Gharchola sari, Gujarat ve Rajasthan bölgelerinden asırlık bir saridir. Bu sare’lerin yalnızca düğünler için kullanıldığı Gujarat’taki Khambat’ta başladı. Khambat bir liman olduğu için buradan birçok tüccar gelip ipek dokumacılarını getirmişti. Bu, Gharchola saree’nin büyüklüğüne katkıda bulundu. Bu dokumacılar, boyama sanatında iyi olduklarından, artık düğün kıyafetleriyle eş anlamlı olan zengin kırmızı renkleri ürettiler..

Gharchola saree, ızgara olan ayırt edici bir desene sahiptir. Gelinlerin yeni evlerine girmeleri için kullanılır. ‘Ghar’ kelimesi ev anlamına gelir ve ‘Chola’ giyim anlamına gelir, bu nedenle yeni evine girdiğinde gelinin kostümüdür..

Gharchola Sarees Önemi:

Gharchola sari, damadın evine girdiğinde geline hoş geldin işareti gösteren geleneksel bir saridir. Dini olarak damadın annesi bu Gharchola’yı geline verir. Daha sonra saygı ve kutsamalarını göstermek için başının üzerine örtecek. Bu drape, kayınvalidesinin sevgisini ve yeni gelinine göstereceği özeni göstermesi açısından da önemlidir. Gharchola, damadın çalınmasına bağlandığında düğün ritüellerinin bir parçası olarak da kullanılır..

Gharchola Saree Özellikleri:

Gharchola sarees, Gujarat ve Rajasthan’ın düğün sareleridir.

 • Gelin, başının üzerine örttüğü bir dupatta olarak bir Gharchola giyer.
 • Sarinin bir ucu bele bir kıvrımla bağlanır.
 • Diğer ucu sağ omuza konur..
 • Sarinin bu ucunu damadın çalınmasına bağlamak için de kullanabilirsiniz. Bu normalde, çift kutsal ateşin etrafında dolaşırken düğün ritüelleri sırasında yapılır..

Gharchola Sarees’te Hangi Kumaşlar Kullanılır?

Geleneksel Gharchola sari, Andhra Pradesh’ten gelen zengin pamuk olan Venkatagiri pamuğundan yapılır. Bu pamuğun hoş bir hissi var ve parlıyor, bu da onu düğünler için mükemmel hale getiriyor. Pamuk, nefes alabilirlik için mükemmeldir ve kırmızı, kestane rengi vb. gibi tüm zengin renkleri emer. Gharchola sarees’i ipek ve pamuk karışımında da kullanabilirsiniz, ancak saf ipek tavsiye edilmez. Gaji ipeği, renk boyama işlemine dayanabilen tek ipek türüdür ve sari üzerinde karmaşık işler yapılır..

Hangi Vücut Şeklindeki Kadınlar Tercih Edilir??

Gharchola gelinler için olduğu için hangi vücut tipinde olduğunuzun hiçbir önemi yoktur. Sari her türlü gelin için mükemmeldir. Kısa, uzun, ince veya ağır yapılı olabilirler. Saree, farklı hissetmenize izin vermez. Muhteşem bir Gharchola sari içinde düğün gününüzde çarpıcı ve güzel görüneceksiniz. Bu nedenle, sahip olduğunuz herhangi bir vücut şekli hakkında cesaretiniz kırılmasın, çünkü Gharchola en önemli günde bir kraliçe gibi görünmenizi ve hissetmenizi sağlayacaktır..

Görüntülü Kadınlar için Gharchola Sarees’in Güzel Tasarımları:

İşte şu anda trend olan en iyi Gharchola sari modelleri.

1. Tasarımcı Gharchola Saree:

Tasarımcı Gharchola Saree

İşte turuncu ve yeşil renkte hoş bir tasarımcı Gharchola sari. Izgara deseni ünlüdür ve saree’nin her yerindeki altın zari onu mükemmel kılar. Saree sınırındaki altın zari çok gelenekseldir. Bu sari kaliteli pamuktan yapılmıştır. Yeşil ve turuncunun zengin renkleri hemen ortaya çıkıyor. Bandhani baskısı da bu saree üzerinde mevcut.

 • Kumaş: Pamuk
 • Giyilecek Durumlar: Düğünler ve hatta dini işlevler
 • Uygun Vücut Şekli: İnce bedenler için uygundur

2. Bandhani Gharchola Saree:

Bandhani Gharchola Saree

Mükemmel bir işlev için bu harika sari parlak kırmızı renkte seçin. Bu bandhani Gharchola sari, kırmızı bir sari içinde seksi görünmeniz için doğru. Burada, bu saree’nin geldiği renk yelpazesini ve derin tonları seçebilirsiniz. Bu saree’nin tasarımı, temel olarak batik özelliklere sahip bir bandhani kontrol desenidir. Yani altınla birlikte kırmızı ve beyaz kombinasyonu çok güzel görünüyor.

 • Kumaş: Gaji İpek
 • Giyilecek Durumlar: Festivaller ve Resepsiyonlar
 • Uygun Vücut Şekli: İnce vücut tipleri için uygundur

3. Gharchola İpek Sari:

Gharchola İpek Sari

İşte geleneksel gaji ipek malzemesiyle yapılmış güzel bir Gharchola ipek sari. Bu saf ipek kumaş, vücuttaki Gharchola çalışmasıyla mükemmeldir. Bu çarpıcı parçayı en önemli gününüz için giyin. Bu saree tasarımı, palla ve gövde üzerinde tasarımcı el işlerini içerir. İplik bordür ve motifler sariyi çarpıcı hale getirmek için sıralar.

 • Kumaş: Gaji İpek
 • Giyilecek Durumlar: Düğünler, ritüeller ve festivaller
 • Uygun Vücut Şekli: İnce vücut tipleri için uygundur

4. Gharchola Panetar Saree:

Gharchola Panetar Saree

Gujarat bölgesinden bir gelin iseniz, sizin için en iyi kıyafet bir Gharchola panetar sari olacaktır. Bu harika sari, kırmızı ve yeşilin parlak renklerine sahiptir. Bu, mükemmel Gharchola düğün sarisini yapar. Saree, saf pamuklu Gharchola kumaşından yapılmıştır. Burada kırmızı ve yeşil kombinasyonu ile beyaz, zarif bir şeye dönüşmek için yapılmıştır. Geleneksel olarak giyilir, size birçok nimet getirecektir..

 • Kumaş: Pamuk Gharchola
 • Giyilecek Durumlar: Düğünler
 • Uygun Vücut Şekli: İnce vücut tipleri için uygundur

5. Pamuk Gharchola Sari:

Pamuk Gharchola Sari

Bu pamuklu Gharchola sari, bir gelin için doğru sari türüdür. Sarinin parlak kırmızı rengi gelinin adaletini ortaya çıkarır. Karmaşık boyama süreci ve ızgara deseninde yapılan bandhani işi mükemmel. Pamuklu Gharchola sari bir ızgara desenine sahiptir ve her ızgara içinde bandhani batik tekniği desenine sahiptir. Altın zari bordür bu saree zengin bir dokunuş katıyor.

 • Kumaş: Pamuk Gharchola
 • Giyilecek Durumlar: Düğün ve festivaller
 • Uygun Vücut Şekli: Tüm vücut tipleri için uygundur

6. Gharchola Zari Saree Kontrolleri:

Gharchola Zari Saree Kontrolleri

Bir kontrol deseninde Gharchola zari sare’lerinin ana tasarım öğesi. Burası altın zarinin karelere dönüştürüldüğü ve daha sonra aradaki boşlukta karmaşık tasarımın yapıldığı yerdir. Gharchola saree saf zari çalışmasına sahiptir. Gharchola sari için kullanılan kumaş pamuk veya gaji ipeği olabilir. Burada zari kareler halinde dokunur ve aralarında batik yapılır. Bu işaretli desen çoğunlukla saree’nin her yerinde yapılır..

 • Kumaş: Pamuk ve Gaji İpek
 • Giyilecek Durumlar: Dini bayramlar
 • Uygun Vücut Şekli: İnce vücut tipleri için uygundur

7. Gelin Gharchola Saree:

Gelin Gharchola Saree

Bu, Gujarat bölgesinin bir gelini için mükemmel bir düğün kıyafeti. Bu gelin Gharchola sari, sembolik olan renkler ve tasarımlarla parlaktır. Gelinin düğün günü kostümü güzel ve etniktir. Gelin sari saf parlak pamuktan yapılmıştır. Tasarım geleneksel bir ızgara desenine sahiptir. Her ızgaranın kuşlar vb. gibi bir tasarımı vardır. Palla’nın fil ile pallaki üzerinde bir gelin gibi daha sembolik tasarımları vardır..

 • Kumaş: Pamuk
 • Giyilecek Durumlar: Düğünler
 • Uygun Vücut Şekli: İnce vücut tipleri için uygundur

8. Georgette Gharchola Saree:

Georgette Gharchola Saree

Harika bir georgette Gharchola sari, güzel bir kadın tarafından giyildiğinde daha da çarpıcı görünüyor. Bu saf georgette sari, güzel bir yadigarı parçasının tüm özelliklerine sahiptir. Bu saree’yi katıldığınız bir sonraki işlevde göstermeyi seveceksiniz. Bu sari, saf georgette ile yapılır ve karmaşık zari ızgara deseni her yerdedir. Saree’nin de zari çizgileri vardır ve Jhumkas ile biter. Bu tipik bir Rajasthani eseri Gharchola saree.

 • Kumaş: Georgette
 • Giyilecek Durumlar: Dini günler ve Festivaller
 • Uygun Vücut Şekli: Tüm vücut tipleri için uygundur

9. Pembe ve Turuncu Gharchola Saree:

Pembe ve Turuncu Gharchola Saree

Bu pembe ve turuncu Gharchola sari, durumlar için giymeyi seveceğiniz başka bir klasik. Renkler parlak ve güzel. Saree şenlikli bir görünüme sahip. Bu muhteşem sariyi deneyin ve içinde nasıl göründüğünüzden kesinlikle keyif alacaksınız. Gharchola saree, geniş bir ızgara deseni sınırına sahip düz bir gövdeye sahiptir. Gövde üzerinde bloklu pembe ve turuncu renk, ona çok modern bir dokunuş katıyor..

 • Kumaş: İpek ve Şifon
 • Giyilecek Durumlar: Festivaller Özel günler
 • Uygun Vücut Şekli: İnce vücut tipleri için uygundur

10. Saten İpek Gharchola Saree:

Saten İpek Gharchola Saree

İşte göründüğü harika olan saf bir Gharchola saten sari. Bu saree’nin renkleri cesur ve parlaktır. Bu harika el işi sari ile gösteriş yapmayı seveceksiniz. Burada kullanılan kumaş saf saten ipektir. Bu saree çok yumuşak bir his verir. Saree üzerinde yapılan zari işi, baştan sona ve bir ızgara düzenindedir. Saree’nin pallası tam zari işi yaptı.

 • Kumaş: saten ve ipek
 • Giyilecek Durumlar: Festivaller ve Düğün resepsiyonları
 • Uygun Vücut Şekli: Tüm vücut tipleri için uygundur

Gharchola Saree için Hangi Bluz Uygun??

Bir Gharchola sari görüntüsü size her zaman sariyi vurgulamak için giyilen harika renkli bir bluz gösterecektir. Bu bluz pamuklu veya gaji ipeğinden olabilir. Renk, sarideki kontrastın rengi olmalıdır. Bluza zari de yaptırabilirsiniz. Gelin bluzu ayrıca iplik işi, zari işi, desenler ve semboller gibi daha karmaşık tasarımlara sahip olacak. Bluz yapmak da son derece önemli olmalıdır. Bluzun kesimi ve stili, gelenekleri yansıtmalı ve günümüzün nesil gelinine uygun modern olmalıdır..

Gharchola Saree Nasıl Stil Verilir?

Gharchola sari çeşitli şekillerde tasarlanabilir:

 • Resmi düğün töreni için giyerken, omzunuzun üzerinden örtmeniz gerekecek..
 • Diğer festivaller ve işlevler için normal Hint tarzında giyebilirsiniz..
 • Bir Gujarati kıyafeti olarak, onu öne çizilen palla ile Gujarati tarzında da giyebilirsiniz..
 • Karmaşık palla çalışması her zaman gösterilmelidir, bu nedenle pallayı omzunuzda katlamayın..

Gharchola saree, Gujarati ve Rajasthani dokumacılarının ve yaratılışın özüdür. Bu muhteşem kumaş parçası, sevgiyle dokunduğunda en iyisini ortaya çıkarır. Zengin kırmızı ve altın tonlarında, bu sari, çoğu kadının hayatlarının en önemli gününde giymeyi sevdiği şeydir. Karmaşık ızgara deseni ve bandhani etkisi ile Gharchola sari, sizi diğerlerinden ayıran muhteşem bir görünüm verir. Öyleyse bu tarih parçasını sare koleksiyonunuza ekleyin. Gujarat’tan olmasanız bile, bu yerden bir sari almak harika..