Sivilcelerin en büyük sorunlarından biri geride bıraktıkları izlerdir. Sivilce döküntü şeklindeyse bu daha da büyük bir sorun olabilir. Yara izleri kaldırılamayacak kadar çok. Yara izlerinden kurtulmanın birçok farklı yöntemi olsa da, çözüm kaçamak olmayan ve kalıcı bir çözüm olduğu için lazer çoğu insan için giderek artan bir seçimdir. Bu tedavilerin ters tarafı, pahalı olmaları ve ciddi yan etkilere sahip olmalarıdır..

Sivilce Akne İçin Lazer Tedavileri

Yoğun Atımlı Işık (IPL) lazerleri, tedavilerin en popüleridir. İzlerin şiddetine göre 4-6 seans veya 10-15 seans olarak yapılır. Seanslar yaklaşık 40 dakika sürmektedir. Ancak bunun bir yan etkisi, birkaç hafta sürebilen kızarıklığa neden olabilmesidir. Çoğu zaman, hasar cildin birden fazla katmanındaysa tedavi süresi ve seanslar artar. Seans sayısı doktor ve hasta arasında belirlenir. Akne izinin rengine göre tedavi belirlenir. Yara izi kırmızıysa darbeli ışınlar kullanılırken, ara sıra KTP veya potasyum Titanil Fosfat da kullanılır. Bazı durumlarda, hem Q Anahtarlama hem de IPL kullanılır. Bu yöntemle olağan tedaviler aşağıda belirtilmiştir.

Sivilceler İçin Lazer Tedavileri:

Sivilceler için en iyi beş lazer tedavisi aşağıdaki gibidir:

 • Sivilceler için Aktif Fx Lazer Tedavisi: Bu tedavi, cildin en üst tabakası ile ilgili sorunları olan kişiler için faydalıdır..
 • Sivilceler için Derin Fx Lazer Tedavisi: Bu tedavi, aşırı derin yara izi ile uğraşanlar için en iyi sonucu verir..
 • Sivilceler için Piksilasyon Lazer Tedavisi: Bu yöntem, yara alanlarını hedef alan küçük iğne boyutlu ışınlar kullanır. Bu, yara izinin etrafındaki alana hiçbir şekilde zarar vermez..
 • Sivilceler için Fraxel Lazer Tedavisi: Bu tedavi, ablatif olmadığı için yüzdeki sivilceleri tedavi etmek için en iyisidir. Bunun yerine, kolajen oluşturmaya yardımcı olan ısı üretir..
 • Sivilceler İçin Karbon Dioksit Lazer Tedavisi: Bu tedavi, hasarlı dokuyu buharlaştırmak için yüksek yoğunluklu ışınlar kullanır. Bu tedaviden iyileşme, kullanılan ışınların yoğunluğuna bağlı olarak 6 ila 15 gün arasında herhangi bir yerdedir..

Önlemler:

 • Bir doktor ve/veya cilt uzmanı tarafından tavsiye edilmedikçe lazer tedavisine girmeyin..
 • Tıp uzmanı olmayan uygulayıcılar tarafından yapılırsa, lazer tedavileri oldukça zararlı olarak görülebilir. Çoğu durumda, bunlar çeşitli titreşim seviyelerinde gelir ve bu nedenle dalga boyları değişir..
 • Uygun dalga boylarını kullanmak, lazer tedavilerinin anahtarıdır. Çok dikkatli yapılmazsa, cilt deformasyonlarına ve diğer ciddi epidermal hücrelerin zarar görmesine neden olabilir..
 • Lazer tedavisi genellikle cildi birkaç gün boyunca ağrılı ve hassas bırakır. Bu nedenle hastanın içerideyken bile güneş kremi kullanması en iyisidir..
 • Tedavi seviyesinin tamamen cilt hasarının tipine bağlı olduğunu unutmayın..
 • Lazer tedavileri cildin geçici olarak şişmesine ve yanma hissi ile ağrımasına neden olabilir. Aşırı derecede tahriş olmuş veya hassas ciltte koyu veya lekeli lekeler oluşabilir..
 • Lazer tedavileri, kan damarlarının genişlemesinin yanı sıra kistlere ve diğer deformitelere neden olabilir..

genel bakış:

Sivilceler, sivilce izleri ve yara izleri, her gencin hayatının belasıdır. Onlardan kaçmanın bir yolu yok. Bu sadece ergenlikle birlikte gelen bagaj. Bununla birlikte, bu izleri tamamen ortadan kaldırmaya yardımcı olacak birkaç seçenek vardır. Lazer tedavisi, yara izi sorununu çözmek için kanıtlanmış bir yöntemdir. Bununla birlikte, komplikasyonlara ve hatta daha ciddi cilt rahatsızlıklarına yol açmaması için tedavi yalnızca tıp uzmanları tarafından yapılmalıdır..