Çin, ziyaret edilecek çok sayıda turistik noktası olan çok güzel bir ülkedir. İmparatorluk saraylarından görkemli kasabalara, geçmişin narin ama cesur mirasına, halk geleneklerine ve içine dalmak için çok renkli bir manzaraya kadar. Dürüst olmak gerekirse, bu güzel antik ülkeye sadece bir ziyaret yeterli olmaz, çünkü o kadar çok şey var ki. ziyaret edilecek yerler.

Çin genelinde üç ana şehir şunlardır:

a. Pekin

B. Şanghay

C. Xian

çin-turist-yerler

Hakkında incelediğimiz, TV’de veya internette gördüğümüz, hatta çeşitli kaynaklardan öğrendiğimiz ve mutlaka ziyaret edilmesi gereken başlıca cazibe merkezlerinden bazıları;

a. Çin Seddi

B. Yasak Şehir

C. Yaz sarayı

NS. cennet Tapınağı

e. Pekin Hutongları

F. Şanghay

G. Huangpu Nehri üzerindeki Bund

H. Sarı Nehir

ben. Terracotta Savaşçıları

J. İmparator Qin Shihuang’ın Atları

k. Ünlü İpek Yolu

ben. Yangtze Nehri

m. Yangtze Nehri Gezisi

n. Guilin’deki Li Nehri

Ö. Hangzhou’daki Batı Gölü

P. Qinghai-Tibet Platosu

Q. Kutsal Potala Sarayı

r. Everest Dağı

s. Namtso Gölü

T. Siçuan Havzası

u. Jiuzhaigou Vadisi

v. Huangshan Dağı- UNESCO’nun 1990’daki Dünya Kültürel ve Doğal Miras Alanı

Böylece görüyorsunuz, BİR yolculuk yeterli değil. Yine de, aç gezgin için en iyi on turistik noktayı seçtik, bu yüzden lütfen okumaya devam edin ve keyfini çıkarın!!

Çin’in Ziyaret Edilecek Ünlü Turistik Yerleri:

Pudong Manzarası:

pudong-skyline_china-turist-yerler

Şanghay’da yer alan güzel bir bölge, şu anda Çin’de ticaret ve ticaret için en önemli yerlerden biri olan Huangpu Nehri (doğu) üzerindedir. Burası neden bir turizm merkezi olarak bu kadar önemli? Aşağıya inin ya da bu yerin havadan fotoğrafını çekin ve etrafınız eşsiz gökdelenlerle çevrili olacaktır. Bu bölgenin bir zamanlar tarım arazisi olduğu unutulmamalıdır. Sadece yirmi yıl önce, çiftçiler geçimlerini sağlamak için buradaki toprağı sürerken, bugün aynı bölge ünlü sembol olan Doğu’nun İncisi Kulesi’ne ev sahipliği yapıyor. Bunun dışında Pudong, saygın Şanghay Dünya Finans Merkezi’ne ve ünlü Jin Mao Binası’na ev sahipliği yapıyor, bu bölgenin de Şanghay Kulesi’ni ziyaret eden turistlerin akınına uğradığını (yapım aşamasında) unutmayalım.

Mogao Mağaraları:

mogao-caves_china-turist-yerler

Dunhuang’da (güney doğu) bulunan Mogao mağaralarının 15.5 mil’lik kısmına girdiğinizde, ihtişamın içine dalmaya hazır olun. Çoğu, kavşaklarda (İpek Yolu) bulunan bu bölgeyi bir vaha olarak adlandırır. Antik Budist geleneğinin sevenler, Buda’nın en iyi ve en güzel oymalarına sahip olduğu için burayı çok seveceklerdir. MS 366’da sanat ve kutsal yazıların burada saklandığı zaman, türbelerin o zaman inşa edildiği söylenir. Buna ek olarak, bölgede Longmen ve Yungang adında iki ünlü mağara vardır..

Leshan Dev Buda:

leshan-dev-buddha_china-turist-yerler

Leshan, batı Çin’de bulunan Sichuan uçurumuna oyulmuş devasa Buda heykeline ev sahipliği yapıyor. Tarihçiler, oymacılığın Tang hanedanı iktidardayken, MS 713 civarında bir yerde başladığını ve oyma tam olarak tamamlandığında ancak MS 803’ün sonunda olduğunu söylüyor. Dev Buda yaklaşık 233 fit yüksekliğinde duruyor ve 11 fit uzunluğunda dinlenme elleri var.!!

Huang Dağı:

mount-huang_china-turist-yerler

Huang Dağı, Çin’in doğu sıradağlarındadır ve aynı zamanda ünlü Sarı Dağ olarak da bilinir. Nefes kesen manzaralar, gözleri rahatlatan flora ve fauna ile gezgini karşılar. uzun bir çam ağaçları ve granit tepeler dizisi, süzülen bulutlar ve doğanın tiz sesleri, Sarı Dağ’ın size getirdiği şey budur. Tarihçiler, antik çağda bu dağda yaklaşık 60.000 taş oyma basamak olduğunu söylüyorlar. Bu günlerde bir üsten veya zirveden diğerine binmek için teleferik kullanılabilir..

Li Nehri Gezisi:

li-nehir-cruise_china-turist-yerler

Guilin’den Yangshuo’ya uzanan ünlü Li Nehri gezisinin tadını çıkarmayı unutmayın. Özellikle kuzeydoğudaki ünlü Guangxi Eyaletine yakın bir yerdeyseniz, bu yapılacak en önemli şey olmalıdır. Bu yolculukta karşılaşacağınız şeyler tepeler ve uçurumlar, yol boyunca çiftçi köyleri ve noktalı mağaralar ve ayrıca bir dizi bambu korusu. Manzara nefes kesici, şehir hayatının karmaşasını unutturuyor

Terracotta Ordusu:

terracotta-army_china-turist-yerler

Qin Shi Huang’ın orduları varlığınızı çağırıyor ve sizden Çin’in 1. kralına da saygı göstermenizi istiyor. Pişmiş Toprak Ordusu, Xian’da bulunan, mutlaka ziyaret edilmesi gereken ve ülke çapında çok popüler bir cazibe merkezidir. Sıcak noktanın yaklaşık 8000 askerin bulunduğu üç çukur olduğunu söylüyorlar. 150 süvari atının yanı sıra tamamı pişmiş topraktan yapılmış 130 savaş arabası bile var ve bunların çoğu hala çukurlara gömülü durumda..

Victoria Limanı:

victoria-harbour_china-turist-yerler

HongKong’a gidin ve dünyanın en iyi konteyner limanlarından biri olarak bilinen ünlü Victoria Limanı’nı ziyaret edin. Limandan, Tsim Sha Tsui kıyı şeridinin görkemli manzarasının yanı sıra uzun bir gökdelen sırası bulacaksınız. Gidilebilecek en işlek yerlerden veya limanlardan biri, tüm kıyı boyunca sürat tekneleri, feribotlar ve hurdalıklar barındırıyor..

Yasak Şehir:

yasak-şehir_çin-turist-yerler

Gizemli Yasak Şehir’den bahsetmeyi unutabilir miyiz? Peki hayır yapamayız ve mademki Pekin’deyiz, neden bu antik kentin enine boyuna seyahat etmeyelim? Yasak Şehir 1406-1420 yılları arasında ortaya çıktı ve devasa bir kompleks olan sarayda bugün 980 civarında bina bulunuyor. Yaklaşık 8707 oda, 20 fit derinliğinde bir hendek ve 33 fit yüksekliğinde duvar var ve şehri her taraftan ve içeriden koruyor..

Potala Sarayı:

potala-palace_china-turist-yerler

Ünlü Lhasa Vadisi’ne 130 metreden daha yüksekte bulunan Potala Sarayı, dinlenmek için hoş bir yerdir. Tüm bölgede antik bir mimari başarı olarak bilinir ve şimdi ünlü bir torusit sıcak noktasıdır. Burası aynı zamanda 159 yılında Tibet’in Çinliler tarafından işgal edilmesinden sonra Hindistan’a gitmeden önce Kutsal Dalai Lama’nın kaldığı bir yerdi.

Çin seddi:

çin-büyük-seddi-turist-yerleri

Okuduk, okuduk, televizyonda izledik ve internette araştırdık ama şimdi meşhur “Çin Seddi”ni ziyaret etmeliyiz. 5. yüzyıldan itibaren sur yeniden inşa edildi ve 16. yüzyıla kadar imparatorluğun kuzey sınırlarının koruyucusu olarak biliniyordu. Tarihçiler, inşa ettiği birçok duvar için Ming Hanedanlığı’na güveniyor ve büyük duvarın uzaydan da görülebildiği söyleniyor..

İşte Çin’deki en iyi turistik yerler hakkında söyleyeceklerimiz bu kadar. Lütfen favorilerinizi bize bildirin ve yazlar burada olduğundan, neden bir gezi de planlamıyorsunuz??