Kahve! Şüphesiz dünyanın en sevilen içeceğidir. Hepimiz en az bir kere bir kafede veya restoranda kahve içmişizdir. Ama menüyü gördüyseniz, etrafımızdaki birkaç farklı kahve içeceğinin adını görmek çok zor değil mi? Eh, o da bir noktada kafa karıştırıcı oluyor. Kahveden hoşlanıyorsanız, o zaman birkaç kahve türü arasındaki farkları da bilmenin zamanı gelmiştir.!

Çevremizdeki ünlü dünyanın en popüler farklı kahve türlerini derlemek için çalıştık. O halde bugün birlikte bu favori içecekler hakkında heyecan verici bir şeyler öğrenelim.!

Kahve İçecek Çeşitleri

Kahve ve Tarih:

Kahve çeşitlerine ve çeşitlerine göz atmadan önce, kahvenin nasıl dünyanın en popüler içeceği haline geldiğini keşfetmekten heyecan duyuyoruz. Bilmeniz gereken şey, bunun kesinlikle çok yeni bir kavram olmadığı. Yüzyıllar öncesine kadar izlenebilir. Birçoğu, Etiyopya platosu civarında bir çoban olan Kaldi’nin potansiyel kahve çekirdekleri bulduğuna inanıyor. Ancak, 15. yüzyılda Arap Yarımadası bölgesinde kahve ticareti ve ekimi başladı. Daha sonra, sonunda Avrupa’ya, İngilizlere ve dünyadaki çeşitli plantasyonlara yayıldı..

Kahve Çekirdeği Çeşitleri:

Esasen kahve çeşitlerine girmeden önce, biliyor musunuz, dört ana farklı kahve çekirdeği türü ve çeşidi vardır. Bunlar, bu tür çekirdeklerden biriyle öğütülmüş mükemmel bir kahvenin demlenmesine yol açabilecek şeylerdir..

Arapça:

Arabica kahve çekirdekleri arasında en yaygın olanıdır. Tadı biraz hassas ve tatlıdır ve daha az acıdır. Arabica çekirdekleri genellikle çok yüksek rakım seviyelerine sahip tarlalarda bulunur. Brezilya, bu fasulyelerin yüksek ihracatı ile ünlü bir ülkedir. Lezzetlidirler, genellikle küçüktürler. Dünyadaki Arabica çekirdekleri, en yüksek kahve çekirdeği üretimine konsantre olur. Fasulyenin yüzde 60’ından fazlası bu çeşitten.

Robusta:

Bu, en çok üretilen ikinci fasulye çeşididir. Robusta çekirdekleri dayanıklı bir türdür ve bağışıklık sistemini ve çeşitli hastalıkları güçlendirmede yardımcı olduğu bilinmektedir. Robusta’daki kafein içeriği Arabica çeşidinin neredeyse iki katıdır. Tahmin edebileceğiniz gibi, daha sert, lezzet açısından güçlüler. Bu tür kahve çekirdeği üretimi için daha sıcak ve sıcak bir iklim gerekir..

Liberika:

Ancak Liberika fasulyesi çok popüler değildir ve Arabica gibi kolayca temin edilebilir. Üretim için özel ve ideal iklim koşulları gerektiren çok az ülkede yetiştirilmektedirler. Liberika çekirdekleri, biraz meyveli çiçek ve dumanlı bir his ile zengin bir aromaya sahiptir. Filipinler ülkesi dünyada önce Liberika’yı hasat etti ve daha sonra yavaş yavaş ABD’ye yayıldı. Ancak, pek çok ülke bu fasulyeleri yetiştirmiyor..

Excelsa:

Excelsa kahve çekirdekleri çok farklı ve benzersizdir. Bu kahve çekirdekleri çeşidi çoğunlukla Güney Doğu Asya’da yetişir ve diğer kahve çekirdeklerinden daha az üretime sahiptir. Koyu kavrulmuş renk ile meyveli bir tada ve hislere sahiptirler..

Kahve Demleme Stilleri Türleri:

Artık farklı kahve çekirdekleri hakkında bir fikrimiz olduğuna göre, kahve tam olarak nasıl demlenir?! Tahmin edebileceğiniz gibi, farklı kahve türlerine bağlı olarak demleme yöntemleri de farklıdır. Birkaç demleme stili varken, bir fikir edinmek için dünyadaki en popüler olanları bir araya getirelim. Unutmayın, her tür kahvenin demlenmesi bu işlemlerden birinin yardımıyla gerçekleşir..

Fransız Basını:

Adından da anlaşılacağı gibi, bu yöntem Fransa topraklarından. Bu yöntemde, kahve çekirdekleri veya öğütülmüş kahve ile sıcak su basmak için filtre için bir filtre ve elek içeren bir kap kullanılır. Bu yöntem yavaş yavaş zengin, yoğun kahve sıvısını dibe getirecektir. İşlem birkaç dakika kadar sürer, bundan sonra demlenmiş kahve demlemeden kullanılabilir..

Damla:

Damla kahve demleme, filtrelenmiş soğuk suyu damlama kahve makinesinde kaynatmak için kullanılan bir yöntemdir. Su önce ısıyla ısınmaya bırakılır, ardından kahve telveleri arasından süzülerek demlenmeye yardımcı olur. Bu demlenen kahve filtreden geçer ve damlama şeklinde yavaş yavaş dışarı çıkar..

Stil Üzerine Dökün:

Bu yine en yaygın demleme stilleri arasındadır. Bunda, bir filtre ve telve, bir kahve böceğinin üzerindeki bir huni içindedir. Daha sonra su, zeminin çiçek açmaya başladığı ve aromayı yavaş yavaş saldığı bir huniye girer. Bu işlemde, su sadece kahve telvelerini iyice ıslatır ve onlarla uygun şekilde karışmaz. Sonuç olarak, bu kahvenin tadı ve dokusu biraz daha hafiftir..

Soğuk Demleme:

Cold-brew, özellikle restoran ve kafelerde ünlü bir demleme tarzıdır. Bu yöntemde çekirdekler ince bir şekilde öğütülerek kahve içeceği ortaya çıkar. Daha sonra, bu öğütülmüş kahve ve su karıştırılır ve soğuk bir gazlı içecek elde etmek için 12 saatten fazla buzdolabında bekletilir..

Sifon:

Sifon kahve stili ancak demleme yönteminin anahtarı olan bir vakumlu kahve makinesi yardımıyla mümkündür. Bu tür daldırma yöntemi, kahve çekirdeklerinin vakum ve buhar basıncı arasındaki iki bölme arasında demlenmesidir. Bu kahve makinesi, bir haznedeki suyu ısıtır ve soğutur ve mükemmel demlenmiş kahve çıkana kadar tekrar demler..

Aero Basın:

Aeropress demleme yöntemi, daldırma ve basınçlı demlemeyi içerir. Bu yoğun, kaliteli kahve, öğütülmüş kahve ve su bir haznede uzun süre tutularak hazırlanır. Kahve hazır göründüğünde, piston aşağı bastırılır ve basınç, demlemeyi bardağa kadar filtreler..

Espresso:

Espresso yine dünyanın en popüler kahve yöntemi arasında yer alıyor. Burada demleme, öğütülmüş kahveden geçen basınçlı su ile yapılır. Ayrıca buradaki kahve çekirdekleri daha kalın bir görünüm elde etmek için daha uzun süre kavrulur..

Hazır kahve:

Adından da anlaşılacağı gibi, hazır kahve herhangi bir makine veya filtre olmadan orada ve orada demlenir. İnce kahve tozu, sıcak su veya sütle (tercih başına) anında karıştırılır. Yine burada sert fasulye yerine kavrulmuş ince toz kullanılır. Bu en hızlı kahve türleri arasındadır..

Kahve İçeceklerinin En Popüler Farklı Çeşitleri:

Farklı kahve demleme tarzlarını biliyoruz ve kahve çekirdekleri, aşağıdaki içeceklerde ünlü ve popüler kahve çeşitlerini görmemizi sağlıyor. Birkaç çeşit kahve adı ve içecek (hem sıcak hem de soğuk kahve türü) olsa da, dünyaca ünlüleri yuvarlayacağız.!

1. Espresso:

Espresso

Espresso, dünyadaki en yaygın kahve içeceği türleri arasındadır. Espresso, ülkeler arasında farklı varyasyonlar ve değişikliklerle gelir. Bununla birlikte, bu kahve oldukça konsantre bir kahvedir ve basit bir seçimdir. Kahve başlangıçta İtalya’dan geliyor ve öğütülmüş çekirdeklerden basınçlı buhar verilerek hazırlanıyor. Bu nedenle, son kahve içeceği ürünü dokuda çok kalın bir ürün olarak gelir ve bu nedenle de yüksek düzeyde kafein içerir. Kahve içeceklerinin en popüler çeşididir..

2. Ristretto:

Ristretto kahve

Ristretto, expresso türüne benzer, ancak öncekinden daha az miktarda suya sahiptir. Sonuç olarak ve tahmin edilebileceği gibi, Ristretto’da konsantre bir kahve bile var. Bu, içindeki çok yüksek miktarda kafein göz önüne alındığında, sadece kahve severler tarafından tercih edilir. Çekimin rengi de çok daha koyu görünüyor. Ristretto da İtalya’da ortaya çıkmış ve ünlüdür..

3. Amerikan:

Amerikan

Americano, II. Dünya Savaşı sırasında tercih edilen yaygın bir kahve içeceği türüdür. Americano, Expresso’nun benzer yöntemini göz önünde bulundurur; bununla birlikte, su, basınç altına konan öğütülmüş kahve ile seyreltmek için iyidir. Sonuç olarak, bir shot değil, bir fincan kahve içilebilir..

4. Kahvenin Üzerine Dökün:

Kahvenin Üzerine Dökün

Dökme kahvenin bu yöntemde hazırlanması oldukça basittir; içeceği hazırlamak için bir filtre ve bir damlatıcı kullanılır. Önce sıcak su, taze çekilmiş kahveden oluşan damlatıcıya yavaş yavaş konur ve sonunda filtre, demlenen içeceği bardağa getirir. Batıdaki birçok ülkede popüler.

5. Kırmızı Göz:

Kırmızı göz

Bütün gece uyanık kalmak zorundaysanız ve uyanık kalmak için başka seçeneğiniz yoksa, Red Eye kahvesinden daha iyi bir şey yoktur. Kırmızı göz, bir fincan espresso ile damlatılmış demlenmiş kahveden oluşur. Bir siyah kahve türüdür, ancak damlama yönteminden elde edilen Expresso’dan daha büyük miktarda.

6. Kapuçino:

kapuçino

Bu, kafe ve restoranlarda sıklıkla gördüğümüz bir başka yaygın kahve türüdür. Son olarak, kapuçino, Avrupa ve ABD’de popüler olan kremalı bir kahve içeceğidir. Bu kahve içeceği, buğulanmış süt, köpürtülmüş süt ve bir tutam çikolata tozu ile iki espresso çekiminden oluşur. Süt ve espressonun formülasyonu ve ölçümü mağazadan mağazaya ve bölgeden bölgeye değişebilir. Sonuç olarak, bu çok yüksek konsantre bir kahve değildir. Gerçekten de sütle iyi karıştırılmış kafein aroması göz önüne alındığında tercih edilen seçimdir..

7. Düz Beyaz:

Düz beyaz

Düz beyaz kahve, aslen Yeni Zelanda ve Avustralya topraklarındandır. Ancak bu kahve içeceği Capuccino’ya benziyor; çok yoğun köpüklü süt ve çikolata tozu içermez. Cappuccino daha çok köpüklü bir içecek olsa da, düz beyaz kremsi bir dokuya sahiptir. Burada, bir shot espresso ana bileşendir ve üç veya dört katı buharda pişmiş süt içerir..

8. Kafe Latte:

Kafe Latte

Café Latte, diğerlerinden daha fazla süt içerdiğinden, daha önce bahsedilen diğer kahve içeceklerinden farklıdır. Bu türler, nedeni nedeniyle bir süt aroması ile gelir. Burada, büyük bir fincan buğulanmış sütle birlikte bir shot espresso. Buradaki süt oranı göz önüne alındığında kahve ve kafeinin acılığı kesiliyor. Hatta bazıları üstüne bir lezzet katmanı ekler.

9. Moka:

moka

Mocha kahvesi aynı çeşit kafe latte içinde gelir. Burada sütle karıştırılmış tekli espresso yerine, kakao tozu veya çikolata şurubu ile birlikte köpüklü sütlü duble espresso kullanıyoruz. Hatta bazıları sos olarak krem ​​şanti, tarçın veya çikolata parçaları kullanır. Ek tatlar nedeniyle Mocha, çoğunlukla kremsi, kalın dokulu bir çikolatalı kahve aroması ile gelir ve içeceğin tadına yeni başlamak için mükemmeldir..

10. Viyana:

Viyana kahvesi

Viyana kahvesi burada iki kutsal kase malzemesiyle birlikte gelir: espresso ve krem ​​şanti. Burada süt olmamasına rağmen, diğer varyantların aksine, kremin kendisi yoğunluk, doku, köpük ve şekerli tatlı bir his sağlar. Seçime bağlı olarak, bir veya iki espresso, bir kupada çırpılmış krema ile. Adından da anlaşılacağı gibi, Viyana kahvesi Avusturya topraklarındandır..

11. Affogato:

Affogato kahvesi

Affogatos, karşılaşabileceğiniz çok yaygın bir kahve türü değildir. Kahve içeceğinin içinde tatlandırıcılar ve dondurmalar gibi maddeler olduğu göz önüne alındığında, bir tatlı şeklidir. Affogato, bir top vanilyalı dondurma ile espresso çekimlerinden başka bir şey değildir. Çok azı kahveye krem ​​şanti veya biraz yoğun süt ekler. Böylece tatlı bir kahve çeşididirler..

12. Café au Lait:

Café Au Lait

Café au Lait, Fransa’nın çevresindeki ülkelerde ortaya çıkan bir Fransız basını kahve türüdür. Kahve içeceği, bir kupada French press kahve ve haşlanmış süt ile yapılır. Bu içecekte buğulanmış süt bulunmaz, bu da onu diğerlerinden farklı kılar..

13. Buzlu Kahve:

Buzlu kahve

Buzlu kahveler başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere birçok ülkede oldukça ünlü bir kahvedir. Soğuk kahve çeşitlerinde bir formdur. Bu kahve çeşitleri bölgelere veya dükkanlara göre değişiklik göstermektedir; bununla birlikte, oran değişebilse de, temel bileşenler aynı kalır. Bu içeceği hazırlamak için damla kahve veya espresso (en çok tercihen) buz ve su ile buraya alınır. Hatta çok azı farklı bir tat katmak için tatlandırıcı şuruplar ekler.

14. Breve:

breve

Breve kahvesi bir Latte türüdür. Ancak görünüm olarak daha kalın ve hacimlidir. Espresso, buğulanmış süt ve köpük ile hazırlanır. Bununla birlikte, kremsi bir doku ve his ile neredeyse bir espresso gibi çalışır. İtalyanca Breve kısa anlamına gelir, bu nedenle yapım sürecinde kısa bir espresso kahve biçimini ifade eder..

15. Macchiato:

Macchiato

Macchiato kahvesi, buğulanmış süt yaprakları ile espressonun bir karışımıdır. Tatlandırıcı şuruplar da müşterinin tercihine göre mevcuttur ve bu bölgeden bölgeye farklılık gösterir. Sonuç olarak, bir kahve içeceğinin daha az popüler bir versiyonudur..

16. Vietnam Kahvesi:

Vietnam Kahvesi

Geleneksel Vietnam kahvesi hazırlama, kahve tozunu veya telvesini sıcak veya soğuk sütle filtreleyen metal bir filtre yardımıyla yapılır. Hatta bazı bölgelerde, kremsi ve kabarık çırpılmış yumurta sarılarının, iyice demlenmiş kahve ve yoğunlaştırılmış sütün bileşenleri olduğu bir yumurta kahvesi versiyonu bile vardır..

17. Türk Kahvesi:

Türk kahvesi

Türk kahvesi, geleneksel bir Türk cezvesi olan Cezve’de ince öğütülmüş kahve çekirdeklerinin karışımıdır. Cezve’de şekerli kaynayan sıcak su bu işlemde çekilmiş kahvenin yanına konur. Adından da anlaşılacağı gibi, bu kahve Türkiye topraklarından. Bu kahve içeceği filtresizdir, yani kahve kalıntılarının hala fincanda olduğu unutulmamalıdır..

18. Cortado:

Cortado

Cortado kahvesi, espresso ile buharda pişirilmiş sütün karışımıdır. Köpüklü hissin aksine çok düz bir doku, her iki malzemeyi karıştırarak elde edilir. Bu kahve köpük içermez ve kahvenin süte oranı 1:2’dir. Cortado kahve içecekleri İspanya, Portekiz ve Latin Amerika’da popülerdir..

Kahve İçecekleri Hakkında İlginç Gerçekler:

Dünyanın en popüler ve sevilen içeceklerinden biri olan kahvenin gerçekten de bilmediğimiz birçok ilginç gerçeği var..

  • Kahve çekirdekleri aslında tohumlardır. Bunu biliyor muydunuz? Bu tohumlar, doğru koşullarda ekilir ve bakılırsa büyüyebilir..
  • Kahve kelimesi Şaraptan gelmektedir. Kahveye Arapça’da bir çeşit Şarap anlamına gelen qahwah derlerdi. Daha sonra, bu ifadeyi türetmek için Hollandaca ‘koffie’ kelimesi kullanılır..
  • Dünyada her yıl on milyon tonun üzerinde kahve üretiliyor. Dünyada en çok tüketilen ikinci maldır.
  • Antioksidanların varlığı göz önüne alındığında kahve, daha uzun bir yaşam sürmenize yardımcı olabilir. Ayrıca, mutlu ve daha uzun bir yaşam tarzına yardımcı olur..

Umarız dünya çapında mevcut olan bu farklı kahve çeşitlerini okumaktan hoşlanmışsınızdır. Bir kahve aşığı iseniz, bunlar mutlaka denenmesi gerekenler arasında. Peki onlar hakkında ne düşünüyorsun? Şimdiye kadar kaç denedin? Aşağıda düşüncelerinizi ve yorumlarınızı bize bildirin.

Sorumluluk Reddi:

Bu, yalnızca bilgi amaçlı kahve içecek türleri hakkında bir kılavuzdur. Bu makaledeki görüşler ve genel bakış, web’deki çeşitli kaynaklardan sağlanmaktadır. Yazar, bu makalede sağlanan gerçeklerin doğruluğunu garanti etmez veya taahhüt etmez..