Kas yra Asmenybė?

Nereikia nė sakyti, kad nuo laiko aušros visi nusprendė suskirstyti save į kategorijas pagal tai, kaip jaučiasi ir reaguoja į dalykus. Tai lėmė vieną iš populiariausių vis dar vyraujančių asmenybės diagramų. Pagal šią diagramą, kurią suformavo Carlas Jungas, iš viso yra 16 asmenybių, iš kurių viena gali būti įtraukta į kiekvieną asmenį. Pirmiausia suprasime skirtingą klasifikaciją, o paskui suprasime kiekvieną iš 16 asmenybių.

Asmenybės tipai 01

Taigi yra 4 galimos poros, sudarančios kiekvieną asmenybės bruožo tipą ir kartu sudaromos po 4 akronimus, taip suteikiant mums 16 asmenybių.

Carlo Jungo asmenybės tipai:

1. Introversija (I) arba ekstraversija (E):

Taip jūs suvokiate aplinkinius dalykus. Jei esate intravertas, jums paprastai sekasi nebendrauti su visais aplinkiniais. Kita vertus, ekstraversija yra visiškai priešinga, ir jūs tiesiog negalite nustoti kalbėtis su žmonėmis, nesvarbu, kas jie yra.

2. Jutimas (S) arba intuicija (I):

Nors viską nujaučiantys žmonės pragmatiškiau žiūri ir yra žemiški. Paprastai jie nusprendžia sutelkti dėmesį į tai, kas vyksta ar įvyko. Kita vertus, intuityvūs žmonės yra atviri vaizduotei ir nusprendžia vadovautis tik savo ateities galimybių instinktais.

3. Mąstymas (T) arba jausmas (F):

Pirmoji kategorija apima žmones, kurie mėgsta naudoti tik racionalų mąstymą, kad išspręstų kiekvieną situaciją, į kurią jie patenka, ir niekada neleidžia emocijoms drumsti savo sprendimo. Tie, kurie naudoja jausmus, linkę įžvelgti žmonėse gėrį ir taip susitvarkyti bendradarbiaudami.

4. Vertinimas (J) arba suvokimas (P):

Asmenys, kurie naudojasi vertinančiais įsitikinimais, nori nuspėti elgesį, remdamiesi savo praeitimi, taip sukurdami labai bendrą mąstyseną. Kita vertus, suvokiantieji išlaiko kiekvieną žmogaus pasirinkimą ir neskuba vertinti.

Myers Briggs asmenybės tipai arba MBTI asmenybės tipai:

„Myers Briggs“ tipo indikatorius pagal Carlo Jungo psichologinę teoriją suskirsto žmones į 16 skirtingų asmenybių tipų. Jie yra:

1. ESTJ:

Šie žmonės yra tokie, kuriems patinka vadovavimas visais gerais būdais. Jie mielai veda kelią, net kai tai būna taip sunku. Atrodo, kad jie tiki, jog žino viską apie juos supančius žmones ir yra linkę siekti geresnio pasaulio, kuriame faktus galima patikrinti. Jie nepriima drumstų vizijų ir dažnai nori įsigilinti į pačias sudėtingiausias situacijas, kad sužinotų daugiau ir sumaniai artėtų prie visko. Nors žinoma, kad žmonės, turintys ESTJ asmenybę, dirba ne vieni. Šie žmonės dažnai būna labai užsispyrę, tačiau tiki savo darbo etiketu ir negali pakęsti nesąžiningumo.

2. ISTJ:

Šis asmenybės tipas yra vienas iš labiausiai paplitusių, ir apie 13% pasaulio gyventojų sudaro šį tipą. Jie iš esmės apibrėžia vientisumą, logiką ir praktiškumą. Žmonės su šia asmenybe yra atsidavę tradicijoms ir taisyklėms. Tikslumas, kaip jie prognozuoja dalykus, gerai veikia jų naudai. Prielaidos iš tikrųjų nėra jų reikalas, ir jos yra labai paprastos dėl visų veiksmų, kurių imasi. Šie žmonės labai dažnai praranda kantrybę ir todėl kartais tampa neatsakingų sprendimų aukomis. Jie mieliau dirba vieni ir nemėgsta pasikliauti kitais, nes ISTJ tai laiko silpnąja vieta arba mano, kad tai spąstai.

3. ENTJ:

Trečiasis iš įvairių tipų asmenybių, kurias mes aptariame, yra ENTJ. Šio tipo asmenybės negali padėti nepasitikėti visais. Jie pritraukia žmones į savo tikslą, leisdami manyti, kad tai yra bendras visų noras. Šie bruožai daro juos natūraliais lyderiais. Jie yra labai ryžtingi ir turi aštriausią protą. Jų strateginis mąstymas daro juos puikiais verslininkais, o tada stumia derybų ribas, kol pasieks savo kelią. ENTJ negali pakęsti silpnumo ir yra apdovanoti stipriais santykiais ir pergale daugelyje asmeninių ar darbo sričių.

4. INTJ:

Asmenybių tipams INTJ būdinga 4 vieta. Jie yra protingi ir gali būti lengvai pažymėti kaip knygnešiai, nes jie nenumaldomai myli bet kurio kambario kampus, kad išvengtų pokalbių. Jiems puikiai sekasi bendrauti, jei jie sutinka tą patį intuicijos ir žinių lygį. INTJ turi labai ribotą patikėtinių skaičių dėl savo intuityvios ir vertinančios asmenybės. Jie labai atidūs ir vertina intelektą. Jie priverčia pokyčius aplink save tik pasitelkdami valią. Paprastai jie taip pat turi talentą, bet neturi jokios prasmės, nebent jie būtų atrasti atsitiktinai, nes jie niekada neatsiranda ir apie savo savybes.

5. ESTP:

ESTP žmonės daro įtaką visiems aplinkiniams ir, žinoma, aplinkai. Juos lengva pastebėti ir lengvai pritaikyti visur. Šie žmonės, kuriems labai patinka humoras, mėgsta susilauktą dėmesį. Jie tęsia pokalbį su žvalgyba ir nenumatytais atvejais. Gyventi su jais reiškia būti visada ant krašto ir jums patiks visa drama ir įspūdžiai. Jie daugiau galvoja apie save, o ne taiso kitus. ESTP yra įžvalgūs, todėl lengvai paima bruožus ir mintis. Jie greitai stebi, bet pakankamai atsargiai. Kartais jie blaškosi, bet galų gale yra geri ir konstruktyvūs.

Asmenybės tipai 02

6. ISTP:

Šie žmonės mėgsta tyrinėti juos supantį pasaulį, nors daug ir nesako. Turėti juos savo darbo projekte tikriausiai yra geras dalykas. Jie yra labai natūralūs dėl dalykų, tačiau gali būti vienodai užsispyrę. Jie labai nuoširdūs kritikai ir gali tapti nejautrūs. Jie mėgsta savo privatumą ir yra linkę likti santūrūs. Nors jiems patinka nauji dalykai, jiems nuobodu lengvai ir jie nekenčia įsipareigoti, kad ir kas bebūtų. Kita vertus, jie taip pat yra labai energingi ir mėgsta eiti kartu su srove, visą laiką tampa praktiški ir vienodai kūrybingi su viskuo, kas jiems metama. ISTP mėgsta save vadinti universaliais ir yra puiki kompanija krizės metu.

7. ENTP:

Nors ENTP asmenybės tipas galiausiai yra velnio sandėlis, jie mėgsta viską atskirti. Jie labiau linksmūs ir plėšia daiktus tik pramogai, o ne tam, kad iš to ką nors padarytų. ENTP yra žinomi dėl savo greito proto ir labai gerai išmano viską, kas yra aplinkui. Greitai mąstantys žmonės yra žinomi kaip lankstūs ir gali perjungti idėjas. Nors jie sugalvoja originalių idėjų, jų požiūris daro juos tingus spręsti kylančias problemas. Jų sąmojis ir žodžiai daro juos intriguojančius kitiems, taip lengvai laimėdami žmonių pasitikėjimą. Jie taip pat yra nejautrūs ir jiems labai sunku sutelkti dėmesį į dalykus, todėl jie nekenčia, kai viskas tampa praktiška.

8. INTP:

Šiuose iš viso yra tik 3% visų pasaulio gyventojų, todėl tai yra neįprastas asmenybės tipas, kuris jiems nėra labai liūdnas, nes jiems beveik nepatinka būti įprastiems. Jie yra labai novatoriški ir yra filosofai. Atsakingas už daugybę mokslinių atradimų, INTP greitai pertvarko idėjas į patikimus samprotavimus. Jie yra abstraktūs mąstytojai, kurie gana gerai dirba jų naudai. Be to, jie yra labai entuziastingi ir atviri. Jie sveikina idėjas ir dažnai priverčia žmones galvoti, kad jų idėjos yra svarbios, taip suteikdamos jiems draugų visam gyvenimui. Tačiau ne viskas jiems gerai, jie labai išsiblaškę ir antrą kartą spėlioja savo sprendimus.

9. ESFJ:

Žmonėms, turintiems ESFJ asmenybę, trūksta populiarumo, nepaisant to, kad jie yra intravertai. Jie sudaro beveik 12% gyventojų. Jiems patinka socialiniai susibūrimai, tačiau jie išlieka nepatogūs. Jie yra spontaniški ir įdeda daug sunkaus darbo planuojant planus. Pagrindinis jų nerangumas kyla dėl susirūpinimo socialine padėtimi. Jie nerimauja, ką žmonės apie juos pagalvos. Jie taip pat yra labai nelankstūs, todėl jie yra mažiau novatoriški klanai. Kritika verčia juos atsukti nugarą, taip, jie yra tokie pažeidžiami, tačiau jie taip pat tvirtai laikosi savo pareigos ir turi visus praktinius įgūdžius. Jie yra ištikimi ir jautrūs savo artimiesiems, todėl jie tampa labai patikimi.

10. ISFJ:

Šis asmenybės tipas yra unikalus, nes jie yra labai analitiški, nepaisant to, kad jie yra intravertai. Jie stengiasi palaikyti labai tvirtus tvirtus santykius su aplinkiniais žmonėmis, nepaisydami jų vertinimo. Jie nėra visiškai atviri pokyčiams, tačiau jų stipriosios pusės dažnai yra geriausia dalis. Jie yra viena geriausių grupių sąraše. Jiems nepatinka dėmesys, tačiau jie palaiko ir yra patikimi. Jie yra išradingi, tačiau į dalykus žiūri šiek tiek asmeniškai.

11. ENFJ:

Nors dauguma žmonių traukia ENFJ dėl savo asmenybės ir bendravimo galios, tai yra įtikinami įgūdžiai, kurie padeda jiems susigyventi su minia. Labiausiai jie yra tolerantiški ir patikimi. Jie yra vienodai konstruktyvūs ir bando giliai įsiskverbti į aplinkinių žmonių protus naudodami tik konstruktyvius klausimus. ENFJ yra labai charizmatiški ir kokybė, dėl kurios jie yra tokie populiarūs. Jie yra gana šilti ir tiki, kad pasaulis yra geras, todėl jie yra gimę lyderiai, nors kartais jie linkę persistengti, tapdami pernelyg nesavanaudiški ar pernelyg idealistiški.

12. INFJ:

Ši asmenybė vėl reta, tačiau vis tiek sugeba palikti įspūdį kitiems. Jie gimsta turėdami stiprų idealizmo jausmą, kuris padeda jiems ne visiškai vertinti, bet ir tikėti faktais. Jie kalba labai švelniai, tačiau vis tiek turi tvirtą nuomonę. Nors jie yra lemiami, jie iš tikrųjų mažai naudoja, kad suteiktų sparnus savo vaizduotei. Nepaisant to, jie yra kūrybingi ir giliai supranta asmenybes. Įtikinamus INFJ įgūdžius sunku suderinti, o jų lemiamas veiksnys yra jų aistra. Kita vertus, jie mėgsta būti privatūs ir ieškoti priežasties prieš įsitraukdami.

13. ENFP:

Laisvosios dvasios, jos sudaro 7% minios, o geriausias būdas jas atpažinti – bet kuriame vakarėlyje ieškoti gyviausio. Jie yra emocingi ir įsitikina, kad neįlipa į kitų batus. Žinoma, su tuo susiję visi smalsumo ir stebėjimo įgūdžiai, tačiau jie yra atkaklūs ir žino, kada atsipalaiduoti. Jie dažnai linkę per daug galvoti ir jiems sunku sutelkti dėmesį.

14. INFP:

Šie žmonės stengiasi atrasti gėrį visuose aplinkiniuose, nesvarbu, koks įrašas. Jie dažnai nesuprantami, tačiau mėgsta tyrinėti savo galimybes. Jie yra labai lankstūs ir labiausiai tiki idealizmu. Jie gali būti kūrybingi ir aistringi, turėdami tinkamą motyvaciją. Nors ir sunkiai dirba, kartais jų sprendimą perima jų altruistinės sąlygos. Jie yra labai nepraktiški ir dažnai į viską žiūri per rimtai. Jie yra sąmoningi ir privatūs, tačiau ilgainiui gali priversti viską veikti.

15. ESFP:

Paprastai jie džiaugiasi gyvenimu apskritai. Jie mėgsta dėmesio centrą ir negali pakeisti aplink esančios auros į pozityvumą. Jie užjaučia kitų emocijas ir nors ne visada gali būti geriausi žmonės, su kuriais galima bendrauti, jie padarys aplinkinį pasaulį geresnį. ESFP yra labai drąsūs ir originalūs, tačiau vienodai praktiški ir prieinami. Jautrūs ir nekoncentruoti, jie dažnai naudoja šias dvi savybes, kad žlugtų.

16. ISFP:

ISFP yra patenkinti savo asmenybe ir stengiasi sukurti harmoniją su visais aplinkiniais. Jie žavūs ir aistringi, tačiau kartu ir meniški, todėl vienodai įsivaizduoja viską. Būdami labai smalsūs, jie yra tarsi nenuspėjami, o tai niekada nėra gerai. Kartais jie taip pat yra pernelyg išsamūs.

Taigi tai buvo 16 asmenybės klasifikacijų. Tikimės, kad išgyvenę tą patį supratote tą, į kurį patekote.

Asmenybės tipai A B C D:

Atsižvelgiant į dominuojančius žmogaus bruožus ir charakterius, asmenybės tipas suskirstytas į 4 pagrindines kategorijas – A B C D. Tačiau jie nėra griežti vandeniui nelaidūs skyriai ir vienas asmuo gali turėti dar vieną bruožą iš visų kategorijų. Dauguma bruožų lemia kategoriją.

A asmenybės tipas:

Jie yra labai konkurencingi žmonės ir mėgsta greitai kopti sėkmės laiptais. Jie nekantrūs ir ieško greitų rezultatų. Šie žmonės taip pat linkę jaustis nesaugiai susidūrę su nesėkme. Kad ir kokios būtų aplinkybės, jos visada laukia pergalės ir neprieštarauja.

B asmenybės tipas:

Šie žmonės yra atsipalaidavę, ramūs, tačiau konkurencingi. Skirtumas tarp šių ir A tipo žmonių yra skubos laimėti jausmas. B tipo žmonės yra labiau susikaupę ir atsipalaidavę. Jie linkę tai nustumti iki paskutinės sekundės. Atidėliojimas yra populiarus žodis B tipo žmonėms.

Asmenybės tipas C:

C tipo žmonės žiūri į detales. Jie mėgsta gilintis į bet kokią temą ir kartais pasimeta. Jie stumia savo tikslus ir nuomones kitiems. Neįtikinamas C tipo žmonių pobūdis kartais gali sukelti jiems problemų.

D asmenybės tipas:

Tai pesimistinis žmonių rinkinys, mėgstantis į pasaulį pažvelgti per neigiamą objektyvą. Jas palaiko nuolatinė nesėkmės baimė, ir dėl šio nesaugumo jie lieka nuošalyje nuo kitų.

Aukščiau aptarti asmenybės tipai tik parodo, kas yra žmogus. Tai neturi atspindėti to, koks žmogus gali būti ateityje. Įvertinus asmenybės tipus ir nustatant stipriąsias bei silpnąsias puses, nesunku išskirti pagrindines tobulėjimo sritis. Atminkite, kad kiekvienas turi daug galimybių tobulėti ir tik jūs nusprendžiate, į kokią asmenybę norite priskirti.