Vaisiai yra viena iš gausiausių gamtos dovanų žmonijai. Jie yra sultingi, skanūs ir kupini maistinių gėrių, kad padėtų mums džiaugtis sveiku ir laimingu gyvenimu. Įdomi šios maisto grupės dalis? Yra įvairių rūšių vaisių, kurie būna įvairių formų, dydžių ir skonių, kad pakutentų mūsų skonio receptorius ir pagerintų mūsų fizinę bei psichologinę savijautą..

Šiame straipsnyje mes gilinsimės į įvairių rūšių vaisių, jų savybių ir 25 populiariausių vaisių visame pasaulyje temą. Prieš ruošdamiesi pasinerti į dantis į šiuos skanius skanėstus, turite perskaityti šiuos įdomius faktus, kad dar labiau įvertintumėte šiuos kuklius vaisius!

Kas yra vaisius?

Vaisius yra medžio produktas, kuris duoda sėklas ir vartojamas kaip jo saldaus, valgomo minkštimo maistas. Jie gali būti valgomi neapdoroti kaip visuma arba virti į troškinį, išspausti sultimis, supjaustyti kubeliais ar net džiovinti ir sušaldyti. Techniškai net avokadai, pomidorai, agurkai, moliūgai ir kitos saldaus skonio daržovės taip pat gali būti laikomi vaisiais.

vaisių rūšys

Kokie yra skirtingų rūšių vaisiai?

Vaisiai yra suskirstyti į grupes, atsižvelgiant į kiaušidžių, iš kurių jie išsivystė, skaičių. Štai keletas pagrindinių vaisių klasifikacijų, kurias reikia žinoti:

Paprasti vaisiai:

Paprasti vaisiai yra tie, kurie yra išauginti iš vienos kiaušidės ar vienos gėlės piestelės. Jie taip pat skirstomi į sausus ir mėsingus, kur džiovinti vaisiai gali būti atšiaurūs arba nedžiuginantys, o mėsingi gali būti pusiau apyvarpiniai arba sotūs.

  • Paprastų vaisių pavyzdžiai yra mėsingi vaisiai, tokie kaip obuoliai, vyšnios, slyvos arba sausi, pavyzdžiui, lazdyno riešutai, graikiniai riešutai ir kt..

Bendri vaisiai:

Šios rūšies vaisiai yra sukurti iš kelių vienos gėlės kiaušidžių. Jie skirstomi į folikulus, pelenus, kaulavaisius, uogas ir dar vadinami sudėtiniais vaisiais.

  • Pavyzdžiai: kreminis obuolys, avietė, gervuogė ir kt.

Keli vaisiai:

Šie vaisiai yra sukurti iš žiedų, kurie susilieja į vieną didelį vaisių.

  • Pavyzdžiai: ananasai, duonos vaisiai, figos, šilkmedis ir kt.

Priedų vaisiai:

Papildomi vaisiai taip pat vadinami pseudo vaisiais arba netikrais vaisiais, nes valgomasis minkštimas yra ne tik iš gėlės kiaušidės, bet ir iš ne kiaušidžių audinio, esančio greta karkaso.

  • Pavyzdžiai: braškės, figos, obuoliai, kaulavaisiai ir kt.

Kokios yra įvairių vaisių kategorijos?

Ankstesniame skyriuje jūs sužinojote apie vaisių rūšis, suskirstytas pagal jų formavimąsi, dabar suprasime vaisių kategoriją pagal fizinę struktūrą ir sėklas.

Achene:

Tai paprastas, sausas neišdžiūvęs vaisius, išaugęs iš vienos kiaušidės ir turintis ploną ir uždarą sieną aplink vieną sėklą.

  • Pavyzdžiai: braškės, saulėgrąžų sėklos (tikra valgomoji dalis techniškai yra vaisius), grikiai ir kt.

Uoga:

Tai mėsingi vaisiai, kurių viduje yra daug sėklų, o išorėje – minkšta arba kieta danga.

  • Pavyzdžiai: kivi, arbūzas, spanguolės, pasifloros, vynuogės, papaja, bananai ir pomidorai

Caryopsis:

Tai vaisių rūšis, matoma javų ir žolėse, ir yra sausi, pavieniai vaisiai, kurių kiaušialąstės sienelė prisijungia prie išorinės sėklos dangos.

  • Pavyzdžiai: kukurūzai, ryžiai, miežiai, rugiai, avižos ir kiti žoliniai augalai

Drupe:

Ši vaisių rūšis, dar vadinama kaulavaisiais, priklauso nederamai rūšiai. Jame yra kieta duobė, kurios viduje yra sėkla, o išorėje apsupta minkšta, mėsinga masė.

  • Pavyzdžiai: persikas, vyšnia, kokosas, mango, slyva, alyvuogė ir kt.

Ankštiniai augalai:

Ankštiniai ankštiniai augalai yra sausi, besiskleidžiantys vaisiai, paprastai dideli ir jų viduje yra daug sėklų. Šios sėklos išsiskiria, kai vaisiai yra padalijami vertikaliai išilgai dviejų siūlių.

  • Pavyzdžiai: žirniai, pupelės, tamarindas ir žemės riešutai

Riešutas:

Riešutas techniškai yra sausas vaisius, turintis kietą, į medieną panašią išorinę dangą ir paprastai nevalgomas. Šio apvalkalo viduje yra valgoma, viena sėkla.

  • Pavyzdžiai: kaštonai, lazdyno riešutai, gilės ir bičių riešutai

Sąrašas 25 skirtingų rūšių vaisių, kuriuos reikia valgyti:

Pasibaigus šiai botanikos žinių dozei, norėjome suteikti jums įžvalgų apie būdingas kai kurių įprastų vaisių savybes su nuotraukomis ir pavadinimais:

1. „Apple“:

Vaisių rūšys

Tarp daugelio vaisių kategorijų obuoliai populiarumo viršūnėje pirmauja. Obuolis yra sultingas ir valgomas obuolio vaisius, moksliškai vadinamas Malus Domestica. Jos šaknys yra Centrinėje Azijoje ir dabar išplito į daugelį šalių, kuriose auginama daugybė obuolių veislių. Jie auginami iš gėlių ir jų viduje yra kelios sėklos, kurios yra vienintelės nevalgomos vaisių dalys.

Obuolių skersmuo svyruoja nuo 2 iki 4 colių, o rinkoje yra įvairių spalvų, tokių kaip geltona, raudona ir žalia. Priklausomai nuo vaisių rūgštingumo lygio, obuoliai turi nuo saldaus iki rūgštaus skonio. Jie vartojami kaip sveiki vaisiai, supjaustyti vaisiai, sultys, pyragai ir kiti desertai.

2. Bananas:

įvairių rūšių vaisių

Bananas yra atogrąžų vaisius, garsėjantis savo maistingumu. Jis priklauso Musaceae šeimai ir yra botaniškai uoga dėl daugybės sėklų. Vaisiai yra su išoriniu dangteliu, kuris nulupamas atskleidžia minkštą, baltą minkštimą. Tiek prinokę, tiek neprinokę vaisiai yra valgomi, atitinkamai saldaus ir krakmolingo skonio.

Bananų galima lengvai įsigyti daugelyje šalių, taip pat vienas iš nebrangių vaisių pasaulyje. Iš jų gaminami traškučiai, pieno kokteiliai, pyragai ir kiti kulinariniai malonumai.

3. Mango:

Visų rūšių vaisių

Mango, „vaisių karalius“, yra kaulavaisių vaisius, augantis atogrąžų regionuose. Jis turi geltonos spalvos aštrią minkštimą, nepakartojamą skonį ir aromatą. Mango priklauso Anacardiaceae šeimai ir yra prieinama tik vasarą. Priklausomai nuo veislės-forma, spalva, minkštimo tekstūra ir skonis labai skiriasi. Neprinokęs mango yra labai rūgštus, o kai vaisiai subręsta, cukraus lygis pakyla ir suteikia saldumo. Mangai yra daug vitamino C, antioksidantų ir kitų pagrindinių maistinių medžiagų, todėl tai yra viena iš maistingiausių vaisių rūšių planetoje.

4. Oranžinė:

Vaisių įvairovė

Apelsinai yra citrusiniai vaisiai, kuriuose gausu maistinių medžiagų, tokių kaip vitaminas C. Jie yra apvalios formos, su žalsvai oranžine oda, išorinė oda. Nulupus šį sluoksnį, vaisiai atskleidžia mažus pupelių formos segmentus, turinčius ploną odelę, sultingą minkštimą ir karčias sėklas. Jis turi rūgštų ar saldų skonį, priklausomai nuo nokinimo stadijos.

Apelsinų sultys yra plačiai vartojamas sveikatos gėrimas visame pasaulyje ir net visi vaisiai yra vienodai populiarūs. Žievelė naudojama kaip aromatinė priemonė desertuose ir net kosmetikoje dėl savo odos stangrinimo savybių.

5. Papaja:

Įvairių rūšių vaisiai

Papaja yra dar vienas atogrąžų vaisius, kilęs iš Meksikos ir Centrinės Amerikos. Mokslinis Papajos pavadinimas yra „Carica Papaya“ ir dar vadinamas „Paw Paw“. Tai gana didelio dydžio vaisiai su oranžine saldžia minkštimu ir daugybe mažų juodų sėklų. Papajos vaisiai paprastai yra cilindro formos, o dydis gali viršyti 20 colių. Šie vadinamieji „egzotiški“ vaisiai dabar dažniausiai matomi karštose šalyse, tokiose kaip Indija. Kartu su minkštais, prinokusiais, nesubrendusios papajos taip pat vartojamos salotų ir kario pavidalu.

6. Arbūzas:

Vaisių rūšys su nuotraukomis

Arbūzas yra populiarus vasaros vaisius, kurį dabar galima mėgautis ištisus metus dėl hibridizacijos. Jis priklauso Cucurbitaceae šeimai ir auga ant vynmedžio, kuris paprastai ropoja žeme. Didelio dydžio vaisiai paprastai yra ovalo formos, su kietu, žalsvu išoriniu dangteliu, vadinamu žieve, ir raudonu, sultingu minkštimu, kurio viduje yra mažų juodų sėklų. Arbūzą sudaro 92 procentai vandens ir didelis kiekis vitaminų bei antioksidantų. Jis gali būti patiekiamas kaip supjaustytas vaisius arba gaivių sulčių pavidalu.

7. Kiviai:

Visų rūšių vaisiai

Kiviai, dar vadinami kiniškais agrastais, yra kilę iš Naujosios Zelandijos. Jis priklauso Actinidiaceae šeimai ir turi neryškų, rudą išorinį dangtelį, panašų į rudas kivi paukščio plunksnas. Viduje yra permatomas žalias minkštimas, kuriame yra daug juodų sėklų. Ši minkštimas yra saldus ir silpnai rūgštus, priklausomai nuo brandinimo stadijos.

Kitas nuostabus faktas apie „Kiwi“ yra tai, kad visame pasaulyje auga apie 50 šio vaisiaus veislių, kurios yra skirtingų spalvų, savybių ir skonių. Populiariausi iš jų yra kiviai be sėklų, lygūs kiviai, rudi, raudonos odos kiviai, aukso geltonos spalvos kivi ir kt.

8. Vynuogės:

Vaisių pavadinimų rūšys

Vynuogės yra viena iš plačiausiai auginamų vaisių rūšių pasaulyje, daugiausia skirtingiems vynams gaminti. Jie priklauso vitaceae ir žinomi kaip vieni seniausių kultūrinių augalų žmonijos istorijoje. Vaisiai auga kaip vynmedžių sankaupos ir dažniausiai būna saldūs, rūgštūs ar aštrūs. Jie gali būti apvalios arba ovalios formos ir gali būti tiek be sėklų, tiek be sėklų. Dažniausiai prieinamos vynuogių spalvos yra žalia, raudona ir violetinė, kurios vartojamos kaip sveiki vaisiai, sulčių pavidalu arba fermentuotos versijos (vynai).

9. Gvajava:

Įvairių rūšių vaisių pavadinimai

Gvajava yra atogrąžų vaisių veislė, kilusi iš Meksikos, Centrinės Amerikos ir kitų šiltų šalių. Paprastoji gvajava auga ant mažo medžio, priklausančio Myrtaceae šeimai ir turinčio rausvą arba baltos spalvos minkštimą. Išorinė odelė yra kartaus skonio ir stora, tamsiai žalia žaliaviniams vaisiams, o vaisiui sunokus kartumas sumažėja. Viduje yra saldaus ar rūgštaus skonio minkštimas, kuriame yra mažų valgomų sėklų. Gvajava vartojama sulčių, pjaustytų vaisių ir sveikų vaisių pavidalu, taip pat sumaišoma su alkoholiniais gėrimais kokteiliuose..

10. Ananasas:

Visų vaisių pavadinimai su nuotraukomis

Ananasai yra dar viena populiari vaisių rūšis, auginama daugelyje atogrąžų šalių ir kilusi iš Pietų Amerikos. Kiekvienas ananasas yra išaugintas iš daugelio neapdulkintų augalo gėlių, todėl jis yra daugkartinis vaisius. Nors augalas yra daugiametis, per sezoną jis duoda tik vaisių, o po jo nupjovimo šoniniai ūgliai aplink pagrindą auginami būsimai produkcijai. Aštri, dygliuota išorinė oda ir „karūna“ yra nevalgomi. Susmulkinus vidinį minkštimą galima vartoti sulčių arba supjaustytų vaisių pavidalu.

11. Braškė:

Vaisių rūšys ir pavyzdžiai

Braškės yra saldūs, raudoni vaisiai, auginami ant rožių ar rožinių šeimos augalų. Techniškai braškės nėra uoga, nes sėklos auginamos išorėje ir nėra iš vienos kiaušidės. Vidutinio dydžio braškių išorinis paviršius turi apie 200 sėklų ir yra gana valgomas. Didžiausias auginimo sezonas yra pavasaris, kurio metu braškės parenkamos rankomis ir laikomos dėžėse. Tai labai greitai gendantys vaisiai ir reikalauja kruopštaus apdorojimo. Vaisių skonis priklauso nuo oro sąlygų ir nokinimo stadijos.

12. Slyva:

Vaisių rūšys ir jų pavadinimai

Slyvos yra kaulavaisiai arba kaulavaisiai, priklausantys Prunus genčiai. Šioje veislėje yra beveik 40 rūšių vaisių, tačiau populiariausios yra raudonos ir giliai violetinės slyvos, kurių vidus minkštas ir sultingas. Jie auga ant mažų medžių ar krūmų, o kai kuriems iš jų reikia pasodinti kitą slyvų medį, kad jie duotų vaisių. Išskyrus Antarktidą, beveik kiekviena šalis augina įvairias slyvas ir idealiai auga vidutinio klimato zonose.

13. Kriaušė:

Visų rūšių vaisių pavadinimai su nuotraukomis

Kriaušė yra dar vienas saldaus skonio vaisius, kilęs iš Rosaceae šeimos. Tai taip pat yra viena seniausių auginamų vaisių rūšių pasaulyje ir senovės graikų laikoma „dievų dovana“. Kriaušės yra vidutinio dydžio ir paprastai auga švelniose vidutinio klimato šalyse, tokiose kaip Europa, Azija ir Šiaurės Afrika. Šių vaisių vidiniame minkštime yra valgomų sėklų, vadinamų akmeninėmis ląstelėmis, o išorinė odelė yra šiek tiek šiurkščios tekstūros. Yra apie 3000 veislių kriaušių, kurios yra įvairių dydžių, formų, spalvų ir skonių.

14. Melionas:

Įvairių rūšių vaisiai

Žodis „Melionas“ reiškia daug rūšių vaisių, priklausančių Cucurbitaceae šeimai. Skirtingose ​​pasaulio dalyse auginama daugiau nei 30 skirtingų melionų rūšių, kurios skiriasi dydžiu, tekstūra, spalva, forma ir skoniu. Populiariausi iš jų yra arbūzas, kasaba, kantalopė, medaus melionas ir tt Yubari King melionas, kuris auga tik mažame Japonijos mieste, yra brangiausi pasaulio melionai. Melionuose yra daug vandens, sultinga, saldaus ar neutralaus skonio minkštimas ir daug sėklų, todėl jie yra uogos botanikos požiūriu.

15. Ličiai:

Visų rūšių vaisių pavadinimai

Ličiai arba ličiai priklauso muilinių šeimai ir yra vieninteliai ličių genties atstovai. Tai aromatinga vaisių veislė, auganti grupėse nuo 2 iki 30 skaičių kiekvienoje. Ličiai turi šiurkščią, raudonos spalvos išorinę odą, panašią į braškių odelę ir lengvai nulupamą. Viršelio viduje yra baltas, į želė panašus minkštimas, pripildytas saldžių sulčių. Šerdis turi juodą sėklą, kuri yra nevalgoma, o hibridizacijos metu dydis smarkiai sumažėjo. Litchi vartojamas kaip visas vaisius arba sulčių pavidalu.

16. Džekfrutas:

Vaisių rūšys ir pavadinimai

Džekfrutas yra viena didžiausių vaisių rūšių pasaulyje ir auginama atogrąžų šalyse, tokiose kaip Indija. Vidutinis jackfruit gali pasiekti iki 2 pėdų ilgio ir 15-18 kg svorio. Išorinė oda yra dygliuota ir sunkiai pašalinama. Atidarius plyšį, vaisiaus viduje yra siaura šerdis su daugybe sėklų svogūnėlių. Kartu su svogūnėliais sėklos ir net išorinė odelė (kai jos švelnios) gali būti suvartotos po virimo. Pastaruoju metu žalias jackfruit naudojamas kaip mėsos pakaitalas, nes jis panašus į ištrauktos kiaulienos tekstūrą ir skonį.

17. Greipfrutas:

Įvairių rūšių vaisiai ir jų pavadinimai

Greipfrutas yra atogrąžų vaisius, priklausantis citrusinių vaisių, tokių kaip apelsinai ir laimai, veislėms. Tai apvalus, vidutinio dydžio vaisius, turintis rausvai rausvą minkštimą, kurio skonis gali būti bet koks-kartokas, rūgštus ar švelniai saldus. Žodis „greipfrutas“ kilęs iš to, kaip jie auga kaip vynuogių kekės. Šis skanus vaisius yra prisotintas maistinių medžiagų, tokių kaip vitaminas C, ir daugelyje šalių paprastai valgomas pusryčiams. Jis vartojamas sulčių pavidalu arba kaip pašalintos dalys.

18. Vyšnia:

Vaisių rūšių sąrašas

Vyšnia yra kaulavaisių vaisius, priklausantis prunus vaisių veislių šeimai. Yra dvi pagrindinės vyšnių rūšys, auginamos komerciškai – rūgščiosios vyšnios ir saldžiosios vyšnios. Vyšnios naudojamos virimui ir yra rūgštaus skonio dėl didelio rūgštingumo. Saldžiosios vyšnios yra gana populiarios daugelyje šalių, kur jos yra visos arba kaip sultys. Vyšnios auga tik šaltesnio klimato sąlygomis ir negali išgyventi atogrąžų regionuose.

19. Mėlynės:

Paprastų vaisių rūšys

Mėlynės yra mažos, apvalios uogos, pavadintos dėl melsvos, purpurinės odos. Jie priklauso Vaccinium genčiai, kuriai priklauso spanguolės, braškės ir kt. Mėlynės yra kilusios iš Šiaurės Amerikos ir auga ant mažų krūmų. Kiekvienos uogos dydis yra 5-16 mm, su vainiku viršuje ir plokščiu pagrindu. Subrendusios uogos labai saldaus ir švelnaus rūgštumo. Derliaus nuėmimo laikas yra nuo gegužės iki rugpjūčio, o Peru yra didžiausia šių vaisių eksportuotoja visame pasaulyje.

20. Gervuogės:

Visų rūšių vaisiai

Gervuogės yra vienas iš valgomų vaisių, priklausančių Rosaceae šeimai. Jie auga vidutinio klimato regionuose tokiose šalyse kaip Azija, Amerika ir Europa. Kiekvienas vaisius sudarytas iš mažų kauliukų vaisių, kurių viduje yra maža valgoma sėkla. Palyginti su kitų rūšių vaisiais šeimoje, gervuogėse yra mažai fruktozės ir jos siūlo daug pagrindinių maistinių medžiagų organizmui. Jie gali būti vartojami kaip vaisiai arba kaip sultys.

21. Abrikosas:

Sveikų vaisių rūšys

Abrikosas yra vienas iš Prunus šeimos ar kaulavaisių šeimos. Šie saldūs, valgomi vaisiai turi geltoną arba rausvai oranžinį atspalvį išorėje, o viduje yra geltonos spalvos minkštimas. Viduje esantis akmuo ar sėkla yra labai toksiški ir turi būti išmesti. Kiekvienas vaisius paprastai užauga iki 3–8 cm ilgio, priklausomai nuo veislės. Džiovinti abrikosai, vadinami slyvomis, yra labai maistingi ir puikūs geležies šaltiniai.

22. Drakono vaisiai:

Vaisių rūšys pasaulyje

Drakono vaisiai, dar vadinami Pitaya, priklauso kaktusų šeimai ir yra kilę iš Amerikos. Ji turi ryškiai rausvos spalvos odą su odine tekstūra ir žvynuotais smaigaliais ant paviršiaus. Šio elipsinio vaisiaus viduje yra baltos spalvos minkštimas, švelnaus saldaus ar rūgštaus skonio ir mažų juodų sėklų, kurios atrodo kaip taškeliai. Išvaizda panaši į kivi, tačiau skonio profilis skiriasi. Šie vaisiai vartojami neapdoroti, supjaustyti vaisiai, sultys arba šerbetas.

23. Avokadas:

Indijos vaisių rūšys

Avokadai paprastai priskiriami daržovėms, tačiau techniniu požiūriu jie yra vaisiai. Jie priklauso Lauraceae šeimai ir yra gimtoji Meksikoje. Kiekvieno vaisiaus išorinė oda paprastai yra nuo žalios iki juodos spalvos, šiurkšti, priklausomai nuo nokinimo stadijos. Viduje minkštimas yra šviesiai žalsvas arba švelniai geltonas, sviesto konsistencijos. Gvakamolė yra populiarus patiekalas, pagamintas iš avokado, o kitos šio vaisiaus vartojimo formos yra salotos ir kokteiliai.

24. Persikas:

Įvairių rūšių vaisiai

Kita populiari vaisių rūšis Prunus šeimoje yra persikas. Jis auginamas vidutinio klimato regionuose ir jam išgyventi reikia šiltesnio oro. Persikas auga iš vienos kiaušidės ir turi rausvą, geltoną išorinį dangtelį. Vidinis minkštimas yra labai aromatingas ir baltos arba geltonos spalvos. Centrinis akmuo yra nevalgomas, o minkštimas tvirtai pritvirtintas. Nors persikai turi neryškią odą, lygios odos veislės vadinamos nektrinomis. Šie vaisiai dažnai vartojami kaip visuma arba sulčių pavidalu.

25. Pasifloros vaisiai:

Vaisių veislės

Pasifloros yra aromatingi, atogrąžų vaisiai, kuriuose gausu vitamino A ir vitamino C. Šios rūšies vaisių yra daugiau nei šimtas rūšių, auginamų įvairiose pasaulio vietose. Iš jų geltonos ir violetinės veislės auginamos komerciniais tikslais. Pasifloros vaisiai yra apvalios arba ovalios formos, jų skersmuo yra apie 4–8 colius. Kai kietas išorinis apvalkalas yra supjaustytas, viduje yra šviesiai geltonos arba oranžinės spalvos minkštimas su daugybe tamsių valgomų sėklų.

Taigi, tai yra keletas iš daugelio mums žinomų vaisių rūšių! Yra daug tokių patrauklių vaisių, kurie yra unikalių formų, dydžių ir skonių, taip pat siūlo mums naudą sveikatai. Būtinai mėgaukitės jais piko sezono metu ir įvertinkite gamtos stebuklus!