Bhopal, Madhya Pradesh’in başkentidir ve bilinir ve kültür, tarih ve sanatın bir birleşimidir. 11. yüzyılda Raja Bhoj tarafından bulundu ve hala turizm için ziyaret edebileceğiniz en iyi yerlerden biri. Yıllar geçtikçe burası çok gelişti ve buraya bir gezi için gelmeyi planlıyorsanız, kesinlikle ziyaret etmeniz gereken etkileyici yerlerin bir listesi burada..

1. Aşağı Göl:

bhopal'ın turistik yerleri

Chhota Talab olarak da bilinen Aşağı Göl, güzel Bhopal şehrinde tanık olunan en güzel yerlerden biridir. Pitoresk tepelerle çevrili bu göl, büyük Babür İmparatorluğu’nun bir kalıntısıdır. Bakması gerçekten muhteşem ve göreceğiniz paha biçilmez yerlerden biri. Bu yüzden Bhopal’ı her ziyaret ettiğinizde, Chhota Talab’a bir gezi yaptığınızdan emin olun..

2. Bharat Bhavan:

bharat-bhavan_bhopal-turist-yerler

Bharat Bhavan, performans ve görsel sanatlar için Bhopal’ın eşsiz kurumlarından biridir. İfade, keşif, performans ve tezahür için harika bir yerdir. Bharat Bhavan, birkaç önemli sergi ve galeri yürüttükleri için sanatseverler için de ideal bir yerdir..

3. Van Vihar Ulusal Parkı:

van-vihar-ulusal-park_bhopal-turist-yerler

Bhopal sadece anıtları, gölleri ve sanat galerileriyle değil, aynı zamanda milli parklarıyla da tanınır. Evet, Van Vihar Ulusal Parkı, ülkenin en egzotik türlerinden bazılarını bulabileceğiniz yerlerden biridir. Yer, tüm vahşi yaşam ve hayvan gözlemcileri için en iyisidir ve kesinlikle bir kez ziyaret edilmelidir..

4. Tac ul Mescid:

taj-ul-masjid_bhopal-turist-yerler

Taj-Ul-Musjid, Bhopal’ın en büyük camilerinden biridir. Sadece büyük değil, aynı zamanda çok güzel ve kusursuz. Bu caminin yapısı, mimarisi ve tarzı kesinlikle şaşırtıcı. Bu caminin en güzel yanı, gündüzleri dini bir İslam okulu olarak da işlev görmesidir..

5. Birla Müzesi:

birla-museum_bhopal-turist-yerler

Birla Bhopal Müzesi, Madhya Pradesh’in zengin kültürünü simgeliyor. Neolitik çağdan kalma aletler içerir ve mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerlerden biridir..

6. Gohar Mahal:

gohar-mahal_bhopal-turist-yerler

Gohar Mahal, Yukarı Göl’ün kıyısında yer alır ve Bhopal’daki en güzel yerlerden biridir. Babür ve Hindu mimarisinin harika bir örneğidir ve büyük tarihi önemi ve önemi vardır..

7. İnci Camii:

inci-cami_bhopal-turist-yerler

İnci Camii, Bhopal’daki en iyi Müslüman türbelerinden biridir ve tüm Müslüman kadınlar için yüksek saygıyla kabul edilmiştir. 1860 yılında inşa edilmiştir ve Jama Mescidi’nin mimari tasarımına oldukça benzer. Cami o kadar büyük olmasa da her yıl çok sayıda turisti ağırlamaktadır..

8. Arkeoloji Müzesi:

arkeoloji-müze_bhopal-turist-yerler

Bhopal Arkeoloji Müzesi, ülkenin farklı bölgelerinden elde edilmiş çok çeşitli eski heykeller ve kalıntılar koleksiyonuna sahiptir. Bazıları Buddha, Lord Shiva ve Vishnu’nun heykelleri iken, eski yüzyıl kadar eski olan çok ilginç tablolar da var. Bu kalıntıların her biri iyi korunmuş durumda ve güçlü Hindu ve Budist kültürünün harika bir örneği olarak hizmet ediyor..

9. Şevket Mahal:

shaukat-mahal_bhopal-turist-yerler

Shaukat Mahal, Bhopal’ın harikalarından biri olarak kabul edildi. Bu güzel şehrin Chowk bölgesinde yer alan anıt, gerçekten görkemli ve göz alıcıdır. İslam kültürünün bir yansıması olarak dursa da aslen Fransızlar tarafından yapılmıştır. Beyaz kaymaktaşından yapılmıştır ve bu anıta çok zengin bir görünüm veren üçgen şekilli birkaç kemere sahiptir..

10. Manua Bhan Ki Tekri:

manua-bhan-ki-tekri_bhopal-turist-yerler

Bu güzel yer, Sun City, Lalghati’de yer almaktadır, Bhopal’da ziyaret edilecek en iyi yerlerden biridir. Tanrı severler, doğa severler ve deneyim arayanlar için iyidir. Tepenin üzerinde yer alır ve Jain adanmışları için güzel bir hac yeridir. Tekri, Jain Saint Shri Jindutta Sureshwarj, Acharya Manutung ve Maharaj Shri Vijay Suriji’nin ayakkabılarını içerir. Aynı zamanda Shri Man Bhadarji’nin idolüne de ev sahipliği yapıyor. Mahaveer Giri adıyla da bilinen bu yer, zarif ve çekici mimarisi ve şehrin panoramik manzarasıyla ünlüdür. Simha Kapısı olarak da adlandırılan tapınağın kapısı, taşa oyulmuş el yazmaları içermektedir. Aynı zamanda Oswald Hanedanlığından Sadhna Sthal’dır. Bu tapınağı ziyaret etmek için en iyi zamanlardan biri, bu süre zarfında her yıl büyük bir fuar düzenlendiği için Kartik Purnima vesilesiyle..

11. Bhimbetka Mağaraları ve Kaya Sığınakları:

bhimbetka-mağaralar-ve-kaya sığınakları_bhopal-turist-yerler

Bu güzel mağaralar ve kayalar, Bhopal yakınlarındaki turistik yerlerden biridir. Burası tarih meraklıları ve fotoğraf fanatikleri için bir kerelik ziyaret. Burası MÖ 5500 – 1000 yıllarına tarihlenen 600 kaya sığınağı içeriyor. Ratapani Kutsal Alanı’nın ortasında yer alır ve bu barınaklar yaklaşık 10 kilometre boyunca uzanır. Burası çok sayıda tarih öncesi resim koleksiyonuna sahiptir. Kırmızılar, yeşiller, sarılar ve beyazların renkli karışımıyla resmedilen bu resimler mağara sakinlerinin hayatlarını tasvir ediyor. Ayrıca av sahneleri, dans eden atlar ve filler, hayvan dövüşleri ve diğer ilginç olayları tasvir ediyor. Burası Hindistan’ın mimari zenginliğini gösteriyor ve Bhopal’a giderseniz mutlaka burayı ziyaret etmelisiniz..

12. Yukarı Göl:

üst-lake_bhopal-turist-yerler

CM House’un yakınında bulunan bu güzel göl, aynı zamanda Bhopal’ın turistik yerlerinden biridir. Doğa severler ve macera arayanlar için harika bir yerdir. Yerel dilde Bhojtal veya Bada Talab olarak da bilinen Hindistan’daki en eski insan yapımı göldür. Bu 11. yüzyılda inşa edilmiş ve 36.1 km2’lik bir alana yayılmıştır ve Bhopal halkı için ana su kaynağı olarak hizmet vermektedir. Kolan nehri boyunca inşa edilmiştir ve Kral Bhoj’un bu gölü cilt hastalığını tedavi etmek için inşa ettiğine inanılmaktadır. Gölün yanında bir park da yer almaktadır, yerin güzelliğine katkıda bulunan Kamla Park. Tüm spor aktiviteleri için iyidir ve macera seven insanların en sevdiği yerdir. Aynı zamanda Şah Ali’nin dergahı ve ziyaret etmek için güzel bir yer..

13. Bölgesel Bilim Merkezi:

bölgesel-bilim-merkezi_bhopal-turist-yerler

Shyamla Tepeleri’nin Banganga yolu üzerinde bulunan bu bilim merkezi, çocuklar için Bhopal’da mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. Bilim tutkunları ve deneyim arayanlar için eğlenceyi seven bir yer olan bu müze, Bilim ve Teknolojinin güzelliğini barındırıyor. Bhopal’ı ziyaret ederseniz, müzeyi ziyaret edin ve Bilim ve Teknoloji bilginizi geliştirin. Çocuklar için bu, kaliteli zaman geçirmenin ve bilimsel disiplinin tadını çıkarmanın yenilikçi bir yoludur. Engine Hall, Fun Science Gallery, Space Gallery, Electro Technic Gallery ve diğer güzel çekici şeyler gibi farklı bölümleri içerir. Eğlence Bilimi, Atmosfer ve Enerji olmak üzere üç kategoriye ayrılan Merkez, Bilim Parkı ile birlikte 3D, Gökyüzü Gözlemi ve Taramandal gibi gösterilere de ev sahipliği yapıyor..

14. Laxmi Narayan Tapınağı:

laxmi-narayan-temple_bhopal-turist-yerler

Eğer bir tanrı aşığıysanız ve dini faaliyetlerle ilgileniyorsanız, burayı bir kez ziyaret etmelisiniz. Bu güzel tapınak, tüm Bhopal şehrini görebilmeniz için tepenin üzerinde yer almaktadır. Tapınak güzelce inşa edilmiş ve mimari tasarım güzelce yapılmış. Zeminler güzel beyaz mermerlerden yapılmıştır ve tesisler temiz ve bakımlıdır. Ana kapının önünde, tapınağın doğal güzelliğine katkıda bulunan çeşme sıraları bulunur. Bu tapınak, Bhopal’ın panoramik manzarasını sunar ve Birlas’ın inşa ettiği gibi Birla Tapınağı olarak da adlandırılır. Bu tapınak, zenginlik tanrıçası Lakshmi’nin onuruna inşa edilmiştir. Dindar insanların ziyaret edip temiz ve huzurlu ortamın tadını çıkarabilecekleri güzel bir yerdir..

15. Jama Mescidi:

jama-masjid_bhopal-turist-yerler

Jama Mescidi, Loha Bazar’da bulunan Bhopal’da görülmesi gereken güzel hac noktalarından ve güzel yerlerden biridir. Tanrı sevenler için iyi bir yer ve dindar insanların burayı bir kez ziyaret etmesi gerekiyor. Bu cami 2 asırlık olup inşa edilen yapı takdire şayandır. Mescid’i ziyaret etmek için en iyi zaman sabahın erken saatleridir, çünkü o zamanlar mekan huzurludur ve Mescid’de iyi vakit geçirilebilir. Ünlü turistik yerlerden biridir ve aynı zamanda dini amaçlar için de iyidir. Mescid, minarelerde altın çivilerle güzel bir şekilde inşa edilmiştir. Bu cami güzel bir gölün zemininde inşa edilmiştir. Büyük kırmızı kumtaşından inşa edilmiştir ve Asya’nın en büyük camilerinden biridir..

Bhopal kesinlikle ziyaret etmek için harika bir yer. Bhopal’daki tüm bu şaşırtıcı turist adımlarıyla oraya gitmek istiyor olmalısın, zaten!

git çantalarını topla!