Vėžys, kuris formuojasi ir auga sėklidėse, vyrų reprodukcinių organų sistemos dalyje, vadinamas sėklidžių vėžiu. Sėklidėse esantis navikas gali būti piktybinis. Tai piktybinis navikas, sukeliantis vėžį. Šio vėžio teigiamas dalykas yra tai, kad gydymas ir atsigavimo rodikliai yra labai dideli. Net ir sunkiais atvejais chemoterapija išgydo mažiausiai 80% atvejų.

Sėklidžių vėžio simptomai

Paprastai tokio tipo vėžį galima nustatyti anksti. Vyrai problemas atranda dažniausiai patys, tikrindamiesi, ir prireikus kreipiasi į gydytoją. Išgydymo ir atsigavimo tikimybė paprastai yra nuo 95% iki 99%, o išgyvenamumas taip pat yra didelis. Tačiau kartais sėklidžių vėžys nerodo jokių simptomų ir gali likti nepastebėtas, rizikuodamas ligos augimu ir plitimu visame kūne. Štai kodėl gydytojai rekomenduoja vyrams reguliariai tikrintis, kad stebėtų jūsų sveikatą ir imtųsi apsaugos priemonių.

Kas gali sukelti sėklidžių vėžį?

Tiksli sėklidžių vėžio priežastis iki šiol nėra žinoma. Gydytojai teigia, kad tai atsiranda, kai pasikeičia sveikos sėklidėje esančios ląstelės. Kai šioms ląstelėms atsiranda anomalijų, jos pradeda nenutrūkstamai dalytis. Tai sukelia masės kaupimąsi sėklidėse, o tai galiausiai lemia naviko augimą.

Sėklidžių vėžio simptomai ir priežastys:

Šiame straipsnyje paaiškinta, kokios yra sėklidžių vėžio priežastys ir simptomai, kurie padės pasirūpinti gydymo veiksmais prieš kenčiant.

Sėklidžių vėžio priežastys:

Žemiau yra 10 geriausių sėklidžių vėžio rizikos veiksnių ar priežasčių:

1. Nenusileidusi sėklidė:

Pagrindinė sėklidžių vėžio priežastis gali būti nenusileidusi sėklidė arba kriptorchizmas. Paprastai gimdoje vyriškos lyties sėklidės nusileidžia į kapšelį gimimo metu arba pirmaisiais kūdikio gyvenimo metais. Tačiau jei sėklidės nenusileidžia žemyn, tai padidina sėklidžių vėžio tikimybę beveik tris kartus.

2. Vaisingumo problemos:

Kai kuriais atvejais buvo nustatyta, kad sėklidžių vėžys taip pat buvo susijęs su prasta spermos kokybe ir vaisingumo problemomis. Nustatyta, kad yra didelis ryšys tarp sėklidžių vėžio rizikos ir vaisingumo problemų.

3. Karcinoma esant sėklidėms:

Karcinoma in situ yra sveikatos būklė, susijusi su nenormalių ląstelių buvimu sėklidėje. Nors ši būklė nėra vėžinė, negydoma ji gali išsivystyti vėžiu, kaip matyti 50% atvejų.

4. Šeimos istorija:

Naujausi tyrimai taip pat patvirtino, kad sėklidžių vėžio šeimos istorija padidina to paties susirgimo riziką. Jei jūsų tėvas sirgo sėklidžių vėžiu, tikimybė susirgti padidėja maždaug 4 kartus.

5. Ankstesnis vėžio atvejis:

Gydytojai siūlo, kad vyrams, kurie jau buvo paveikti to paties, sėklidžių vėžys antrą kartą padidėtų 12 kartų, palyginti su kitais vyrais, kurie niekada gyvenime nesusirgo sėklidžių vėžiu..

6. ŽIV arba AIDS:

Bendra analizė parodė, kad tikimybė susirgti sėklidžių vėžiu yra didesnė vyrams, užsikrėtusiems ŽIV ar AIDS.

7. Sėklidės sužalojimas:

Nėra tiesioginio ryšio tarp sportinių įtampų ar traumų ir sėklidžių vėžio. Tačiau dėl sužalojimo atsiranda sėklidžių gabalėlių ir patinimų, dėl kurių sunku nustatyti naviko augimą.

8. Vazektomija:

Nors nėra tvirtų įrodymų, rodančių ryšį tarp vazektomijos ir sėklidžių vėžio, tačiau nustatyta, kad rizika yra palyginti didelė.

9. Etninis pagrindas:

Sėklidžių vėžys dažniau pasitaiko vyrams, priklausantiems socialinėms ir rasinėms grupėms. Nors tiksli priežastis nėra žinoma dėl to paties.

10. Aukštis:

Remiantis naujausiais tyrimais, nustatyta, kad palyginti aukštesni vyrai turi didesnę tikimybę susirgti sėklidžių vėžiu nei žemesni vyrai..

Sėklidžių vėžio simptomai:

Yra įvairių požymių ir simptomų, leidžiančių stebėti ar pastebėti bet kokį diskomfortą jūsų organe. Štai keletas bendrų požymių, kurie gali rodyti sėklidžių vėžį. Tačiau gydytojo konsultacija yra būtina.

1. Sėklidės padidėjimas:

Pirmasis ir dažniausiai pasitaikantis simptomas yra patinimas arba sėklidės padidėjimas. Tai taip pat gali būti nelygus gabalėlis. Patinusioje vietoje yra kietumo pojūtis. Gumbas paprastai yra neskausmingas.

2. Mažas gabalėlis:

Mažo gabalėlio atsiradimas yra vienas iš ankstyvųjų sėklidžių vėžio simptomų. Šie gabalėliai atrodo kaip žirnio dydžio ir yra ant sėklidžių. Paprastai sveikos sėklidės jaučiasi minkštos ir nelygios dėl kraujagyslių, reprodukcinio audinio ir spermatozoidų. Kai jaučiate sukietėjusią sritį ar gabalėlį ant sėklidžių, užsisakykite susitikimą su gydytoju. Šie nedideli gabalėliai nebūtinai gali pasirodyti besivystančio vėžio ženklu ir gali atsirasti dėl nedidelių sveikatos sutrikimų, tokių kaip varikocelė, kirkšnies išvarža ar spermatocele.

3. Skausmas:

Gali būti nuobodus skausmas pilvo apačioje ar kirkšnyje, sėklidėje ar kapšelyje. Diskomfortas ar skausmas gali atsirasti dėl įvairių priežasčių. Skausmas ar švelnumas gali būti jaučiamas net ir be gabalėlių. Įprastomis aplinkybėmis į bet kokį kūno skausmą nereikėtų žiūrėti lengvai ir reikia pasitarti su gydytoju, kad jis ištirtų pagrindinę priežastį ir atliktų būtinus gydymo būdus..

4. Sėklidės pokyčiai:

Paprastai kapšelyje yra sunkumo jausmas. Viena iš jūsų sėklidžių gali tapti tvirtesnė nei kita. Taip pat gali atsirasti tirpimas ar jautrumas arba pasikeisti sėklidžių dydis.

5. Kraujo krešulių susidarymas:

Kai kuriais sėklidžių vėžio atvejais dauguma pirmiau minėtų simptomų visai nepasireiškia, todėl diagnozė tampa dar sunkesnė. Vyrams, sulaukusiems 40 metų, pirmasis sėklidžių vėžio simptomas gali būti giliųjų venų trombozės (DVT) išsivystymas, kuris bendrais terminais vadinamas kraujo krešuliu. Ankstyvosiose sėklidžių vėžio stadijose DVT formuojasi didelėse venose ir lydi pažeistos kojos patinimą ir skausmą. Tačiau jei kai kuriais atvejais kraujo krešulys pasiekia plaučius, tai gali sukelti dusulį ir būklė gali būti labai sunki.

6. Imuniteto jausmas kapšelyje:

Paprastai abi sėklidės jaučiasi panašiai, jei pastebite bet kokių sėklidžių pokyčių, tarsi viena sėklidė būtų sunkesnė, pilnesnė ar tvirtesnė, palyginti su kita, neignoruokite problemos. Sunkumas jūsų sėklidėse gali būti ankstyvas vėžio vystymosi simptomas. Kai kurie skysčiai taip pat gali būti surinkti į kapšelį. Apsilankykite pas gydytoją, kad problema nebūtų sunki.

7. Krūties audinių jautrumas:

Krūties audinio jautrumas gali būti net besivystančio sėklidžių vėžio simptomas. Kai kuriais retais atvejais auglio augimas sukelia moteriškojo hormono estrogeno gamybą. Šis vyriškojo hormono testosterono ir moteriškojo hormono estrogeno disbalansas gali sukelti sveikatos būklę, vadinamą „ginekomastija“. Esant tokiai būklei, vyrų krūties audiniai tampa švelnūs ir net išsipučia, kad atrodytų kaip moters. Nors ginekomastija gali atsirasti dėl netinkamos mitybos ar tam tikrų vaistų poveikio, jos negalima ignoruoti ir nedelsiant kreiptis į gydytoją.

8. Dusulys:

Vėlesnėse vystymosi stadijose sėklidžių vėžys gali išplisti net į plaučius, smegenis ar kepenis. Dusulys, lėtinis kosulys ar krūtinės skausmas gali pasirodyti kaip sėklidžių vėžio simptomai, paveikę plaučius. Pilvo pūtimas ir pilvo skausmas rodo, kad vėžys išplito net į kepenis ir limfmazgius. Kai vėžys metastazavo smegenis, jis sukelia stiprų galvos skausmą ir sumišimo jausmą. Kai susiduriate su bet kuriuo iš šių simptomų, svarbu kreiptis į gydytoją, kad teisingai nustatytumėte ir gydytumėte problemą.

9. Kitų kūno dalių patinimas ir skausmas:

Kiti simptomai yra apatinės nugaros dalies skausmas, skreplių ar skreplių kraujas, krūtinės skausmas, dusulys. Abi jūsų kojos taip pat gali išsipūsti ir gali išsivystyti plaučių embolija. Galvos skausmas šiuo atveju taip pat yra labai dažnas.

10. Ankstyvieji brendimo požymiai:

Kai kuriais sėklidžių vėžio atvejais naviko augimas taip pat pagreitina vyriškų lytinių hormonų gamybą. Nors tokio tipo vėžys pasitaiko labai retai tarp brendusių berniukų, jo negalima visiškai atmesti. Jei jūsų sūnus staiga pareiškė, kad pasireiškia kai kurie ankstyvieji brendimo požymiai, deja, tai gali tapti vienu iš sėklidžių vėžio simptomų. Pastebėję staigius savo berniuko pokyčius, kurie yra neįprasti jo amžiui, pavyzdžiui, šiurkštus balsas, kūno ir veido plaukų augimas, geriausia nuvesti jį pas gydytoją ir aptarti problemą. Tai padės pažaboti problemą ankstyvoje stadijoje.

Sėklidžių vėžio simptomų nuotraukos

Sėklidžių vėžio stadijos:

Sėklidžių vėžio nustatymas ir stadijų išdėstymas vandeniui nelaidžiuose skyriuose gali būti gana sudėtingas. Čia yra nedidelis vadovas, skirtas lengvai suprasti įvairius šios piktybinės ligos etapus:

0 etapas:

Šiame etape vėžinės ląstelės randamos tik sėklidžių sėkliniuose vamzdeliuose. Jie lieka tuose vamzdeliuose ir nėra išplitę į kitas kūno dalis. Žymeklių lygis taip pat yra normalus.

IA etapas:

Tai yra tada, kai naviko ląstelės išaugo iš sėklinių vamzdelių, bet lieka sėklidėse. Dėl ląstelių nėra paveikta jokia kita kūno dalis.

1B etapas:

Navikinės ląstelės išaugo iš sėklidžių, bet nepaveikė kitų dalių, tokių kaip limfmazgiai.

1S etapas:

Tie patys simptomai kaip ir IA, tačiau naviko lygio žymeklis yra didesnis nei normalus (S1)

II etapas:

Tai yra tada, kai naviko ląstelės pradeda paveikti vieną ar kelis limfmazgius, bet nėra išplitusios į kitas kūno dalis. Ląstelės išaugo didesniuose nei 2 mm, bet mažesniuose nei 5 mm limfmazgiuose. Ląstelės nepaveikė jokių kitų kūno dalių, tačiau žymenų lygis yra didesnis nei įprasta (S2)

III etapas:

Augimas vis dar vyksta sėklidėse ir galėjo paveikti vieną ar daugiau limfmazgių, tačiau rinkos lygis yra didesnis nei įprasta (S3)

Jei pasireiškia šie simptomai, nedelsdami kreipkitės į gydytoją. Kuo anksčiau gydysitės, tuo geriau. Kartais šie simptomai taip pat gali būti įvairių kitų problemų, kurios gali būti ne tokios rimtos kaip vėžys, bet reikalauja medicininės pagalbos, požymiai. Taigi gera kartą aplankyti to žmogaus kambarius su stetoskopu!