Tavuk, yumurtası ve eti için yetiştirilen evcil bir kuştur. Kırmızı orman tavuğunun bir alt türüdür. Tavuk, nüfus tarafından en çok tercih edilendir ve bazı insanlar, tavuğun toplu olarak yetiştirilmesi ve evcilleştirilmesi olan kümes hayvanlarına sahiptir. Erkek tavuğa horoz, dişi tavuğa tavuk denir. Eti tüketmeye gelince, hem erkek hem de dişi olanlar kullanılır. Ancak yumurtalar tavuk tarafından yumurtlanır..

Ama insan ve tavuğun bir bakıma benzer olduğunu biliyor muydunuz? Tavuğun genlerinin yaklaşık %60’ının insanda karşılığı olduğu ortaya çıktı. Hücre yapısı ve hücrenin çalışma şekli insanlarınkine çok benziyordu. Tavuklar, insanlar gibi, kendilerini “gruplarındaki” diğerleriyle karşılaştırma eğilimindedir, bu da kendilerini diğerlerinden ayrı bir kimlik olarak gördükleri anlamına gelir. Diğer şaşırtıcı benzerlik, tavukların bir sorunu çözmenin geleneksel yollarından yeni yollara nasıl saptıklarıdır. Dahası, yetişkin dişi empati ve başka birinin duygusal durumunu paylaşma yeteneği sergiledi. Bu açıkça, bazı özellikleri bizimle, insanlarla nasıl paylaştıklarına işaret ediyor..

En İyi Yumurtlayan Tavuk Irkları

İşte muhtemelen onlar hakkında bilmediğiniz bazı şaşırtıcı gerçekler.

  1. Onlar ‘patronlarını’ biliyorlar. Gagalama emirlerinin olduğu bir hiyerarşiyi takip ediyor gibi görünüyorlar. Bu, her birinin bu hiyerarşi merdivenindeki yerini bildiği anlamına gelir..
  2. Diğer türleri yüzlerinden en az 100 tanesinden ayırt edebiliyorlar. Ve hepsinin aynı göründüğünü düşündün!
  3. Tavuklar tıpkı bizim yaptığımız gibi rüya görür. Hızlı Göz Hareketleri veya REM’leri var.
  4. Tam renkli bir vizyonları var.
  5. Ve evet! Tıpkı bizim gibi onlar da çok acı çekiyorlar. Onlar da sıkıntı yaşadıkları ağrı reseptörlerine sahiptirler..
  6. Farklı tehdit türlerini ayırt etmek için yaklaşık 30 tür seslendirmeye sahiptirler..
  7. Tavuk anneleri, civcivlerine anne karnındayken bile aramayı öğretir. Bebekler anne karnındayken konuşurlar..
  8. Yumurtalarının rengini kulaklarının rengi belirler! Kırmızı kulak memeli olanlar kahverengi, beyaz kulak memeli olanlar beyaz yumurta yumurtlar.!

Bu sizi yeterince şaşırttıysa, muhtemelen tanıtmanız gereken bazı tavuk türleri.

1. Bantam Tavuğu:

Bantam, kümes hayvanlarının küçük bir çeşididir. Sevimli ve sevimli görünüyorlar. Taze yumurta arıyorsanız, onları evcilleştirmeniz gerekir. Sadece ev diyebilecekleri sağlam bir kümese ihtiyaçları var. Toz banyosunu, gagalamayı ve dürtmeyi severler, bu nedenle yalnızca geniş hareket alanlarına sahip olduklarından emin olmanız gerekir. Boyutları küçük olduğu için daha küçük beslenme gereksinimleri vardır..

2. Hibrit Tavuklar:

İsimleri gibi melezdirler. Melezlemeleri 1950 yılında büyük talep sonucunda başlamıştır. İki veya daha fazla saf ırkla ve hatta üreme sonrası bir melezleme ile melezlenirler. Bunlar sağlıklı ve formdadır, çünkü soyları ebeveynlerinden farklıdır. Belirli kuş türleri çaprazlandığında, yavru her zaman ebeveynden daha iyidir. Hafif katmanları ile sağlıklı görünüyorlar. Ayrıca diğer ırklardan çok daha ucuzdurlar..

3. Saf Irk:

Bunlar geleneksel ırklardır ve melezlere göre daha karamsardırlar. Yumurtalarını uzun yaz günlerinde bırakırlar. Bununla birlikte, daha az yumurta bırakırlar ve genel olarak I cinsi pahalıdır. Bu günlerde görünümleri için büyüdüler. Rhode Island kırmızısı, Sussex, Maran saf cins tavuklardan bazılarıdır..

4. Orpington:

Tek kelimeyle çok güzeller! Kabarık ve arkadaş canlısıdırlar. Mavi, lavanta, siyah ve beyaz gibi çeşitli renklerde gelirler. Yılda 200’e yakın açık kahverengi yumurta bırakırlar. Altın rengi tonları çekicidir ve bu nedenle avcılara kolayca av olur..

5. Plymouth Kayası:

Çiftlik ırkları olarak yetiştirilen popüler bir tavuktur. Cesurdurlar ve etrafta dolaşmayı severler. Ayrıca sakindirler ve mavi, Kolomb, keklik, mavi veya siyah bukle gibi çeşitli renklerde gelirler. Yılda 250’ye yakın pembemsi kahverengi yumurta bırakırlar..

Hindistan’da Farklı Tavuk Irkları Türleri:

Hangi tavuğu yediğini biliyor muydun? İyi! Kafan karışmasın! Hindistan’da en yüksek besin değerlerine sahip birçok tavuk türü vardır. İşte Hindistan’daki bazı popüler tavuk ırkları. Daha fazla bilgi için okumaya devam edin.

1. Broiler:

Yumurtalar, özellikle yumurta için yetiştirilen tavuklardan elde edilir. Ancak et için yetiştirilen tavuklara piliç denir. Beyazdırlar ve tüketici için sadece kaliteli ürün üretmek için optimal sağlık ve normal boyutta özel olarak yetiştirilirler..

Genellikle evler denilen büyük, açık yapılarda yetiştirilirler. Diğer tavuklarla dolaşmayı, yemek yemeyi ve dolaşmayı severler. Yumurtanın rengi piliç çaprazına bağlıdır. Örneğin, leghorn tavuk beyaz renkli yumurta bırakırken, bir zeytin yumurtacısı zeytin yeşili yumurta bırakır..

2. Asil Tavuk:

Hindistan’ın klasik tavuğu, Asil tavuğu olarak da bilinen bu horoz dövüşü tavuğudur. Hindistan’dan eski bir cinstir ve süs amaçlı tutulur. Ancak diğer horozlardan uzak tutulduklarında arkadaş canlısıdırlar. Ayrıca gerçekten akıllı ve güçlü kaslıdırlar ve Andhra Pradesh ve Tamil Nadu’da popüler olarak bulunurlar. Tüy genellikle kırmızı, siyah veya her ikisinin karışımıdır ve sert tüy olarak bilinir. Yumurtaları açık kahverengi renktedir.

3. Kadaknath:

bu, Madhya Pradesh’in Jhabua ve Dhar bölgelerinin başka bir Hint cinsidir. Zengin protein ve çok düşük yağ içeriği nedeniyle talep yüksektir. Deri renkleri siyahtır ve siyah yumurta bırakırlar. Zifiri siyah tüyleriyle ünlüdürler ve doğal bir kuluçkadırlar..

4. Büşra:

Genellikle doğada uyanık olan orta boy hafif tüylü bir kuştur. Renkler açısından geniş bir varyasyona sahiptir. Gaga kırmızı gerdanlı sarıdır. Yumurtalarının ağırlığı sadece 28-38 gramdır ve yumurtalarının kabuk rengi açık kahverengidir. Surat ve Maharashtra’nın diğer bölgelerinde bulunurlar..

5. Chittagong:

Türleri arasında sahip olunabilecek mükemmel evcil hayvanlardan biridir. Uysal ve güzel görünüyorlar. Yılda yaklaşık 140 yumurta bırakırlar. Chittagong’lar açık veya devetüyü veya koyu renklidir. Tembel oldukları da bilinir. Bu cins Bangladeş’in Chittagong ve Comilla bölgesinden geldi. Belirgin bir kafa şekline sahiptirler..

6. Gramapriya:

Bu, Haydarabad’da kümes hayvanları temelli proje Müdürlüğü tarafından geliştirilen bir tavuktur. Yaklaşık 175 günde yumurta bırakmaya başlar. İki çeşidi vardır; beyaz ve renkli. Renkli çeşit, beyaz çeşitten daha az sayıda yumurta üretir. Ancak çekicidirler ve renkli tüyleri vardır. Küçük kahverengi yumurtalar üretirler ve yırtıcılardan daha düşük tehdit riski altındadırlar..

7. Giriraja:

Giriraja, Karnataka’da geliştirildi. Yılda yaklaşık 130-150 yumurta bırakır. Bu yumurtanın her biri yaklaşık 50 gram ağırlığındadır. Yumurta renkleri kahverengidir. Yerel çeşitlere göre daha iyi büyüme gösterdikleri görülmüştür. Aynı zamanda iyi leş yiyicilerdir ve bu nedenle böcekler ve diğer yeşillikler ile beslenirler..

8. Vanaraja:

Proje Müdürlüğü tarafından kümes hayvanları konusunda Haydarabad’da geliştirilen bir başka cins. Kırsal alanlarda yetiştirilir ve bu nedenle arka bahçede yetiştirilebilir. Onlar leş yiyicilerdir ve bu nedenle böceklerle beslenirler. Yumurta ve et, beslenmelerine ve yetiştirme uygulamalarına bağlı olarak üretilir. Çok renkli tüyleri var.

Hepsi birbirine benzer görünse de, kesinlikle farklılıkları vardır, bu ancak onları yakından tanıdığınızda ortaya çıkar. Birinin evcilleştirilmesinin nedenleri amaçtan farklı olacaktır. Bazıları yumurta ve et için yetiştirmeyi sever, bazıları ise sadece süs amaçlı yetiştirmeyi sever. Bu yüzden, bir daha tavuk kanadı sipariş etmeyi düşündüğünüzde, umarız bu ilginç gerçekler aklınıza gelir.!