Kas yra maliarija?

Maliarijos nesukelia nei bakterijos, nei virusas. Jį sukelia Plasmodium – pirmuonis parazitas, sukeliantis maliariją. Sužinokite daugiau apie simptomus ir priežastis, taip pat apie vaistus nuo maliarijos ir profilaktinį maliarijos gydymą.

Maliarijos priežastys ir simptomai

Faktai apie maliariją:

 • Keletas įdomių mokslinių iššūkių pasiekia būdus, kaip mums pristatyti pasaulį be maliarijos, taip pat didelę naudą sveikatai ir ekonomikai. Pasaulinė techninė strategija ir 21 šalis bei PSO nustato ambicingus tikslus ir siekia iki 2020 m. Pašalinti maliariją. maliarijos gydymo rodiklis ir šiems tikslams pasiekti reikėtų švęsti. (1)
 • Indijoje užregistruota beveik 1,1 mln. Atvejų, o bylų skaičius rodo, kad nuo 2002 m. Mažėja maliarijos infekcijų per metus tendencija. Didelė dalis Indijos žmonių išlieka pažeidžiami šios ligos.
 • Pasaulinė maliarijos diena yra minima kasmet balandžio 25 d., Siekiant suteikti žmonėms galimybę mokytis ir skatinti milžiniškas pastangas užkirsti kelią maliarijai ir sumažinti jos poveikį visame pasaulyje. Puiki sveikatos priežiūra yra būtina norint užkirsti kelią ir gydyti tokias ligas kaip maliarija. Ši diena skirta informuoti apie pasaulines pastangas, skirtas maliarijai kontroliuoti ir galiausiai išnaikinti.

Maliarijos priežastys:

Penkios plazmodiumo rūšys yra šios,

Plasmodium Vivax:

P. vivax inkubacinis laikotarpis yra 12-18 dienų. Tai yra mirtingiausias iš 5 žmonių maliarijos parazitų. Ši maliarijos infekcija gali baigtis sunkiomis ligomis ir mirtimi, dažnai dėl splenomegalijos.

Plasmodium Falciparum:

Šiuo atveju parazitas Plasmodium perneša per uodų patelės Anopheles įkandimą ir sukelia pavojingiausią formą, vadinamą falciparum maliarija. Jis labai greitai dauginasi kraujyje. Dėl to pasikeičia forma ir jie tampa „lipnūs“ .Po žmogaus užsikrėtus maliarija nuo užsikrėtusio uodo įkandimo, uodas į šeimininko kūną suleidžia nesubrendusią Plasmodium parazitų formą, keliauja per žmogaus kraują į kepenys, o po to išauga į brandžią formą; ši maliarijos rūšis sukelia beveik 50% maliarijos atvejų. Paprastai Plasmodium falciparum inkubacinis laikotarpis svyruoja nuo 9 iki 14 dienų. Tai yra labiau virusinė, ir ši sunki maliarija dažniausiai pasireiškia vaikams ir nėščioms moterims. Šios patologijos yra smegenų maliarija, sunki anemija ir ūmus kvėpavimo sutrikimas.

Plasmodium Malariae:

P.Malariae sukelia vadinamąją „gerybinę maliariją“ ir nėra beveik tokia pavojinga kaip kitos. Tai apima tokius požymius kaip karščiavimas, kuris linkęs kartotis kas tris dienas. Jis gali užkrėsti kelias uodų rūšis ir žmonėms gali sukelti maliariją. Plasmodium malariae sukelia lėtinę infekciją ir kai kuriais atvejais gali trukti visą gyvenimą. Kitas Plasmodium malariae bruožas yra tas, kad šio parazito karščiavimas pasireiškia vidutiniškai, o šaltkrėtis ir pykinimas lydi karščiavimą.

Plasmodium Knowlesi:

Plasmodium knowlesi – parazitas, sukeliantis žmonėms maliariją. Užsikrėtusiems žmonėms išsivysto sunki maliarija, panaši į tą, kurią sukelia Plasmodium falciparum. Žmonėms tai gali būti sunki ir nesudėtinga maliarija. Kai užkrėstas uodas įkando žmogų, simptomai paprastai prasideda maždaug 11 dienų. Parazitai kraujyje atsiranda po infekcijos 10–12 dienų. Žmonės, sergantys nesudėtinga P. knowlesi maliarija, dažnai patiria galvos skausmą, sąnarių skausmą, negalavimą ir apetito praradimą. Skirtingai nuo kitų žmonių maliarijų, Plasmodium knowlesi maliarija turi karščiavimą, kuris kyla kas 24 valandas, todėl dažnai vadinamas kasdienine maliarija. Ligai progresuojant išsivysto hiperparazitemija, kuri gali sukelti ūmų inkstų pažeidimą, gelta, šoką ir kvėpavimo sutrikimą.

Plasmodium Ovale:

Plasmodium ovale yra parazitiniai pirmuonys, sukeliantys tretinę maliariją žmonėms. Jis yra retas, palyginti su dviem parazitais – Plasmodium falciparum ir Plasmodium vivax, taip pat yra mažiau pavojingas nei Plasmodium falciparum. Simptomai paprastai atsiranda praėjus 12–20 dienų nuo parazito patekimo į kraują. Parazito replikacijos ciklas trunka maždaug 49 valandas, sukelia tretinę karštinę, kuri didėja maždaug kas 49 valandas. Kai kuriais atvejais recidyvas gali atsirasti iki 4 metų po infekcijos.

Maliarijos simptomai:

Jaunesnių nei 12 mėnesių kūdikių ir naujagimių maliarijos simptomų gydymas yra labai sudėtingas ir reikalauja ypatingos priežiūros, nes jie yra viena pažeidžiamiausių maliarijos paveiktų grupių. Nėštumo metu maliarijos infekcija motinai gali sukelti mažą gimimo svorį ir kartais net sukelti kūdikio mirtį. Paprastai maliarijos simptomai pasireiškia praėjus 6-30 dienų po užsikrėtimo. Simptomai gali pasireikšti iki 12 mėnesių. Jaunesnių nei 5 metų vaikų maliarijos požymiai ir simptomai yra šie:

 • Karščiavimas
 • Šaltkrėtis
 • Galvos skausmas
 • Pykinimas
 • Vėmimas
 • Viduriavimas
 • Ypatingas silpnumas
 • Raumenų skausmas
 • Maliarijos nuovargis
 • Kosėjimas
 • Sumišimas

Maliarija nėščioms moterims:

Maliarija yra rimta sveikatos problema nėštumo metu. Nėštumo maliarijos priežastis sukelia užsikrėtusio Anopheles uodo įkandimas, o nėščių moterų infekcija yra susijusi su didele rizika ne tik motinai, bet ir negimusiam vaikui. Maliarijos infekcija nėštumo metu turi neigiamą poveikį motinai ir vaisiui, įskaitant motinos anemiją, priešlaikinį gimdymą, vaisiaus praradimą, intrauterinį augimo sulėtėjimą ir mažo svorio kūdikių gimdymą, kuris yra mirties rizikos veiksnys. (2) Nėščioms moterims sumažėjęs imuninis atsakas ir todėl ne taip veiksmingai išgydomos maliarijos infekcijos. Be to, maliarijos parazitai atsiskiria ir dauginasi placentoje.

Nėščios moterys gali sirgti sunkia liga nei ne nėščios moterys. Tik Anopheles uodai gali perduoti maliariją. Maliarija taip pat gali būti perduodama iš motinos negimusiam vaikui prieš gimdymą arba jo metu, kaip ir „įgimta“ maliarija. Vaistus nuo maliarijos galima saugiai vartoti nėštumo metu, tačiau tik gydytojo nurodymu. Ankstyvo nėštumo metu persileidimo rizika padidėja, tačiau vartojant vaistus nuo maliarijos, rizika yra palyginti mažesnė. Kai kurie maliarijos simptomai yra,

 • Vėmimas.
 • Stiprus galvos skausmas sergant maliarija.
 • Viduriavimas.
 • Pavargęs
 • Kūno skausmai.
 • Inkstų nepakankamumas.
 • Geltona oda dėl raudonųjų kraujo kūnelių praradimo
 • Priepuolis.
 • Sumišimas

Suaugusiųjų maliarija:

Maliarija yra gyvybei pavojinga liga, kurią sukelia užkrėstas Anopheles uodas. Užsikrėtę uodai neša parazitą Plasmodium. Kai jus įkando užkrėstas uodas, parazitas patenka į kraują. Kai kurie dažni maliarijos simptomai yra,

 • Drebulys šaltkrėtis (nuo vidutinio iki stipraus)
 • Aukšta temperatūra
 • Galvos skausmas
 • Gausus prakaitavimas
 • Pykinimas
 • Pilvo skausmas
 • Vėmimas
 • Viduriavimas
 • Raumenų skausmas
 • Anemija
 • Traukuliai
 • Kruvinos išmatos
 • Koma

Maliarijos komplikacijos:

Smegenų maliarija:

Smegenų maliarija, infekcija yra neurologinė komplikacija, susijusi su Plasmodium falciparum maliarija. Tai klinikinis sindromas, kuriam būdinga koma. Kai šis užkrėstų eritrocitų sekvestravimas įvyksta smegenų kraujagyslėse, manoma, kad tai yra veiksnys, sukeliantis sunkios ligos sindromą, vadinamą smegenų maliarija. Kai parazitų pripildytos kraujo ląstelės blokuoja smulkias jūsų smegenų kraujagysles, gali atsirasti smegenų patinimas ar net smegenų pažeidimas. (3) Smegenų maliarijos simptomai yra traukuliai ir koma.

Anemija:

Anemija dėl maliarijos yra daugialypė. Priežastys yra pagreitėjęs ne parazituotų raudonųjų kraujo kūnelių naikinimas. Maliarija yra pagrindinis anemijos veiksnys. Kaulų čiulpų funkcijos sutrikimas gali išlikti kelias savaites, sutrumpėjus raudonųjų kraujo kūnelių išgyvenimui ir padidėjusiam blužnies klirensui. Pagrindinė maliarijos ir anemijos ryšio priežastis yra ta, kad maliarijos parazitai, patekę į kraują po infekcinio uodo įkandimo, užkrečia raudonuosius kraujo kūnelius. Tai sumažina raudonųjų kraujo kūnelių skaičių ir gali sukelti sunkią anemiją. (4)

Prevencinės maliarijos priemonės:

1. Vakcina:

Per pastaruosius dešimt metų buvo padaryta pažanga kuriant vakcinas nuo maliarijos, tačiau šiuo metu rinkoje nėra licencijuotos maliarijos vakcinos. PSO vadovaujama įgyvendinimo programa skiepą valdė trijose Afrikos šalyse, kuriose yra didelė maliarija. 2019 m. Vaistus nuo maliarijos galima vartoti, tačiau gydytojo patarimu.

2. Venkite vandens stagnacijos:

Uodai veisiasi stovinčiame ir nejudančiame vandenyje, kad dėtų kiaušinius. Svarbu reguliariai ištuštinti visus kibirus, senas padangas, vazonus ir tt. Turime saugotis uodų lervų. Visi jie yra uodų prieglobstis, kuriame gali veistis Anopheles uodai. Anofeliai linkę veistis tik švariame ir gėlame vandenyje. Dėl šios priežasties maliarija yra dažna, ypač po lietaus.

3. repelentai:

Ant odos tepkite vabzdžių repelentus, o drabužiams galima įsigyti lašų. Purškiklius, kurių sudėtyje yra DEET, galima naudoti ant odos, o purškiklius, kurių sudėtyje yra permetrino, saugu tepti ant drabužių.

4. Tinklai:

Būkite atsargūs ir miegokite po tinklu. Galima naudoti insekticidais apdorotus lovų tinklus ir jie pakankamai apsaugo. Tai padeda išvengti uodų įkandimų miegant. Tinkleliai nuo uodų apsaugo nuo užkrėstų uodų įkandimų.

5. Losjonai:

Yra ir kitų variantų, išskyrus įprastus purškiklius ir repelentus vabzdžius atstumiančių losjonų pavidalu. Jie yra saugesni naudoti, o kai kurie net neriebūs, todėl juos lengva naudoti.

Kada kreiptis į gydytoją

Atsižvelgiant į tai, kad maliarijos simptomai gali greitai tapti pavojingi gyvybei, būtina kuo greičiau kreiptis į gydytoją. Nėščios moterys ir maži vaikai bei kūdikiai turi didelę riziką susirgti sunkiais maliarijos atvejais. Nedvejodami kreipkitės į gydytoją, ypač jei keliaujant į vietovę, kurioje yra maliarija, pakyla aukšta temperatūra.

Maliarija yra karščiavimo liga, ir kuo greičiau kreipiamasi į gydymą, ji yra saugesnė ir naudinga tiek suaugusiems, tiek vaikams. Kai kurios kitos komplikacijos, kurios gali atsirasti dėl maliarijos, yra gelta ir kepenų nepakankamumas, staigus kraujospūdžio sumažėjimas ir plaučių edema, ūminis kvėpavimo distreso sindromas ir kt. Net ir keliaujant į vietas, žinomas dėl maliarijos, saugiau vartoti profilaktinė medicina, kurioje, nors ir nesergate tikra liga, tačiau imatės priemonių apsisaugoti nuo jos!

Atsakomybės apribojimas: Medicina yra nuolat besikeičiančio mokslo sritis. Mes labai rūpinomės šiuo straipsniu, norėdami parodyti būdus, kaip nustatyti simptomus ir atsargumo priemones, kurių galima imtis siekiant apsaugoti jus ir jūsų šeimą. Kreipkitės į gydytoją ir paprašykite patarimo bei pradėkite gydymą, nes čia pateikta informacija skirta tik sąmoningumui ugdyti.

DUK:

1. Ar yra koks nors ryšys tarp patinusių limfmazgių ir maliarijos??

Maliarija patinę limfmazgiai dažnai yra ženklas, kad organizmas bando kovoti su infekcija. Patinę limfmazgiai kartais tikrai pastebimi sergantiems maliarija. Dažni maliarijos infekcijos simptomai yra susiję su kitais simptomais, tokiais kaip karščiavimas, šaltkrėtis, pykinimas ir skausmai. Jei jūsų limfmazgiai patino be jokios priežasties ar sukeliančio veiksnio, visada saugiau kreiptis į gydytoją, ypač jei jie jaučiasi sunkiai ir yra buvę dvi ar keturias savaites.

2. Ar vaistai nuo maliarijos turi šalutinį poveikį?

Jie turi dažną šalutinį poveikį, pvz., Pilvo skausmą, pykinimą, vėmimą, galvos skausmą, nemigą, galvos svaigimą ir kt. Visada patartina vartoti gydytojo paskirtus vaistus..

3. Kokios dietos turėtų laikytis sergantis maliarija?

Reikia vengti šių rūšių maisto produktų, tokių kaip daug ląstelienos turintis maistas ir nesmulkinti grūdai. Vietoj to, įtraukite ankštinius vaisius, vaisius, nes jie prideda tinkamą mitybą. Venkite perdirbto, kepto ir riebaus maisto, nes tai gali sustiprinti pykinimą ir paveikti virškinimo procesą. Du ar trys stiklinės šviežių apelsinų sulčių būtų labai naudingos, nes vitaminas C stiprina imunitetą. Troškiniai, sriubos, dal vanduo ir kokosų vanduo taip pat yra labai naudingi.