Kodaikanal, Tamil Nadu’da turistleri doğal manzaralarıyla büyüleyen popüler bir tepe istasyonudur. Şehir, Pali Tepeleri’nin ortasında yer almaktadır. Burada Kurinji Çiçeği adı verilen nadir bir çiçek açar, bu da her 12 yılda bir. Burası tepeler, şelaleler, göller, meyve bahçeleri, çiçek bahçeleri vb..

Kodaikanal’da Ziyaret Edilecek En İyi Turistik Yerler:

Ailenizle mi yoksa tek başınıza mı bir turistik gezi planlamak istiyorsunuz? İşte size harika zaman veren Hindistan’daki Tamil Nadu’daki en iyi turistik yer Kodaikanal. Kodaikanal’da ziyaret edilebilecek en iyi 14 turistik yerin listesini, nihai neşe için yardımcı olacak aşağıda verdik..

1. Şenbaganur Müzesi:

Shenbaganur Müzesi kodaikanal turistik yerler

Güneydeki çok nadir mimari parçaları tasvir eden Tamil Nadu’nun ünlü müzelerinden biridir. Müze, Kodaikanal Kutsal Kalp Koleji’nin bir girişimiydi. Bakıcılar burada birçok kuş ve çiçek türünün bulunduğu güzel bir bahçe tuttular. Bu müze, kodaikanal’daki en iyi ve ünlü gezi yerlerinden biridir..

2. Berijam Gölü:

Berijam Gölü Kodaikanal'da Gezilecek Yerler

Berijam Gölü, güzel flora ve fauna ile dolu Yukarı Palani Shola Ormanı ile çevrilidir. Digitalis, Pyrethrum, Dioscorea vb. gibi bazı ünlü bitkiler var. Hükümet, gölü ve yakındaki bölgeyi, kirliliği kontrol edebilmeleri ve aynı zamanda ortak bir turistik yer haline getirebilmeleri için bakımını üstlenmişti. Kodaikanal’da ziyaret edilebilecek harika ve muhteşem turistik yerlerden biri olan bunu kaçırmayın..

3. Guna Mağarası:

Guna Mağarası kodaikanal turistik yerler

Guna Mağarası, Şeytanın Mutfağı olarak da bilinir. Gizli vadisi ve aynı zamanda bir oluk gibi görünen ve kazalara eğilimli derin bir düşüş nedeniyle böyle adlandırılmıştır. Kazadan kaçınmak için yerel ve tanıdık insanlar oraya götürülmelidir. Guna mağaraları, ziyaret edilecek en iyi kodaikanal turistik yerlerinden biridir..

4. Gümüş Çağlayan Şelalesi:

Silver Cascade Falls, kodaikanal'da ziyaret edilecek en iyi yerler

Ghat Yolu üzerinde Kodaikanal’dan yaklaşık 8 km uzaklıkta iki güzel şelale var. Silver Cascade yaklaşık 180 ft düşer ve düşerken yüksek bir ses çıkarır ve yerin sessizliğini bozar. Aile piknikleri ve burada vakit geçiren çiftler oldukça sık görülüyor..

5. Kurinji Andavar Tapınağı:

Kurinji Andavar Tapınağı kodaikanal ünlü yerler

Dindar insanlar, Lord Murugan’a adanmış Kurinji Andavar Tapınağı’nı ziyaret etmek isteyebilirler. Tamilce’de Kurinji kelimesi ‘tepelik alan’ anlamına gelir ve andavar Tanrı anlamına gelir. İnsanlar bu tapınaktan kuzey ovalarını ve Palani tepelerini de görebilirler..

6. Bryant Parkı:

Bryant Park kodaikanal güzel yerler

Bryant Park, bir İngiliz subayı Glenn Bryant’ın adını aldı. Her yıl çiçek ve sebze şovu düzenliyorlar, bu da ülkenin dört bir yanından buraya gelen turistlerin ve ayrıca yabancıların ana nedeni. Parkta büyük bir çiçek ve bitki koleksiyonuna sahip bir cam ev var. Cam ev, her Mayıs ayında bahçecilik şovu düzenliyor. Bu park, ziyaret edilecek bir başka güzel gezi kodaikanal turistik yerlerinden biridir..

7. Kodaikanal Güneş Gözlemevi:

Kodaikanal Güneş Gözlemevi, kodaikanal'daki yerleri ziyaret etmeli

Kodaikanal Güneş Gözlemevi 1899 yılında kurulmuştur ve Hindistan Astrofizik Enstitüsü’nün bir parçasıdır. Daha önce Güneş Fiziği Gözlemevi olarak biliniyordu. Fraunhofer spektrumundan ve kütüphanesinden alınmış çeşitli güneş resimlerini gösteren bir Astronomi Müzesi bulunmaktadır. Kodaikanal güneş gözlemevi, kodaikanal’da en çok ziyaret edilen turistik yerlerden biridir..

8. Coaker’ın Yürüyüşü:

Coaker's Walk kodaikanal mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerler

Coaker’ın yürüyüşü, tüm sabah yürüyüşçülerinin gelip egzersiz yaptığı bir yerdir. Şehir gölünden biraz uzaktadır ve ovaların ve vadilerin doğal manzarasını sunar. Teğmen Coaker, Kodaikanal’ın haritasını hazırlamış ve mekana onun adı verilmiş. Burayı ziyaret etmek için en iyi zaman 2.30’dan önce veya öğleden sonraları.

9. Kodaikanal Gölü:

Kodaikanal Gölü

Kodaikanal Gölü, en popüler turistik yerlerden biridir. Bu göl yapay olarak yıldız şeklinde yapılmış ve çevresi yeşilliklerle dolu yaklaşık 60 dönümlük bir alanı kaplıyor. Açık hava ve su aktivitelerini seven herkes için eğlenceli bir yer. Pedal çevirme, kürek çekme vs. sunan bir tekne kulübü vardır. Gölün etrafını dolaşmak için bisikletler ve atlar da mevcuttur..

10. Sütun Kayaları:

Dik duran ve hepsi birbirine bitişik olan ve Sütun Kayaları olarak adlandırılan üç granit kaya vardır. Burası şu anda ünlü bir turistik yer haline geldi ve birçok ziyaretçiyi ağırladı. Kayalar yerden yaklaşık 400 fit yüksekliğe sahip.

Sütun Kayaları

Sütun kayaları, Kodaikanal’daki bir başka harika yer. Kodaikanal’ın oldukça şaşırtıcı olduğu ve bunun arkasındaki en önemli noktalardan veya sebeplerden birinin Sütun kayaları olduğu söylenebilir. Sütun kayaları popüler bir gezi noktasıdır ve Kodaikanal’da görülecek en iyi yerlerden biri olduğu iddia edilebilir..

11. Ayı Shola Şelalesi:

Bear Shola Şelaleleri kodaikanal önemli yerler

Bear Shola Şelalesi, ayıların buraya gelip su içmesi nedeniyle bu şekilde adlandırılmıştır. Burası Kodaikanal’da görülecek en iyi yerlerden biridir ve güzel ve pitoresk manzarası nedeniyle insanlar tarafından neredeyse her gün ziyaret edilmektedir. Tamamen iç açıcı olduğu söylenebilir ve şelalenin sesi daha da çekici görünmesini sağlar. Çevre yeşilliklerle doludur ve yoğun yeşil plantasyon, buranın her yıl aldığı çok sayıda ziyaretçinin arkasındaki ana nedenlerden biridir. Bu o kadar güzel ki Tamil Nadu’nun yerel halkı buna mutlaka görülmesi gereken bir cazibe diyor..

Öncelikle burası turistik bir tesis değildi. Daha sonra, buranın eyaletteki en iyi turistik yerlerden biri olacağı akılda tutularak geliştirildi. Bear Shola Şelalesi oldukça muhteşem bir yer ve kesinlikle seveceksiniz..

12. Palni Tepeleri:

Palni Tepeleri

Bu tepeler yüksek bir yerde bulunur ve oldukça uzak bir konumdan görülebilir. Bu dağ öfkesi gerçekten çok güzel ve insanlar buna bayılacak. Tamil Nadu’da görülecek en iyi şeylerden biri olduğu söylenebilir. Temelde Batı Ghat’ın bir uzantısı olarak hiçbir şey değildir. Hindistan kıyılarına (batı kıyısı) paralel konumlanmış gibidirler. Gelip rahatlayabileceğiniz yerlerden biri. Bu mekanda eğlenmek için fırsatlar sınırsız gibidir ve insan buranın güzel ambiyansında kaybolabilir. 2.500 m yükseklikte yer almaktadır..

13. Yeşil Vadi Manzarası:

Yeşil Vadi Manzarası

Kodaikanal’da bulacağınız böyle birçok vadi var ve Yeşil Vadi bunlardan biri. Burası, çevredeki arazilerin en iyi manzaralarından bazılarını sunar ve mükemmel bir yerde, rahatlayın ve serinleyin. Yeşil vadi manzarası, buraya gelen insan sayısı nedeniyle oldukça popüler. Üzücü ama gerçek, burayı ziyarete gelen ziyaretçi sayısının, buraya gelen yerel insan sayısından fazla olması. Neredeyse yıl boyunca özellikle yabancılar tarafından kalabalık ve muhtemelen ailenizle birlikte gidip güzel vakit geçirebileceğiniz en iyi yerlerden biridir. Açıkçası, eğlence için seçenekler var ve gezi için de harika. Bu yerin güzelliği, onu en iyi Kodaikanal gezi yerlerinden biri yapar..

14. Kodaikanal Golf Kulübü:

Kodaikanal Golf Kulübü

Burada Kodaikanal’ın en disiplinli ve aristokrat alanlarından birine sahibiz. Country golf kulübü yerel halk arasında oldukça popülerdir ve diğer eyaletlerden, şehirlerden ve ülkeden insanlar buranın güzel kıyafetlerine tanık olmak için buraya gelirler. Bu özel üyelik kulübü, yabancıların girişini kısıtlar, ancak bir turistseniz, her zaman özel izinle buraya gelip girebilirsiniz (ziyaretçilerin golf yarışmalarına katılmasına izin verilmez). Kasaba merkezine yaklaşık 6-8 km uzaklıktadır ve bir dizi seyahat seçeneği de vardır. Kodaikanal’a gelirseniz, burası ziyaret edilecek en iyi Kodaikanal yerlerinden biri olacaktır..

İşte Kodaikanal’daki en iyi turistik yerlerden bazıları. Kodaikanal’ı her ziyaret ettiğinizde, bu yerdeki en iyi yerlerden bazıları olduğu için bu yerleri ziyaret etmeyi unutmayın. Bir kişi bu yerleri ziyaret ettiğinde Kodaikanal’dan ayrılmak istemez..