizin de sisteminizi sağlıklı ve çalışır durumda tutmak için iyi bir çare olduğu her zaman kanıtlanmıştır. Bu egzersizler kesinlikle esnetme, büküm ve benzeridir ve yemekten saatler sonra yapılmalıdır. Biraz çekme ve çekme, yiyecekleri daha hızlı sindirmenize yardımcı olacaktır..

24. Gluten Çizgisi Yok:

Daha önce birçok çalışma, diyetlerinde glüten varlığının hazımsızlığın en yaygın nedeni olduğundan şikayet etmişti. Tüketmeniz gereken glüten gıdalarının listesi için her zaman bir diyetisyene danışabilirsiniz. Diyet listenizden bir kez ve tamamen çıkarmayacaksanız, glüten alımını minimumda tutun ve ayın geri kalanında sindiriminizin arkadaşınız olduğunu görün..

25. Obezite:

Obezite veya fazla kilo, sisteminizin serbest sindirim sürecinin sorunsuz çalışmasını engelleyen bir engel olabilir. Obezite ile birlikte yağ hakim olur, sistemdeki baskı gerekli bozulmaya neden olur. Her zaman kilonuza dikkat edin ve sindirimi en iyi durumda tutun.

Sindirim, sıklıkla sorunla karşılaştığımız basit bir kelimedir. Çok iyi çiğnediğimiz yiyecekler yemek borumuzdan aşağı kayar ve hatta kendi kendine parçalanır. Sadece tüm besinler emildiğinde ve geri kalanı sisteminizden dışarı atıldığında, bu sürece sorunsuz bir sindirim diyoruz. Bu süreci kesintiye uğrattığımızda gaz ve şişkinlik gibi sorunlar ortaya çıkar..