Sokak İdlis ve parottalardan idiyappam ve köri dosaya kadar, Chennai sokakları herkesin damak tadına hitap eden tezgahlarla dolup taşıyor. Chennai’de yerel lezzetler satan yüzlerce satıcıyla seçim yapabileceğiniz çeşitli sokak yemekleri var. Genç kalabalığın arasında bir çılgınlık, hareket halindeki insanlar için ucuz ve kullanışlı ve tabii ki her zamanki gibi lezzetli.

Chennai’deki En İyi 9 Sokak Yemeği:

Chennai’nin en iyi bilinen sokak mezelerinden bazılarına bir göz atalım.

1. İdli Sambhar:

chennai'deki en iyi sokak yemekleri

Fermente siyah mercimek ve pirinç hamurundan yapılan bu pirinç kekleri, Chennai sokaklarında popüler sokak yemeğidir. Geleneksel bir kahvaltı öğesidir ve nariyal veya hindistancevizi chutney ve sambhar kombinasyonu ile servis edildiğinde sokaklarda lezzetli bir atıştırmalık yapar..

2. Parottalar:

hint sokak yemeği chennai

Chennai’deki en dudak şapırdatan yol kenarındaki sokak yemeklerinden biri, herhangi bir yol kenarındaki yiyecek dükkanında bulunabilen Parottalardır. En ünlüsü, kıyılmış parotta anlamına gelen Kothu Parotta’dır. Parotta, yumurta, et ve salna adı verilen baharatlı bir sos ile yapılır ve genellikle soğan raita ile servis edilir. Eşit derecede lezzetli bir atıştırmalık yapan diğer parottalar, Biber ve Yumurta Parottalarıdır..

3. İdiyappam:

chennai'de gece yarısı sokak yemeği

Chennai sokaklarından alabileceğiniz bir başka atıştırmalık(1) ağız sulandıran Idiyappam’dır. İpli hazneler olarak da bilinir, erişte haline getirilmiş ve buğulanmış pirinç unundan yapılır. Baharatlı köriler veya hindistancevizi turşusu ile iyi gider. Çoğunlukla kahvaltıda veya akşam yemeğinde servis edildiğinden, işe giderken veya eve dönerken bundan bir şeyler yiyebilirsiniz..

4. Doza:

anna nagar'da sokak yemekleri

Chennai sokaklarından geçiyorsanız, dosadan bir ısırık almanıza engel olamazsınız; Bu lezzetli krep benzeri krepler, Chennai’de bulunabilecek tüm sokak yiyeceklerinin açık ara en ünlüsüdür. Yol kenarındaki her durak, sade dosalardan masala dosalara Rava dosa ve hatta soğan dosalarına kadar farklı varyasyonlarda dosalar sunacak. Hızlı bir yemektirler ve sokaklarda çok sevilirler..

5. Chennai’nin Pani Puri’si:

chennai'de sınırsız pani puri

Sadece Kolkata’da puchka veya Kuzey Hindistan’da Pani puri bulabileceğinizi düşündüyseniz, tekrar düşünün. Chennai, eşit derecede lezzetli pani purileri pişiriyor. Bazıları güney Hindistan lezzetiyle renklenirken, diğerleri tipik kuzey Hindistan tadındadır. Gangotree ve 58, Nungambakkam High Road gibi yerler, bu dünyanın dışında olduğuna inanılan pani purileriyle tanınan yerlerdir..

6. Uttapam:

chennai t nagar'da sokak yemekleri

Chennai’yi dolduran birçok yiyecek tezgahında bulunan bir diğer yaygın yemek ise Uttapam’dır. Domates, soğan, biber ve kırmızı biberle kaplanmış bu kalın gözleme, Hint pizzası olarak da anılır. Yaygın bir kahvaltı yemeği olmasına rağmen, akşamları bunu atıştıran birçok insan bulabilirsiniz..

7. Vada:

Anna nagar'da Yol Kenarı Yemekleri

Dal, mercimek ve gram unundan yapılan gevrek vadas, Chennai’de oldukça popüler sokak yemeğidir. Gün boyu atıştırmalık, yol kenarındaki herhangi bir durakta veya tren istasyonunda içebilirsiniz. En yaygın tip, çörek şeklindeki vadadır. En iyi tadı, taze kızartıldığında gevrek hale gelir ve genellikle sambardan Hint turşusuna ve lora kadar çeşitli soslarla servis edilir..

8. Çadırlar:

T Nagar'da Gece Sokak Yemekleri

Chennai sokakları, ağız sulandıran chaat yiyeceklerinden adil bir pay almadan değildir. Yoldaki sayısız tezgah ve birçoğu sahilde çeşitli kulübeler sunuyor. Makul fiyatlarla bhel puri, daabeli, samosa chaats, aloo tikis ve hatta pav bhaji alabilirsiniz..

9. Atho:

Atho Yemek Mekanları

Chennai’deki güney Hindistan sokak yemeklerinden bir mola arıyorsanız, muhtemelen Atho’yu denemelisiniz. Geleneksel bir Birmanya yemeği, tadına bakmak isteyen insan kalabalığına sahip sokak yemeği tezgahlarına giden yolu buldu. Haşlanmış eriştelerden ve soğan ve lahana gibi baharatlar ve sebzelerle karıştırılarak yapılır, Hint damak tadına uygun olarak özel olarak yapılır ve harika bir akşam yemeğidir..