Yakın zamanda diyabet teşhisi kondu ve onu doğal olarak yönetmenin bir yolunu mu arıyorsunuz? Diyetinize dahil etmek için diyabetli yiyecekleri seçmek zor bir mesele olabilir. Diyabet tedavisi için bir sağlık uzmanının gözetimi altında olmanıza rağmen, diyetinizi değiştirmek ve bazı yaşam tarzı değişiklikleri yapmak kan şekeri seviyenizi kontrol edebilir ve bunun neden olabileceği başka komplikasyonları önleyebilir..

Bu nedenle, diyet planınızdaki belirli yiyecekleri dengeleyerek genel refahı iyileştirin ve diyabetin daha fazla komplikasyonunu önleyin. Size diyabeti yönetmenize yardımcı olan en iyi yiyeceklerden bazılarını sunuyoruz..

Diyabet Hastaları İçin Sağlıklı Besinler

Diyabet Hastaları İçin Sağlıklı Besinler:

İşte vücudunuzdaki kan şekeri seviyelerini yönetmede faydalı olan yiyeceklerin listesi..

1. Yağlı Balık:

Somon, sardalye, ringa balığı, hamsi ve uskumru gibi yağlı balıklar, en sağlıklı besinler açısından zengin omega-3 yağ asitleri kaynakları olarak kabul edilir. Diyabetli kişilerde kalp hastalığı ve felç riski yüksektir ve bu yağların düzenli tüketimi diyabetli kişiler için önemlidir..

Yağlı balıklar, mükemmel bir yüksek kaliteli protein kaynağı olduğu için tok hissetmenize ve kan şekeri seviyelerinin dengelenmesine yardımcı olur (1). Aşırı kilolu yetişkinler üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, yağlı balık tüketen kişiler, yağsız balık tüketen kişilere göre yemek sonrası kan şekeri seviyelerinde önemli bir iyileşmeye sahiptir.2).

2. Kabak:

Squash, birçok çeşidi bulunan en sağlıklı sebzelerden biridir ve düşük GI’ye, oldukça düşük kaloriye ve faydalı antioksidanlara sahiptir. Araştırmaya göre, Balkabağı polisakkaritleri, sıçanlarda serum glikoz seviyelerini azalttı ve insülin toleransını iyileştirdi.3). Bununla birlikte, kabakların sağlığa faydalarını belirlemek için insanlar üzerinde daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır..

 • Kışlık kabak çeşitleri arasında meşe palamudu, balkabağı ve balkabağı bulunur ve sert bir kabuğa sahiptirler..
 • Yaygın yaz kabağı türleri, yumuşak bir kabuğu olan kabak ve İtalyan kabağıdır..

3. Chia Tohumları:

Chia tohumlarının sindirilebilir karbonhidratları düşüktür ve lifleri yüksektir, bu da onları diyabetli insanlar için mükemmel yiyeceklerden biri yapar. Yiyeceklerin bağırsağınızda hareket etme ve emilme hızını yavaşlatan ve böylece kan şekeri seviyenizi düşüren viskoz bir lifi vardır (4).

Chia tohumlarının tüketimi, kilo kaybını destekler ve obezite veya aşırı kilolu ve tip 2 diyabet teşhisi konmuş yetişkinlerde makul glisemik kontrolün korunmasına yardımcı olur.5).

4. Keten Tohumu:

Keten tohumları, sağlığa yararlı özellikleri nedeniyle sağlık meraklıları arasında popülerlik kazanmaktadır. Sindirimi yavaşlatarak kana glikoz salınımını önleyen jel oluşturan bir lif olan müsilaj içerir. Bazı araştırmalara göre, diyabet hastaları keten tohumu takviyesi ile açlık kan şekerini %20 oranında azaltabilirler.6). Bazı ön araştırmalara göre keten tohumu, SDG adı verilen bir bileşiğe sahip olduğundan tip 1 diyabet riskini azaltabilir ve tip 2 diyabetin başlamasını geciktirebilir.7).

5. Az Yağlı Yoğurt/Süt:

Düşük miktarda karbonhidrat ve yüksek miktarda protein içeren yoğurt veya süt, diyabetli kişiler için en uygun olanıdır. Az yağlı süt veya yoğurt tüketimi, vücudunuza gerekli miktarda D vitamini sağlayacaktır. Diyabet hastalarının bu gıdalarla iyi dengelenmiş düşük GI skorları vardır..

6. Brokoli:

Brokoli, diyet rutininize mükemmel bir katkı sağlayan besleyici sebzelerden biri olarak kabul edilir. Araştırmalara göre brokoli, insülin seviyelerini düşürmeye yardımcı oluyor ve diyabetli kişilerde hücresel hasara karşı koruyor.8). Bu düşük kalorili, düşük karbonhidratlı sebzede, kan şekeri düzeylerini düşürmeye yardımcı olan sülforafan adı verilen bir kimyasal bulunur..

7. Shirataki Erişte:

Shirataki erişteleri, Japon mutfağında geleneksel olarak kullanılan yarı saydam ve jelatinli eriştelerdir. Bu erişteler, glukomannan adı verilen bir lif nedeniyle tokluk hissini arttırır ve kan şekeri yönetimini iyileştirir.9). Bazı hayvan çalışmalarına göre, glukomannan açlık kan şekeri, serum insülini ve kolesterol seviyesini düşürür (10).

8. Muz:

Muz her mevsim bulunabilen ve besin değeri yüksek bir meyvedir. Bu meyvenin GI değeri düşük ve zengin bir lif kaynağı olmasına rağmen, diyabetli kişilerin bu meyveyi ölçülü yemeleri gerekir. Muz karbonhidrat açısından yüksek olduğu için sınırlı miktarda alındığında etkilidir..

Dikkat: Şeker hastaları her gün muz tüketmemeli ve haftada iki veya üç kez tüketmek güvenli görünüyor..

9. Üzüm:

Üzüm, birkaç temel besin maddesi ve güçlü bitki bileşikleri içerdiğinden sağlığınız için faydalı olabilir. Düşük GI’ye sahip oldukları için kan şekeri seviyelerini yükseltmiyorlar. Besin profilini akılda tutarak, ölçülü tüketildiğinde üzüm iyi bir seçim olabilir. Bu meyveler, kan şekeri tepkisini modüle ederek vücudun insülini nasıl salgıladığını ve kullandığını etkileyen resveratrol adı verilen bir fitokimyasala sahiptir..

10. Kavun:

Karpuz, tatlı özsu ve kavun gibi kavunlar, diyetinize sağlıklı bir katkı sağlamak için gerekli tüm vitaminlere sahiptir. Şeker hastalığınız olduğunda, kan şekeri seviyenizi izlemek ve ne yediğinizi izlemek çok önemli hale gelir. Karpuz doğal olarak kan şekeri seviyenizi etkileyebilecek şekerlere sahiptir. Bu nedenle, genel diyetinize bağlı olarak, bu meyvenin kontrollü porsiyonlarına sahip olduğunuzdan emin olun..

11. Acı Kabak:

Acı kabak ve acı kavun, insülin gibi davranan özelliklere sahip olduğundan, enerji için hücrelere glikoz getirilmesine yardımcı olur. Besinlerin glikoza dönüşmesini engelleyebilir ve acı kabak tüketmek ayrıca glikozun kaslara, yağa ve karaciğere verimli bir şekilde taşınmasına yardımcı olur. Bir araştırmaya göre, acı kabak tüketimi, tip 2 diyabetli hastalarda ve reçete edilen ilaçlarda fruktozamin seviyelerini etkili bir şekilde azaltır (11).

Bittergourd, çok yönlü diyetinize sağlıklı bir katkıdır ve diyabetik ilaçların yerine geçmez..

12. Bamya:

Bamya, lif içeriği yüksek ve kalorisi düşük sebzelerden biridir. Ayrıca potasyum, B, C vitaminleri, folik asit, kalsiyum gibi çeşitli besinlere sahiptir. Kan şekeri seviyelerini yönetmek için önerilen sebzelerden biridir. Bamya ile diyabet yönetimi hala erken aşamadadır ve daha fazla insan denemesine ihtiyaç vardır. Hamile sıçanlar üzerinde yapılan bir hayvan çalışmasına göre, bamya suyu, gestasyonel diyabet ile şeker seviyelerini iyileştirdi (12).

13. Diyabetik Hasta İçin Domates:

Domates, şeker hastalarının diyetine en iyi katkılardan biri olan nişastasız bir besindir. Vitaminler, mineraller ve antioksidanlarla dolu olduğu için vücudunuza çeşitli işlevlerde yardımcı olur. Bu yiyeceği kolayca diyetinize ekleyebilirsiniz ve çok düşük bir GI’ye sahip olması onu diyabet için iyi bir seçenek haline getirir..

14. Elmalar:

Hepimiz günde bir elma doktoru uzak tutar deyimini duyduk! Elmalar, kan şekeri seviyelerini önemli ölçüde düşüren gerekli tüm vitaminlere, diyet lifine ve antioksidanlara sahiptir ve bu da onları diyabetik hastalar için mükemmel bir meyve yapar. Elmalar, tip 2 diyabeti önlemeye yardımcı olan ve düzenli olarak tükettiğinizde kan şekeri seviyenizi sabit tutan yüksek konsantrasyonlarda faydalı antioksidanlara sahiptir.13).

15. Fasulye:

Bir diyabet süper gıdası arıyorsanız, fasulye mükemmel bir seçenektir. Fasulye, glisemik indeksi düşük olduğu için diğer nişastalı gıdalara kıyasla kan şekeri düzeylerini yönetmeye yardımcı olur. Yüksek lif seviyeleri ile açlık sancılarını kontrol ederek şeker seviyenizi yükselterek glikozun kanınıza girme hızını azaltır (14).

16. Diyabet Hastaları İçin Çilek Yemi:

Tüm meyveler, yaban mersini, çilek, ahududu ve böğürtlen sağlıklı lif, vitamin ve antioksidan kaynaklarıdır. Glisemik indeksleri düşük olduğu için şeker hastaları için mükemmel bir atıştırma seçeneğidir. Tüm bu meyveleri ölçülü ve dengeli bir diyete dahil ederek, maksimum fayda sağlayabilirsiniz (15).

17. Yulaf:

Yulaf, diyabetik yiyecekler listesinin başında gelir. Sadece birikmiş yağları emmeye yardımcı olmakla kalmayan ve vücut fonksiyonlarını düzenleyen yüksek miktarda lif içerir. Yulaf, diyabet için en iyi tam tahıllı gıdalar arasındadır ve glikoz emilim oranını yavaşlatan yüksek lif seçenekleri, böylece vücudunuzdaki uygun kan şekeri seviyelerini korur (16).

18. Narenciye:

Portakal, greyfurt ve limon gibi turunçgiller, lif, C vitamini, folat ve potasyumla dolu diyabet hastaları için mükemmel bir seçenektir. Bu meyveler, gerekli lifi sağlayarak vücudunuzun GI puanlarını dengelemeye yardımcı olan diyabet için c vitamini gıdalarıdır. Vücudunuza gerekli vitaminleri sağlayarak vücudunuza ekstra glikoz eklemeden sağlam bir bağışıklık sistemi oluşturur..

19. Kuruyemiş & Tohumlar Diyabeti Kontrol Etmek İçin En İyi Gıdadır:

Ceviz ve badem gibi kuruyemişlerde ve keten tohumu gibi tohumlarda bulunan omega 3 yağ asitleri, onu diyabetik bir diyete mükemmel bir katkı sağlar. Ayrıca size çeşitli mineraller ve temel vitaminler sağladığı için vücudunuzun şeker seviyelerini dengelemeye yardımcı olurlar..

20. Yapraklı Yeşiller:

Yapraklı yeşillikler, diyabetik bir hasta için dengeli bir diyet oluşturmanın mükemmel bir yoludur ve diyabet için en iyi bitki bazlı gıdalar arasındadır. Ispanak, lahana, kara lahana bitki bazlı kalsiyum, A vitamini, potasyum, lif ve protein kaynaklarıdır. Yeşil yapraklı sebzelerde bulunan yüksek antioksidan içeriği ve nişastayı sindiren enzimler, diyabet hastaları için faydalıdır..

21. Avokado:

Avokado, lif, vitamin ve besinlerle sağlıklı bir vücudun korunmasına yardımcı olan kremsi ve lezzetli meyvelerdir; diyabet için en iyi yüksek yağlı gıdalardan biridir. Birden fazla araştırmaya göre, avokadodaki diyet lifi, şeker hastalarında açlık kanını düşürebilir.17). Vücudunuzdaki insülini daha verimli kullanarak diyabetin neden olduğu komplikasyonları azaltır. Ancak emin olmak için diyetinize eklemeden önce doktorunuza danışabilirsiniz..

22. Kinoa:

Diğer birçok tahılla karşılaştırıldığında, kinoada diyet lifi nispeten yüksektir. Kinoanın yüksek lif ve protein içeriği kan şekerini kontrol altında tutmaya yardımcı olarak diyabet için çok faydalıdır (18). Ayrıca vücudunuza esansiyel amino asitler sağlar ve besin açısından zengindir. Hızlı bir şekilde çözülen bir yemektir ve uzun süreler boyunca açlık ağrılarınızı uzak tutar..

23. Sarımsak:

Kattığı tıbbi özellikler ve lezzet, onu Hint mutfağında düzenli olarak kullanılan bir bileşen haline getirir. Diyetinize düzenli olarak sarımsak eklemek, kolesterol, tansiyon vb. gibi kronik sorunlarla başa çıkmanıza yardımcı olacaktır. Son araştırmalara göre sarımsak, diyabetle mücadelede de önemli bir rol oynamaktadır (19). Hızlı sonuç almak için iki diş sarımsağı ezebilir ve tüketebilirsiniz..

24. Tam Tahıllı Ekmek:

Beyaz ekmeği tam tahıllı ekmekle değiştirmek şeker hastalığı olan kişiler için mükemmel bir seçenektir. Tam tahıllı ekmek, kan şekeri seviyelerinin sabit kalmasına yardımcı olarak kan şekerinin yükselmesini önler (20). Diyabet riskiyle etkin bir şekilde mücadele eden en iyi bilinen diyabetik gıdalardan biridir..

25. Bitter Çikolata:

Bitter çikolatalar, vücudunuzu zararlı moleküllerden koruyan polifenol formundaki antioksidan özelliklere sahiptir. Bitter çikolatada bulunan polifenoller, insülin duyarlılığını artırarak vücudunuzun kan şekerini kontrol edebilir. Ayrıca insülin duyarlılığını artırarak diyabetin başlamasını önleyebilir..

26. Havuç Diyabeti Azaltabilir:

Havuç, zengin beta-karoten kaynakları olduğu için diyabet ve şeker kontrol riskini azalttığı bilinmektedir. Kan şekeri seviyelerine fayda sağlayan A vitamini ve lif gibi temel besinleri içeren nişastalı olmayan bir sebzedir. Bu sebzenin maksimum faydasını elde etmek için onları çiğ tüketin..

27. Zeytinyağı:

Zeytinyağının yemek pişirmedeki önemi son yıllarda popülerlik kazanıyor. Antioksidan özellikleri ve zengin besin kaynağı ile diyabet ve kalp hastalıklarını önlemeye yardımcı olur. Zeytinyağı, içinde bulunan iyi yağ nedeniyle insülin seviyelerinizin düşmesini önlemeye yardımcı olur (21).

28. Kırmızı Soğan:

Beyaz ve sarı muadilleriyle karşılaştırıldığında, kırmızı soğan, diyabetik diyet çizelgesine lezzetli ve sağlıklı bir katkı olarak kabul edilir. Potasyum, folat ve zengin lif ve antioksidanlar gibi besinlerle doludur ve kan şekeri seviyelerini verimli bir şekilde kontrol etmeye yardımcı olur (22). Damak zevkinize göre çiğ veya pişmiş olarak tüketebilirsiniz..

29. Diyabetten Korunmak İçin Siyah veya Yeşil Çay:

Yeşil ve siyah çay, orta derecede alındığında sağlığınızı korumak için faydalıdır. Bu çaylarda bulunan daha yüksek polifenol seviyeleri, diyabet, kalp hastalıkları, kolesterol seviyeleri vb. gibi kronik rahatsızlıkların üstesinden gelmeye yardımcı olur. Seçtiğiniz siyah veya yeşil çayı dört ila beş fincan tüketmek, bir dünya farkı yaratabilir..

30. Kırmızı Biber:

Kırmızı biber, genel sağlığı destekleyen ve diyabet ve kalp hastalığı gibi kronik durum riskini azaltan likopen, beta-karoten, A ve C vitaminleri gibi birkaç temel besin maddesine sahiptir. Vücudunuzun sağlıklı kalmasına yardımcı olabilecek yüksek miktarda antioksidan içerir ve GI’leri de düşüktür, bu da onları diyabetli insanlar için güvenli bir seçenek haline getirir..

31. Arpa:

Arpa, diyabet için kan şekerini ve insülin seviyelerini etkili bir şekilde azaltan lif açısından zengin gıdalardan biridir. Mükemmel bir çözünür lif beta-glukan kaynağı olduğu için sindirim sisteminize bağlayarak şeker emilimini yavaşlatır. Sadece tok hissetmenizi sağlamakla kalmaz, aynı zamanda sabit kan şekeri seviyelerini de korur..

32. Fıstık Ezmesi Sizi Diyabetik Hale Getirir:

Fıstık ezmesi, diyabetik bir hasta için gerekli tüm temel besinleri içeren, protein açısından zengin bir başka favori atıştırmalıktır. Kalorisi yüksek olduğu için fıstık ezmesini ölçülü tüketmek daha iyidir. Fıstık ezmesi de yüksek miktarda lif içerdiğinden diyabet riskini azaltabilir. Kalp için sağlıklı bir besindir, ancak tükettiğiniz miktarı aklınızda bulundurun..

33. Tatlı Patates:

Tatlı patatesler yüksek miktarda antioksidan, vitamin, mineral ve düşük GI içerir, bu da onları diyabet hastaları için mükemmel kılar. Sindirimi yavaşlatarak kan şekeri seviyenizi sabit tutar. Ayrıca vücudunuzun insüline yanıt vermesine yardımcı olarak insülin direncini azaltmaya yardımcı olan özel karotenoidlere sahiptir..

34. Diyabetik Hasta İçin Yumurta:

Yumurtalar kolesterol bakımından yüksektir ve yüksek miktarda protein sağlar ve diyabet için en iyi proteinli gıdalar arasındadır. Bir yumurtada yarım gram karbonhidrat vardır ve bu nedenle kan şekerini etkilemez ve bu da onları diyabetik diyete sağlıklı bir katkı yapar. Özellikle şeker hastalığınız varsa, yumurtalarınızı kaynattığınızdan ve çırptığınızdan emin olun..

35. Diyabet Hastaları İçin Sığır-Yemek:

Birçoğu şaşırabilir, ancak sığır eti gerçekten de diyabetli insanlar için önerilen bir besindir. Metabolizmanızı yüksek tutarak kas kütlenizi korumanıza ve kan şekeri seviyenizi kontrol altında tutmanıza yardımcı olur..

Dikkat: Sığır porsiyonlarınızı yemeğinizin 1/4’ü ile sınırladığınızdan ve sadece yağsız et tükettiğinizden emin olun..

Şeker Hastalığı İçin En Kötü Gıdalar:

 • Yüksek ve düşük GI gıdaları dengelemek, diyabeti diyetle yönetmenin bir yoludur. Yüksek GI gıdaları seçerken protein veya sağlıklı yağları eşleştirmeniz gerekir, çünkü bunlar sizi daha uzun süre tok hissettirir ve kan şekerini düşürür..
 • GI’si yüksek yiyeceklerden bazıları şunlardır:
 • Şişmiş pirinç.
 • Beyaz ekmek, beyaz makarna, beyaz pirinç.
 • Beyaz patates.
 • Patlamış mısır.
 • Ananas.
 • kavun.
 • Kabak.
 • Karbonhidratlı gıdaların alımını sınırlayın.
 • Kavun ve ananas gibi yüksek GI içeren meyvelerin tüketimini kontrol edin.
 • Unlu mamüller, cipsler, işlenmiş gıdalar vb. gibi doymuş ve trans yağların alımını azaltın..
 • Rafine şeker kullanmaktan kaçının.
 • Tuzlu gıdaların tüketimini azaltın.
 • Şekerli içecekler içmeyi bırakın.
 • Sağlıklı beslenmek ve uygun bir diyet uygulamak, vücudunuzdaki kan şekeri düzeylerini yönetmeyi potansiyel olarak etkileyecektir. Diyetinize eklenen bu yiyecekler, doktorunuzdan uygun tedaviyi alırken diyabeti yönetmenize yardımcı olacak ek araçlardır. Ayrıca piyasada yiyecek alımınızı takip etmenize yardımcı olacak birkaç uygulama bulunmaktadır..

  Sorumluluk Reddi: Bu makaledeki içerik bilgilendirme amaçlıdır ve tıbbi tavsiye yerine geçmez. Vücudunuz üzerinde yeni bir şey denemeye başlamadan önce bir tıp uzmanına danışmak her zaman daha iyidir..

  SSS:

  1. Şeker hastalığınız varsa düşük karbonhidrat diyeti uygulamak gerekli midir??

  Cevap: Karbonhidratlar sağlıklı bir diyetin önemli bir parçası olsa da, şeker hastalığınız olduğunda porsiyon boyutuna dikkat etmeniz gerekir. Yoğurt, az yağlı süt, kepekli tahıllar, sebzeler ve meyveler gibi gıdalardan hayati karbonhidrat almak gerekir. Diyabetli kişiler ayrıca karbonhidrat alımını sayarken yüksek lifli gıdalar düşük yağlı gıdalar yiyerek sağlıklı bir kiloyu korumak için yeterli kaloriyi tüketmeleri gerekir..

  2. Şeker hastasıysak şekersiz gıdaları tüketebilir miyiz??

  Cevap: Küçük miktarlarda alındığında şekersiz gıdalar diyabet hastaları için sağlıklı bir yemek planının parçası olabilir. Ancak bu şekersiz yiyecekler, bazı yiyecekleri hala karbonhidrat içerdiğinden kan şekeri seviyenizi etkileyebilir. Çok fazla yağ, karbonhidrat ve kalori içerdiğinden tükettiğiniz şekersiz ürünlerin etiketlerini okuduğunuzdan emin olun..

  3. Kan şekeri seviyelerini kontrol etmek ne kadar önemlidir??

  Cevap: Diyabet, ancak kan şekeri seviyenizi düzenli olarak kontrol ettiğinizde ve diyet kısıtlamalarına ve yaşam tarzı değişikliklerine uyduğunuzda yönetilebilir bir hastalıktır. Görme sorunları, böbrek hastalığı, nöropatiler, kalp krizleri, yüksek kan şekeri seviyelerinden kaynaklanabilecek komplikasyonlardır..