Himachal Pradesh’teki Manali, Beas nehri vadisinde yer alan popüler bir tepe istasyonudur. Kullu ilçesine bağlıdır ve orta düzeyde bir nüfusa sahiptir. Her yıl tepeler arasında dinlenmek ve dinlenmek için biraz zaman geçirme ihtiyacı hisseden çok sayıda turist tarafından ziyaret edilmektedir. Meşhur Karakurum geçidi bu şehre çok yakındır..

Ziyaret Edilecek Güzel Manali Turistik Yerler:

İşte size tüm seyahatiniz için kesinlikle harika bir zaman verecek olan Manali’de Ziyaret Edilecek En İyi ve Ünlü Turistik Yerlerden birkaçı..

1. Chandratal Gölü:

chandratal-lake_manali-turist-yerler

Beas kund olarak da bilinen Chandratal Gölü, tarihi öneme sahip bir yerdir. Büyük bilge Vyasa’nın kutsal nehir Beas’ın kaynağı olan bu gölün yakınında yaşadığı ve günlük banyosunu bu kundun sularında yaptığına inanılıyor. Birçok turist Manali’ye sadece bu gölün sularında yıkanmak için gelir..

2. Chandrakhani Geçidi:

chandrakhani-pass_manali-turist-yerler

Bu geçiş daha çok trekking için kullanılır. Ziyaret etmek için en iyi zaman Mayıs’tan Ekim’e kadardır. Ekimden sonra, sıradan erkeklerin sevmesi için biraz fazla soğuk olur. Geçiş, çevredeki dağların panoramik manzarasını sunmaktadır. Malana Vadisi’ni Kullu Vadisi’ne bağlar. Manali’de kalan birçok yürüyüşçü, küçük Malana köyüne geçiş boyunca tüm yol boyunca yürür..

3. Pandoh Barajı:

pandoh-dam_manali-turist-yerler

Beas nehri üzerine inşa edilmiş bir jeneratör hidroelektrik barajı olan Pandoh Barajı, buradaki en güzel insan yapımı tesislerden biridir. Baraj, Bhakra Beas Yönetim Kurulu tarafından yönetiliyor ve deniz seviyesinden 76 km yüksekliğe çıkıyor. Bu baraj tam olarak Manali’de olmasa da Kullu’dan Manali’ye giden yol üzerinde bulunuyor. Bu baraj, müzikal süzülen sesiyle eğlendirebilecek manali’de ziyaret edilebilecek en güzel turistik yerlerden biridir..

4. Rohtang Geçişi:

rohtang-pass_manali-turist-yerler

Rohtang Geçidi, Himalaya dağlarındaki ünlü geçitlerden biridir. Manali’yi ziyaret eden tek bir turist bu geçişi kaçırmaz! Kullu’yu komşu vadilere bağlayan bu patika mükemmel bir piknik yeridir. Bu geçiş bazen yazları bile karla kaplıdır! Burada dururken deneyimlediğiniz karla kaplı zirvelerin inanılmaz manzarası, bazen kelimenin tam anlamıyla nefes nefese kalmanıza neden olacak. ziyaret etmek için en iyi manali yerlerden biridir.

5. Solang Vadisi veya Kar Noktası:

solang-vadisi-veya-kar-noktası_manali-turist-yerler

Solang vadisi, Manali’ye yakın, Solang köyü ile Beas kund arasında yer almaktadır. Vadi çeşitli nedenlerle turistleri cezbetmektedir. Birkaç dini turist için vadi, içinde barındırdığı Lord shiva mabedi, diğer maceraperestler içinse vadinin eğlencesi nedeniyle önemlidir çünkü paraşüt, paten/kayak, zorbing ve yamaç paraşütü gibi mükemmel macera aktiviteleri sunar.!

6. Alışveriş merkezi yolu:

mall-road_manali-turist-yerler

Alışveriş merkezi yolu, Manali’deki en hareketli yer. Sakinleşip hediyelik eşya alışverişi yapabileceğiniz tipik bir kalabalık çarşı gibi! Tezgahların her iki yanında sıralanan hareketli, hareketli, eğimli şeritler renkli bir görüntü sunuyor. Ancak mağazalarda çok fazla pazarlık devam ediyor, bu yüzden dolandırılmayın! Ancak pazarlık yapmadan bile, yünlü şapkalar, eldivenler, hırkalar vb. gibi birkaç ucuz ıvır zıvır satın alabilirsiniz..

7. Büyük Himalaya Ulusal Parkı:

büyük-himalaya-milli-park_manali-turist-yerler

Büyük Himalaya Ulusal Parkı veya Jawaharlal Nehru Parkı, çok nadir bazı vahşi yaşam türlerini barındırır. Çevredeki dağlar, parka cazibesinin yarısına katkıda bulunan muhteşem bir doğal manzara sunuyor. Parkta kısa şelaleler, akarsular ve göller ve hepsi doğal ortamlarında yaşayan birkaç farklı hayvan var. Bu, harika bir deneyim yaşatabilecek ziyaret etmek için manali’deki en iyi turistik yerlerden biridir..

8. Bijli Mahadev Tapınağı:

bijli-mahadev-temple_manali-turist-yerler

Bijli Mahadev Tapınağı, Lord Shiva’ya adanmıştır ve yüksek bir tepenin üzerinde yer almaktadır. Bu, tapınağın çevredeki manzaranın muhteşem manzarasını sunmasına izin verir. Yol kenarlarındaki derin damlalar bazı turistlerin başını döndürürken, diğerlerini de nefes nefese bırakıyor..

9. Vashisht Hamamları:

vashisht-baths_manali-turist-yerler

Vashisht, Ravi Nehri kıyısında yer alan küçük bir yer. Burası sayısız doğal kaynaklarıyla ünlüdür. Manali’yi ziyaret eden turistler neredeyse her zaman bu ‘kund’ların sularında banyo yapmak için Vashisht’e kısa bir yolculuk yaparlar. Bu, manali’de sizi tüm gün mutlu edecek en çok ziyaret edilen turistik yerlerden biri..

10. Hidimba Devi Tapınağı:

hidimba-devi-temple_manali-turist-yerler

Hadimba Devi Tapınağı, Sedir ormanlarıyla çevrili bir tepenin üzerinde yer alır ve 1553 yılında inşa edilmiştir. Pandavalardan biri olan Bhima’nın karısı Raksasa Hidimba’nın anısına yapılmıştır. Bir tanrının görüntüsü olarak tapılan devasa bir kayanın üzerine inşa edilmiştir. Oyma ahşap kapılar, ahşap kiremitlerle kaplı üç kare çatı ve dördüncü pirinç koni biçimli çatı ile şaşırtıcı bir tasarıma sahiptir. Antik Hint mimarisinin güzelliğini ziyaret etmek ve beslemek için harika bir yer. Birkaç kilometre ötede, Bhima ve Hidimba’nın oğlu Ghatotkatch’a adanmış ve bu güzel dini yerin tadını çıkarmak için bir kez ziyaret edilmesi gereken başka bir tapınak bulunmaktadır..

11. Jogini Şelaleleri:

jogini-falls_manali-turist-yerler

Kullu Manali’de gezilecek en güzel yerlerden biri Jogini Şelalesi. Bu güzel şelale, Vashisht Köyü’ndeki Jogini Devi Mandir’in yakınında yer almaktadır. Kullu Vadisi’nde Beas nehrine katılmak için akan deresi olan bir şelaledir. Tanrıça Jogini adına kutsal bir yerdir. Bu kutsal yerin güzelliğini yaşatmak için en az bir kez ziyaret edilmesi gereken güzel ve huzurlu bir köydür. Maceraya açsanız, o zaman bu yeri mutlaka ziyaret etmelisiniz, çünkü kalbinizin özünden zevk almanıza yardımcı olacak trekking ve diğer aktiviteleri yapabilirsiniz. Doğa severler ve fotoğraf tutkunlarının mutlaka ziyaret etmesi gereken bir yer..

12. Nehru Kund:

nehru-kund_manali-turist-yerler

Manali’deki en popüler turistik yerlerden biri, Kullu’daki Leh Ulusal Otoyolu üzerinde 5 km uzaklıkta bulunan Nehru Kund’dur. Burası doğa severler ve fotoğraf tutkunları için iyi bir yerdir. Burası Hindistan’ın ilk başbakanı, yani Pt. Jawaharlal Nehru. Burası, doğal güzelliğe büyük sevgi duyan insanlarla dolu. Yüksek dağlarda bulunan Brighu Gölü’nden kaynaklanan doğal bir kaynaktır. Adından da anlaşılacağı gibi, Jawaharlal Nehru’nun burada kaldığı her zaman bu doğal kaynaktan su içtiğine inanılıyor. Yeşilliklerle çevrili bu güzel yer Nehru Kund, Manali’nin en iyi gezi yerlerinden biridir..

13. Sultanpur Sarayı:

raja-rupi-kullu_manali-turist-yerler

Manali’de görülmesi gereken güzel yerlerden biridir. Farklı temalara dayanan Pahari ve Sömürge tarzının muhteşem bir karışımıyla yapılmış güzel minyatür resimler içeriyor. Bu resimler, Kullu ve Manali’nin yerel halkının kırsal geçmişlerini tasvir ediyor. Daha önce bu saray bir depremde yıkılan Rupi Sarayı olarak biliniyordu. Daha sonra kalıntılar kullanılarak yeniden inşa edilmiş ve daha sonra Sultanpur Sarayı olarak adlandırılmıştır. Bu, eski Hindistan’ın güzelliğine ve resimlerine hayran kalmayı seven insanlar için mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yerdir..

14. Manikaran Gurudwara:

manikaran-gurudwara_manali-turist-yerler

Manikaran, Kullu’daki Parvati nehri üzerindeki Parvati Vadisi’nde bulunan güzel bir yerdir. Güzel bir hac merkezidir ve birçok Hindu ve Sih’i kendine çeker. Manikaran’da en az bir kez ziyaret edilmesi gereken güzel bir Gurudwara var. Barış ve güzelliğin fantastik bir birleşimidir. Kaplıca, prasad yemekleri ve böylesine güzel ve huzurlu bir yerin konaklaması bir kerelik iyi bir deneyim gerektiriyor. Kaplıca suyu uğurlu kabul edilir ve iyileştirici güçlere ve diğer tıbbi özelliklere sahip olduğuna inanılır. Gerçekten güzel ve güzel bir yerde bulunduğu için gönül ve ruh huzuru için gerçekten harika bir yer. Kullu Manali’yi ziyaret ederseniz, bu güzel yere en az bir ziyarette bulunmalısınız..

15. Gülaba:

gulaba_manali-turist-yerler

Manali’deki Rohtang Geçidi Yolu yakınında bulunan güzel bir yerdir. Harika bir gezi yeri ve özellikle doğa severler için harika. Bu güzel tepe istasyonunu ziyaret ederken, ziyaret etmeniz gereken en iyi yerlerden biri Gulaba ve bu güzel yere ihtişamı ve dinginliği için değer veriyor. Bu doğal nokta, gözler için iyi bir rahatlama sağlar ve çekici doğal güzelliği ve büyülü aurasıyla hayran kalır. Gulaba’ya giden yol sadece yazları açılır. Güzel kar yüklü dağların, güzel Beas Nehri’nin ve küçük otlakların manzarası bölgeye ek bir güzellik ve çekicilik katmaktadır. Burası, kamplarını bu güzel yerde kuran Keşmir’den Raja Gulab Singh’in adını aldı. Manali’de bir kez ziyaret etmek için muhteşem bir doğal yer.

Bunlar Manali’de yapılacak en iyi şeylerden bazılarıydı ve Manali’yi ziyaret etmek için en iyi zaman Muson Ayları hariç yıl boyunca. Manali, gezginler için bir cennetten daha az değildir. Gezmeyi seviyorsanız, Manali mutlaka ziyaret edilecekler listenizde olmalı (PS YAKINDA ziyaret edilecekler listesi!). Eğlenin ve Manali’nin güzelliğinin tadını çıkarın.