Patates, dünya çapında mutfaklarda en çok yönlü malzemedir. İster benzersiz pişirme tarifleri, ister sıradan ve sıradan köriler veya yemek olsun, herkes için bir zorunluluktur. Ama biliyor musunuz, sadece muhtemelen yediğiniz türden değil, dünya çapında farklı patates türleri var mı? Heyecan verici ve şok edici olduğu kadar, evet, doğru! Gerçek bir patates aşığı bunu biliyor olabilir ve bu patateslerin hepsi gerçekten lezzetli ve yemek tarifleri listenize eklemek için mükemmel..

Bugün dünyada bulunan patates türleri hakkında her şeyi bize bildirin ve öğrenin..

patates türleri

Patates ve Tarihçesi:

MÖ 8000 ila 5000 yılları arasında patates yetiştiren ilk ülkenin Peru olduğunu biliyor musunuz? Peru’daki İnka Kızılderilileri önce sebzeyi yetiştirdi ve daha sonra sonunda Avrupa’ya yayıldı. Patatesin Avrupa’ya girişi, diğer ülkelere yayılmadan önce İrlanda’dan gelmektedir. Yavaş yavaş, çiftçiler ve tarımcılar bu sebzelerin kolay ve hızlı yetiştirildiğini fark ettiler ve onları dünyaya yaymadan önce muazzam bir şekilde yetiştirmeye başladılar..

Patates Sınıflandırmaları:

Henüz bilmiyorsanız, patateslerin dokularına, görünümlerine ve etlerine bağlı olarak farklı sınıflandırmaları vardır. Patates ailesi içindeki bu sınıflandırmalar, diğer patates çeşitlerine yol açan şeydir. İşte buradalar! Tekrar hatırlayın, bu üç sınıflandırma içinde: nişastalı, mumlu ve çok amaçlı, içinde farklı patates türleri vardır.!

Nişastalı Patates Çeşitleri:

Adından da anlaşılacağı gibi, nişastalı patatesler, ağır nişasta içeriğine sahip en yaygın kuru patateslerdir. Çok kuru bir yapıya sahiptirler, çabuk parçalanırlar ve kolayca yapılabilirler. Bunlar sıklıkla karşılaştığımız yaygın türlerdir ve patates püresi, fırınlanmış patates vb. yapmak için kullanılabilirler. Kızartıldığında, nişastalı patatesler inanılmaz lezzetlidir, gevrek bir his ve tada rağmen içi yumuşacıktır..

Mumlu Patates:

Bu mumsu patatesler gerçekten de önemli ölçüde daha az nişastaya sahiptir. Bununla birlikte, yüksek düzeyde nem ve içeride kremsi bir his ile mumsu bir his verirler. Patateslerin şekli genellikle pişirildikten sonra kırılır. Mumlu patatesler genellikle salatalar, çorbalar veya güveçler için kullanılır..

Çok Amaçlı Patatesler:

Şimdi, bunlar her türlü patates yemeğini pişirmek ve pişirmek için ideal olabilir. Dokuları kabarıktır, orta içerik ve bir miktar nişasta içerirler. İçlerinde ılımlı su seviyeleri bile vardır ve ideal olarak kavrulabilir, kaynatılabilir, kızartılabilir veya fırınlanabilirler..

En Popüler Patates Çeşitlerinin İsimleri ve Çeşitleri:

Dünyada yüzlerce çeşit patates var. Ne yazık ki her çeşit patatesi ve çeşitlerinin isimlerini öğrenemiyoruz. Bu nedenle, en sevdiğimiz tarifleri yapmak için sıklıkla karşılaştığımız veya zaten bildiğimiz en ünlü ve popüler patatesleri toplayıp derliyoruz. İşte size yemek pişirmek için kullanılan yaygın patates türleri listesi!

1. Russet Patates:

Rus patates

Bunlar, çoğu kişinin zaten bildiği ilk en yaygın patates türleridir. Russet koyu kahverengi bir cilde sahiptir ve orta ila büyük boyları göz önüne alındığında neredeyse fark edilir. Bu patatesin içi, çabucak pişirilebilen veya kaynatılabilen kabarık bir dokuya sahiptir. Bu tür beyaz etli patates veya patates püresi veya diğer derin kızartma ürünleri ile lezzetli patates kızartması yapabilirsiniz..

Doku: Nişastalı

Ten rengi: Daha koyu ila orta renk kahverengi

Et rengi: beyaz, soluk renkli et

Kullanım Alanları: Ezme, fırınlama, kızartma

Varsa diğer isimler: Idaho Russet

2. Mücevher Yamları:

Mücevher Yam

Adı yam dese de, piyasada bulduğunuz gerçek yam değil. Mücevherli patatesler, nişastalı dokulu iç kısımda nemli ve daha yumuşak etli, daha yumuşak, daha tatlı bir patates çeşididir. Yumuşaktırlar ve tadı doğada biraz tatlıdır. Bu tür patates kızartma için uygun değildir; ancak ezme, fırınlama vb. içeren tarifler için mükemmeldir..

Doku: Nişastalı

Ten rengi: Kahverengi renk, bakır rengi

Et rengi: turuncu gölge eti

Kullanım Alanları: Ezme, kaynatma ve kavurma

Varsa diğer isimler: Mücevher tatlı patates

3. Yeni Patates:

Yeni Patates

Pek çoğunuzun bu tür çeşitliliği duymadığına bahse gireriz. Ama adından da anlaşılacağı gibi, diğerlerinden daha erken hasat edilen patates çeşitlerinde daha genç olanlar. Bu göz önüne alındığında, içinde kremsi ve kaygan et bulunan ince ve hassas bir cilde sahiptirler. Cilt de kolayca soyulabilir; ancak, daha genç yaştaki patatesler göz önüne alındığında, çok uzun süre dayanıklı olmayacaklardır..

Doku: mumsu

Ten rengi: farklı ten renkleri

Et rengi: farklı et rengi

Kullanım Alanları: kaynatma veya buharlama

Varsa diğer isimler: Bebek patatesler

4. Kennebec Patatesleri:

kennebec patates

Bu Kennebec patatesleri, şefin sebzede en sevdiği tür ve çeşitler arasındadır. Derin yağda kızartılmış ürünler ve tarifler için mükemmeldirler. Kennebec patatesleri, tarifin dilimlerden patates kızartmasına kadar pürüzsüz ve ideal bir tada sahip olmasına yardımcı olur. Bu patates türleri, nişastalı bir his veren cevizli bir tada sahiptir ve pişirildiğinde nemli ancak çıtır çıtırdır. Pişirildiğinde ve kaynatıldığında doku bir arada çok iyi tutar.

Doku: Çok amaçlı

Ten rengi: bej ve ten rengi

Et rengi: Soluk beyaz

Kullanım Alanları: Derin kızartma, cips ve takozlar

Varsa diğer isimler: Yok

5. Alman Butterball Patatesi:

Alman Butterball

Bu başka bir yaygın patates türüdür. Rengi sarıdır ve çoğunlukla orta ila minyon daha büyük boyutlarda gelir, ancak çok dev değildir. Bu patates, ten rengi ve dokusu göz önüne alındığında, sarı patates çeşitlerinin altına düşer. Alman tereyağlı patatesleri narin ve pürüzsüzdür ve tereyağlı bir tat verir. Bu patates türleri, iyi bir püre veya pişmiş tat ve incelik elde etmek için mükemmeldir..

Doku: Çok amaçlı

Ten rengi: Tan ve altın rengi

Et rengi: sarı et

Kullanım Alanları: Kaynatma, ezme, kızartma ve kızartma

Varsa diğer isimler: Yok

6. Yukon Altın Patates:

Yukon Altın Patates

Bu da yine patates kategorisinin en yaygın ve ünlü türleri arasındadır. Bu patates çok yönlüdür, hem kızartma, hem fırınlama hem de buharda pişirme ve kaynatma için mükemmel olabilir. Yukon patatesleri adından da anlaşılacağı gibi altın bir ten rengine sahiptir. Bu ciltler hassas ve hassastır, ayrı bir soyma işlemine ihtiyaç duymazlar. İçerideki et, kremsi bir dokuya sahiptir, yumuşak bir his verir ve tarifler için mükemmeldir..

Doku: Çok amaçlı

Ten rengi: altın rengi

Et rengi: Sarı

Kullanım Alanları: Kaynatma, fırınlama, kızartma, buharda pişirme

Varsa diğer isimler: altın patates

7. Kırmızı Mutluluk Patatesleri:

Kırmızı Mutluluk Patates

Kırmızı mutluluk patatesleri, kırmızı renkli patates türleri ailesinin altına girer. Bunlar mumlu patateslerdir, yüksek su içeriğine, neme sahiptir ve pişirilmesi çok zor değildir. Patatesler ezmek ve yemek için mükemmeldir ve özellikleriyle de sağlıklıdır. Buradaki kırmızı deri ayrı bir soyma işlemine ihtiyaç duymaz ve iç et kremsi ve tereyağı dokusundadır. Kırmızı mutluluk patatesleri, sadece kaynatmak ve otlar ile tüketmek de dahil olmak üzere en basit tariflerle ünlüdür..

Doku: mumsu doku

Ten rengi: kırmızı

Et rengi: Soluk beyaz

Kullanım Alanları: Ezme, kaynatma, pişirme ve buharda pişirme

Varsa diğer isimler: Yok

8. Mor Peru Patatesi:

Mor Perulu

Mor Peru patatesleri, adından da anlaşılacağı gibi, Peru bölgesinden gelmektedir. Mor tenleri ve mavimsi-mor tonlarında etleri vardır, yumuşak bir cilt dokusuna sahiptirler ve mor patates türlerinin altına girerler. Bu patatesler nispeten daha küçük boyutlu ve nişastalı bir dokuya sahiptir. Pişirme ve ezme için ideal, pişirmede en basit patateslerdir. Boru şeklinde gelirler ve parmak patates çeşidine girerler..

Doku: nişastalı

Ten rengi: Koyu gölgeli mor cilt

Et rengi: mor et

Kullanım Alanları: Kavurma, fırınlama ve ezme

Varsa diğer isimler: Yok

9. Rus Muzlu Patates:

Rus Muz Patates

Rus muz patatesi yine boru şeklindedir ve parmaklı çeşit kategorisine girer. Sarı etleri vardır ve muz şeklinde, kavisli ve katlanmış bir görünüme sahiptirler. Bununla birlikte, mumsu dokulu bir kabuk soyma gerektirmez ve bütün olarak veya kavrulmuş olarak kaynatmak için kullanılabilir. Yumuşak ve lezzetli bir tereyağ aroması ile tatlı bir tat karışımı ile mükemmeldirler. Salata, ızgara veya sote için deneyin, sonra bize teşekkür edeceksiniz.!

Doku: mumsu

Ten rengi: Altın/ten rengi/bej

Et rengi: Sarı

Kullanım Alanları: Izgara, sığ kızartma, kaynatma

Varsa diğer isimler: Yok

10. Hannah Tatlı Patates:

Hannah Tatlı Patates

Ancak, Hannah tatlı patates türleri beyaz patatese çok benziyor. Bununla birlikte, dokuda çok kalın ve yoğundurlar. Bu patatesler, sağlam görünümleri sayesinde genellikle haşlandıklarında kırılmazlar. Kalın dokuları ve görünümleri göz önüne alındığında, kaynatılmadan veya patates kızartması kullanılmadan önce kesilebilir ve dilimler halinde kesilebilirler. Aynı nedenle, Hannah tatlı patatesleri de diğer muadillerine göre yemek pişirmek için daha fazla zaman alır..

Doku: Çok amaçlı

Ten rengi: kahverengimsi ten rengi

Et rengi: sarı/krem

Kullanım Alanları: Ezme, pişirme ve kaynatma

Varsa diğer isimler: Tatlı Hannah, sarı tatlı patates

11. Tüm Mavi Patates:

Tüm Mavi Patates

Bunlar şimdiye kadar karşılaşmış olabileceğiniz eşsiz patates çeşitleri arasındadır. Tamamen mavi patates, yüksek düzeyde antosiyanin (antioksidanlar) varlığı göz önüne alındığında, görünüşte çok koyu renkli bir ten rengiyle görünür. Bu antioksidanlar yaban mersini ve patlıcan gibi diğer meyvelerde de bulunur ve bunlara benzer renk bu patates türünde ortaya çıkar. Ek olarak, bunlar yumuşaktır ve diğerlerinden biraz daha yüksek nişasta içeriğine sahiptir. Bu nedenle, ideal olarak zeytinyağı veya tereyağı, otlar ve limon ile çiseleyen pişirme için mükemmeldirler.!

Doku: Çok amaçlı doku

Ten rengi: Koyu mor

Et rengi: Mor ila lavanta gölgeli et

Kullanım Alanları: Kızartma, fırınlama, kaynatma ve kavurma

Varsa diğer isimler: Yok

12. Kırmızı Başparmak Patates:

kırmızı başparmak

Bu kırmızı başparmak türleri, kırmızı patates çeşitlerinin altına girer. Tüp şeklindeki yapısı ve görünümü ile parmak ucu kategorisine girerler. Ancak boyutları küçüktür ve parlak kırmızı rengi ve içlerindeki pembe eti ile çekici bir görünüme sahiptirler. Kırmızı başparmak patatesleri, gurme tarifler, ezme, pişirme ve genel olarak çok yönlü kullanım seçenekleri göz önüne alındığında, bütün olarak egzotik sebze kategorisine girer. Çorbalardan salatalara bu patatesler hem görünüm hem de lezzet veriyor. Bu şefler için popüler seçimler arasında.

Doku: mumsu

Ten rengi: kırmızı

Et rengi: Pembemsi gölge eti

Kullanım Alanları: Kaynatma, kızartma

Varsa diğer isimler: Yok

Patates Hakkında İlginç Gerçekler:

Şey, hakkında hiç duymadığımız şeyleri duymayı seviyoruz ve şimdi sıra patateslere geliyor. İşte birkaç ilginç gerçek.

  • Patatesler satın aldığınızda teknik olarak hala canlıdır. Bunu biliyor musun?
  • Bu patatesler uzayda yetiştirilen ilk sebzeler arasındadır..
  • Adını bile duymamış olabileceğiniz yüzlerce patates var. Duyduklarımız sadece birkaç çeşit.
  • Patates çok fazla fotosentez sürecine girerse yeşile dönebilir..
  • Şimdiye kadar duyduğumuz en popüler garnitür olan patates cipsi, yanlışlıkla icat edildi (görünüşe göre)! Bir şef, bir zamanlar kalın, daha büyük küpler halinde haşlanmış patatesleri sevmeyen işverenini memnun etmek zorundaydı. Birkaç tarif deniyordu ve onu etkilemek için onları tuz ve bazı otlar ile kızarttı. işte bu; şimdi dünyanın en ünlü ve popüler atıştırmalık ürünleri arasındalar.

Dünyada çok sayıda farklı patates türü olduğunu biliyor muydunuz? Kesinlikle yemeyiz. Bizim için de harika, heyecan verici bir ders. Düşüncelerin neler? Siz de yorumlarınızı bize bildirin; senden haber almayı seviyoruz!

Sorumluluk Reddi:

Bu, yalnızca bilgi amaçlı patates türleri hakkında yalnızca bir kılavuzdur. Bu makaledeki görüşler ve genel bakış, web’deki çeşitli kaynaklardan sağlanmaktadır. Yazar, bu makalede sağlanan gerçeklerin doğruluğunu garanti etmez veya taahhüt etmez..