Kütiküller, tırnakların koruyucu tabakasıdır. Manikür veya pedikür yaparken tırnak etlerini uygun şekilde tedavi etmek önemlidir. Bunun nedeni, onları uygun şekilde tedavi etmemek, ciddi bakteriyel enfeksiyonlara yol açabilmesidir. Ancak profesyonel yardım almadan bile tırnak etlerinizi evde düzgün bir şekilde yapmanız imkansız değildir..

Tırnak Eti Nasıl Tedavi Edilir 9 Kolay Adım

Tırnak Eti Nasıl Tedavi Edilir:

9 kolay adımımızı takip ederek tırnak etlerinizi doğru şekilde tedavi edin.

1. Islatma:

Tırnak Eti Tedavisi 1

Ellerinizi Luke ılık suya batırın. Suyun sıcak kaynamadığından emin olun. Kütikülleri ıslatmak için soğuk su doğru olmadığı gibi, kaynar su da bir seçenek değildir. Kütikülleri en az 10 dakika ılık suda bekletmek gerekir. Tırnak etlerinizin suya doğru şekilde batırıldığından emin olun..

2. İtme:

tırnak etlerini tedavi et 3

Bir kütikül itici alın ve kütikülleri nazikçe geri itin. Kütikülleri düzgün bir şekilde geri itin. Abartma. Herhangi bir acı hissederseniz veya onları geri iterken, tırnak etlerinizin sadece ıslanmaktan daha fazlasına ihtiyacı olduğu anlamına gelebilir. Parmaklarınızı ıslattıktan sonra tırnak etlerini ovmak için bir kütikül yağı kullanmayı deneyin ve yağı en az 10 dakika tırnaklarınızda tutun..

Kütikülleri kesmeyin. Doktorlar ve dermatologlar, tırnak etlerini çıkarmanın veya kesmenin bir anlamı olmadığını söylüyorlar. Bunlar aslında tırnak büyümesini korur ve geliştirir. Bunları kesmek tırnak köklerinde boşluklara yol açacaktır. Bu tür boşluklar tırnak enfeksiyonlarına, beyaz tırnaklara, çıkıntılara veya kırmızı kabuklu enfeksiyonlara yol açabilir. Bu nedenle tırnak etlerini kesmek yerine geriye itmek en iyisidir..

3. Kütikül Bakımından Sonra:

Kütikülleri tedavi edin 4

Tırnak etlerini düzgün bir şekilde geriye ittikten sonra, tırnak etlerine aşağıdaki bileşenlerden yapılmış bir iksir uygula..

Dolaylı ısıda biraz kütikül kremini veya Vazelini eritin. İçine aşağıdakileri dökün:

a) 4 damla lavanta yağı

b) 4 damla zeytinyağı

c) Seçeceğiniz bir antiseptik krem:

Bu karışım dolaylı ısıda eriyince tahta bir spatula ile karıştırın. Bu karışımı koyu renkli bir şişede buzdolabında saklayın. Bu karışımı ısıtmak için her gece avuçlarınıza biraz alarak kullanın. Daha sonra bunu kütiküllere masaj yapın. Bu, tırnak etleriniz için bakım sonrası ve düzenli gece bakım kremi amacına hizmet edecektir. Bu karışımı 1 haftadan fazla kullanmayın. Aynı malzemeleri kullanarak yeniden yapın.

4. Kuru Tırnak Etlerini Önleme:

Kütikülleri tedavi edin 5

Tırnak etlerinde kuruma, çatlama veya çatlama gibi bir alışkanlığın varsa, yukarıda bahsedildiği gibi tırnak etlerine masaj yapmak için bir krem ​​kullanmalısın. Daha sonra yatağa giderken eldiven giymelisiniz. Bu işlemi takip ederek kış aylarında tırnak etlerinizi kurumaktan veya çatlamaktan kolayca koruyabilirsiniz..

5. Tırnak Etlerini Düzenli ve Temiz Tutmak:

Güzel tırnaklar

Tırnak etlerinizi düzenli ve temiz tutmanız önemlidir. Düzenli olarak el losyonu ve hatta vücut losyonunuzu kullanmak, tırnak etlerinizi korumada ve onları iyi durumda tutmada uzun bir yol kat edebilir. Kütikül derisini cildiniz gibi düşünün. Büyür, kurur ve ölür. Bir sonraki yeni kütikül eskisinin yerini alır. Kütikülünüzü temiz ve düzenli tutarsanız, her manikür veya pedikürde ölü kütikülü çıkarırsanız, yeni kütikülleriniz daha iyi büyür. Bunun tırnağın büyümesiyle ilgisi yok. Ölü kütiküllerin çıkarılmasıyla tırnak büyümesi engellenmez. Bununla birlikte, tırnak etlerini yumuşak tutmak ve her zaman nemli tutmak önemlidir. Bunun nedeni, yeni kütiküllerinizin daha iyi büyümesine ve tırnaklarınıza daha iyi koruma sağlamasına yardımcı olmasıdır. Bu, kütiküller için en iyi tedavidir..

6. Çay Ağacı Yağı Kullanımı:

Ağaç çayı yağı

Çay ağacı yağı çok iyi antiseptik özelliklere sahiptir. Cilt enfeksiyonlarının yapımında ve tedavisinde oldukça kullanılır. Tırnak etlerinde herhangi bir enfeksiyon varsa, tırnak etlerine birkaç damla çay ağacı yağı kullanabilirsin. Hafif yeşilimsi veya sarımsı veya ağrılı kütiküller, kütikül enfeksiyonundan muzdarip olabileceğinizin bir işaretidir. Yatmadan önce ve ayrıca banyodan sonra birkaç damla kütikül yağı deneyin. Bu, daha fazla enfeksiyonu önleyecek ve ayrıca kütiküllerdeki bakteri üremesini de öldürecektir..

7. Tırnak Eti Güneş Işınlarından Zarar Görebilir:

Kütikül yağı

Herhangi bir koruyucu tırnak kaplaması kullanmazsanız, tırnak etlerinizin güneşin UVA veya UVB ışınlarından zarar görme ihtimali olabilir. Vücudun hemen hemen tüm bölgeleri için güneş koruması gereklidir. Kütiküller güneş ışınlarından pek etkilenmese de yine de önlem almak en iyisidir. Tırnaklarınıza kaliteli baz kat veya tırnak güçlendirici uygulayın.

8. Çivileri Asın:

çivi asmak

Bunun kütiküllerle ilgisi olmadığını düşünüyor olmalısın. Ancak gerçek şu ki, uygun bakım eksikliği nedeniyle asılan tırnakların enfekte olma şansı yüksektir. Ağrılı asılı tırnaklar gibi bir şeyle karşılaşırsanız, bunları bir askılı tırnak çıkarıcı ile düzgün bir şekilde çıkarmak en iyisidir. Bunlar tırnak ve kozmetik malzemeleri için mağazalarda kolayca bulunabilir. Tırnaklarınızın kenarlarını temiz tutmalı ve her türlü enfeksiyonu önlemelisiniz. Asılı çivileri çok dikkatli bir şekilde çıkarın. Onları aşırı yapmak, aslında oradaki cildi kesebilir ve kanamanıza neden olabilir. Onları aşırıya kaçmamaya çalışın. Asılı çivileri hafif basınçla gerektiği kadar çıkarın.

9. Halihazırda Etkilenmiş Tırnak Etlerini Tedavi Etmek:

Çatlak, ağrılı ve kırılmış tırnak etlerini tedavi etmek zor görünebilir. Ama gerçekte çok dokunaklı değil. Birkaç günlük düzenli bakımla kusursuz tırnak etlerine sahip olabilirsiniz. Normal bir yara bandına ve biraz Neosporin merhemine ihtiyacınız olacak. Merhemi tırnak etlerine cömertçe uygulayın. Diğer elinizle tırnaklarınıza güzelce masaj yapın. Şimdi bandajla. Gece boyunca bu bandajla uyuyun. Bunu gece vakti yapmak en iyisidir. Ertesi sabah bandajı açın ve normal aktivitelerinize başvurun. Tırnak etleriniz normale dönene veya en azından daha iyi olana kadar bu işlemi birkaç gün daha uygulayın. Kütiküller için bu harika tedavi

Güzel tırnak etlerine sahip olmak için bu 9 kolay şeyi aklınızda bulundurun.