Ortak dilimizde sivilceler, benekler veya sivilceler olarak da tanımlanır. Temel olarak sivilceler, esas olarak yağ bezlerinden kaynaklanan küçük papül veya püstüldür. Bu yağ bezleri saç köklerinin tabanında bulunur ve aşırı aktif olduklarında sivilcelere neden olur. Sivilceler, özellikle yüz, göğüs, omuz ve sırt gibi vücudun aşırı maruz kalan kısımları nedeniyle bir sivilce oluştuğunda, aknenin bariz belirtileridir..

Farklı Sivilce Türleri Nasıl Tedavi Edilir

Cildimizin gözeneklerinin içinde bulunan yağ bezleri, cildimizi ve saçlarımızı yağlamak için vücudumuzda sebum olarak bilinen mumsu/yağlı bir madde üretir. Bu bezler, avuç içi ve ayak tabanı gibi birkaç kısım dışında tüm cilt bölgelerimizde bulunur. Yüzde ve saç derisinde oldukça bulunurlar. Cildimiz sürekli olarak dış katmanlarını döker ve bunun için geride ölü deri hücreleri kalır. Sonuç olarak, yağlı sebum tarafından birbirine hapsolarak gözeneklerde bir tıkanıklığa neden olurlar..

Gözenekler tıkandığında, bezlerden daha fazla sebum üreten tıkanıklığın arkasında toplanırlar. Bu tıkanmış sebum, akne ile bağlantılı yavaş büyüyen bakteriler içerir. Cildimizde bulunmaları zararsızdır, ancak uygun koşullar bulduklarında hızla çoğalabilir ve ciddi bir sorun haline gelebilirler. Genellikle bu bakteri, bağışıklık tepkisine neden olan bir madde üreten sebumu besler. Bu tepki ayrıca ciltte ve lekelerde iltihaplanmaya yol açar..

Sivilce Çeşitleri ve Belirtileri:

Aşağıda, farklı sivilce türleri ve semptomları aşağıdaki gibidir..

Beyaz ve Siyah Kafalar

beyaz kafalar – Çok küçük oldukları ve cilt altında kaldıkları için kapalı komedo olarak da bilinirler. Boyutları küçüktür ve ten rengi papüllere sahiptirler..

siyah nokta – Bunlar açık bir komedo olarak bilinir ve kolayca görülebilir. Cildin yüzeyinde görünürler ve siyah renklidirler. İnsanlar, siyah renklerinden dolayı bunların kirden kaynaklandığına yanlışlıkla inanırlar ve onları çıkarmak için yüzlerini kuvvetlice ovalarlar. Onları ovmak onları çıkarmaya yardımcı olmaz, ancak cildi tahriş edebilir ve başka sorunlara neden olabilir..

papüller – Bunlar, deriden yükselen küçük, yuvarlak, katı yumrulardır. Bu çarpmalar genellikle görünüşte pembedir.

püstüller – Bunlar içlerinde irinle dolu sivilcelerdir. Tabanı kırmızı olduğu ve üstünde irin oluştuğu için cilt yüzeyinde açıkça görünür hale gelirler..

nodüller – Bunlar yapı olarak papüllere benzerler ancak çok daha büyüktürler. Derinin derinliklerine gömüldükleri için en acı verenlerdir..

kistler – Bu tip sivilceler cilt yüzeyinde açıkça görülür. Püy ile doludurlar ve genellikle ağrılıdırlar ve genellikle deride yara izlerine neden olurlar..

sivilce türleri

Sivilce Nasıl Tedavi Edilir:

1. Birçoğumuz ciltte daha fazla yara izine neden olan sivilce veya akne lekesini gidermek için cildi temizlemeye başlarız..

Akne iltihabını kötüleştirdiği ve yara izlerine neden olduğu için cildinizde sivilce çıkması durumunda seçim yapmaktan kaçının. Bunun yerine, doğal cilt bakım malzemeleriyle temizlemeye ve nemlendirmeye devam edin..

2. Sivilcelerden kurtulmak için bitkisel ilaçlarla birlikte bitkisel maddeler kullanın. Bitkisel içerikler, içinde zararlı kimyasal katkı veya koruyucu içermeyen ürünlerdir..

Bitkisel özler, kurutulmuş bitki materyali ile yapılır. Bitkisel özleri su, gül suyu veya diğer taşıyıcı yağlar gibi diğer bileşenlerle seyrelterek kullanabilirsiniz..

[ Devamını Okuyun: Yüzdeki Sivilceleri Kaldırmak İçin En İyi Ev Çözümleri ]

3. Bal, bazı temizleyici ve dezenfekte edici özellikler içerdiğinden ciltteki kirleri temizleme özelliğine sahiptir..

Bal, bakterileri öldürmeye yardımcı olur ve sivilce izlerini yok eder. Ayrıca balın besleyici özellikleri cilt tarafından emilerek, içinde yağ içermeyen doğal bir nemlendirici haline gelir. Bal aynı zamanda mükemmel bir doğal temizleyicidir..

4. Aloe vera, bol miktarda besin ve benzersiz iyileştirici özellikler içeren en yaygın kullanılan bitkilerden biridir..

Düzenli olarak aloe vera suyu içmek, vücudu içeriden detoksifiye etmeye ve beslemeye yardımcı olur. Ayrıca kirleri temizler ve parlak bir cilt verir. Aloe vera bitkisi, atıkları ve toksinleri vücuttan uzaklaştıran besleyici açıdan güçlü detoksifikasyon özellikleri içerir..

5. Aloe vera suyunun yanı sıra aloe vera bitkisinin jeli de cilde temizlik ve nemlendirme sağlar. Bu doğal cilt bakım bileşeni, çeşitli vitaminler, mineraller ve antioksidanlar içermesinin yanı sıra, daha fazla cilt enfeksiyonuna karşı koruma sağlayan antibakteriyel ve mantar önleyici özellikler içerir..

Aloe vera jelini cilde uygulamak, enfeksiyonu önler ve sivilceyi iyileştirir..

6. Fuller’s Earth Clay, tortul kil üzerinde oluşan ve yüzyıllardır doğal temizleyici ve cilt ağartıcı olarak kullanılan diğer doğal içeriktir..

dolgun toprak

Kil ayrıca ciltteki kirleri gidermede harika çalışan mükemmel emici özellikler içerir. Bu kil genellikle basit su veya gül suyu ile karıştırılır..

Fuller’ın toprak kili gül suyu, bitki çayı veya yeşil çay ile karıştırılabilir. Bu sıvılar, sıvılardan ekstra besinler ekleyerek çamur maskesinin cilde daha faydalı olmasını sağlar..

Basit İpuçları:

Sivilceleri veya sivilceleri temizlemek için hiçbir şey size yardımcı olmazsa üzülmeyin. Çoğu durumda, sivilceler veya akneler veya diğer cilt hastalıkları, kalıtsal özelliklerin sonucudur. Aşağıda, bu tür sivilce sorunlarıyla başa çıkmanıza yardımcı olabilecek birkaç ipucu verilmiştir..

1. Birçok insan genellikle sivilcelerin veya aknelerin bulaşıcı olduğunu düşünür ki bu kesinlikle doğru değildir. Bulaşıcı olmadıkları için başka bir kişiden sivilce yakalayamazsınız..

2. Su gibi yeterli miktarda sıvı içtiğimizde cilt daha esnek hale gelir..

Yeterli miktarda su ve bol miktarda çiğ veya taze sıkılmış meyve suyu karışımı için. Besleyici yoğun, detoksifiye edici ve cilde iyileştirici özellikleri olan taze hazırlanmış meyve sularını içebilirsiniz..

sivilce 100234

3. Çok fazla günlük ürünler ve yüksek gliserinli yiyecekler yiyen kişilerin sivilce çekmesi daha olasıdır. Vücut sisteminizde kendilerini toksin olarak kaydettikleri için alerjiniz olan yiyecekleri yemekten kaçının..

4. Cildinizi sert ürünlerle temizlemek, doğal yağlarınızın çoğunu alabilir ve bezleri daha fazla yağ üretmeye teşvik ederek sorunları kötüleştirebilir..

5. Tüm bitkisel içerikler cilt bakımı için uygun değildir. Bazı ürünler çok sert olabilir (çoğu uçucu yağlar), diğerleri ise çok yağlı olabilir (çoğu bitki yağı ve taşıyıcı yağlar). Cildinizin ne kadar yağlı veya kuru olduğuna bağlı olarak yüz cilt bakımı için önerilen birkaç tane vardır. Bu tür ürünleri alırken seçici olun.

6. Cildimiz terlediğinde, sivilceleri temizlemeye yardımcı olan toksinleri giderir. Bu nedenle, kendinizi sağlıklı tutmak ve sivilce sorunlarından korunmak için egzersiz yapmaya başlayın. Terlemeden sonra cilt uygun şekilde temizlenmeli ve nemlendirilmelidir..

7. Dinlenme eksikliği, vücudun hem duygusal hem de fiziksel olarak iyileşmesini engeller. Uyuyarak aslında stresten bir mola veririz ve ertesi gün düzgün çalışabilmeleri için sistemlerimizi iyileştiririz..

Sistemlerimiz düzgün çalıştığında sivilce oluşma olasılığı daha düşüktür..