“Harika Endonezya” olarak selamlanan etiket, zengin bir tarihi mirastan, 17.508 adadan oluşan geniş bir takımada tarafından sarılmış çeşitli bir kültüre ve doğal güzelliğe kadar sunabileceği her şeye sahip bir ülke için çok şey anlatıyor. Böyle bir zenginlikle övünen bir ülkedeki turistik yerlerin listesi hiç bitmez, bu yüzden onu Endonezya’nın Ziyaret Edilecek En İyi Turistik Yerlerinden bazılarına kadar daralttık..

Endonezya’nın Ünlü Turistik Yerleri:

1. Borobudur:

borobudur endonezya'nın turistik yerleri

Orta Java, Magelang’daki 9. yüzyıldan kalma bir Mahayana Budist tapınağı olan Borobudur, Endonezya’nın en çok ziyaret edilen turistik yeridir. Tapınağın dış ve iç kısımlarında toplam 504 Buda heykeli ve 2.672 dekoratif kabartma panel bulunuyor. Altta altı kare platform ve üstte üç dairesel platformdan oluşan anıt, Lord Buddha’ya adanmış bir türbe ve önemli bir hac yeridir..

2. Bogor Botanik Bahçeleri:

bogor botanik bahçeleri endonezya'daki turistik yerler

1817 yılında kurulan Bogor, aynı adı taşıyan kentin en eski botanik bahçelerinden biri ve sömürge döneminden kalma botanik araştırmalarının merkezi. 80 hektarın üzerinde bir alanı kaplayan bahçe, 15.000’den fazla bitki ve hayvan türünü barındırıyor. Farklı kuş türleri ve hatta yarasalar ağaçların daha yukarılarına sığınmış halde bulunabilir..

3. Komodo Ulusal Parkı:

Komodo Ulusal Parkı endonezya ünlü yer

Komodo, Padar ve Rinca olmak üzere üç büyük ada ve 26 küçük adadan oluşan Komodo Ulusal Parkı, dünyadaki en büyük kertenkele olan Komodo ejderinin en önemli yerleşim yeridir ve parkın adını buradan alır. Komodo Ulusal Parkı, yalnızca bu canlıları korumak amacıyla 1980 yılında kurulmuş ve ardından kapsamını diğer deniz türlerinin korunmasına kadar genişletmiştir. 1991’de Unesco tarafından Dünya Mirası Alanı ilan edildi ve ünlü Komodo ejderini görmek için turistlerin akınına uğradı..

4. Rinjani Dağı:

Endonezya'daki Rinjani Dağı ziyaret yerleri

Lombok adasının ziyaretçileri, Endonezya’nın en yüksek ikinci aktif yanardağı olan Rinjani Dağı’nı ziyaret etmekten uzak kalamazlar. Bu volkanik dağ çok sayıda can almış olsa da, dağa yürüyüşler turistler arasında hala popülerdir, burada yanardağın zirvesine ulaştıktan sonra yürüyüşçüler, kaplıcaları ve kısmen doldurulmuş bir 6’ya 8,5 km’lik kalderaya girebilirler. 200 metre derinliğinde olduğu tahmin edilen krater gölü.

5. Bali’de Sörf Yapmak:

Bali'de sörf yapmak

Binlerce ada sadece sörfçüleri gelip dalgalara binmeye çağırırken, Endonezya’nın bir sörfçü cenneti olarak bilinmesi ve Bali’nin Endonezya sörfünün merkez üssü olması çok uygun. Bali adasının kendisinde 33 sörf noktası vardır ve dalgalar daha ileri düzey profesyonellerden yeni başlayanlara kadar herkes için bir şeyler sunar..

6. Raja Ampat Adaları:

Raja Ampat Adaları endonezya en güzel yerler

Papua’daki Raja Ampat adaları, okyanustan çıkan sarp kenarlı volkanik kayalarla güzelliğiyle övülür, ancak asıl güzellik, dünyanın en büyük deniz yaşamı çeşitliliğinin ve en zengin mercan kayalığı ekosisteminin bulunduğu su altında yatmaktadır ve dalgıçlar için en büyük cazibe merkezidir..

7. Toba Gölü:

toba gölü endonezya gezilecek yerler

Sumatra’nın en büyük cazibe merkezlerinden biri, dünyadaki türünün en büyüğü olan volkanik bir göl olan Toba Gölü’dür. Toba Gölü, neredeyse 77.000 yıl önce meydana gelen büyük bir patlayıcı patlamanın sonucudur. 100 km uzunluğa ve 1,666 fit derinliğe kadar uzanan dünyaca ünlü krater gölü, Endonezya’nın en büyük üçüncü turistik yeri olarak kabul ediliyor..

8. Toraja:

toraja endonezya'da gezilecek yerler

Endonezya’daki ilkel geleneksel kültürler herkesin ilgisini çeker, ancak Güney Sulawesi eyaletinde bulunan ve boynuz şeklindeki konutlarda yaşayan yerli bir etnik grup olan Toraja’nınki gibi değil. Torajalar en çok, birkaç gün süren ve binlerce kişinin katıldığı ayrıntılı cenaze törenleriyle tanınır. Bu cenaze törenleri sırasında, Toraja’ların ölenleri yas tutmak ve onurlandırmak için kültürel danslar yaptıkları görülebilir..

9. Baiturrahman Ulu Camii:

Baiturrahman Ulu Camii

Endonezya’nın Aceh eyaletindeki Banda Aceh’in kalbinde yer alan Baiturrahman Ulu Camii, Acehnese din ve kültürünün bir sembolü olarak duruyor. 1881 yılında Hollanda sömürge yönetimi tarafından kurulan caminin mimarisinde Kolonyal ve Babür Hint etkileri hissediliyor. Cami, Acehnese halkı tarafından seviliyor ve özellikle 2004 yılındaki yıkıcı tsunamiden kurtulduktan sonra popüler bir turistik cazibe merkezi haline geldi..

Burada bazı güzel Endonezya turistik yerlerine bakıyorsunuz. Sever misin? Lütfen fikrinizi paylaşın.