Ayaklarınızda, ellerinizde veya diğer uzuvlarınızda şişlik fark ettiniz mi? Bu duruma tıbbi olarak “Ödem” denir ve tek bir bölgeyi hatta tüm vücudu etkileyebilir. Bu durumla başa çıkmanıza yardımcı olmak için, Ödem tedavisi için gıdaların bir listesini derledik. Ondan önce Ödemin neden kaynaklandığını anlayalım. Yerel kan damarları yırtıldığında, çevre dokulara sıvı sızarak bölgede iltihaplanmaya neden olurlar. Hamilelik, travma, yüksek sodyum diyeti, obezite vb. Gibi çeşitli faktörler Ödem’e neden olabilir. Aşağıda, Ödem’i doğal olarak tedavi etmek için birçok gıdadan oluşan Ödem tedavisi diyeti listelenmiştir. onları kontrol et.

Doğal Olarak Ödem Tedavisi İçin En İyi Yiyecekler

Ödem Tedavisi İçin En İyi Gıdalar:

Burada ödem tedavisi için en iyi 15 gıdayı listeledik. Onlara bir göz atalım.

1. Avokado:

ödem için gıdalar

Avokado ödem tedavisi için en iyi besinlerdir. Meyvenin tonlarca faydası vardır ve kolesterolü etkili bir şekilde düşürür. Ödem tedavisi söz konusu olduğunda gözleriniz kapalı avokado yiyebilirsiniz. Omega-3 yağ asitleri içerir ve hızlı yağ yakma özelliğine sahiptir..

2. Ispanak:

Ispanak ödem tedavisi için diğer harika besinlerdir. Yüksek vitamin ve mineral içeriği nedeniyle tüm zamanların en sağlıklı sebzelerinden biridir. Bu besin zengin bir potasyum kaynağıdır ve demir, manganez vb. gibi diğer değerli elementleri içerir. Vitaminler söz konusu olduğunda ıspanak, güçlü antioksidanlar olarak da görev yapan C ve E Vitaminleri ile zenginleştirilmiştir..

3. Maydanoz:

Bu bitki mükemmel bir diyet lifi ve Demir kaynağıdır. Bunun yanı sıra B1 ve B2 vitamini gibi vitaminler içerir. Bu gıdadaki yüksek vitamin içeriği yağ yakma sürecini iyileştirir. Diğer şifalı bitkilerle karşılaştırıldığında, bu en zengin vitamin ve mineral kaynağıdır ve ödemi etkili bir şekilde tedavi eder..

4. Kuru Kayısı:

Kayısı potasyum yüklüdür ve zengin bir diyet lifi kaynağıdır. Bu meyve, yağda çözünen bileşiklerden biri olan A Vitamini ile birlikte gelir. Bu meyve sağlıklı kemikleri ve kasları destekler ve doktorlar tarafından katarakta yatkın kişilere sıklıkla tavsiye edilir..

5. Muz:

ödem tedavisi diyet

Muz demir ile zenginleştirilmiştir ve egzersiz öncesi enerjiyi artırmak için etkili bir meyve olarak kullanılır. Bu meyve kolayca sindirilir ve her yaş grubuna düşen insanlar için uygundur. Yüksek demir içeriğinin yanı sıra, bu meyve potasyum ve manganez ile zenginleştirilmiştir. Bu meyvede kan basıncını etkili bir şekilde düşürmeye yardımcı olan B2, B6 ve Niasin gibi değerli vitaminler bulunur..

6. Domates:

Domates zengin bir potasyum kaynağıdır. Vücuttaki sodyum seviyelerini azaltır, bu da su tutulmasına neden olur. Domatesler ayrıca vücudunuzu toksinlerden arındırmak için kan temizleyicileri olarak da işlev görür. Bu, Ödem tedavisi için en iyi yiyeceklerden biridir ve günlük domates tüketimi ödemi etkili bir şekilde azaltacaktır..

7. Kuru üzüm:

Hepimiz kuru üzümdeki yüksek potasyum içeriğinin farkındayız. Bu tür potasyum içeriği şişliği azaltır ve ödemi etkili bir şekilde azaltır. Sıvıyı dışarı atarlar ve şişmeyi azaltırlar. Ayrıca Ödemin neden olduğu iltihabı azaltabilen anti-inflamatuar özelliklere sahiptirler..

8. Yapraklı Sebzeler:

Yapraklı sebzeler, uzuvlardaki şişliği azaltabilen Magnezyum açısından zengindir. Ayrıca yüksek miktarda vitamin ve mineralleri ile vücudu sağlıklı tutmada harikadırlar. Yapraklı sebzeler ayrıca vücuttaki suyun tutulmasını azaltabilecek düşük sodyum seviyeleri içerir..

9. Yoğurt:

ödem diyet planı

Yoğurt, diğer protein ve yağlarla birlikte 141 mg potasyum içerir. Bu potasyum ödemi tedavi etmek için yeterlidir. Doğal besinlerin kendisini alarak herhangi bir ilaç kullanmadan ödemi evde etkili bir şekilde tedavi edebiliriz. Daha iyi sonuçlar için tüm bu doğal gıdaları içeren ödem diyet planınızı hazırlayabilirsiniz..

10. Somon:

Araştırmalar, somon gibi yağlı balıkları yiyenlerin, kırmızı et yemeyi tercih edenlere göre Ödem’e daha az eğilimli olduğunu gösteriyor. Somon, yüksek potasyum içeriği ile iltihabı azaltmaya yardımcı olabilir. Sodyum içeriği düşük olan Somon, vücutta su birikmesini önleyebilir..

11. Fındık:

Kuruyemiş karışımı yemenin Ödem ile yardımcı olduğu bilinmektedir. Kuruyemişler Magnezyum bakımından zengindir ve Sodyum bakımından düşüktür. Bu vücutta su tutulmasını önleyebilir. Bununla birlikte, Sodyum ile yüklü oldukları için tuzlu veya baharatlanmış fındık almaktan kaçınmanız gerekir. Farkı görmek için baharatsız kuruyemişleri tercih edin.

12. Tatlı Patates:

Tatlı patateslerin ödem tedavisi için en çok tüketilen besinlerden biri olduğu bilinmektedir. Beslenme iyiliği ile yüklüdürler ve vücuda bol miktarda fayda sağlarlar. B12 Vitamini açısından zengin olan tatlı patates, uzuvlarınızın şişmesini ve iltihaplanmasını azaltmaya yardımcı olabilir. Daha iyi rahatlamak için onları farklı şekillerde yiyebilirsiniz..

13. Zeytinyağı:

ödem için idrar söktürücü besinler listesi

Zeytinyağı dünyanın en besleyici yağlarından biridir! Vücuttaki şişliği azaltabilen anti-inflamatuar özellikleri ile bilinirler. Bu harika yağın düzenli kullanımla kronik ödemi azalttığı da bilinmektedir. Günlük diyetinize sızma zeytinyağı dahil etmek semptomları etkili bir şekilde azaltabilir..

14. Hindistan Cevizi Yağı:

Ödem azaltan doğal gıdalar arıyorsanız, hindistancevizi yağını deneyin. Etkilenen bölgelere hindistancevizi yağı ile masaj yapmak ağrı ve şişliği hafifletebilir. Bununla birlikte, daha iyi tat ve daha iyi sağlık yararları için normal yemeklik yağınızı hindistancevizi yağı ile değiştirebilirsiniz. Yalnızca organik, soğuk preslenmiş hindistancevizi yağı aldığınızdan emin olun..

15. Karahindiba Çayı:

ödem tedavisi için yiyecekler

Karahindiba çayının idrar söktürücü olarak kullanımı çok eski zamanlardan beri bilinmektedir. Karahindiba çayı, fazla suyun idrar şeklinde atılmasına yardımcı olabilir. Hatta vücudunuzu rahatlatabilir ve zihninizi sakinleştirebilir. Bir fincan Karahindiba çayı Ödem semptomlarını hızla tedavi edebilir.

Artık ödem tedavisi için bu yiyecekleri öğrendiğinize göre, onları iyi kullanmanın zamanı geldi. Ödem, kalp veya karaciğer problemlerinden kaynaklanmadıkça tehlikeli bir hastalık değildir. Bu yiyecekleri almanın yanı sıra ayaklarınızı veya etkilenen uzuvlarınızı dinlendirmek oldukça önemlidir. Daha iyi kan dolaşımı ve şişliğin azalması için hafif bir masaj yaptırabilirsiniz. Ödem için kompresyon çorabı giyilmesi de önerilir. Onları deneyin ve deneyimlerinizi bize bildirin.