Brahmaputra nehrinin kıyıları ile Shillong platosunun etekleri arasında sıkışmış olan Guwahati, Hindistan’ın kuzey doğu bölgesinin Geçidi olarak müjdeleniyor. Şehir, Assam’ın turizm endüstrisinin merkezinde yer alır ve tapınaklardan vahşi yaşam koruma alanlarına, müzelere ve çarşılara kadar sunabileceği her şeye sahiptir. Aralarından seçim yapabileceğiniz çok şey var, işte daha popüler turistik yerlerin bir listesi.

Resimlerle Ziyaret Edilecek Popüler Guwahati Turistik Yerleri:

1. Kamakhya Tapınağı:

guwahati'nin turistik yerleri

Nilachal Tepesi’nde bulunan Kamakhya tapınağı, önemli tantrik tanrıça Kamakhya’ya adanmış kutsal bir Hindu tapınağıdır. Birkaç ayrı tapınaktan oluşan Kamakhya tapınağı Hindu ve tantrik tapanlar tarafından saygı görüyor ve özellikle yıllık Ambubachi Mela festivali sırasında ünlü bir hac yeri..

2. Assam Eyalet Müzesi:

assam-devlet-müze-guwahati-turist-yerler

Hindistan’ın en büyük müzelerinden biri olan Assam Eyalet Müzesi, çeşitli heykeller, resimler, el sanatları ve madeni paralar, eski kraliyet kıyafetleri, antikalar gibi tarihi değeri olan diğer eşyaların sergilenmesiyle Assam’ın ve halkının zengin kültürel mirasını yansıtıyor. silahlar, mutfak eşyaları ve en iyi pişmiş toprak işlerinden bazıları. Ahom Hanedanlığı’nın birçok nadir örneği, bazı eski el yazmalarıyla birlikte müzenin sınırları içinde yer almaktadır. 1940 yılında kurulan müze. Bu, ziyaret edilebilecek en büyük guwahati turistik yerleridir..

3. Nehru Parkı:

nehru-park-guwahati-turist-yerler

Nehru Park, biraz huzur ve rahatlama istiyorsanız, olmak için en iyi yerlerden biridir. Park, bol yeşillik, balık havuzları ve çocuklar için oyun alanları ile güzel bir şekilde korunur. Parkın en dikkat çekici özelliği gün batımından sonra çalan müzikli bir fıskiye. Assam kültürünün farklı dans biçimlerini betimleyen beton heykeller topluluğu, koşu parkuru, kaya bahçesi ve açık hava tiyatrosu gibi diğer özellikler Nehru Park’ı önemli bir turistik cazibe merkezi haline getiriyor. Bu ziyaret etmek için güzel guwahati turistik yerler.

4. Assam Eyalet Hayvanat Bahçesi ve Botanik Bahçesi:

assam-devlet-hayvanat bahçesi-ve-botanik-bahçe-guwahati-turist-yerler

Guwahati hayvanat bahçesi olarak da bilinir, tüm yıl boyunca turist çeken kuzey doğudaki en büyük hayvanat bahçesidir. Hengrabari Rezerv Ormanı içinde yer alan hayvanat bahçesinde dünyanın çeşitli yerlerinden toplam 113 tür hayvan, kuş ve sürüngen barındırılmaktadır. Bir botanik bahçesi, 1982 yılında hayvanat bahçesine yapılan en son eklemeydi ve buradan Assam Eyalet Hayvanat Bahçesi ve Botanik Bahçesi olarak tanındı..

5. Umananda Tapınağı:

umananda-tapınak-guwahati-turist-yerler

17. yüzyılda inşa edilen Umananda tapınağı, güçlü Ahom hanedanının mirasıdır. Tapınak, Brahmaputra nehrinin ortasındaki Peacock Adası’nda yer alır ve yalnızca Lord Shiva’ya ibadet etmeye adanmıştır. Tapınak, birçok Hindu tanrısının temsili olan bazı kayalara oyulmuş figürlerle işaretlenmiştir. Tapınağa ulaşmak, tapınağı ziyaret etmek kadar büyüleyici olan bir feribot yolculuğunu gerektirir..

6. Shilpgram:

shilpgram-guwahati-turist-yerler

Tüm kuzey doğu bölgesinin zengin kültürel mirası ve geleneği, bölgenin tek zanaat köyü olan Shilpgram’da sergileniyor. Yöre halkının sanatsal elleriyle yapılmış en güzel sanat eserlerinden ve el sanatlarından bazılarının bulunduğu bir hazine koy. Tüm yıl boyunca açık hava oditoryumunda düzenlenen düzenli kültürel etkinlikler, Shilpgram’ı şehri ziyaret eden turistler için önemli bir durak haline getiriyor..

7. Chandubi Gölü:

chandubi-göl-guwahati-turist-yerler

Garo tepelerinin eteğinde, 1897’deki Assam depremi sırasında tahrip olmuş bir ormandan doğan Chandubi Gölü yer alıyor. Gölü çevreleyen manzarayı derin ormanlar, çay bahçeleri ve küçük köyler süslüyor ve burayı ziyaretçiler arasında mutlak bir mutluluk yeri haline getiriyor. Harika bir gezi ve piknik yeri, sakin göl sularında balık tutma ve kürek çekme gibi diğer olanaklar cazibesini arttırmakta ve çok sayıda turistin göl kıyısına akın etmesine neden olmaktadır. Bu ziyaret etmek için en iyi guwahati turistik yer.

8. Navagraha Tapınakları:

navagraha-tapınak-guwahati-turist-yerler

Assam’daki, dünya gezegenini yöneten dokuz büyük gök cismine adanmış tek tapınak. Navagraha Tapınağı, dokuz Shiva lingam aracılığıyla gök cisimlerini temsil eden bir türbe ile Chitrasal Tepesi’nin üzerinde yer almaktadır. 18. yüzyıla kadar uzanan tapınak, astronomi ve astroloji çalışmaları için hala önemli bir merkezdir..

9. Pan Çarşısı:

pan-bazaar-guwahati-turist-yerler

Guwahati şehir merkezindeki Pan Bazaar, eğitim kurumlarından hükümet binalarına, alışveriş merkezlerine, restoranlara, kitapçılara, geleneksel sanat ve el sanatları mağazalarına ve hatta kendi sınırları içinde yer alan büyük bir ilaç ve ilaç pazarına kadar her şeyin bulunduğu canlı bir turizm merkezidir. Kesinlikle eğlence konusunda kısa olmayan bir yer.