Dildeki sivilceler veya dildeki sivilceler bazen belirli gıda maddelerinin reaksiyonundan veya toksik kimyasalların yutulmasından veya diğer alerjilerden kaynaklanır. Çok acı verici olabilen dil sivilceleri olabilir. Kişi yiyecekleri çiğnemekte ve ayrıca yutmakta güçlük çeker. Bu genellikle kızarır ve şişer ve çok rahatsız edici olabilir..

Soru ortaya çıkıyor, dilinizde sivilcelere ne sebep oluyor? Küçük enfeksiyonlar çok nadir değildir, ancak dilde iltihaplanma veya ağrılı şişlikler yaralanma, ısırık veya gıda reaksiyonundan kaynaklanır. Aftlar, vitamin eksiklikleri, baharatlı gıda stresi vb. nedeniyle ağız içinde oluşan ağrılı şişliklerin başka bir şeklidir..

Bu şişlikler TLP (Geçici lingual papillit) olarak da bilinir. Bunlara kaşıma, ısırma ve kazıma gibi travmaya verilen lokal tepkiler neden olur. Diğer nedenler, gıdalara alerjik reaksiyon veya eksiklikler olabilir. Viral enfeksiyonlar, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, Aftlar, Ağız kanseri ve diğer ağız enfeksiyonları ve hastalıklarının diğer nedenleri. Stres, kötü ağız hijyeni, dildeki tıkanmış cilt şişmeye ve şişliklere neden olur..

Hepimizin bildiği gibi, önleme en iyi çözümdür ve diş hijyeni için de geçerlidir. Bu sivilcelerle zaten ağrı veya rahatsızlık yaşıyorsanız, dildeki sivilcelerden nasıl çabucak kurtulacağınızı sorabilirsiniz. Aramanız burada sona eriyor. Bu yazıda, bu ağrılı şişliklerden kurtulmak için etkili çözümlerden bazılarını bir araya getirdik..

Dildeki Sivilceler Nasıl Tedavi Edilir?

Dildeki Sivilceler Nasıl Tedavi Edilir:

Aşağıda dildeki sivilceler için birkaç ev çaresi bulunmaktadır..

1. Min Yaprak Yıkama:

Minimum Yaprak Yıkama

Bu, çok acı veren dildeki sivilceleri tedavi etmek için çok iyidir..

 1. Nane yaprakları ezilebilir ve daha sonra bu, yutmadan gurgledilebilir ve saklanabilir. (Yutulması halinde zararlı değildir ancak ağrılı yumruları kaplayan şişliğin üzerinde tutulmalıdır.)
 2. Bu yaklaşık 15 dakika bekletilmelidir ve bunun için soğuk buzlu su kullanabilirsiniz..

Bu ağrıyı hafifletir ancak bu, bunları tedavi etmek için çok yararlı değildir..

2. Zerdeçal Yapıştır:

Zerdeçal ve Bal

Bu mutfaktan kullanılabilir. Bu ülkede hemen hemen her çeşit yemek zerdeçal ile yapılır, bu nedenle; Bu, evimizde çok yaygın olarak bulunan bir bileşendir. Bu da çok doğaldır. Bununla birlikte, bunun etkinliği tozun kalitesine bağlıdır. Bu, daha iyi etkinlik için iyi kalitede olmalıdır.

 • Zerdeçal ile macun yapın.
 • Daha sonra ağrıyan bölgeye uygulayınız. Bu yutulmamalıdır.
 • Bunu hiç su yutmadan yaklaşık 15 dakika tutmaya çalışın..
 • su ile durulayın.

Dildeki sivilceler için zerdeçal macununun mükemmel tedavilerinden biridir..

3. Zerdeçal ve Kabartma Sodası:

Zerdeçal ve Karbonat

Bu bileşenlerin her ikisi de yardımcı olabilir.

 1. ½ çay kaşığı zerdeçal ve kabartma tozunu karıştırıp su ile macun haline getirin..
 2. Bu, daha önce belirtildiği gibi aynı işlemde ağız içindeki şişlik üzerine uygulanabilir..
 3. Durulamadan önce 15 dakika bekletin.

Önümüzdeki birkaç dakika boyunca hiçbir şey yemeyin veya içmeyin. Dildeki sivilceler için iyi bir çaredir..

4. Aloe Vera Suyu:

Aloe Vera Suyu

Mantar önleyici ve bakteri önleyici özellikler içeren aloe vera suyu ile ağzınızı çalkalayın. Bu aynı zamanda bir büzücüdür ve bu nedenle şişliği yatıştırmaya yardımcı olabilir. Bu oldukça iyi olabilir ve ayrıca ağrıyı birkaç dakika içinde azaltır..

 1. İçindeki meyve suyunun bitkisinin jelini çıkarın.
 2. Ağzınızın şişmiş veya iltihaplı kısmına koyun.
 3. Yaklaşık 15 dakika bekletin.
 4. Su ile durulayın.

Bundan sonra en az 20 dakika boyunca yemek veya sonrasında alınması tavsiye edilmez. Bu, dildeki sivilceler için en iyi ev ilaçlarından biridir.

5. Zerdeçal ve Bal:

Zerdeçal ve Bal

Bu, kabartma tozu veya sadece zerdeçal ile zerdeçalın lezzetini sevmeyenler içindir. Bal ayrıca mantar önleyici özellikler içerir ve rahatlıkla kullanılabilir. Ancak bu yutulmamalı ve yumru üzerinde tutulmalıdır..

 • Zerdeçal ile balı karıştırın.
 • Yumru üzerine uygulayın.
 • Bunu yaklaşık 6 dakika açık bırakın.
 • Su ile durulayın.

Ancak bundan sonra 20 dakika daha su içilmemesi tavsiye edilir..

6. Acı Biber:

Kırmızı biber

Bu, birçok ağız yatıştırıcı şekerde bulunur. Bu, estetik kapsaisin varlığı nedeniyle yatıştırıcı özelliklere sahiptir. Bu, sinirleri hafifletmeye yardımcı olmak için kızarıklık alanı üzerinde kullanılabilir. Bu, ağrıyı anında hafifletmeye yardımcı olur ve daha sonra bir kişi rahatlayabilir..

 • Yumruya acı biber sürün.
 • 15 dakika kadar bekletin, sonra bu sinirleri rahatlatacaktır..
 • Bu bal ile de kullanılabilir. Bal, mikrobiyal özellikleriyle hareket edebilir.

7. Adaçayı Yaprakları:

Adaçayı yaprakları

 1. Bu yaprakları birkaç dakika kaynattıktan sonra macun yapın..
 2. Bunu yumruya uygulayın ve bu şişliği yatıştırmaya yardımcı olabilir..
 3. Bundan sonra yaklaşık 20 dakika boyunca hiçbir şey yenilmemeli veya yutulmamalıdır..

Dildeki sivilceler için en iyi çözüm bu.

Bu sivilceler veya yumrular hiçbir şekilde tehdit edici değildir, ancak kontrol altında tutmak için birçok şey yapabilirsiniz. Tuzlu su ile gargara yapmayı deneyin, susuz kalmamak için bol su için, iyi bir ağız sağlığı hijyeni son derece önemlidir ve bu sivilcelerin etkilerine karşı koymak için takviyeler alın. Yağlı, asitli ve alerjiye neden olan gıdalardan kaçının. Alternatif olarak, ağrıyı uyuşturma eğiliminde olduğu için geçici bir rahatlama için bir buz küpü emmeyi deneyebilirsiniz. Son olarak, ne kadar cezbedici olursa olsun, bu sivilceleri ne pahasına olursa olsun patlatmayın; bakterilerin ağzınızın içinde yayılmasını riske atabilirsiniz.

Mutlu ve sağlıklı kalın!

Görüntü Kaynağı: Deklanşör stoğu 1.