Dondurma Nedir??

Dondurmanın tanıtımıyla başlamak gerekirse, tatlı bir şey denilince akla gelen ilk isimdir. Dondurma, süt, krema, şeker ve diğer aroma maddelerinin mükemmel karışımıyla yapılan kremalı bir lezzettir. Bu hafifçe donmuş lokum, uzun yıllardır insanların favorisi olmuştur. Sadece çocuklar arasında değil, farklı dondurma türleri de tüm yaş grupları arasında popülerdir..

Dondurmanın Tarihçesi ve Önemi:

Dondurma ilk olarak bal, gül suyu veya meyve suları ile çiğ buz olarak yenmiştir. Daha sonra farklı tekniklerin kullanılmasıyla dondurma, değişen dondurma aromalarıyla birlikte bugünkü halini almıştır. Dondurma 16. yüzyılda Hindistan’a geldi, oysa popüler dondurma çeşitlerinden biri olan Kulfi, Hindistan’da geleneksel ve doğal tatlar kullanılarak icat edildi. Artık aralarından seçim yapabileceğiniz en iyi dondurma lezzetlerinden bazıları var..

Farklı Dondurma Çeşitleri

Hindistan’da Farklı Dondurma Çeşitleri:

Şu anda, tadına bakabileceğiniz farklı dondurma türleri var. Bu farklı dondurma çeşitleri ayrıca farklı türlere ayrılabilir. Dondurma hakkında konuşurken, çok sayıda tarif, şekil ve dondurma külahı mevcuttur. Şimdi farklı belirtilen kategorilere bağlı olarak farklı dondurma çeşitlerine bir göz atalım..

1. Tarife Göre Dondurma Türü:

Dondurma söz konusu olduğunda bir dizi tarif deneyebilirsiniz. Dondurmada kullanılan malzemelerden herhangi biri ile ilgili herhangi bir sorununuz veya sorununuz olursa olsun; tarifi değiştirerek kesinlikle buna bir alternatif elde edebilirsiniz. Tarife göre en iyi dondurma türleri şunlardır:

a) Sert Dondurmalar:

farklı dondurma türleri

Bu, süt, tatlandırıcılar, krema, yumurta, şeker ve stabilizatörler kullanılarak yapılan geleneksel dondurma türüdür. Bu dondurmalar dükkanlarda, kafelerde ve dondurmacılarda farklı dondurma lezzetleri listesinde yer almaktadır. Bunlar, güvenlik nedeniyle herhangi bir özel prosedür veya bileşen eklenmeden yediğiniz normal dondurmalardır. Sindirim veya yeme alışkanlıklarınızla ilgili herhangi bir sorununuz yoksa, başka hiçbir şey düşünmeden bu dondurmaları yiyebilirsiniz..

b) Fransız Dondurmaları:

isim dondurma çeşitleri

Fransız dondurmasının sadece Fransa’da popüler olacağını düşünüyorsanız, bu dondurmaların tüm dünyadaki popülaritesi sizi kesinlikle şaşırtacaktır. Bu dondurmalar, süt, krema, yumurta sarısı vb. ile birlikte bir muhallebi bazı kullanılarak yapılır. Bu dondurmalar ayrıca popüler olarak muhallebi dondurmaları olarak bilinir..

c) Hafif Dondurmalar:

farklı dondurma çeşitleri

Bunlar sadece bir dakikalık farkla normal kolay dondurmalar gibidir. Bu dondurmaların yapımında kullanılan süt %25 daha az yağ içerir. Sonuç olarak, sonuç hafif dondurmadır. Vücudunu korumayı seven insanlar bu dondurmalardan bir ısırık alabilirler. Bu hafif dondurmalar, tüm yaş gruplarındaki tüketiciler için sindirimi kolay ve rahattır..

d) Organik Dondurmalar:

her türlü dondurma

Bu dondurma türü, yalnızca doğal ve organik malzemeler kullanılarak yapılan dondurma adlarını içerir. Bu dondurmalar, vücut üzerinde hiçbir yan etkisi olmadığı için genellikle iyi dondurma olarak kabul edilir..

e) Şekersiz Dondurma:

dondurma çeşidi adı

Adından da anlaşılacağı gibi, bu dondurmalar ya yapay tatlandırıcılar ya da şeker ikameleri kullanılarak yapılır. En yeni dondurmalardan bazıları, insanların günlük diyetlerine dikkat etmenin yanı sıra dondurmanın lezzetlerini tatmalarına yardımcı olmak için bu tarif kullanılarak yapılıyor. Bu dondurmalar şekersiz dondurmalar olarak da adlandırılabilir..

f) Yumuşak Dondurmalar:

en iyi dondurma türü

Bu yumuşak dondurmalar, normal dondurmalardan daha yüksek sıcaklıklarda hazırlanır. Daha yüksek sıcaklıkta gerçekleştirilen üretim süreci, dondurma karışımlarının maksimum süre boyunca yumuşak, pürüzsüz ve kremsi olmasına yardımcı olur..

Bu dondurmalar genellikle normal dondurmalardan daha yumuşaktır ve normal sert dondurmaları sindirmede ve yemede sorun yaşayan yaşlılar tarafından tercih edilmektedir..

g) Laktozsuz Dondurmalar:

her çeşit dondurma

Laktoz, genellikle sütte ve çoğu süt ürününde bulunan bir şeker türüdür. Laktoz intoleransı olan birçok insan vardır, bu da onların laktozu sindirme sorunları olduğu anlamına gelir. Spesifik olmak gerekirse, laktoz intoleransı süt veya süt ürünlerine alerjiniz olduğu anlamına gelmez, ancak herhangi bir süt ürününü tükettikten sonra kendinizi kötü hissedeceğiniz anlamına gelir..

Bu nedenle, bu tür insanlar için laktoz içermeyen dondurmalar en iyi seçimdir. Bu, insanların kendilerini kötü veya farklı hissetmeden bu harika dondurma tatlılarının tadını çıkarmasına yardımcı olur..

h) Glutensiz Dondurmalar:

tüm dondurma isim listesi

Glutensiz dondurmalar, çölyak hastalığı olan veya glüten duyarlılığı olan kişiler içindir. Çölyak hastalıklarının muayenesi zordur ve bu nedenle bu kişilere özel dikkat gösterilmelidir. Bu tür sorunları olan kişilerin bu tatlıyı yerken herhangi bir sorunla karşılaşmamaları için her zaman glutensiz dondurmaları tercih etmeleri önemlidir..

2. Şekillere Göre Dondurma Türü:

Şimdi farklı şekillere göre dondurma listesiyle başlamak için, bu kategoride de çeşitli seçenekler bulabilirsiniz. Tüketicilerin farklı ruh hallerine ve ihtiyaçlarına göre denenebilecek çok sayıda seçenek var. İşte şekline göre farklı dondurma türleri:

a) Dondurma Külahları:

dondurma külahı çeşitleri

İlk ve en ünlü dondurma şekli dondurma külahlarıdır. Koniler 1904 yılında icat edildi ve şimdiye kadar tüketicilerin kalbini yönetiyorlar. Basit bir deyişle, dondurma külahları, içine dondurmanın döküldüğü ve ardından servis edildiği yenilebilir içi boş külahlardır. Denenen bir dizi modifikasyonla, bu dondurma külahları, bu harika tatlıya sadece lezzet katan farklı tatlarda da mevcuttur..

b) Dondurma Çubukları:

dondurma çeşitleri

Bu, başka bir ünlü dondurma şekli türüdür. Dondurma külahlarını deneme havasında değilseniz, dondurma çubuğunu mutlaka denemelisiniz. Gövdelerinden dışarı taşan tahta bir çubukla dondurulan dondurma çeşididir. Bu çubuk dondurmalar dünya çapında oldukça popülerdir. Sadece bir dondurma çubuğu alabilir ve gitmek için iyiyken tadına bakabilirsiniz. Bu dondurma çubuklarıyla ilgili tek sorun, dondurma erimeye başladığında biraz dağınık hale gelmesidir..

c) Dondurmalı Kekler:

dondurmalı kek çeşitleri

Bu, şekline göre kategorize edilen üçüncü dondurma türüdür. Dondurmayı tüketicilere tam olarak ulaştırmak için yapılan donmuş keklerdir. Dondurmaların farklı tatları, dondurmaları kolay ve rahat yemeyi sağlayan kek şekline sahiptir..

d) Dondurma Kovaları:

dondurma markaları çeşitleri

Dondurma yemeyi sevenlerdenseniz dondurma kovaları sizin için en iyi seçenek olacaktır. Dondurma doğrudan plastik kaplara veya kovalara dökülür. Kovalar, büyük aile boyutu ile birlikte küçük boyutta mevcut olmak üzere boyuttan boyuta değişebilir..

Bu dondurma şekli genellikle partiler veya etkinlikler için veya tüm çeteniz dondurmayı beklerken tercih edilir..

e) Dondurma Yüzerleri:

dondurma çeşitleri

Şamandıralar genellikle üstte yüzen dondurma ile birlikte en lezzetli sıvı kombinasyonudur. Bu tür, tüketicilere şaşırtıcı doku ve lezzeti sunmak için karbonatlı baloncuklar kullanan sıvı tatlı adıyla çok ünlüdür. Genellikle içinde sıvı bulunan bir bardağın üzerinde yüzen bir veya iki top dondurmadır..

Bardağın içindeki sıvı genellikle karbonatlı baloncukların oluşmasına ve dolayısıyla dondurmanın yüzmesine yardımcı olan gazlı bir sıvıdır. Şamandıralarda en sevilen kombinasyon, çeşitli tatlarda kola ve dondurmadır..

f) Dondurmalı Pazar:

farklı dondurma çeşitleri

Bu, mevcut en popüler ve ünlü dondurma tatlısıdır. Bu muhteşem tatlıya lezzet katan şey, dondurmanın farklı soslar ve şuruplarla birleşimidir. Genel olarak, dondurma sundae, uzun bir bardağa birkaç top dondurma eklenerek yapılır. Daha sonra dondurma kepçelerine farklı tatlar, malzemeler ve şuruplar eklenir. Tüm kombinasyon, her kalbi kendine çekme potansiyeline sahip bir sonuçla sonuçlanır..

Her seferinde yeni bir dondurma elde etmek için farklı tatlar şuruplar, malzemeler, dondurmalar ve soslar deneyerek deneyebilirsiniz..

3. Dondurma Külahı Çeşitleri:

Sadece dondurmalarda farklı tatlar alabileceğinizi düşünüyorsanız, dondurma külahı çeşitlerindeki bu farklı seçeneklere de göz atmalısınız. Dondurmaların farklı tatları, bu çıtır çıtır lezzetlerle birleştiğinde, genel tadı kesinlikle iyileştirebilir. İşte deneyebileceğiniz farklı dondurma külahı türleri:

a) Kek Külahları:

dondurma külahı çeşitleri

Bu koniler gofret konileri olarak da bilinir ve son derece hafif, ince ve pul puldur. Dondurmanın lezzetini gölgede bırakabileceğinden, kek külahınızın çok yumuşak olmadığından emin olun. Bu koniler çocuklar için mükemmeldir ve farklı boyutlarda değişebilir. Bu külahlar, tatlılık ve çıtırlığın mükemmel bir birleşimidir ve sonuç olarak dondurmanın tadını arttırır. Bu koniler bir karışım (tıpkı kek karışımı gibi), un, şeker ve tatlandırıcılar kullanılarak yapılır. Bu külahlar kek veya hamur hamuru kullanılarak yapıldığından, bunlar dondurmalarla kullanım için en iyi seçeneği oluşturur..

b) Pretzel Koniler:

çeşitli dondurma türleri

Bu külahlar, tatlı dondurma külahlarına bir alternatiftir. Dondurma aroması için tuzlu ancak gevrek bir seçenek olan bu ürünler, tüketicilere tatlı ve tuzlu bir kombinasyon sunuyor. Dondurmaların geleneksel tatlarına farklı bir dokunuş katıyorlar ve bu nedenle çoğu tüketici tarafından şaşırtıcı bir şekilde kabul ediliyorlar. Bu külahlar, yumuşak dondurmalar ve ev yapımı dondurmalar için mükemmel bir arkadaştır..

Bu külahlar buğday unu, bir tutam tuz ve yeterli miktarda şeker kullanılarak yapılır. Zengin dokulara sahip el yapımı dondurmalar için de kullanılabilirler. Farklı simit külah çeşitleri, kullanıcıların ruh hallerine ve ihtiyaçlarına göre istedikleri boyutu seçmelerini kolaylaştırır..

c) Şeker Konileri:

her çeşit dondurma aroması

Bu külahlar klasik ve hepimizin çok sevdiği geleneksel dondurma külahları, dondurma lezzetlerimize eşlik ediyor. Bu külahlar, dondurmanın tadından ve lezzetinden ödün vermeden kek külahlarının mükemmel yerini alır. Külahlar prosedür kullanılarak hazırlanır, ancak işlem, külahlara gerekli tatlılığı veren esmer şeker eklenerek tamamlanır..

Bu koniler, un ve lifin doğru karışımından dolayı mukavemet ve kalınlık bakımından da yüksektir. Ayrıca külahların konik şekli, dondurmayı yerken herhangi bir kırılmayı önler..

d) Waffle Külahları:

her çeşit dondurma

Tatlı dondurmanın lezzetini ve tadını arttırmak için waffle külahlarından daha iyi bir arkadaş olamaz. Bu külahlar, herkes tarafından sevilen dondurmalara en son eklenenler. Kısa sürede bu waffle külahları tüm dondurma severlerin favorisi haline geldi. Sadece bu külahlar dondurmanın tadını arttırmakla kalmaz, aynı zamanda dondurmaların görünümüne de çekicilik katar..

Bu külahlar gevrek ve tatlı bir tat verir ve böylece herhangi bir sütlü dondurma ile iyi geçinir. Bazı insanlar tadı arttırmak için bu waffle külahlarına kahverengi şeker eklemeyi tercih ediyor. Bu külahları yaparken lif kullanımı, tüketiciler aromalarının tadını çıkarırken minimum kırılma olmasını sağlar..

Tüm bu koniler farklı değişen boyutlarda mevcuttur ve bu nedenle her tüketiciyi değişen ihtiyaç ve gereksinimleriyle karşılar. Piyasada bulunan çok sayıda seçenek sayesinde, istediğiniz miktarda ve miktarda favori dondurma külahınızı seçerken hiçbir zaman sorun yaşamayacaksınız. Her biri dondurmanın orijinal lezzetine farklı bir lezzet kattığı için, piyasada bulunan her çeşit külaha kesinlikle aşık olacaksınız..

Dondurmadaki En İyi 10 Lezzet:

Sayısız dondurma çeşidi vardır. Dondurmaların halk arasındaki popülaritesi göz önüne alındığında, yapımcılar sürekli olarak yeni lezzetler üretmektedir. Geleneksel vanilyalı dondurma, çikolatalı dondurma, mangolu dondurma vb. ile birlikte artık birçok farklı lezzet mevcut..

Dondurmanın en iyi 10 çeşidi şu şekildedir:

 • Ahududulu Dondurma.
 • kahveli dondurma.
 • Karamelli Dondurma.
 • Deniz Tuzlu Dondurma.
 • Sakızlı Dondurma.
 • Kurabiye ve Krema.
 • Çikolata Parçalı Naneli Dondurma.
 • Çilekli dondurma.
 • Limonlu Şerbetli Dondurma.
 • naneli dondurma.

Tüm Hint malzemeleri kullanılarak yapılan dondurma lezzetlerinde Kulfi Dondurmalar da iyi bir seçenektir..

Dondurma Çeşitleri İsimleri

Dondurmanın Sağlığa Faydaları:

Dondurma yemenin faydalı olduğunu söylesek inanır mısınız? Sürpriz olarak, dondurma yemek birçok fayda sağlayabilir. Evet, doğru duydunuz. Dondurmaların sağlığa birçok faydası vardır. Bazıları aşağıdaki gibidir:

 • Vitamin Kaynağı: Dondurmalar vücudumuz için gerekli olan harika bir Vitamin kaynağıdır. Dondurmalar A, B, B12, C, D, E ve K vitaminleri açısından zengin bir kaynaktır. Ayrıca kanın pıhtılaşmasını engeller..
 • Azaltılmış kanser riski: Pek çok insan dondurmanın kanser riskini azalttığının farkında değil. Dondurmada yeterli miktarda kalsiyum bulunması kansere neden olan hücrelerin azaltılmasına yardımcı olur..
 • Enerji açısından zengin: Dondurma, içinde bulunan karbonhidratları, yağları ve proteinleri kullanarak vücutta gerekli miktarda enerjiyi serbest bırakır..
 • Stresi azaltır: Dondurma, vücutta ‘trombotonin’ adı verilen mutluluk hormonunu uyarabilir. Daha fazla mutluluk hormonunun salınması vücuttaki stres miktarını azaltır..

Yaş kaç olursa olsun, hepimiz yıllardır dondurma yemeyi seviyoruz. Dondurmalar en lezzetli deneyimi sunmanın yanı sıra sağlığa da faydalıdır. Böylece artık en sevdiğiniz dondurma aromasını almadan önce düşünmeyi bırakabilirsiniz. En sevdiğiniz dondurma aromasının hangisi olduğunu ve ona nasıl eşlik etmeyi sevdiğinizi bizimle paylaşır mısınız? Dondurma sevginizin altına yorum yapın. seni dinlemeyi çok isteriz.

Şimdi sadece dondurma resimlerine bakmayı bırakın ve kendinize lezzetli bir dondurma ikramı yapın. Son olarak ünlü sözle noktalayalım, ben çığlık atıyorsun, sen çığlık at, hepimiz Dondurma için çığlık atıyoruz.!