E vitamini cilt, kemik ve dokuların sağlığından sorumlu olan en önemli besinlerden biridir. Hücreleri serbest radikallerin neden olduğu hasarlardan koruyan bir antioksidandır. E vitamini eksikliği, düşük bağışıklık sistemi, obezite, cilt hasarı ve hatta saç dökülmesi gibi birçok sağlık rahatsızlığına neden olabilir. Bu kişilerin gerekli E vitamini ihtiyacını besin kaynakları aracılığıyla tüketmeleri önemlidir. Bununla birlikte, E Vitamini açısından zengin besinler listesi hakkında yeterli bilgi eksikliği, onları yapay E Vitamini takviyelerine bağımlı hale getirir. Vitaminlerin saf halde mevcut olması ve ayrıca vücuda ek besinler sağlaması nedeniyle başka yollarla değil gıdalardan temin edilmesi önerilir. Hangi yiyeceklerin en iyi E Vitamini kaynakları olduğunu öğrenmek için okumaya devam edin.

E Vitamini Zengin Gıdalar

E vitamini nedir? Neden Gerekli?

E vitamini yağda çözünen bir vitamindir. E Vitamininin diğer adı Tokoferol’dür ve zengin bir antioksidandır. Kırmızı kan hücrelerinin oluşumunda çok önemli bir rol oynar ve vücudun kaynaklardan K vitamini emmesine yardımcı olur. E vitamini, kan damarlarını genişletmekten ve vücuttaki kan pıhtılarını önlemekten sorumludur. Bağışıklık sistemini güçlendirmek ve bakteri ve virüslere karşı savaşmak için gereklidir. E vitamini cilt, tırnak ve saç sağlığının sağlanması için büyük önem taşır..

Günde Ne Kadar E Vitamini Gereklidir??

Günlük önerilen E vitamini dozu 15 mg’dır. Ayrıca aşırı doza neden olabileceğinden, E vitamininin yapay haplara güvenmek yerine gıda kaynaklarından alınması tavsiye edilir..

E Vitamininin Faydaları:

E vitamininin sağlığa faydaları şunlardır:

 • Oksidatif Koruma: E vitamini, hücreleri serbest radikallere karşı hasardan koruyan bir antioksidandır..
 • UV Koruması: Bu Vitamin vücudu güneşin UV ışınlarından korur ve güneş yanığı gibi zararları azaltır..
 • Yaşlanma karşıtı: E vitamini kırışıklıklar, ince çizgiler, pürüzlülük gibi yaşlanma belirtilerini azaltır..
 • Kalbi Korur: E vitamini kalbi kolesterolün etkilerinden korur. LDL oksidasyonunu önler ve arterlerdeki sertliği azaltır..
 • Güçlendirilmiş Bağışıklık: E vitamini, bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudu bakteriyel ve viral enfeksiyonlara karşı korur..

Hindistan’daki En İyi E Vitamini Zengin Gıdalar:

e vitamini gıdalar

Aşağıda sadece bizi sağlıklı tutmakla kalmayıp genç ve zinde görünmemize yardımcı olan bazı E vitamini besin kaynakları verilmiştir; E vitamini aşırı yaşlanmaya yardımcı olur ve böylece istediğimiz görünümü daha uzun süre korumamıza yardımcı olur. Bu E vitamini açısından zengin besinlerden bazıları şunlardır:-

1. Badem:

e vitamini yüksek gıdalar

Günde birkaç badem yemek, vücudunuzdaki E vitamini seviyelerinin dengesini korumak için yeterlidir. Her bademde vücudunuzun yarısını beslemeye yetecek kadar E vitamini vardır. Badem, gezegendeki en iyi E vitamini kaynağı olarak kabul edilir. Badem sütü ve yağı da mevcuttur ancak çiğ badem tüketimi tavsiye edilir..

Malzeme Porsiyonu Gram Olarak: 28.3 gr

İçerik E Vitamini (Mili Gram): 10.0 IU

Bileşen %DV: %35

2. Hardal Yeşilleri:

Hardal yeşillikleri, tüm diyet gereksinimlerinizin %14’ünü içerir ve dünyadaki en iyi E vitamini özü kaynaklarından biri olarak kabul edilir. Hardal yeşillikleri ayrıca A, C vitamini ve vücut için harika olan ve sizi sağlıklı tutmaya ve cildinizi oksitlemeye yardımcı olan diğer birçok besin açısından zengindir..

Malzeme Porsiyonu Gram Olarak: 30 gr

İçerik E Vitamini (Mili Gram): 1.7 mg

Bileşen %DV: %7

3. İsviçre Pazı:

Bu besin kaynağı, günlük olarak yenirse, tüm diyet gereksinimlerinizin %17’sini içerir. A, K ve C gibi zengin bir vitamin kaynağı içerir ve ayrıca zengin bir E vitamini kaynağı olduğu iyi bilinir. Pazı, gezegende yenebilecek en sağlıklı yiyeceklerden biridir ve kesinlikle vücudunuzu sağlıklı tutacaktır. Bütün zamanlar.

Malzeme Porsiyonu Gram Olarak: 175 gr

İçerik E Vitamini (Mili Gram): 3.3 mg

Bileşen %DV: %22

4. Ham Tohumlar:

e vitamini besin kaynakları

Her gün kabak çekirdeği veya ayçiçeği çekirdeği gibi çiğ tohumlar yemek, herhangi bir E vitamini eksikliğini gidermek için mükemmel bir yoldur, çünkü bir tohum, tüm diyet E Vitamini ihtiyacınızın %95’ine eşdeğer bir E vitamini değerine sahiptir. Çiğ tohumlar ayrıca sindirime yardımcı olur ve midenizi temiz tutar..

Malzeme Porsiyonu Gram Olarak: 25 gr

İçerik E Vitamini (Mili Gram): 10 mg

Bileşen %DV: %16

5. Ispanak:

e vitamini içeren besinler

Ispanak, sadece sizi sağlıklı ve güçlü tutmakla kalmayıp, aynı zamanda vücudunuzun uygun bir hızda çalışması için ihtiyaç duyduğu tüm besin değerini muhafaza etmesi için sindirime de yardımcı olan dünyaca ünlü sağlıklı besinlerin bir başka kaynağı olarak kabul edilir. Tüm bu avantajlardan sonra ıspanak, cildinizin kusursuz kalması için size adil bir oksidasyon sağlayacak zengin bir E vitamini kaynağıdır. Birçok kadın için, peeling değeri nedeniyle ıspanak diyetlerine dahil edilmiştir. Diyetisyenler, ıspanağın tüketilmesinin hiçbir dezavantajı olmadığını ve sisteminizin işlevselliği için her şekilde yardımcı olduğunu iddia ediyor..

Malzeme Porsiyonu Gram Olarak: 250 gr

İçerik E Vitamini (Mili Gram): 0.6 mg

Bileşen %DV: %3

6. Şalgam Yeşilleri:

e vitamini besinler listesi

Genel olarak tüm yeşil sebzeler, oksitleyici faktörleri nedeniyle E vitamini açısından zengindir, ancak şalgam yeşillikleri biraz daha yüksek E vitamini seviyesine sahiptir, bu nedenle diğer yeşil sebzeler listesinden çıkarılması önerilir. Şalgam yeşillikleri mükemmel bir E vitamini kaynağıdır ve her gün yenildiğinde diyet ihtiyaçlarınızın çoğunu karşılar..

Malzeme Porsiyonu Gram Olarak: 136 gr

İçerik E Vitamini (Mili Gram): 2.7 mg

Bileşen DV%: 14 %

7. Soya Ürünleri:

e vitamini gıda maddeleri

Bu da başka bir E vitamini kaynağıdır, soya ürünleri E vitamini açısından zengindir, bu nedenle E vitamini eksikliği olan herkes bu gıdaların tadını çıkarabilir ve vücudunun işleyişi için yeterli miktarda d vitamini alabilir. Soya ürünleri, cilt ve vücudun büyümesi için harika olan protein ve D vitamini içeren diğer vitaminler açısından da zengindir. Toplamda, bu herhangi bir kişi için tamamen yuvarlak bir yemektir..

Malzeme Porsiyonu Gram Olarak: 136 gr

İçerik E Vitamini (Mili Gram): 2.7 mg

Bileşen DV%: 14 %

8. Kale:

e vitamini için en iyi besinler

Kale, son derece besleyici bir besindir ve her gün tüketildiğinde günlük E vitamini alımınızın en az %6’sını içerir. Lahanadaki vitamin vücudunuza birçok yönden yardımcı olabilir ve diğer besinler açısından da zengin olduğu için herhangi bir kişi için en iyi besindir, gezegendeki en sağlıklı gıdalardan biri olarak kabul edilir..

Malzeme Porsiyonu Gram Olarak: 16 gr

İçerik E Vitamini (Mili Gram): 80,4 mg

Bileşen %DV: %134

9. Fındık Fıstığı:

Fındık, bir başka zengin E vitamini kaynağıdır. Her gün çiğ fındık yemek, günlük E vitamini diyet ihtiyacınızın en az %10’unu karşılar. Fındık ayrıca sindirime yardımcı olmak ve karaciğerin işleyişine yardımcı olmak için harika bir besindir. Tüm bu yiyecekler herkesin dostudur, ancak nadir durumlarda, fındık veya herhangi bir kuruyemişe alerjiniz varsa, boş zamanlarınız için diğer seçeneklerden herhangi birini kullanın..

Malzeme Porsiyonu Gram Olarak: 115 gr

İçerik E Vitamini (Mili Gram): 15.03 mg

Bileşen DV%: 153 %

10. Çam Fıstığı:

e vitamini ile zenginleştirilmiş gıdalar

Çam fıstığı, dondurmalardan sıcak çikolataya kadar her türlü yiyecek için harika bir malzemedir. Çam fıstığı tadı harikadır ve hazırlık gerektirmez ve ayrıca vücut için harika olan E vitamini açısından da zengindir. En iyi sonuçları elde etmek için bu somunu yediğiniz herhangi bir yiyeceğe ekleyin..

Malzeme Porsiyonu Gram Olarak: 28,4 gr

İçerik E Vitamini (Mili Gram): 2.7 mg

Bileşen DV%: %8,8

11. Avokado:

en iyi e vitamini gıdalar

Herkes avokadonun son derece lezzetli olduğunu bilir ve vitamin açısından zengin besinler dünyasında avokado en lezzetlisi olarak kabul edilir. Salatalarınıza veya sandviçlerinize avokado dilimleri ekleyin ve kısa sürede hem E vitamini eksikliğinden kurtulmakla kalmaz, hem de yediğiniz yemekten keyif almaya başlarsınız..

Malzeme Porsiyonu Gram Olarak: 150 gr

İçerik E Vitamini (Mili Gram): 19 mg

Bileşen DV%: 21.9 %

12. Brokoli:

e vitamini içeren besinler

Haşlanmış brokoli, salata veya tavukla birlikte herhangi bir E vitamini eksikliğinden kurtulmanın en iyi yoludur. Brokoli, bu vitamin açısından zengindir ve onu herhangi bir zamanda yemek için ideal bir besindir..

Malzeme Porsiyonu Gram Olarak: 184 gr

İçerik E Vitamini (Mili Gram): 2,4 mg

Bileşen DV%: 13 %

13. Maydanoz:

bol e vitamini içeren besinler

Maydanoz, lezzeti arttırmak için yemeklere eklenen bir baharattır ancak pek çok kişi maydanozun zengin bir e vitamini kaynağı olduğunu bilmez, bu nedenle beslenmenizde her türlü besine katılması tavsiye edilir..

Malzeme Porsiyonu Gram Olarak: 60 gr

İçerik E Vitamini (Mili Gram): 0.4 mg

Bileşen %DV: %2

14. Papaya:

e vitamininin en iyi besin kaynakları

Her gün küçük bir porsiyon papaya yemek sadece E vitamini için değil, aynı zamanda vücudunuzun diğer bölgelerinin çalışması için de harikadır..

Malzeme Porsiyonu Gram: 200 gr

İçerik E Vitamini (Mili Gram): 0,3 mg

Bileşen %DV: %2

15. Zeytinler:

e vitamini iyi besin kaynakları

Zeytinin her çeşidi E vitamini açısından zengindir. Yağını veya çiğ zeytini tüketirseniz her zaman aynı miktarda E vitamini tüketimine ulaşırsınız..

Malzeme Porsiyonu Gram Olarak: 1.5 gr

İçerik E Vitamini (Mili Gram): 0,5 mg

Bileşen %DV: %3

E Vitamini Alımınızı Nasıl Artırırsınız??

E Vitamini alımınızı artırmak istiyorsanız, günlük diyetinize E Vitamini açısından zengin besinler eklemek en iyisidir. En az 1 meyve, 1 sebze ve bir avuç kuruyemiş ve E Vitamini açısından zengin tohumlar seçip seçmelisiniz. Zamanla seviyeler yükselecektir. Ayrıca besin kaynaklarını denemeden, Vitamin seviyelerini artırmak için yapay takviyeler ve ilaçlara gidilmemesi tavsiye edilir..

E Vitamini Eksikliğinin Belirtileri ve Sağlık Riskleri:

E Vitamini eksikliğiniz varsa, aşağıdaki fiziksel belirtiler fark edilecektir:

 • Kas Güçsüzlüğü
 • oryantasyon bozukluğu
 • Yürüme Zorlukları
 • Uyuşma
 • Karıncalanma hissi
 • Görüş problemleri
 • İndirgenmiş Bağışıklık Sistemi
 • Cilt Hasarı

Bu makalenin, E Vitamininin insan vücudu için neden bu kadar gerekli hale geldiğine dair bilgi sağladığını umuyoruz. Çoğu insan dengeli beslenmez ve Vitamin eksikliklerine yenik düşer. Ana kök neden günlük önerilen miktarlarda meyve, sebze ve kuruyemiş yememektir. Doğa tarafından verilen gıdalar bir besin hazinesidir. Taze, doğal yiyecekler yediğinizde, yalnızca istediğiniz miktarda Vitamin almakla kalmaz, aynı zamanda dengeli beslenmeye de sahip olursunuz. Vitamin seviyenizi yükseltmek için tabletlere ve haplara güvenmek tavsiye edilmez ve sağlık için son derece tehlikeli olabilir..