Sivilce sadece gençler için değil, aynı zamanda gençler veya daha düşük yetişkinler için de her zaman büyük bir sorun olmuştur. Akne, cildinizdeki, özellikle de yüzünüzdeki, bazıları için kırmızıya dönebilen veya şişebilen basit lekelerdir. Sivilce için ölümcül bir reaksiyon yoktur, ancak bir kişinin görünümüyle yaramazlık yapar. İşte tam da bu yüzden daha yeni icatlar ve yenilikler, akne ve onun ikincil sorunlarıyla agresif bir şekilde savaşmak için el ele verdi. Diğer birçok çözüm arasında, doğum kontrol haplarının akne tedavisine yardımcı olduğu belirtilmiştir. Son araştırmalar, doğum kontrol hapı kullanımının yüzünüzdeki agresif kırmızı döküntüleri hafifletmenize yardımcı olabileceğini gösterdi. Bu yazıda doğum kontrolünün sivilceleri temizleyip temizlemediğini tartışıyoruz..

Doğum kontrolü sivilceye yardımcı olur mu?

Doğum Kontrolü Nedir??

Henüz bilmeyenler için doğum kontrol hapları, cinsel birleşmeden hemen sonra yumurtlamanızı kontrol etmenize yardımcı olacak belirli haplar ve tabletler veya kapsüllerdir. Genellikle bu, kadının kendisini istenmeyen gebeliklerden korumak için sağladığı bir korumadır. Bu yüzden genellikle bu haplar yumurtayı yok eder veya döllenmesine izin vermez..

Akne Neden Olur??

Erkekte ve kızda sivilce farklıdır ama nedeni aynıdır. Genellikle ergenlikle birlikte sivilce sorunları çocuklukta ortaya çıkar ve oluşmaz. Bunun başlıca nedeni, kadın östrojeninin veya erkek testosteronun o sırada aniden gelişmesi veya çalışmaya başlamasıdır. Sonuç olarak, yüzünüzde sivilce dediğimiz bu hormonal döküntüler var. Çoğu zaman alerji, ter ve nem gibi dış etkenler suçlanabilir ancak akne vakalarının çoğu kadınlarla ve kadınlıklarıyla, kadınlık hormonlarıyla ilgilidir..

Hem erkeklerde hem de kadınlarda daha genç yaşlarda ve hatta erken yetişkinlerde aknenin birincil nedeni hormonal dengesizliklerinden sorumlu tutulabilir. Ergenliğin başlangıcında hem kız hem de erkek çocuk yavaş yavaş gelişme yoluna doğru yürürler. Bu zamanda, hormonlar yavaş yavaş aktive oluyor ve bu da beyne vücudunuzdaki bu yeni değişikliklere uyması için bir mesaj gönderiyor. Beyniniz buna hızlı tepki verir, vücudunuzun büyümesinin emredilmesinin nedeni budur. Ancak, vücudunuzun en büyük organı olan cildinizde dışsal bir patlama olarak ortaya çıkan değişikliklere vücudunuz hala alışık değildir..

Doğum Kontrolü Akneyi Nasıl Tedavi Eder??

Bir kadında doğum kontrolü, kadının vücudundaki yumurtlama veya yumurta döllenme sürecini durduracaktır. Genellikle bir kızın vücudu, progestin adı verilen başka bir hormonla birlikte hem östrojen hem de testosteron üretir. Vücutta çok fazla testosteron, yağ salgısını arttırır, bu da akne ile dolu terli yağlı bir yüze neden olur. Genellikle doğum kontrol hapı, hormonların kendilerini düzgün bir şekilde dengelemesine neden olan aşırı hormon üretim sürecini düzenler..

Ancak bazen doğum kontrol hapları sivilcelerde artışla başlar. Bu, hormonların ilk kez düzenlendiği ve doğum kontrol hapları üzerinde çalışmaya başlamadan önce serbest bırakıldığı fırtına öncesi sessizlik senaryosuna benzer. Bu nedenle, ilk süreçler sivilcede bir artış gösterebilir, ancak sonunda azalmaya mahkumdur..

Kadınlarda Akne Tedavisi İçin Doğum Kontrol Çeşitleri:

Akne kadınlarda oldukça yaygındır ve çok fazla hayal kırıklığına ve utanca neden olabilir. Ancak doğum kontrol hapı kullanan kadınların iyi haberleri var. Oral kontraseptifler akneye yardımcı olan en iyi doğum kontrol yöntemidir..

Bu hapları sadece istenmeyen gebelikleri önlemek için değil, aynı zamanda berrak bir ten elde etmek için de kullanabilirsiniz. Tüm doğum kontrol hapları sivilceleri önlemez. Östrojen ve Progesteron kombinasyonu içeren haplar sivilceleri tedavi edebilir. Bazı haplarda sadece durumu kötüleştirebilecek progesteron bulunur..

Aşağıdaki doğum kontrol haplarının akne tedavisi için uygun olduğu onaylanmıştır:

Orto Tri-Cyclen: Bu haplar, östrojen ve norgestimat adı verilen sentetik bir progesteron formunun bir kombinasyonunu kullanır..

estrostep: Bu haplar, Östrojen ve Progesteron adı verilen başka bir sentetik formdan oluşan bir kombinasyon halinde gelir.  noretindron.

YAZ: Bu haplar, Östrojen ve drospirenon adı verilen başka bir sentetik Progesteron formunun bir kombinasyonu halinde gelir..

Bu haplar bir dizi markaya sahiptir ve çoğu, kadınlarda hafif ila orta dereceli sivilceleri azaltmada etkili bir şekilde çalışır..

Akne İçin Doğum Kontrolünün Faydaları

Doğum kontrolü, kontrasepsiyon kullanan kadınlarda sivilce oluşumunu etkili bir şekilde azaltabilir. Artan testosteron seviyelerine bağlı olarak ciltte aşırı sebumu azaltarak çalışırlar. Bu hapları kullandıktan birkaç gün sonra temiz bir cilt fark edilebilir..

Oral Kontraseptiflerin Riskleri:

Doğum kontrol hapları, özellikle hassas yaşlarınızda büyük sivilce büyümesini azaltmak için riskli olabilir. Hormonlarınız hassas ve yumurtlama sisteminiz de öyle. Bu dönemde doğum kontrolleri fazla alınırsa ileriki yıllardaki yumurtlamanız etkilenebilir..

Oral kontraseptif kullanmanın diğer yan etkileri şunlardır:

 • Artan kan pıhtıları
 • migren atakları
 • Yüksek kolesterol seviyeleri
 • Kalp hastalıkları
 • Ağırlık artışı
 • Yengeç Burcu

Doğum kontrol haplarından kimler kaçınmalı??

Doğum kontrol hapları istenmeyen gebeliği önlemek için en yaygın seçenek olsa da, bazı durumlarda doğum kontrol hapları tavsiye edilmez..

Aşağıdaki durumlarda doğum kontrol haplarından kaçının:

 • Anormal vajinal kanamanız varsa
 • Emziriyorsanız
 • Son dört hafta içinde doğum yapmış bir bebeğiniz varsa
 • Astım gibi solunum yolu hastalıklarınız varsa
 • Kan pıhtılarınız ve kalp hastalıklarınız varsa
 • Yakın zamanda kürtaj olduysanız
 • Gözle ilgili sorunlarınız varsa

Doğum kontrol hapları mutlaka doktor tavsiyesi üzerine alınmalıdır. Bu haplar talimatlara göre kullanılmalıdır ve aşırı kullanılamaz. İlk birkaç gün sivilcelerde bir artış fark edebilirsiniz, ancak bir süre sonra yok olduklarını fark edeceksiniz. Doğum kontrol hapları, yalnızca aşırı sebumun neden olduğu hafif ila orta dereceli sivilceleri tedavi edebilir. Diğer akne vakaları için topikal ilaçlar ve kremler önerilir. Günde bir hap kesinlikle sivilceleri uzak tutar!