Ayı bilgileri, Ayı türlerinin Ursidae familyasına ait olduğunu ortaya koymaktadır. Memeli bir türdür ve doğada etoburdurlar. Ayı türleri ağırlıklı olarak Kuzey Amerika, Güney Amerika, Asya ve Avrupa’da bulunur. Bulunan ayı çeşidi ya kahverengi ya da siyah renklidir. Bunun tek istisnası, saf beyaz renkli olan Kutup Ayısı’dır. Ayı yalnız bir hayvandır, yani kendi başına etrafta tek başına dolaşır. Fiziksel olarak büyük bir hayvandır ve aynı zamanda çok güçlü bir hayvandır. Ayılar, hem gündüz hem de gece boyunca aktif olduklarını ima eden günlük hayvanlardır. Ayıların kış aylarında uzun süre kış uykusuna yatma alışkanlığı vardır. Bu dönemde genellikle mağaralara sığınırlar. Ayı Türlerini açıklayalım burada.

En İyi 8 Ayı Türü:

Dünyada şu anda var olan 8 farklı Ayı türü vardır..

Ayı türlerinin listesi aşağıda açıklanmıştır,

1. Amerikan Kara Ayı:

ayı türleri amerikan kara ayısı

Amerikan Kara ayısı, dünya çapında en yaygın bulunan ayı türüdür. Bu ayı türü çoğunlukla Kuzey Amerika’nın geniş ormanlık ve dağlık bölgelerinde bulunur. Bilimsel adı Ursus americnus’tur. Yetişkin erkek 57-250 kg arasındadır. Bayan muadili ise 41-170 kg arası daha hafiftir. Orta büyüklükte, koyu siyah renklidir ve yumuşak, yoğun kürklü fiziksel olarak çok güçlüdür. Dişi daha ince iken, erkek geniş bir şekilde dar ağızlıklarla inşa edilmiştir. Ayı isimlerinin alt türleri çoktur. Yaygın olanlar, Olimpiyat kara ayısı, New Mexico Kara ayısı, Doğu Kara ayısı, Kaliforniya kara ayısı, Tarçın ayısı, Buzul Ayısı, Doğu Meksika kara ayısı, Florida Ayı, Newfoundland Kara ayısı, Kermode ayısı ve Vancouver Adası Kara ayısıdır..

 • Ne yemeli: Amerikan Kara Ayıları omnivordur. Genç bitkiler, tomurcuklar, otlar, kökler, meyveler ile beslenirler ve kuruyemişlere düşkündürler. Balık avlarlar ve nadiren katır ve geyik avlarlar..
 • Ömür: Amerikan Kara ayısının ortalama ömrü 18 yıldır..
 • Koruma Durumu: En Az Endişe

2. Asyalı Kara Ayı:

Asya Kara Ayısı, adından da anlaşılacağı gibi, Asya’da baskın olan bir ayı türüdür. Hindistan, Kore, Kuzeydoğu Çin, Rusya, Japonya’da bulunur. & Tayvan. Ay ayısı ve beyaz göğüslü ayı olarak da bilinir. Bilimsel adı Ursus thibetanus’tur. Göğüslerinde belirgin beyaz bir yama ile orta büyüklükte ve siyah renklidir. Bir erkek ayının ortalama ağırlığı 135 kg’dır. Dişi ise 85 kg. Asya kara ayılarının alt türlerinin Ayı isimleri şunlardır: Formosan Kara Ayı, Pakistan Kara Ayı, Japon Kara Ayı, Himalaya Kara Ayı, Çinhindi kara ayısı, Tibet Kara Ayı ve Ussuri kara ayısı.

 • Ne yemeli: Asya Kara Ayısı, yemek alışkanlıklarında omnivordur ve böcekler, yumurtalar, çimenler, meyveler, fındıklar, tahıllar ve balıklarla beslenir..
 • Ömür: Ortalama yaşam süresi 25 yıldır.
 • Koruma Durumu: Hassas

3. Gözlüklü Ayı:

Gözlüklü Ayı, yüzünde ve göğsünün üst kısmında bej rengine sahip olması ve ona gözlüklü bir görünüm vermesi nedeniyle bu şekilde adlandırılmıştır. Bu ayı türü aynı zamanda And Ayı, And kısa yüzlü ayı veya dağ ayısı olarak da bilinir. Bilimsel adı Tremarctos ornatus’tur. Güney Amerika yerlisidir ve orta büyüklüktedir. Yetişkin bir erkeğin ortalama ağırlığı 115 kg’dır. Ve dişi türler 65 kg. Gözlüklü ayılar doğada ağaç gibidir ve ağaçlarda çok zaman geçirirler. Gözlüklü ayılar yalnız hayvanlardır ve tek bir.

 • Ne yemeli: Doğada çoğunlukla otoburdurlar ve meyveler, fındık, bambu, bitkiler ve şeker kamışı ile beslenirler ve çok nadiren etle beslenirler..
 • Ömür: Gözlüklü ayıların ortalama 20 yıl yaşadığı bilinmektedir.
 • Koruma Durumu: Hassas

4. Dev Panda Ayı:

Dev Panda Ayı, gözlerinin etrafındaki siyah lekeler ve genel olarak siyah beyaz yumuşak kürklü bir gövde ile çok farklı bir görünüme sahiptir. Bu ayı türü, sevimli görünümünden dolayı insanlar arasında çok popülerdir. Beyaz renk, Panda’nın karlı çevresiyle kamufle olmasına yardımcı olur. Dev Panda Ayısı Güney Orta Çin’de yaşıyor ve Panda Ayı veya Panda olarak da biliniyor. Bilimsel adı Ailuropoda melanoleuca’dır. Ayı isimleri alt türlere aday gösterilen Dev Panda’nın 2 alt türü vardır (Bilimsel adı Ailuropoda m.melanoleuca) ve Qinling Panda (Bilimsel adı A.m.qinlingensis) Yetişkin bir erkek Dev Panda’nın ortalama ağırlığı 115 kg’dır. 100 kg’da biraz daha hafif olan dişiler ile.

 • Ne yemeli: Dev Panda Ayı bir otoburdur ve bambu filizleri ve yapraklarıyla beslenir..
 • Ömür: Dev Panda Ayısının ömrü 20 yıldır.
 • Koruma Durumu: Hassas

5. Güneş Ayı:

Güneş Ayı, ayı türleri arasında en küçüğüdür. Güneydoğu Asya’nın tropikal yağmur ormanlarına özgüdür. Bal için büyük iştahı nedeniyle Bal ayısı olarak da bilinir. Bilimsel adı Helarctos malayanus’tur. Boynunda at nalı şeklinde turuncu renkli belirgin bir yama vardır. Güneş ayının 2 alt türü vardır – Malaya Güneş Ayısı ve Bornean Güneş Ayısı. Tüm ayı türlerinin en vahşisidir ve genellikle yalnızdır. Güneş Ayı diğer türler gibi kış uykusuna yatmaz. Erkek yetişkin ortalama 80 kg ağırlığındadır. dişiler yaklaşık %20 daha az iken.

 • Ne yemeli: Güneş Ayı bir Omnivore’dur ve tüm meyveler, fındıklar, avuç içi, termitler ve karıncalarla beslenir..
 • Ömür: Güneş Ayısının ortalama ömrü 30 yıldır.
 • Koruma Durumu: Hassas

6. Tembel Ayı:

ayı bilgi tembel ayı

Tembel Ayı, bilimsel adı Melursus ursinus olan orta boy bir ayı türüdür ve esas olarak Hindistan, Nepal ve Sri Lanka’da bulunur. Uzun alt dudağı ve damağı nedeniyle Labiate Bear olarak da bilinir. Siyah kürkü uzun ve tüylüdür, yüzünün etrafında bir yele oluşturur. Bu ana ayı türüdür; bu tür ayı kulaklarının uzun saçları vardır. Alt türler Hint Tembel Ayısı ve Sri Lanka Tembel Ayısı’dır. Yetişkin erkek ortalama 112 kg ağırlığındadır. Dişi ayı ise daha küçük ve 80 kg ağırlığındadır. Çiftler halinde hareket ederler ve kış uykusuna yatmazlar. Mükemmel dağcılar ve yüzücülerdir. Tembel Ayılar, Hindistan’da dans eden ayılar olarak eğlence için yaygın olarak kullanılıyordu..

 • Ne yemeli: Tembel Ayı, karınca yiyen bir ayı türüdür ve esas olarak karıncalar ve termitler ile beslenir. Mango gibi meyveler; jackfruit ve şeker kamışı formları da favori.
 • Ömür: Tembel Ayı’nın ortalama ömrü yaklaşık 20 yıldır..
 • Koruma Durumu: Hassas

7. Boz Ayı:

Boz Ayı, Boz Ayı olarak da bilinen büyük boyutlu bir ayı türüdür. Bilimsel adı, Kuzey Avrasya ve Kuzey Amerika’nın yerlisi olan Ursus arctos’tur. Boz Ayı adının alt türleri çoktur. Bazı yaygın olanlar Avrasya Boz Ayı, Kamçatka Boz Ayı, Doğu Sibirya Boz Ayı, Atlas Ayı, Himalaya Boz Ayı, Tibet Mavi Ayı, Kodiak ayısı, California Boz Ayı (soyu tükenmiş), Dall Adası Boz Ayısı ve Ungava Boz Ayı (soyu tükenmiş). Kahverengi Ayılar fiziksel olarak çok büyük yapılıdırlar, uzun kalın kürkleri ve boyunlarının arkasında uzun yeleleri vardır. Yetişkin bir erkeğin ortalama ağırlığı 217 kg’dır. Ve dişi 152 kg. Doğada yalnızdırlar ve kısmi kış uykusuna yatkındırlar. Boz Ayı, birçok Avrupa Ülkesinde Ulusal ve Devlet hayvanıdır..

 • Ne yemeli: Boz Ayı, Omnivor bir hayvandır ve çeşitli yiyecekleri tükettiği bulunmuştur. Çiçekler, çimenler, çam kozalakları, mantar, çilek vb. bitkilerle ve ayrıca böcek, böcek, balık, bal arısı, sincap, fare ve sincap gibi hayvanlarla beslenirler..
 • Ömür: Boz Ayı ortalama 25 yıllık bir ömre sahiptir..
 • Koruma Durumu: En Az Endişe

8. Kutup Ayısı:

Kutup Ayısı, bilimsel adı Ursus maritimus olan ve öncelikle Kuzey Kutup Dairesi çevresinde bulunan büyük bir ayı türüdür. Soğuk ortama uyum sağlamak için evrimleşmiştir ve tamamen beyaz renkte olması kamufle edilmesine yardımcı olur. Beyaz kürkün altındaki cilt, güneşin ısısını emmeye yardımcı olmak için siyahtır. Deniz buzu üzerinde daha fazla zaman geçirmek, kutup ayılarının ana gerçeğidir. Yetişkin erkek Kutup Ayısı yaklaşık 500 kg ağırlığındadır.; dişi yaklaşık 250 kg. 2 alt tür, Amerikan Kutup Ayısı ve Sibirya Kutup Ayısı’dır. Birlikte günlerce yüzebilecek kapasitede mükemmel yüzücülerdir. Kutup Ayıları sessiz ve yalnız hayvanlardır. Kutup ayıları, deniz buzunun donduğu kış aylarında kış uykusuna yatmazlar ve oruç tutmazlar..

 • Ne yemeli: Kutup Ayısı bir etoburdur ve ana diyeti buzun altında bulunan foklardan oluşur..
 • Ömür: Kutup Ayısı ortalama 25 yıllık bir ömre sahiptir..
 • Koruma Durumu: Hassas

Ayılar Hakkında İlginç Gerçekler:

 • Ayı türleri son derece zeki hayvanlardır ve vidalı kavanozları ve kapı mandallarını da açabilirler. Ayıların birçok memelinin aksine farklı renkleri ve şekilleri ayırt edebildikleri araştırılmıştır..
 • Tüm farklı Ayı türleri bala çok düşkündür ve arı sokmasından bağımsız olarak petekleri sıyırırlar..
 • Ayıların muazzam bir öğrenme kapasitesi vardır. İnsanlar, onları esir tutmak ve sirklerdeki performanslar için kullanmak için bundan yararlandı. Ayılara, eğitildiklerinde dans etmeleri ve bisiklete binmeleri bile öğretilebilir..
 • Ayılar, insanlar gibi iki ayak üzerinde kısa mesafeler için yürüyebilirler. Yerli Amerikalıların ayıyı “insan gibi yürüyen canavar” olarak adlandırdıkları biliniyordu..
 • Afrika, Avustralya ve Antarktika’da ayı türü yoktur..
 • Oyuncak Ayılar, ABD Başkanı Theodore “Teddy” Roosevelt’in adını aldı..
 • Bir ayı kış uykusuna yattığında, idrara çıkma veya dışkılama yapmaz. Vücudu, vücut atıklarını proteine ​​​​dönüştürür.
 • Ayının safra kesesinden gelen safra tıbbi amaçlar için kullanılır..
 • Koala Ayıları ne ayıdır ne de ayı ailesiyle akrabadır..

Ayı türleri güçlü vahşi hayvanlar olmasına rağmen güç, kuvvet ve sevginin sembolü olarak kabul edilir. Daha önceki birçok uygarlık ayıyı izlemeyi biliyorlardı..

Farklı ayı türleri, popülaritesi nedeniyle dünyadaki birçok devlet ve ülkenin durumunu ve milletini temsil eder. Bununla birlikte, insan müdahalesi, dünya genelinde sayısında ciddi bir azalmaya yol açmıştır. Çoğu ayı türü “savunmasız” kategoriye girerken, birkaç tanesi “tehlike altında” olarak kabul edilir..

Bu sevimli hayvanın neslinin tükenmesini önlemek ve ırkını kurtarmak insan ırkının görevidir..